عبادت و عبودیت

عبادت و عبودیت
0
(0)

سلام خدمت کاربران عزیز مس به طلا.

از روستای قره خاچ از شمال غربی کشور، نزدیک مرز بازرگان، هستیم و این ویدیو زیبا رو از این منظره زیبا می خوایم برای شما ضبط کنیم. در این ویدیو در رابطه با یک موضوع بسیار مهم که خیلی وقت ها فکر منو به خودش مشغول می کنه، صحبت می کنیم. و اون هم بحث کار کردن روی خودمون و رسیدن به معنویت هست. بینید دوستان ما از دو جنبه باید روی خودمون کار کنیم، وقتی که می خواهیم به عنوان یک انسان روحمون رو ارتقا بدیم و قدرتمندتر در زندگی بتونیم با روح قوی تری به پیش بریم و هر چه بیشتر به خداوند نزدیک بشیم. یکی از اون ابعاد، عبادت هست و کارهای عبادی و صحبت با خداوند، انجام کارهایی که در ادیان داده میشه، مثل نماز و روزه گرفتن و… این یک بخشی از کار هست.

یک بخش بسیار بزرگش که متأسفانه وقتی نگاه می کنی، می بینی که خیلی ها اونو نادیده می گیرن و به خودشون زحمت نمیدن که روی اون کار کنن، بحث اخلاقیات هست. بحث اخلاق و اینکه ما چطور اخلاق درست و خداپسندانه ای داشته باشیم که بتونیم اون رو در زندگی خودمون پیاده کنیم. برای اینه که بسیاری از شبهات، بسیاری از گمراهی ها پیش میاد. مثلاً شما دیدید نسل جوان ما برای چی از نماز و روزه و… زده شدن؟ میگن: فلانی که نماز می خونه، ولی توی کسب و کارش غل و غش داره! فلانی نماز می خونه، ولی چقدر چشم چرونی می کنه! چرا؟ چون فقط عبادت مطرح نیست که ما فقط همش عبادت کنیم!

عبادت خیلی خوبه. عبادت با عبودیت (کار کردن روی اخلاق) باید همزمان با هم پیش بره. هر کدوم جلوتر پیش بره، خوب نیست! حتی اگر اخلاق هم خوب باشه، ولی عبادت نکنم، کم کم برای خودم منحرف میشم و برای خودم میام یک تفکراتی پیدا می کنم و یک منش فکری برای خودم دست و پا می کنم و برای خودم میشم یک منحرف و یک فرقه انحرافی. پس اینها دست در دست هم با هم پیش میره.

مثلاً اخلاق چیه؟ شما دست و دلباز باشید، روی صفت دست و دلبازی خودتون کار کنید. روی صفت اینکه هر کسی به شما بدی کرد، شما نخواید همون موقع تلافی کنید. روی بزرگمنش بودن خودتون کار کنید. انواع و اقسام فضیلت های اخلاقی که انسان می تونه اونها رو به دست بیاره و اونها رو در وجودش صیقلی و صیقلی کنه، خیلی وقت ها ما اونها رودر نظر نمی گیریم. مثلاً درسته طرف نماز می خونه و از نظر انجام همه اعمال عبادی خیلی عالیه، ولی مثلاً بچه کوچیک جیکش در بیاد، با خپحالت عصبانیت میگه: ساکت شو بچه! می خوام بخوابم! تموم خشمش رو سر بچه خالی می کنه! این چه فایده ای داره اینهمه عبادت؟

و اینها چیزهایی هستش که نمی دونم چرا آموزش های کاملش رو مثلاً کسی که بخواد از نظر دینی روی خودش کار کنه، در یک دین عمیق و بزرگی مثل اسلام، دستورات اخلاقی بی نهایت زیادی داده شده. ولی من نمی دونم چرا کسی به اونها نمی چردازه؟ چرا کسی روی خشم خودش کار نمی کنه؟ چرا کسی روی حسادت خودش کار نمی کنه؟ روی خوش خلقی خودش کار نمی کنه؟ شما می بینید که مثلاً توی خانم ها، طرف مؤمن هست، مذهبی هست، ولی وقتی با خانم های دیگه می شینن دور هم، غیبت می کنن! حسادت دارن! چشم دیدن همدیگه رو ندارن! البته همه اینطور نیستن و نمیشه قضاوت کرد، ولی اونهایی که باعث میشه که اسم در کنن و جوونتر ها به اونها نگاه کنن و از دین زده بشن، اونها کسانی هستن که روی اخلاقشون کار نمی کنن و متأسفانه باعث میشیم که از دین یک تصویر زشتی رو بسازیم.

و امیدوارم که ما بتونیم روی روح خودمون خیلی قشنگ و همه جانبه کار کنیم. که به لطف خداوند و الحمدلله ما توی دوره سالیتیود، توی مقام سوم و چهارم، بعد از اینکه عزیزان دو مقام رو طی کردن عزیزان و پایه های ایمانیشون محکم شد، توی مقام سوم و چهارم به بعد، کامل میریم روی اخلاق خودمون کار می کنیم، روی چیزهایی که شاید خیلی کم به اونها توجه می کردیم، روی اینها کار می کنیم و به امید خدا می تونیم بعدش پیش خودمون ادعا کنیم که آقا من اگر روی عبادتم کار کردم، به صورت مساوی روی اخلاقمم کار کردم. عبادت و اخلاق رو با هم پیش آوردم و اینها خیلی بحث مهمی هست.

پس اگر خواستید مباحث اخلاقی رو عمیق تر و قوی تر کار کنید، می تونید در مقام سوم و چهارم دوره سالیتیود به اونها بپردازید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

پاسخی بگذارید