هنگام لغزش در ترک خودارضایی چه کنیم؟

در این ویدیو در رابطه با لغزش کردن باز هم بیشتر صحبت می کنیم. چون هنوز که هنوزه کاربران عزیز به ما پیام میدن و کسانی که لغزش کردن در ترک خودارضایی، خیلی ناراحتن، اظهار نا امیدی می کنن. و اینها حق هم دارن. چون شهوت چیزی هستش که اگه حواسمون نباشه احساس گناهی که با خودش داره رو روش کار نکنیم، خیلی انسان رو درگیر می کنه در احساس گناه و کوبیدن و سرزنش خود انسان. همین دیروز کاربری توی سایت کامنت گذاشته بودن و نوشته بودن: وای من یک مدت پاک بودم و دوباره لغزش کردم، خدا منو دوست نداره! من بدترین آدم روی کره زمینم! بنده خدا اینقدر حالش بد بود که گفته بود: منم مثل یزید و… که کناهان بزرگی انجام دادن، من چه فرقی با اونها دارم؟

و اینها که نوشته بود، خیلی دلم سوخت و همون موقع که خیلی سرم شلوغ بود، همون موقع همه کارهامو استاپ کردم و یک پاراگراف براشون تایپ کردم و فرستادم. با اینکه خودم معمولاً فرصت نمی کنم، ولی براشون فرستادم و گفتم: این ویدیو رو حتماً ضبط کنم و به عزیزانی که مشابه ایشون هستن، اینو بگم: عزیزان درسته که وقتی ما لغزش می کنیم و حالمون خیلی بده، احساس گناه، احساس بی ارزشی، احساس اینکه خدای نکرده من پست ترین آدم و موجود روی کره زمینم، اینها درست. ولی اینها واکنش های طبیعی و ترکش هایی هستش که شهوت به ما می زنه. ما نباید اینها رو جدی بگیریم.

به این دوست عزیز هم گفتم: اولاً شما هیچوقت خودتو با یک فردی مثل یزید و شمر و… مقایسه نکن. اونها گناهانی رو مرتکب شدن، چون امام رو به شهادت رسوندن، اینها خیلی گناهشو بزرگتر از اینهاست که ما فکرشو می کنیم. ولی در کنارش نکته دیگری که به ایشون گفتم و می خوام به شما هم بگم، اینه که: اگر شما از رحمت خدا و از اینکه خداوند شمارو ببخشه، نا امید بشید، چرا! اونوقت گناه شما از گناه اونها هم بزرگتره. یعنی بزرگترین گناه عالم اینه که انسان ازرحمت خداوند نا امید بشه. و چقدر جالب خدا داره توی قرآن میگه: بنده های من، از رحمت من نا امید نشید. من توبه پذیر و غفورم. من می بخشم. هر گناهی هم که کرده باشید، شما رو می بخشم. این کلام خود خداونده.

و اینجا دیگه مهم نیست که ما چه گناهی کردیم. هر چند به ایشون هم گفتم: اگرشما تا آخر عمر درگیر این قضیه پاک بودن، لغزش کردن، پاک شدن، لغزش کردن و دوباره سعی کردن، دوباره مرتکب شدن… تا آخر عمر و لحظه آخر عمر مشغول این قضیه باشی، باز خیلی بهتره نسبت به اینکه نا امید بشی و دیگه کنار بکشی! که اصلاً همچین چیزی امکان نداره! کسی که چندین و چند بار لغزش کرده، مهم نیست چند بار لغزش کرده، هر سری امیدش به خدا باشه و بگه: خدایا من امیدم رو به تو از دست نمیدم. این که دیگه یه چیز مسلمه. هر طوری هم که میخواد بشه، من امیدم رو از تو قطع نمی کنم از رحمت و بخشش تو. چونکه تو کمکم می کنی.

و این نکته خیلی مهمه که ما از خود خدا خیلی کمک بخوایم. ما می تونیم حتی، چند روز پیش یک کتاب می خوندمدر رابطه با معنویت و… نوشته بود. قشنگ بود. خوب من دوست دارم همه چیزها رو بخونم. و ایشون توی یکی از مراقبه ها گفته بود: مااز خدا بخوایم اون چیزهای اشتباهی که توی مغزمون حک شده، عادت های اشتباه رو برامون برطرف کنه. تویمراحل ترک خودارضایی ما کامل همین رو گفتیم: خدایا تو بیا به من کمک کن. دست منو بگیر. تو به من کمک کن که اینها برطرف بشه. و ما می تونیم اینجوری از خدا بخوایم. بگیم: خدایا این عادت و اعتیاد بد اومده توی ذهن من یه سری رشته های نورونی رو تشکیل داده که مسیر خیلی سخت و ضخیمی شده.

چون هر عادتی تبدیل میشه به یک سری نورون های ضخیمی و یک مسیری رو از A تا B توی مغز ما تشکیل شده. و اونوقت اگر کاری رو بر حسب عادت انجام میدیم، دقیقاً اینها اتفاق می افتن. این نورون ها این پالس رو انجام میدن، که ما این کار رو مرتکب میشیم. بگیم: خدایا خودت اون قسمت نورون ها رو پاک کن و مسیر پاکی رو توی ذهن من قرار بده. به همین راحتی ما می تونیم اینجوری از خدا بخوایم و حتی با جزییات و علمی هم از خدا بخوایم و بگیم: خدایا تو نورون های مغزی ما رو درست کن. ما که نمی تونیم. من که تواناییشو ندارم. تویی که می تونی. خودت می تونی این کارو انجام بدی

این مطلب هم عالیه:  ترک ممکن است

. و خیلی مهمه که ما روی خداوند خیلی حساب کنیم و آموزش هایی که میدیم در رابطه با ترک خودارضایی، اینها رو کامل انجام بدید و روشون کار کنید و اصلاض هم نا امید نشید. نا امیدی بدترین و بزرگترین گناه هست که ما می تونیم مرتکب بشیم. صد بار اگر توبه شکستی، باز آ. صد میلیون بار اگر توبه شکستی، باز آ. اصلاً خدا میگه: من توبه کنندگان رو دوست دارم. خیلی حرفه ها! حالا نکته جالب ترش اینه که نمی دونم توی مکتب های دیگه هست یا نه، ولی توی آخرین مکتبی که خداوند فرستاده، توی اون دیگه حجت رو تموم کرده و آخرین برگ رفاقت رو برای ما رو کرده و گفته: اگر شما توبه کنید، من حتی سیئات و گناهان شما رو میام تبدیل می کنم به حسنات.

این دیگه واقعاً دست و دلبازی خداست. خیلی حرفه. شما یک لحظه تصور کن، کسی که ده سال شهوترانی کرده، ده سال گناه کرده، اون روزی که توبه می کنه، با تموم وجودتوبه می کنه و میره توی مسیر پاکی، خدا براش ده سال حسنه می نویسه. انگار داشته ده سال حسنات انجام می داده! خیلی حرفه! خدای ما اینجوری داره به ما حال میده و رحمانیت و غفور بودنشو پای ما می ریزه. دیگه اصلاً نا امید شدن نداره.

من توی مالزی یک دوستی داشتم که با هم صحبت های معنوی می کردیم که قبلاً هم بهشون اشاره کردم، ایرلندی بود. ایشون خوب مکتب اسلام رو نمی شناخت. تعریفشون از خدا فرق می کرد. ایشون می گفت شهوترانی انسان رو خیلی خیلی خیلی می بره توی دنیای غیر واقعی و مجاز، ایشون از هر چیزی که حس می کرد، یه حالت مجازی داشته باشه، می گفت: نه اینجور نیست. مثلاً بهشون می گفتم: وای چقدر خوبه، خدا چقدر مهربونه وقتی که کسانی شهوترانی رو کنار می گذارن، یا کنار می گذاریم، خداوند حتی میاد گذشته ما رو هم درست می کنه و همشو تبدیل می کنه به چیزهای مثبت.

و ایشون نشنیده بود و می گفت:نه! همچین چیزی مگه میشه؟ ما اینهمه خرابکاری کردیم! از الان به بعد رو باید درست کنیم! من می گفتم: نه اینجوری نیست! نمیشد با ایشون صحبت کنی. و موقعی که من حرف می زدم فرصت نشد بیام رفرنس دقیق بهش بدم و باهاش صحبت کنم. و باورش نمی شد. معجزه رو باورش نمی شد! درسته که خیلی روی پرهیز کار کرده بود، ولی چیزی به اسم معجزه رخ میده که میاد خرابکاری های زندگی رو خدا به صورت معجزه وار درست می کنه و تبدیل می کنه به آباد شدن.

از منفی میاره به مثبت و این که منفی ده بوده میاد می کنه به مثبت ده! نمیاد بکنه به صفر. نه! خدا همون ها رو میاد قرینه می کنه و میاره بالای مثبت ها. خیلی این قضیه قشنگه! و به همین که فکر کنیم، آدم نباید نا امید بشه. صد بار اگر لغزش کردی، اشکال نداره. دوباره شروع کن. به جایی می رسی که همونطور که گفتیم: این لغزش ها شما رو قوی تر می کنه تا یه جایی که دیگه اصلاً لغزش نمی کنی! می بینی که یک سال، دو سال، سه سال گذشت و فکر خودارضایی هم حتی به ذهن شما خطور نمی کنه. چون که سیستم مغزی آروم شده، ارتباط با خدا قوی شده و شما انشاالله پاک پاک میشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید