افسردگی-ترک-خودارضایی

افسردگی بعد از ترک خودارضایی

در این مقاله افسردگی بعد از قطع مصرف شهوترانی و قطع خودارضایی رو مورد بحث قرار می‏دهیم.
شاید این سؤال و این مشکل برای خیلی از کاربرهای عزیز پیش اومده باشه که بعد از اینکه یکی از مصادیق شهوت رو که بهش دچار بودند رو کنار می‏گذارند، یک حس افسردگی و به قول معروف “حال بدی” سراغ انسان می‏آد.

حالا مصادیق شهوت چی می‏تونه باشه؟ خودارضایی، دیدن فیلم‏های پورن، روابط نامشروع، رابطه‏ های چتی، رابطه عاشقانه در دنیای مجازی و چت، روابطی که خیانت در اون‏ها اتفاق می‏افته، حتی چت‏های غیر عاشقانه، چت‏هایی مثل یک خانم شوهردار با یک آقایی که اصلاً رابطه عاشقانه و احساسی در بینشون نیست، اما مدت‏ها بدون اطلاع شوهرش با آقایی در رابطه با مسائل مختلف چت می‏کنه، یا آقایی که متأهل هست و با یک خانمی چت می‏کنه و به ظاهر اسم اون رو چت غیر عاشقانه و یا غیر جنسی می‏گذاره، اون هم از مصدایق شهوت هست.

و کلاً خوندن داستان‏های سکسی، دیدن داستان‏های سکسی همه این‏ها مصادیق و زیر مجموعه‏ های شهوت‏رانی هستند و هر کس به هر کدوم از این‏ها دچار هست، به لطف خدا مثلاً به جایی رسیده که تصمیم گرفته این کار رو کنار بگذاره و اون کار رو ترک می‏کنه. معمولاً اتفاقی که می‏افته اینه که بلافاصله وقتی اون کار رو کنار می‏گذاره، بر خلاف انتظار خودش به جای اینکه حالش خوب بشه و از این اعتیاد و شهوت رها بشه بجای اینکه حالش خوب رو تجربه کنه، معمولاً بلافاصله بعدش انسان حال بدی رو تجربه می‏کنه. افسردگی، غم و غصه سراغ انسان می‏آد. گاهاً طرف عصبی و پرخاش‏گر می‏شه یا بی حوصله و غمگین و نا امید از زندگی می‏شه و پیش خودش می‏گه: من این کار رو کنار گذاشتم به امید اینکه حال خوب رو تجربه کنم، چون حتی اون لذت هم همراه با درد بود، حالا که اون کار رو کنار گذاشتم عوض اینکه حالم خوب بشه، اینقدر حالم بد شد بر عکس! چیکار کنم؟

دلیل اصلیش اینه که افسردگی، پرخاش‏گری، غم و غصه توی وجود ما بوده، مدت‏ها و سال‏ها توی وجود ما بوده، ولی ما به خودمون این اجازه رو نمی‏دادیم که این احساسات غم و افسردگی خودشون رو نشون بدن. ما چیکار می‏کردیم؟ به محض اینکه یک کم افسردگی سراغ ما می‏اومد، می‏رفتیم خودارضایی می‏کردیم، می‏رفتیم فیلم پورن می‏دیدیم، می‏رفتیم روابط نا مشروع می‏گذاشتیم، یک ذره توی زندگی مشکلی پیدا می‏کردیم می‏رفتیم یک نفر رو پیدا می‏کردیم که باهاش چت کنیم و ساعت‏ها درد دل کنیم و اون درد دل کردن رو به عنوان مسکن و مرهمی بر اون افسردگی که از قبل توی وجودمون بود استفاده می‏کردیم. یعنی می‏اومدیم تمام این مصادیق شهوت رو به عنوان مسکن استفاده می‏کردیم. و برای همینه که وقتی این کارها رو کنار می‏گذاریم، تازه این دردهای اصلی که مشکل اصلی ما هستند، خودشون رو نشون می‏دن. کسی که افسردگی داره به قول معروف افسردگیش می‏زنه بالا. کسی که آدم پرخاشگریه خشمش می‏زنه بالا. کسی که آدم نا امید از زندگی هست و افکار خودکشی داره، اون حالاتش می‏زنه بالا.

بنابراین این مشکلات در ما از قبل وجود داشتن و ما اون‏ها رو کرخت می‏کردیم.

دقیقاً مثل اینکه قسمتی از بدن ما زخم بوده و ما به جای اینکه بهش برسیم و اون رو خوب کنیم، دائماً مسکن‏های قوی در اون تزریق می‏کردیم که درد رو حس نکنیم. “دقیقاً خودارضایی این کار رو با انسان می‏کنه”. دردهای ناشی از زندگی و افسردگی و هر مشکل دیگه ‏ای که انسان داشته، برای رهایی از اون مشکل سریع به سمت خودارضایی پناه برده. قبلاً هم گفتیم که Sexualize می‏کردیم. ما استرس، نگرانی، ناراحتی، غم و غصه و تمام این‏ها رو به سکس تبدیل می‏کردیم و یک مرهم سکسی روی اون‏ها می‏گذاشتیم. طرف مثلاً چکش داره وا می‏خوره، مشکل مالی داره، یه ذره بهش فکر می‏کنه ترس سراغش می‏آد، ناراحت می‏شه میگه: خب ولش کن بذار برم یه کم فیلم پورن نگاه کنم یه کم آروم بشم. “یعنی فرار از واقعیت‏های زندگی“.بنابراین وقتی که ما مصادیق شهوت رو کنار می‏گذاریم این دردها سراغ انسان می‏آد.

این مطلب هم عالی و مفیده:  آموزش ترک خودارضایی در پسران و دختران

حالا باید چکار کنیم؟ راهکارش چیه؟ هیچ راهکاری جز تحمل کردن نداریم. دقیقاً مثل اون زخمی که توی وجود ما بوده، طرف دستش در رفته، یه مشکلی توی استخونش به وجود اومده و همین‏طور مسکن‏های بسیار قوی تزریق می‏کرده که اصلاً درد رو حس نکنه. یعنی عصب‏های بدنش رو کرخت می‏کرده و حالا که مسکن رو قطع می‏کنه این درد شروع می‏کنه و باید درمان بشه. این دست باید جا بیفته یک مدتی درد رو تحمل کنه تا اینکه خوب بشه. و برای رهایی از خودارضایی و دیگر مصادیق شهوترانی هم دقیقاً به همین شکل هست. ما باید مدتی درد رو تحمل کنیم و “اونجایی که درد و افسردگی سراغ انسان می‏آد و انسان می‏خواد نا امید بشه از اینکه چرا من این کار رو کنار گذاشتم؟ اونجاست که معنویت و خداوند به کمک انسان می‏آد“.

یعنی انسان دردی رو تحمل می‏کنه بخاطر اینکه درمان بشه. این دردیه که خودش درمانه. یعنی درد واقعی نیست. این درد درمانی هست. دقیقاً مثل درد جا انداختن یک دست یا پایی هست که در رفته و وقتی که جا می‏ندازی درد داره. اما ما باید اون درد رو تحمل کنیم. هیچ راهی جز این نداریم که تحملش کنیم و بدونیم که به امید خدا هر روز که بگذره بهتر و بهتر و بهتر می‏شیم تا جایی که خوب خوب می‏شیم و اصلاً خندمون می‏گیره که چرا من اون‏کار رو می‏کردم؟ چرا من اون مسکن رو تزریق می‏کردم؟ چرا خودارضایی و دیدن پورن رو انجام می‏دادم؟ بعد که انسان به طور کامل درمان شد، به گذشته خودش می‏خنده و حاضر نیست اون حال خوب درمان شدگی و اون حال خوب رهایی از این‏ها رو با تمام دنیا عوض کنه.

واگر کسی بعد از مدتی مثلاً چندین ماه از رهاییش بگذره و به قول معروف”پاکی از شهوت” رو به دست بیاره، دیگه حاضر نیست به هیچ عنوان برگرده به زندگی قبلیش. حتی اگه پول بهش بدن یا وعده وعید بهش بدن، دیگه طرف وقتی که از یک مرزی رد بشه دیگه به هیچ عنوان حاضر نیست برگرده به انجام دادن اون کارها و برگرده به اون نقطه ‏ای که اصلاً تصورش هم براش غیر ممکنه اگر فکر کنه که من دوباره برگردم به اون دنیای تاریکی که توش قرار داشتم. بنابراین دوستان باید تحمل کنیم و برای ترک خودارضایی روز به روز باید بگیم: خدایا من اگر امروز رو بتونم به کمک تو این کار رو انجام ندم، دیگه کافیه برام. دیگه فکر فردا رو نباید بکنیم. “همین امروز”. گاهاً حتی ساعت به ساعت! خدایا کمکم کن من یک ساعت این کار رو انجام ندم. یک ساعت که گذشت دوباره خدایا همین یک ساعت رو کمکم کن این کار رو انجام ندم. تا اون چند ساعتی که بیدار هستید بگذره و به امید خدا پاک و بدون انجام این کار به رختخواب برید و چند روز که این کار تکرار بشه، قدرت ما در کنترل ور در انجام ندادن اون کار بیشتر و بیشتر می‏شه.

و نگران این افسردگی و حال بدی نباشیم. چون کاربرانی بودند که پیام دادن چرا ما حالمون بد شده؟ چرا من عصبی شدم؟ توی خونه هر کی حرف بزنه می‏خوام به قول معروف پاچه‏ شو بگیرم و عصبی می‏شم؟ چرا؟ چون‏که مسکن استفاده نمی‏کنی دوست عزیز. خودارضایی نمی‏کنی. مسکن‏هایی که روی این درد و خشمت می‏گذاشتی رو دیگه استفاده نمی‏کنی و برای همینه که الان عصبی و پرخاشگر هستی و تنها راهش تحمل کردن، زیاد دعا کردن و زیاد نوشتن هست. زیاد دعا کردن از نوع نوشتن می‏تونه خیلی به ما کمک کنه. هم دعای لفظی و شفاهی، نماز خوندن و مخصوصاً نوشتن. همه این‏ها باید در کنار هم باشه که بتونه به ما کمک کنه تا از این بحران اوایل ترک خودارضایی و شهوترانی عبور کنیم.

7 پاسخ
  • مس به طلا
   مس به طلا says:

   درسته سخت هست ولی غیر ممکن نیست.
   و خبر خوب اینه که اگر کسی بتونه ارتباطش رو با خداوند تقویت کنه، دیگه لازم نیست با یک انسان دیگه درد دل کنه . مهم، درخواست کمک از بیرون از خود و حساب نکردن روی اراده ی تضعیف شده ی فرد مبتلا به شهوت هست.

 1. reza99
  reza99 says:

  درود بر شما جناب زارع عزیز
  من هم در دوره ای از زندگی ام خیلی زیاد درگیر این اتفاق بودم و همش فکر میکردم که اگه کارم اشتباه بود که نباید اینقدر بعد از ترکش حالم بد بشه ولی وقتی الان مقاله ی شمارو خوندم دقیقا فهمیدم که این یه کرمی بود توی وجود خودم که به قول شما تا حالا خودشو نشون نداده بود و وقتی خودارضایی کنار رفت خودشو نشون داد
  ممنونم از شما به خاطر مطلب فوق العاده تون

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل ورود به این بحث را دارید؟
اگر تمایل دارید، شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید