ترک خودارضایی (مقالات)

پیش قدم های خودارضایی

در این مقاله در رابطه با خودارضایی کمی بیشتر صحبت می‏کنیم.
ببینید درسته که خودارضایی یک مشکل حاد هست و برای کسی که دچار خودارضایی هست کنار گذاشتنش در اوایل کار خیلی سخته، ولی یک نکته‏ ای که در خیلی از پیام‏هایی که کاربران می‏فرستن وجود داره و من حس می‏کنم که باید بهش اشاره کنم، این هست که “خودارضایی به تنهایی مشکل اصلی نیست، این رازی هست که اگر ما بخوایم خودارضایی رو کنار بگذاریم، حتماً باید بهش توجه کنیم”.

خودارضایی نتیجه یک بیماری یا یک وابستگی روحی و روانی هست که نتیجه اون وقتی که به بروز و به منسه ظهور می‏رسه، می‏شه خودارضایی. این نیست که من فکر کنم من به خودارضایی دچار هستم. نه! لایه‏ های بسیار عمیق‏تری درگیر هستند، که این لایه‏ ها اون کارها و اون اتفاقاتی که می‏افته در نهایت به نتیجه کار ختم می‏شن که “نتیجه کار خودارضایی کردن هست”.

مثالی که می‏تونم برای شما بزنم این هست که شما فرض کنید یک غذای بسیار خوشمزه‏ای روی میز گذاشته شده و این غذا فرض کنید برنج و کباب و سالاد و … غذایی که پختنش طول کشیده یا انواع و اقسام مواد غذایی دراون هست. این غذا نتیجه یک‏سری از اعمال و رفتاری هست که قبل از اینکه ما غذا رو بتونیم روی میز ببینیم، این رفتارها و کارها انجام شده و در نهایت نتیجه کار اون غذایی شده که روی میز گذاشته می‏شه. برنج خیسونده شده، پخته و آب‏کشیده شده، از اون طرف گوشت و پیاز با هم مخلوط شدن و گوشت کباب آماده و به سیخ کشیده شده و رفته روی منقل و پخته شده و کباب‏ها سر میز آورده شده و تزئین شدن و وقتی مهمان سر میز که می‏شینه می‏بینه که غذا آمادست و اون مهمان فقط در اون لحظه غذا رو می‏بینه و میل می‏کنه.

بنابراین خودارضایی هم همینطوره. علاوه بر عواملی که در فایل‏های قبلی گفتیم، عواملی مثل وابستگی‏ها، شهوت‏رانی‏ ها، تغییرات هورمونی و اون اتفاقاتی که در داخل مغز افتاده با هم درگیر هستند، همه این‏ها در اون یک‏باری که فرد می‏خواد خودارضایی کنه، ببینید این فرد حتماً و حتماً این مقدمات رو انجام می‏ده. %۸۰ خودارضایی در اون قدم‏های پیش ‏نیاز انجام می‏شه و عمل خودارضایی همون %۲۰ آخر هست. دیگه وقتی که طرف خودارضایی رو انجام می‏ده کار از کار گذشته! دیگه اون لحظه نمی‏تونه جلوش رو بگیره.

کاربری در پیامش گفته بود که وقتی به اون مرحله‏ ای می‏رسه که می‏خوام جلوی خودم رو بگیرم خیلی سخته. خوب معلومه که خیلی سخته! اصلاً غیر ممکنه. می‏تونم بگم که وقتی پیش ‏نیازها رو شما انجام بدید و %۸۰ درصد عمل خودارضایی رو انجام دادید، دیگه امکان نداره که بتونید جلوی خودتون رو بگیرید. و حالا اون اعمال چیه؟ در بحث اعتیاد شناسی به اون‏ها Ritual یا مراسم گفته می‏شه. در چرخه اعتیاد هر معتادی که به هر چیزی مبتلا هست، یک مراسم آماده سازی قبل از عمل داره. به عنوان مثال فردی که به مواد مخدر دچاره، تهیه کردن مواد، جفت و جور کردن ابزار و آلاتی که برای مصرف اون مواد لازمه، خالی کردن یک مکان، پیدا کردن یک مکان و همه این‏ها پیش‏نیازهای لازم برای مصرف هست و اون فرد همینکه شروع به آماده کردن این پیش‏ نیازها می‏کنه، دیگه داره لذت خودش رو می‏بره! یعنی لذت مصرف رو از همون لحظه داره می‏بره. همون آماده کردن شرایط، محیط، ابزار و آلات مصرف باعث می‏شه که اون فرد در عملیات مصرف مواد مخدر نئشگی رو از همون موقع ایشون شروع کرده و وقتی می‏شینه پای بساط، دیگه مصرف می‏کنه.

برای خودارضایی هم همینطوره. مثلاً فرد قبلش فیلم می‏بینه، شهوت‏رانی می‏کنه، در ذهنش تصاویری رو زنده می‏کنه، شرایط رو جفت و جور می‏کنه، مکانی رو مهیا می‏کنه که کسی اونجا حضور نداشته باشه. همه این‏ها پیش‏نیازهایی هست که طرف انجام می‏ده، وقتی که همه این شرایط آماده و مهیا شد و خودارضایی به مرحله‏ ای رسید که دیگه مونده طرف همون عمل خودارضایی رو انجام بده، دیگه معلومه توی اون شرایط بسیار سخته که بخوای جلوش رو بگیری. دیگه اون لحظه هیچ‏ چیز نمی‏تونه به انسان کمکی کنه. در شرایطی که شما همه چیزها رو آماده کردی، مثل یک تیری که در کمان بوده و تیر رو کشیدی و آماده رها شدنه و اصلاً تیر رو رها کردی دیگه. و انتظار داری تیر نره و به هدف نخوره! وقتی همه این کارها انجام می‏شه مطمئناً خودارضایی هم در پی اون انجام خواهد شد.

حالا چکار کنیم؟ هر کسی باید شناسایی کنه. یعنی هر باری که اون طرف خودارضایی کرد یا حتی در ترک خودارضایی لغزش کرد، بشینه بنویسه بگه: خوب بذار یادم بیاد ببینم من چیکار کردم؟ چه اتفاقاتی افتاد که باعث شد من امروز این کار رو بکنم؟ مثلاً میگه: خوب من امروز از کار اومدم به خونه، خسته بودم بعد رفتم توی اتاقم، این فکر اومد به سرم، دراز کشیدم روی تخت، بعد که این فکر اومد، پا شدم فلان کار رو کردم، فلان فیلم رو دیدم و توی گوشیم بودم که… یعنی کل داستان رو نذاریم به دست فراموشی سپرده بشه. قشنگ بنویسیم و لیست کنیم؛ منی که امروز خودارضایی کردم، این کارها رو انجام دادم و در نهایت نتیجه‏ اش این بود که…

اگر نوشتن و لیست کردن رو انجام بدید، یه وقت می‏بینید که ۱۰ تا ۱۵ تا کار قبل از خودارضایی انجام شده و در نهایت بنویسید که من خودارضایی کردم. خوب این لیست رو نگهدارید به عنوان یک دفترچه تجربه و همه این‏ها رو شناسایی کنید. اونجایی که مثلاً نوشتید خانواده می‏خوان برن به مهمانی و به من گفتن تو میای و من گفتم نه من می‏شینم خونه و خسته‏ ام. دروغ گفتم بهشون، موندم تو خونه. چرا؟ چون توی ذهنم کاشته بودم که امروز می‏خوام خودارضایی کنم. این رو شناسایی کنید و دفعه بعد این کار رو نکنید. مثال دیگه: روی تخت نشسته بودم رفتم توی کانال تلگرامی که عکس‏های نامناسب داشت و شروع کردم به دیدن. این‏ها رو بنویس و یادداشت کن و دفعه بعد این کار رو نکن. و هر چه ما این‏ها رو بیشتر و بیشتر بررسی کنیم به جایی می‏رسیم که به ۲۰، ۳۰ و ۵۰ تا مورد می‏رسیم که از این ۵۰ مورد سال‏های سال داشتیم ضربه می‏خوردیم و بهشون اهمیت نمی‏دادیم و فکر می‏کردیم که مشکل همون عمل فیزیکی خودارضاییه.

نه! اکثر کسانی که به خودارضایی دچار هستن، میان Sexualize می‏کنن. یعنی استرس رو به سکس و خودارضایی تبدیل می‏کنن. نگرانی، ناراحتی، استرس، غم، غصه، فشار زندگی، دعوا سر بی پولی، مشکل وام، قسط و همه این‏ها رو به سمت خودارضایی هدایت می‏کنن. میگن: حالم بده، اعصابم خورده بذار برم یه خودارضایی کنم! وامم جور نشده بذار برم یه خودارضایی کنم! وقتی این‏ها رو شناسایی کنید، می‏بینید که ما یک الگوی بسیار عمیقی در وجودمون شکل گرفته که می‏خوایم با خودارضایی روی هر چیزی مسکن بگذاریم و آرومش کنیم و برای لحظاتی از شر اون مشکل رها بشیم.

و بعدش چه اتفاقی می‏افته؟ بلافاصله بعد از خودارضایی احساس پشیمانی و حقارت و احساس خستگی فیزیکی... همه این‏ها به انسان هجوم می‏آره. اینها به کنار؛ اون مشکلاتی هم که از اونشون فرار ‏کردیم یک مدتی، اون مشکلات همچنان سرجاشون هستن و حتی اینکه انرژی هم نداریم که بریم اون مشکلات رو حل کنیم! و اون مشکلات بزرگ‏تر می‏شن. اگر مشکل مالی داریم با خودارضایی که می‏کنیم دیگه انرژی نمی‏مونه بریم کار و تلاش و کوشش کنیم و مشکل مالی‏مون رو برطرف کنیم.

بنابراین باید حواسمون به همه این موارد باشه و قبل از اینکه خودارضایی رو انجام بدیم حواسمون باشه و این هوشیاری در ما شکل بگیره که: چیکار کنیم؟ چه اتفاقی می‏افته که من خودارضایی می‏کنم؟ همه این عوامل رو باید شناسایی کنیم و تنها راهش هم نوشتن هست. چون خودارضایی هوشیاری انسان رو می‏بره و در فایل‏های قبلی هم گفتیم که حافظه رو ضعیف می‏کنه، حواس پرتی می‏آره و ما اصلاً یادمون نمی‏مونه که چیکار کردیم! ولی اگر شروع به نوشتن کنیم و همه این وارد رو بنویسیم، می‏بینیم که خیلی موارد درگیر بوده که ما واقعاً اون‏ها رو نمی‏دیدیم.

امیدوارم با شناسایی پیش قدم های خودارضایی، بتوانیم از وسوسه انجام این عمل مخرب به سلامت عبور کرده و پاک بمانیم.

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. درود بر شما استاد
    همیشه فکر میکردم اینها موضوعاتی هستن که فقط خودم ازشون اطلاع دارم ولی جالبه وقتی این مقاله رو خوندم فهمیدم همه ی این موضوعات اثبات شده هستن و براشون دلایل کافی وجود دارن.
    دقیقا این رو منم تجربه کردم که وقتی اقدامات اولیه رو برای تحریک شدن انجام داده بودم دیگه واقعا غیر ممکن بود جلوی عمل خودارضایی رو بگیرم
    درود بر شما به خاطر این مطلب مفیدتون

پاسخی بگذارید

بستن
بستن