difference-between-solitude-and-celibacy

فرق بین سالیتود و تجرد

در این مقاله در رابطه با تفاوت سالیتود و تجرد صحبت می کنیم. مبحث خیلی مهمی هست که ما تفاوت این دو رو بدونیم و کاربرهای زیادی هم گاهاً سؤال می پرسن: چرا ما باید تا آخر عمر مجرد بمونیم؟ چرا ما باید تا آخر عمر رابطه جنسی نداشته باشیم؟

در حالی که سالیتود اصلاً اینو نمیگه که ما تا آخر عمر مجرد بمونیم و تجرد رو پیشه کنیم. حالا تفاوتشون رو میگم. در مبحث سالیتود گفتیم: ما تا وقتی که ازدواج نکردیم، توی یک شرایطی هستیم که به هر دلیلی شرایط ازدواج برای ما پیش نیومده که اون فرد مورد نظرمون رو پیدا کنیم. یا مشغول درسی هستیم یا یک چیزی هستیم که یک دلیلی داره که ما نمی تونیم ازدواج کنیم. دوران سالیتود  دوران آماده سازی پیش از ازدواجه. این برای وقتیه که ما هنوز ازدواج نکردیم و یا اینکه ازدواج کردیم و جدا شدیم. و حالا باز یک مدتی رو نیاز داریم که با خودمون تنها باشیم.

به هیچ عنوان معنای سالیتود مجرد بودن تا آخر عمر نیست. فایل های زیادی رو در این رابطه گذاشتیم و گفتیم که پایان سالیتود کی می تونه باشه و… همشونو قبلاً گفتیم. ببینید سالیتود میاد میگه: اگر الان مجرد هستی، غصه نخور. اگه الان مجرد هستی و کسی توی زندگیت نیست، فکر نکن که دنیا به آخر رسیده. حالایا مجردی یا جدا شدی از همسرت و دوباره مجرد شدی. فرقی نمی کنه. مدتی که تنها هستی و نمی خوای وارد رابطه جدیدی بشی، باید حتماً حتماً یک مدت روی خودت کار کنی و تمرکزت فقط روی خودت باشه. این فوق العاده بحث مهمیه.

بنابراین سالیتود نمیاد بگه که ما تا آخر عمر مجرد بمونیم.

 

حالا تجرد چیه؟ که توی انگلیسی به اون Celibacy میگن، فرق می کنه با سالیتود. Celibacy سبک زندگی مجرد بودن تا آخر عمره. که خوب کشیش ها و راهبه های فرقه های مسیحیت تا آخر عمر مجرد می مونن. و داشتیم حتی انسان های بزرگی مثل نیوتن تا آخر عمر مجرد بوده و حتی خیلی ها اعتقاد دارن که ایشون تا آخر عمر باکره بوده و رابطه جنسی رو تا آخر عمر اصلاً تجربه نکرده! نیوتن که اینقدر ریاضی دان و فیزیک دان بزرگی بود. که اون سبک دیگه ای از زندگی هست که اصلاً با باورهای ما جور در نمیاد. مخصوصاً با باور ما در دین اسلام که خیلی توصیه شده که حتما شما باید در کنار همسرتون به آرامش برسید. همه اینها فرق می کنه.

پس ما کاری به سبک تجرد زندگی کردن نداریم. خیلی مهمه که ما بدنیم سالیتود یعنی چه؟ چرا ما اصلاً باید یک مدتی پرهیز جنسی داشته باشیم؟ حتی برای زوج ها. مثلاً یکی از زوجین مبتلا به نوعی از اعتیاد جنسی میشه، مثل خودارضایی یا خدای نکرده خیانت یا برای هر کدوم از شاخه های اعتیاد جنسی، تراپیست ها یا درمانگرها توصیه می کنن حتی با اینکه متأهل هستید، مدتی پرهیز مطلق جنسی داشته باشید. یعنی با همسر خودتون هم رابطه جنسی برقرار نکنید، با اینکه ازدواج کردید. چرا؟ چونکه الگوی برقراری رابطه جنسی در اون فرد خراب شده. یک الگوی مخربی تشکیل شده توی وجود اون فرد. بهتره که حتی یک مدت با همسرش هم رابطه جنسی نداشته باشه تا اون اعتیاد جنسی خودش درمان بشه. حالا کاری به این نداریم.

ولی برای کسانی که مجرد هستن سالیتود میاد چی میگه: میگه نگران نباشید. مجرد هستی هیچ اشکال نداره. روی خودت کار کن. روی معنویت، روی خودشناسی و اینکه کیفیت وجودی خودت رو اینقدر بالا ببر که خودبخود اون آدم های مناسب رو به زندگی خودت جذب کنی. حالا اگه اسم جذب نخوایم روش بگذاریم. اینکه آدم های مناسبی که همسطح تو هستند رو ببینی. چون هر چی بیشتر ما روی خودمون کار کنیم، دید ما نسبت به انسان هایی که به زندگی ما وارد میشن، خیلی فرق می کنه. و می تویم خودبخود اون کسانی که همسطح ما هستند رو باهاشون مچ بشیم. بنابراین هر چقدر توی دوران سالیتود ما روی خودمون کار کنیم، کیفیت خودمون رو (کیفیت جسمی و روحی)، خصیصه های مثبت روحی توی وجود خودمون رو صیقل بدیم و بهتر و بهتر بکنیم، با انسان هایی آشنا خواهیم شد که اونها هم همین کارو کردن.

این مطلب هم عالیه:  معرفی مس به طلا

دیگه مثلاً کسی که یک مدتی، (حالا نمیشه گفت که سالیتود دقیقاً چه مدتیه) چند ماهی، یکی دوسالی (بستگی به فرد داره چه موقع آمادگی ازدواج داره) یک مدتی روی خودش کار کرده باشه، حسد، کینه، رنجش، خودشناسی، ارتباط خودش با خداوند، ارتباط خودش با معنویت، ارتباط خودش با اعماق وجود خودش و بحث دوست داشتن خودش؛ همه اینها رو کار کرده باشه، دیگه همچین فردی هیچوقت نمیره با کسی ازدواج کنه که هیچکدوم از این فاکتورها رو روی خودش کار نکرده و این فاکتورها خیلی جای کار داره. خودبخود کسانی که روی خودشون کار کردن، متوجه میشن که طرف مقابل هم روی خودش کار کرده یا نه؟ روی خشم و غضب و… کار کرده یا نه؟ خیلی راحت انسان می تونه متوجه بشه.

بنابراین دورانی هستش که ما خیلی سفارش می کنیم که قبل از ازدواج سالیتود رو تجربه کنیم. خودمون رو بشناسیم و دقیقاً یک کارگاه شخصیت سازیه. که روی خودمون کار کنیم. شاعر میگه: صیقلی کن صیقلی کن صیقلی. مرتباً باید ابعاد وجودی خودمون رو تقویت کنیم و پالایش کنیم و ارتقا بدیم. و اگر توی دوران مجردی خودمون گاهاً غصه می خوریم که ای کاش منم یکیو داشتم و ای کاش منم یک نامزدی داشتم؛ می تونیم به بزرگان (کاری به خارجی ها نداریم) مکتب خودمون، در مردها مثل جناب شیخ جعفر مجتهدی که یک عارف بسیار بزرگی بودن، می تونیم برای دلگرمی نه اینکه مثلاً بخوایم مثل ایشون تا آخر عمر مجرد بمونیم. نه. برای دلگرمی می تونیم یک لحظه به ایشون فکر کنیم که حالا فوقش من قراره یک سال یا دو سال در مجردی و سالیتود بمون. پس همچین شخصیت هایی هم بودن که تا آخر عمر مجرد بودن. به اینها که فکر می کنیم، دلگرمی میده به ما. و توی خانم ها بارزترینشون حضرت معصومه علیه السلام هستن که ایشون در سن ۲۸ سالگی از دنیا رفتن. یا به قولی شهید شدن. که ایشون هم به هر دلیلی (دلایلش مختلفه که ایشون ازدواج نکردن) که شخصیت بسیار بزرگی هم هستند، دوشیزه از دنیا رفتن. حالا کاربرهای خانمی که میگن: چرا من مجرد موندم، برای دلگرمی می تونیم به این شخصیت ها رجوع کنیم. و حتی همین الان خیلی از Celebrity ها و خیلی از کسانی که توی دنیا معروف هستن، یک دوره ای از سالیتود یا پرهیز رو دارن و به هیچ عنوان رابطه جنسی ندارن و به هیچ عنوان وارد رابطه ای نمیشن. این چیزیه که برای خیلی ها اتفاق افتاده و فرصتیه که ما روی خودمون کار کنیم.

 

 

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

پاسخ دهید