سالیتود و خلوت درونمقالات

آموزش هدف گذاری در زندگی

هدف‌گذاری در زندگی راز رضایت و شادی درونی است

همه ما شنیده‌ایم که داشتن هدف در زندگی بسیار مهم است. برایان تریسی در کتاب مدیریت زمان بیان می‌کند که فقط ۳% از مردم جهان دارای اهداف مکتوب یا همان لیست هدف هستند. یعنی ۹۷% از مردم، اصلاً نمی‌دانند در زندگی به کدام سمت دارند حرکت می‌کنند.

واقعیت تکان‌دهنده‌ای است. این‌طور نیست؟ شاید دلیل اینکه وقتی ما با خیلی از دوست‌ها و آشنایان خود صحبت می‌کنیم، از زندگی اظهار نارضایتی می‌کنند. از وضع اقتصادی، وضعیت سلامتی، شرایط روحی و …
یکی از بزرگترین عوامل نارضایتی از زندگی، و مهم تر از اون نارضایتی از خود، نداشتن هدف است. چون وقتی انسان هدفی نداشته باشد، اصلاً نمیتواند در زندگی به خودش امتیاز و نمره بدهد که آیا خوب پیش میرود یا خیر؟ مثلاً آیا امروز که سپری شد و به شب رسید، من باید از خودم راضی باشم یا خیر؟ اگر امروز تولد من است و من یک سال دیگر بزرگ شدم، آیا میتوانم به جرآت اعلام کنم که از تولد سال قبل تا تولد امسال، همان طور که برنامه‌ریزی کرده بودم پیش رفتم؟

بر عکس، یکی از بزرگترین عوامل ایجاد رضایت درونی از زندگی، این است که انسان هدف و برنامه‌ریزی داشته باشد، و طبق همان برنامه هم عمل کند. البته پیش رفتن کامل و ۱۰۰% از روی برنامه کار مشکل و تقریبا غیر ممکنی است، ولی با تلاش و پشتکار می‌توان مانند ژاپنی ها به جایی رسید که صد در صد و دقیق طبق برنامه به‌پیش رفت.

مثلاً ژاپنی ها وقتی یک پروژه بزرگ را طراحی می‌کنند ، یک برنامه‌ریزی جامع زمانی می‌کنند ، کل پروژه را به لیستی از کارهای کوچک تر تقسیم می‌کنند و هر کار را به فردی محول می‌کنند و برای هر کار، تاریخ تمام شدن را مشخص می‌کنند. نکته بسیار جالب این است که دقت این برنامه‌ریزی آنقدر زیاد است که زمان به پایان رسیدن هر کدام از ریزکار ها، به دقیقه وحتی ثانیه معلوم است! تصور کنید از یک مهندس ژاپنی بپرسیم که چه موقع کار نصب پریز های برق در این ساختمان ۴۰ طبقه تمام می شود؟ و او پاسخ دهد ۶ ماه و ۱۲ روز و ۳ ساعت و ۲۴ دقیقه ( و ۳۰ ثانیه) دیگر!!!

این مثال را بیان کردم تا بدانیم که تا این حد می‌توان در هدف‌گذاری ، برنامه‌ریزی و اجرای آن رشد و پیشرفت داشت. ولی ما از خودمان چنین انتظاری نداریم. ما باید ابتدا یاد بگیریم اهدافمان را لیست کنیم، برای آن‌ها یک بازه زمانی در نظر بگیریم و طبق برنامه‌مان، تا جایی که ممکن است، به‌پیش برویم.

وقتی ما برنامه‌ریزی می‌کنیم و طبق آن برنامه‌ریزی عمل می‌کنیم، یک احساس رضایت بسیار عالی و بی‌نظیر را تجربه می‌کنیم. امتحان این کار خیلی ساده است. همین‌الان خواندن این مقاله را متوقف کنید. یک کاغذ بردارید و روی آن، برنامه ۲ ساعت بعدی خود را بنویسید. مثلاً از حالا تا نیم ساعت دیگر مطالعه این مقاله و تفکر روی آن، ۳۰ دقیقه استراحت، ۳۰ دقیقه نرمش یا پیاده روی، ۳۰ دقیقه مطالعه فلان کتاب یا قرآن. و بعد طبق این برنامه ریزی عمل کنید . خودتان تجربه خواهید کرد که چقدراحساس عالی به شما دست خواهد داد که ۲ ساعت با برنامه زندگی کردید. حال تصور کنید فردی یک سال با هدف و برنامه ریزی عمل کرده باشد. واقعا لذتی بسیار وصف ناپذیر را تجربه خواهد کرد، فارغ از اینکه اوضاع بازار و اقتصاد جهانی و … چه باشد. هدف گذاری و رسیدن به اهداف، ما را از درون شاد و راضی میکند، بدون اینکه نگران باشیم اوضاع خارج از ما به چه شکل است.

پس تا اینجا اهمیت و فایده هدف گذاری و برنامه ریزی را بیان کردیم که مهمترین نتیجه هدف گذاری و رسیدن به اهداف کسب رضایت درونی است.

این مقاله را در روزهای بعدی ادامه میدهیم و درباره یک نگرش کاملا متفاوت و قدرتمند در تنظیم اهداف برایتان صحبت خواهم کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن