what-is-lust

شهوت، زیر بنای مخفی رفتارها

در این مقاله، با شهوت شناخت بیشتری پیدا می کنیم. شهوت تفاوت زیادی با میل جنسی دارد. شهوت یک خصیصه منفی اخلاقی است. در حالیکه میل جنسی، یک نیروی خدادای و مقدس است که به منظور بقاء نسل و نیز ایجاد سلامت روحی و جسمی در وجود انسان گذاشته شده است.

شهوت یکی از قوی ترین ابزارهای نفس انسان است و اگر درست شناخته و مهار نشود، آسیب‌های بسیار بزرگی به انسان میزند. بسیار حیله گر است و می‌تواند به راحتی در کلیه ابعاد زندگی انسان رخنه کند و سال‌ها در آنجا جا خوش کند بدون اینکه کسی حتی متوجه حضورش شود. بر خلاف تصور عموم که شهوت را فقط در رابطه با نیروی جنسی می‌دانند، دامنه آن بسیار فراگیر تر از رابطه جنسی است. شهوت میتواند در خوردن، خوابیدن، پول جمع کردن، کار کردن، کار نکردن، در مطالعه، در حرف زدن و حتی در عبادت انسان نیز رخنه کند و هدف و زیربنای این امور را از خدمت و خلوص نیت دور کند. حال بیایید به چند مثال درمورد نفوذ ناملموس شهوت در زندگی بیندازیم:

مثلا کاسب ناصادقی را در نظر بگیرید که با اینکه وضع مالی خوبی دارد، همچنان به ناصادقی ادامه میدهد و درآمد ناصحیحی کسب می‌کند. اگر از او بپرسند که چرا برای پول بیشتر «شهوت» می‌کند، احیانا حتی باور هم نمیکند که گرفتار شهوت در مال اندوزی شده است.

یا مثلا سخنرانی را تصور کنید که شهوت، نسخه او را این گونه پیچیده است که به جای تمرکز بر روی اینکه سعی کند پیامی درست به مخاطبانش بدهد، گرفتار این است که چه بگویم که بعد از سخنرانی، همه از من تعریف کنند؟ چکار کنم که طرفداران بیشتری دور خود جمع کنم؟ او نیز دچار «شهوت در دریافت تایید» از سوی دیگران میشود و چه بسا سالها سخنرانی کند ولی روز به روز عطش او برای تایید شدن زیادتر میشود و در نتیجه کلامش آن نور امید را برای مخاطبانش در بر نخواهد داشت.

این مطلب هم عالیه:  بلوغ زودرس - قسمت 1

مثلا جلسه ای کاری را در نظر بگیرید که در آن، دو نفر بر سر موضوع کوچکی بحث فراوان میکنند و هیچ کدام از موضع خویش کوتاه نمی آیند. در اینجا آن موضوع کاری دیگر اهمیتی ندارد و شهوت درون این افراد دائما در گوش آنها زمزمه می‌کند: «کوتاه نیا! باید حرف تو به کرسی بشینه!». اینجاست که فارغ از اینکه حق با چه کسی است، هر دونفر قربانی منیت شده اند و تنها حال خود رابد کرده و نسبت به طرف مقابل کینه و دلخوری پیدا کرده اند.

به طور خلاصه شهوت را میتوان اینگونه تعریف کرد:

شهوت یک مشغولیت فکری است که انسان را به سمت هر چه بیشتر خواستن لذت های نفسانی می کشاند. مانند یک آهن ربا که دائما در حال جستجو و جذب لذتهای سطحی به سمت انسان است و انسان را وارد چرخه معیوب و ویران کننده ای می‌کند: هر چه بیشتر انسان به خواسته های آن پاسخ دهد، سطح هوشیاری او کمتر میشود و آهن ربای شهوت قوی تر و بزرگ تر میشود و لذتهای بیشتری را طلب می‌کند. مجددا انسان قربانی شهوت، به خواسته های آن تن داده و با پرداختن به آن لذت ها، سطح هوشیاری او کمتر میشود. با ادامه این چرخه، فرد قربانی شهوت فقط و فقط درپی اجراکردن فرامین شهوت بوده و اصلا گذر زمان و مکان و چگونگی زندگی فعلی اش را متوجه نمی شود. با پایین آمدن سطح هوشیاری، روزها و شب ها میگذرند و شخص به غیر از برآورده کردن خواسته های شهوت، به چیز دیگری به طور جدی فکر نمی کند. شاید فرد به ظاهردراجتماع حضور داشته باشد و به کسب و کار، تحصیل، مطالعه و … بپردازد ولی زیربنای تمامی فعالیت های وی، شهوت خواهد بود.

سوال برای شما: همین الان چند دقیقه فکر کنید و ببینید آیا ردپایی از شهوت در زندگی تان وجود دارد؟ لطفا با خودتان صادق باشید و هر آنچه به ذهنتان می آید را بنویسید.

21 پاسخ
  • admin
   admin says:

   با سلام و تشکر از پیام شما

   در مورد کارگاه های حضوری ، به محض تشکیل شدن ، از طریق کانال و وب سایت، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

   محصولات آموزسی به امید خدا در مهر ماه رونمایی خواهد شد و میتوانید تهیه کنید. تا آن زمان از آموشهای رایگان سایت و کانال ما لذت ببرید.

   با تشکر از صبوری شما
   زارع

 1. اسماعیل عباس زاده
  اسماعیل عباس زاده says:

  سلام من ازطریق کانال اسرارکوآنتومی باشماآشناشدم ودوره آموزشی مقدماتی آقای افلاکی رو تهیه واستفاده کردم.الان بخاطرمسائلی درحالت مجردی هستم وآموزشهای مقدماتی شمادراین چندوقت خیلی به من در سپری کردن این دوران کمک کرده وخیلی دوست داشتم دوره آموزشی شمارو تهیه کنم ولی شرایطی که الان دارم(مالی) مانع ازاین امرشده.میخاستم بدونم به چه نحوی میتونم ازآموزشهای شمااستفاده بکنم.ممنون میشم اگرراهنماییم کنید.

 2. پگاه
  پگاه says:

  سلام تا به حال شهوت و این جوری ندیده بودم با این دیدگاه میتونم بگم که خیلی از مشکلات خانوادگی بخاطر شهوت هست شهوت مال اندوزی شهوت حسادت شهوت چشم و همچشمی حالا با این حساب راه کار عملی چیه

 3. علی
  علی says:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من میخواستم در رابطه با ترک خود ارضایی کمکم کنید چون مطالب شمارو کامل گوش کردم و علاوه بر اون مطالب دیگه ای هم خوندم
  دیگه دارم ناامید میشم
  لطفا کمکم کنید

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

پاسخ دهید