دانلودهای رایگانروابط عاشقانه

سوگواری: مرحله چهارم بعد از طلاق

توی این ویدیو مرحله چهارم پس از جدایی رو که همون سوگواری هست، توضیح می دیم. مهم ترین مرحله پس از هر گونه مصیبتی اینه که به جایی می رسه که بهش می گن سوگواری، غصه خوردن. قبلاً انکار و خشم و افسوس و … رو گفته بودیم.

مرحله سوگواری مرحله ای هستش که ما به خودمون اجازه میدیم که غم اون اتفاق رو تجربه و لمسش کنیم و از دست اون غم فرار نکنیم. مثلاً اگه شما جدا شدید، شاید بعضی ها به شما می گن: فراموشش کن، بیا بیرون با هم بگردیم اصلاً بهش فکر نکن. نه این احساس همینجوری می مونه توی وجود شما و اون غم تخلیه نمی شه.

از نظر روانشناسی بحث سوگواری اینطور هست: شما می شینید همه اون اتفاقاتی که افتاد رو می تونید در مورد اون ها بنویسید و روشون فکر کنید. روشون مراقبه کنید و حسشون کنید. اون حس غمی که توی وجودتون هست رو حس کنید و اگر لازمه گریه کنید . خود من دو ماه گریه می کردم. یعنی حتی روزهایی می شد که اصلاً حال من خیلی خوب بود. ولی می دونستم که آگاهانه توی مرحله سوگواری هستم. می گفتم: خوب امروز باید یه کم گریه کنم و یک آهنگی بود که من خیلی این آهنگ رو گوش می کردم. What hurts the most توسط یه خواننده ای به اسم Rascal flatts بود، این آهنگ خیلی قشنگ بود و اون موقع خیلی به من جواب می داد. هر وقت گوش می کردم، گریه ام می گرفت. مضمونش این بود: حرف های ناگفته ای بین ما بود، چرا ول کردی رفتی؟ بزرگترین دردم این هست که نتونستم حرف هامو بهت بزنم و رفتی. خیلی با این آهنگ گریه می کردم. توی ماشین رانندگی می کردم، پلی می کردم گریه می کردم. دو ماه من شبانه روز گریه کردم.

ولی از روی بدبختی گریه نمی کردم. هدفمند و هوشمندانه. می دونستم که این غمی که توی وجودم هست باید بیرون بیاد تخلیه بشه. و باورتون نمی شه بعد از دو ماه که رفتم پیش مشاور ازدواجم توی مالزی، ایشون به من گفتن: باورم نمی شه که اینقدر حالت خوبه جواد! چیکار کردی که اینقدر شنگولی؟ چیکار کردی؟ باورم نمی شه. اصلاً نداشتم توی زندگیم کسی سر دو ماه بعد از جدایی ریکاور شه، حالش خوب بشه.

و این بحث سوگواری هست که فرار نکنیم و باید با اون غم روبرو بشیم. اگر گریه لازمه انجام بدیم، گریه کنیم. ولی از روی مستأصل بودن و بدبختی گریه نکنیم. از روی اینکه آسیب دیدیم دیگه. زخم شده باید مرهم بذاریم، می سوزه گریه داره. ولی بعدش خوب می شه برای همیشه. این مرحله سوگواری بود که انشاالله توی کتابی که چند ماه بعد پابلیش می کنم، کامل تر توضیحش می دم.

برای دانلود این ویدیو اینجا کلیک کنید.

برای دانلود فایل صوتی این آموزش، اینجا کلیک کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن