میلاد-مولا-علی-ع-مبارک

میلاد مولا علی (ع) مبارک

آید صدای زمزمه مسجدالحرام،
با چار رکن خود به علی میدهد سلام

امشب سرود وحی به تفصیل بشنوید،
از جوف کعبه نغمه تهلیل بشنوید…

ضمن تبریک به مناسبت میلاد مولا علی ع   و تبریک روز مرد و روز پدر، در این فایل صوتی در مورد یکی از جنبه های بینهایت مولا علی ع صحبت میکنیم : مظلومیت مولا علی علیه السلام

مطلومیت بر دونوع است:
۱- گاهی فردی از روی ضعف و ناتوانی، مظلوم واقع شده است و توان مقابله با ظالم را ندارد و دارد میسوزد و می سازد ( هر چند زیر بار ظلم رفتن اصلا در مکتب الهی اسلام پذیرفته نیست).

۲- گاهی فردی،‌ در اوج قدرت و صلابت است ولی مظلومیتش به این خاطر است مه مخاطبان او، وی را درک نمیکنند. این نوع مظلومیت بسیار درد آور تر از مظلومیت نوع اول است.

مظلومیت امام علی (ع)، از نوع دوم است. ایشان در عین اینکه ایشان مخزن علم الهی بودند، از نظر حکمت و بلاغت و شهامت و شجاعت و فنون رزمی و جنگ اوری و در همه ابعاد دیگر بسیار پر قدرت و با صلابت بودند، ولی جامعه نادان آن زمان، وی را درک نمیکردند. مخاطبان ایشان انسانهایی مسخ شده، سست ایمان و در پی مال دنیا و قدرت و جاه و مقام دنیوی بودند.  مولا علی (ع)، از این جهت مظلوم بودند که اگر میخواستند، به طرفه العینی میتوانستند همه دشمنان را نابود و همه را مطیع خود گردانند ولی ایشان در مقابل آن جماعت جاهل فقط صبر پیشه کردند و فقط طبق مشیت خداوند رفتار کردند و تا آخرین لحظه شهادت، در راه درست و صراط مستقیم گام بر داشتند.

در انتهای این فایل صوتی، بخشی از خطبه ۱۲۹ ایشان را خواندیم و در زیز این خطبه را به شکل کامل می آوریم. این خطبه، ارتباط زیادی با مباحث مس به طلا دارد. زیرا رسالت مس به طلا، افشاگری و رو کردن دست شیطان و همچنین آگاه سازی مردم سرزمینمان است. آگاه سازی از اینکه ساز و  کار شیطان رشد کرده و یافتن شکار برای شیطان آسان شده است، همانطور که مولا علی در این خطبه فرموده اند.

خطبه ۱۲۹ نهج البلاغه:

خطبه اى از آن حضرت (ع) درباره پيمانه ها و ترازوها:

عِبادَ اللَّهِ، إِنَّكُمْ وَ ما تَأْمُلُونَ مِنْ هَذِهِ الدُّنْيا اءَثْوِياءُ مُؤَجَّلُونَ، وَ مَدِينُونَ مُقْتَضَوْنَ، اءَجَلٌ مَنْقُوصٌ، وَ عَمَلٌ مَحْفُوظٌ، فَرُبَّ دَائِبٍ مُضَيَّعٌ، وَرُبَّ كادِحٍ خَاسِرٌ، وَ قَدْ اءَصْبَحْتُمْ فِي زَمَنٍ لا يَزْدادُ الْخَيْرُ فِيهِ إِلا إِدْبارا، وَلاالشَّرُّ فِيهِ إِلا إِقْبالاً، وَلاالشَّيْطَانُ فِي هَلاكِ النَّاسِ إ لا طَمَعا؛ فَهذا اءَوانٌ قَوِيَتْ عُدَّتُهُ، وَ عَمَّتْ مَكِيدَتُهُ، وَ اءَمْكَنَتْ فَرِيسَتُهُ.
اضْرِبْ بِطَرْفِكَ حَيْثُ شِئْتَ مِنَ النَّاسِ، فَهَلْ تُبْصِرُ إِلاّ فَقِيرا يُكابِدُ فَقْرا، اءَوْ غَنِيّا بَدَّلَ نِعْمَةَ اللَّهِ كُفْرا، اءَوْ بَخِيلاً اتَّخَذَ الْبُخْلَ بِحَقِّ اللَّهِ وَفْرا، اءَوْ مُتَمَرِّدا كَاءَنَّ بِأُذُنِهِ عَنْ سَمْعِ الْمَواعِظِ وَقْرا؟
اءَيْنَ خِيارُكُمْ وَ صُلَحاؤُكُمْ، وَ اءَيْنَ اءَحْرارُكُمْ وَ سُمَحاؤُكُمْ؟ وَ اءَيْنَ الْمُتَوَرِّعُونَ في مَكاسِبِهِمْ، وَالْمُتَنَزِّهُونَ فِي مَذاهِبِهِمْ؟ اءَلَيْسَ قَدْ ظَعَنُوا جَمِيعا عَنْ هَذِهِ الدُّنْيَا الدَّنِيَّةِ، وَالْعاجِلَةِ الْمُنَغِّصَةِ؟ وَ هَلْ خُلِقْتُمْ إِلاّ فِي حُثالَةٍ لا تَلْتَقِي إ لا بِذَمِّهِمُ الشَّفَتانِ اسْتِصْغارا لِقَدْرِهِمْ، وَ ذَهابا عَنْ ذِكْرِهِمْ؟ فَإِنّا لِلّهِ وَ إِنّا إِلَيْهِ راجِعُونَ.
ظَهَرَ الْفَسادُ فَلا مُنْكِرٌ مُغَيِّرٌ، وَ لا زاجِرٌ مُزْدَجِرٌ، اءَفَبِهذا تُرِيدُونَ اءَنْ تُجاوِرُوا اللَّهَ فِي دارِ قُدْسِهِ، وَ تَكُونُوا اءَعَزَّ اءَوْلِيائِهِ عِنْدَهُ؟ هَيْهاتَ لا يُخْدَعُ اللَّهُ عَنْ جَنَّتِهِ، وَ لا تُنالُ مَرْضاتُهُ إِلا بِطاعَتِهِ، لَعَنَ اللَّهُ الْآمِرِينَ بِالْمَعْرُوفِ التّارِكِينَ لَهُ، وَالنّاهِينَ عَنِ الْمُنْكَرِ الْعامِلِينَ بِهِ.

این مطلب هم عالیه:  ارتعاش رفتار ما

ترجمه:

اى بندگان خدا، شما و آرزوهايتان در اين دنيا، همانند مهمانانى هستيد كه زمان درنگش معين شده يا همانند وامدارى هستيد كه مدت وامش ‍ سرآمده و اكنون طلبكاران به مطالبه آمده اند. زمان كوتاه است و اعمالتان را ثبت كرده اند. چه بسا، كسانى در كارى مى كوشند و سرانجام ، تباهش ‍ مى كنند و چه بسا، كسانى كه در كارى رنج مى برند و سرانجام ، زيان مى بينند.
شما در زمانى زندگى مى كنيد كه نيكى از آن رخت بر بسته و پيوسته دورتر مى رود و بدى بدان روى نهاده است و پيوسته پيشتر مى آيد. شيطان ، طمع در هلاكت مردم بسته و اينك زمانى است كه ساز وبرگ شيطان قوى شده، و مكر و حيله اش فراگير گشته، و به دست آوردن شكار برايش ممكن شده است. به هر كجا كه خواهى چشم بگردان و مردم را بنگر، آيا جز درويشى ، كه از درويشى اش رنج مى برد يا توانگرى كه نعمت خدا را كفران مى كند يا بخيلى ، كه در اداى حق خدا بخل مى ورزد تا بر ثروتش ‍ بيفزايد، يا متمردى ، كه گوشش براى شنيدن اندرزها گران شده است ، چيز ديگرى خواهى ديد. اخيار و صالحان كجايند؟ آزادگان و بخشندگان چه شده اند؟ كجايند آنان كه در داد و ستد پارسايى مى كردند و راه و روشى پاكيزه داشتند. آيا نه چنين است ، كه همگى از اين جهان پست و زودگذر و آميخته به تيرگى و رنج رخت به جهان ديگر برده اند؟ و شما به جاى آنها مانده ايد. در ميان گروهى فرومايگان ، كه لبها از به هم خوردن و بردن نامشان و نكوهش اعمالشان ننگ دارد.
در اين حال بايد گفت : انا لله و انا اليه راجعون .
فساد آشكار شده ، كسى نيست كه زشتكاريها را دگرگون سازد و كسى نيست كه بزهكاران را مهار كند. با چنين اعمالى مى خواهيد كه در جوار خداوندى در سراى قدس او به سر بريد يا از گراميترين دوستان او به شمار آييد. آرزويى محال است .
خداوند را براى رفتن به بهشت نتوان فريفت و خشنودى او جز به اطاعت و بندگى حاصل نشود.

خدا لعنت كند كسانى را كه امر به معروف مى كنند و خود به جاى نمى آورند يا نهى از منكر مى نمايند و خود به جاى مى آورند.

باشد که ان شاالله ما نیز از پیروان راستین مولا علی ع باشیم. آمین…

این فایل صوتی را در زیر گوش کنید:

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

پاسخ دهید