soul-recovery-after-divorce

پنج مرحله ترمیم روح بعد از طلاق

انسان هنگام مواجه باهر مصیبت یا واقعه غم‌انگیزی در زندگی، احساسات و عواطفی را تجربه می‌کند که این احساسات در اکثر انسان‌ها و اکثر وقایع یکسان هستند. در این مقاله،نگاهی اجمالی به این عواطف خواهیم داشت . اگر این پنج احساس را به درستی درک، حس و تخلیه کنید، به شکل باورنکردنی خاطرات غم‌انگیز ناشی از جدایی‌تان را پشت سر خواهید گذاشت و برای شروع فصل جدیدی از زندگی شیرین بعد از جدایی آماده خواهید شد.

این مراحل عبارت‌اند از:

۱٫ انکار

کلمه انکار به این معنا است که انسان منکر وجود یک واقعیت شود. یعنی هنوز باور نداشته باشید شما از همسرتان جدا شده اید و او برای همیشه رفته است. یا اینکه منکر این واقعیت شوید که موضوع جدایی شما، موضوع بسیار مهمی در زندگیتان است و باید با تمام وجود با آن روبرو شوید؛ و هم از درون و هم از بیرون به درمان عواقب این جدایی بپردازید.

۲٫ خشم

احساس بعدی که معمولا پس از عبور از انکار برای انسان بروز می‌کند، خشم نسبت به آن اتفاق است. درزمینهٔ جدایی و طلاق، بارزترین واکنشی که طرفین ممکن است از خود بروز دهند، خشم است؛ مثلا خشم از دست طرف مقابل، پدر و مادر او، پدر و مادر خود، روزگار و یا حتی خشم و گله‌مندی از خداوند که چرا این بلا را نازل کرده است.

خشم نیز یکی از احساساتی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است. خوب است که شما با داشتن نگرشی آگاهانه نسبت به خشم و عصبانیت بتوانید باخشم ناشی از جدایی، به‌خوبی کنار بیایید. مهم‌ترین مطلبی که باید در اینجا در نظر گرفت این است که اصلا قرار نیست شما از خشم فرار کنید. بلکه باید خشم را آگاهانه حس کرده و آن را تخلیه کنید.

۳٫ افسوس و چانه زنی

افسوس خوردن هم یکی از شایع‌ترین عکس‌العمل‌های انسان هنگام مواجهه با مصیبت است. مثلا در یک حادثه تصادف که باعث شده اتومبیل شخصی خسارت جدید ببیند. افسوس خوردن فرد می‌تواند جملاتی از این قبیل باشد: “حیف شد این اتفاق افتاد، ای‌کاش تصادف نکرده بودم، دیدی چه بلایی سرم اومد؟ ای کاش این اتفاق نیفتاده بود.” افسوس خوردن معمولا همراه با «چانه زدن» در مورد آن واقعه اتفاق می‌افتد.

در موردجدایی و طلاق نیز به همین صورت انسان تمایل ذاتی به افسوس و چانه زنی دارد. خداوند برای او جدایی و از دست دادن همسر را به عنوان قیمت درسهای با ارزش و رشد و زندگی بهتر در نظر گرفته است، ولی شخص نمی خواهد این قیمت را بپردازد. بنابراین دائما در ذهن خود سناریو هایی را تداعی میکند که منجر به خسارت کمتری برایش میشود. مثلا دعوا و کشمکش را به عنوان بهای پرداختی میپذیرد ولی جدایی و طلاق را نه. یعنی هیچ کدام از سناریو های تداعی شده در ذهن او منجر به طلاق نمیشود.

این مطلب هم عالیه:  پذیرش: مرحله پنجم (آخر) بعد از طلاق

۴٫ سوگواری و افسردگی

بارزترین احساسی که هنگام جدایی و طلاق تقریبا برای همه بروز میکند ، سوگواری و ناراحتی است. این احساس معمولا آنقدر قوی و فراگیر است که باعث پنهان شدن مراحل دیگر میشود. . با شناختن احساسات قبلی، اکنون میتوانید با خیال راحت «سوگواری» کنید! بله، درست متوجه شدید. نکته مهم در رابطه با سوگواری این است که غم داشتن و گریه و سوگواری کردن، اگر آگاهانه و هدفمند باشد خیلی هم خوب است.

نگران این نباشید که سوگواری و غصه خوردن برای شما ضرر دارد یا نه؟ اگر گریه کردن برای انسان ضرر داشت ، نوزادان که دائما گریه میکنند باید آسیب های شدیدی میدیدند یا از گریه میمردند. یا کسانی که شغل آنها به نوعی به گریه ربط دارد مانند مداحان، باید در اثر گریه آسیب های شدید روحی یا جسمی میدیدند ولی میبینیم که اینطور نیست و از سلامت کامل روحی برخوردارند و اکثرا خیلی هم انسانهای شاد و پر انرژی هستند

۵٫ پذیرش

بعد از اینکه احساسات مربوط به واقعه جداییتان ،یعنی انکار، خشم، افسوس و سوگواری را عمیقا احساس کردید و مطمئن شدید که اشک یا خشمی باقی نمانده است، به مرحله زیبای پذیرش وارد شده اید. در این مرحله، به خود، خداوند و کائنات اعلام میکنید که این واقعه را کاملا احساس کرده و آن را پذیرفته اید و آماده رشد کردن هستید.

وقتی به مرحله زیبای پذیرش رسیدید و احساسات شدید مرتبط با آن را به درستی حس و تخلیه کردید، وقت آن است که اقداماتی عملی را شروع کنید تا واقعه جداییتان درسهای ارزشمندی بگیرید. درسهایی که ارزش هر کدام از آنها را نمیتوان با میلیاردها تومان پول مقایسه کرد.

بنابراین هدف اصلی این است که شما با تمام وجود و با آگاهی کامل، واقعه طلاق یا جدایی‌تان را «احساس» کنید و درس‌های باارزشی را که کائنات سر راه شما گذاشته، بیاموزید و موهبت‌های بی‌نظیری را به عنوان جایزه این رشد و تعالی برایتان در نظر گرفته، دریافت کنید.

در کتاب خودم به نام «از طلاق تا عشق ناب» که در حال تالیف است، کلیه مراحل بالا را به تفصیل توضیح داده ام؛ و راههای عملی برای گذر کردن از این مراحل را آموزش داده ام. کتاب «از طلاق تا عشق ناب» باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

پاسخ دهید