غروب

در این ویدیو در رابطه با غروب صحبت می کنیم. چون الان غروبه و حدوداً ده دقیقه مونده به اذان مغرب و این موقع اگه کسی حواسش باشه که این مواقع در غروب چقدر می تونه با خداوند ارتباط برقرار کنه، خیلی می تونه توی مسیر معنویش بیشتر پیشرفت کنه و روی اوقات روز حساس باشه. متاسفانه دنیای امروز ما اینجوریه که چون ما داخل خونه هستیم و تلویزیون روشنه و سر و صدا هست و اصلاً متوجه نمیشیم کی صبح میشه، کی شب میشه؟ مثلاً نشستیم صحبت کردن و تلویزیون نگاه کردن و… می بینیم که عصر بود، یه لحظه نگاه می کنیم، می بینیم که شب شده، تاریک شده و اصلاً متوجه نمیشیم که کی غروب شد؟ حالا خانواده هایی که توشون به نماز خیلی مقید هستند، خیلی خوبه که پدر خانواده به اوقات نماز حواسش باشه. مثلاً سر ظهر تلویزیون هر چی هم که نشون بده، اون کانالی که می خواد اذان ازش پخش بشه، مخصوصاً دم غروب، سریال یا هر چیزی که هست رو قطع کنه، بذاره اذان توی خونه پخش بشه. صدای خداوند بیاد. انسان یادش بیفته که روز داره غروب میشه.

این غروب خیلی برکت ها توش هست. انسان اگر بخواد توی غروب رو نگاه کنه، می بینه هیچ چیز نمی تونه آرومش کنه به جز یاد خدا. یعنی یه دلگیری خاصی داره غروب. ولی وقتی به خدا وصل بشی، آماده بشی، وضو بگیری،خودتو برای ملاقات با اون یار قشنگ دلنواز، اون معشوق ابدی و ازلی، حالت خوب میشه، آروم میشی. من یادمه قبلاً خارج از مسیر معنویت بودم، نماز نمی خوندم، روزهای قبل از توبه خودم، غروب که میشد، دلگیر می شدم و حالم بد میشد، سریع چراغ های خونه رو روشن می کردم و یک آهنگ با صدای بلند میذاشتم که نفهمم، این زمان غروب رد بشه. و شب که میشد و تاریک میشد، باز یه کم حالم بهتر میشد. و چقدر روزها و ماه  و سال ها گذشت و گذشت و گذشت و این دوری از خدا توی دل انسان می مونه و این دل کدر و کدر و کدرتر میشه و این روحش پژمرده میشه و بعد خودشو توی رفتار انسان نشون میده، توی حال بدی، همه می فهمن. حالا کسانی که یه ذره وصل باشن، دقیقاً می فهمن.

یادمه یه بار قبل از اینکه من برم مالزی، توی پارک بودیم با یکی از آشناهامون، یه خانم چادری بودن ایشون. من خیلی دور بودم و بی خدا بودم و پرت بودم. کسانی که بی خدا هستن، من اینجوری بودم، خیلی دوست داشتم کسانی که مؤمن هستن رو گیر بدم بهش و هی بپیچم به پر و پاش و هی بکشونمش به چالش و بحث و… و بهش گفتم: کلی بحث کردم: اصلاً بهشت چه معنی داره؟ و… ایشون یک جمله به من گفت مثل یک پتک کوبید توی سر من. هنوز که هنوزه بعد از ده سال توی ذهنمه. گفت: رنگ رخساره خبر می دهد از حال درون. یعنی می گفت قیافه ات نشون میده دیگه هیچی نگو! من دوباره یه کم سر و صدا کردم، ولی آروم شدم. و دیدم آخ آخ چه چیزی بهم گفت! خودم می دونستم درونم چقدر داغونه! کسانی که بی خدا هستن، خودشون خوب می دونن چقدر حالشون بده و … حالا شاید با آهنگ و موسیقی و بن و برقص و خدای نکرده مشروب و … خودشونو سرگرم کنن، ولی ته دلشون توی خلوت که هیچکی نیست، توی خلوت خوب می دونن که چقدر حالشون بده! چون من این دورانرو گذروندم دارم اینا رو میگم. ولی الان وقتی انسان تصمیم بگیره با خداند باشه و نماز بخونه، هیچ چیزی مثل نماز انسان رو آروم نمی کنه.

این مطلب هم عالیه:  تفاوت استحاله و پرهیز، سالیتود و تجرد

اصلاً توی این دم غروب انسان دوست داره آماده بشه، بره پیش خداوند. هر چقدر انسان بیشتر اهمیت بده به این اوقات روز، خداوند بیشتر اون شراب عشقش رو برات می ریزه. خیلی قشنگه رابطه انسان با خدا. و استاد شجاعی توی یکی از فایل هاش که من گوش می کردم، خیلی قشنگ اینو تعریف می کردن. می گفتن: مثل اینکه پیامبر (ص) یا یکی از ائمه دقیقاً یادم نیست، گفته بودن: ما یه زمانی حساب کتاب شترهامونو داشتیم، یعنی حساب کتاب مال دنیا رو داشتیم، ولی از این به بعد حساب کتاب آسمون رو داریم، حساب کتاب خورشید رو داریم. یعنی لحظه شماری می کنیم کی وقت نماز برسه. و گفته بود: خدایا ما حساب کتاب خورشید رو خوب نگه می داریم و تو برای ما کار کن. یعنی ما و ثروت و مادیات رو تو ردیفش کن.

و داریم یکی از بزرگان و عرفای خودمون که میگن: شما اگر نمازتون رو سر وقت، درست و با اهمیت بخونید، همه چیز و کارهای زندگیتون هم یر وقت و یر جای خودش درست انجام میشه. یعنی بی نظمی در نماز بازتابش میشه میشه بی نظمی و آشفتگی در زندگی. حس و حال قشنگیه دم این غروب. الان من با برادرم و پسرخاله هام توی این باغ هستیم و اونها صداشون میاد. وگرنه سکوت می کردم که عبادت همه حشرات و پرندگان رو بشنویم. با این حال باز هم سکوت می کنم و امیدوارم که صدای اونها نیاد توی دوربین و بهترین سخن توی این زمان الان اینه که: همه بنده ها و همه مخلوقات الان دارن لا اله الا الله میگن! بزرگان میگن: این صدای چیرجیرک و… نیست. این صدای لا اله الا الله گفتن همه موجودات هست.  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید