کیفیت مطلب، کیفیت مخاطب

تاثیر اسلام بر عرب جاهل
0
(0)

 

وقتی که ما یک آموزش، یک مطلب، یک مفهومی داریم و میخوایم بسنجیم که اون آموزش قدرتمند هست یا نه، باید ببینیم که تاثیر اون روی افراد چگونه هست؟ و حالا باز هم یک مرحله باریکتر بشیم؛ تاثیر اون آموزش روی چه نوع مخاطبی، چه نوع نتیجه ای می دهد؟

چجوری میشه روی همه مخاطب های خودت اثر بذاری؟!

شما یه وقت مثلا یک مطلب علمی داری، میشینی واسه چندتا دانشجوی باهوش، زرنگ، بچه درس خون، براشون توضیح میدی و وقتی که مطلب رو براشون میگی اینا براشون جا میفته، سریعا مطلب رو میگیرن و استفاده میکنن و حالا شما هر هدفی که از اون آموزش داری، خیلی زود محقق میشه. یه وقت میبینی شما یک مطلبی رو میری پیش یک سری دانشجویی که اصلا تنبل اند، درس خون نیستن، شاید ضریب هوشی خیلی بالایی نداشته باشن و اینها، میای برای اونها آموزش میدی. و یه مطلبی داری که این مطلب انقدر قدرتمنده که حتی اون دانشجویان تنبل رو هم جذب میکنه و اونها رو هم تبدیل میکنه به دانشجویان عالی، درس خون و رتبه یک و ممتاز و اینها. که حالا این هم قدرت اون مطلب رو میرسونه هم اینکه قدرت اون Teacher یا اون معلم رو میرسونه.

تاثیر آموزش های قدرتمند مکتب اسلام روی اعراب دوران جاهلیت!

در بحث مکاتب و ادیان هم به همین شکل هست. شما ببینید پیامبر اسلام چه مخاطبی داشتن اونوقتی که اسلام ظهور کرد در حالا کشور عربستان. اون زمان که همه میدونیم اعراب دوران جاهلیت به اونا میگن. که دخترها رو زنده به گور میکردن، خیلی مثلا وحشیانه زندگی میکردن، هرسال همدیگه رو میکشتن، اصلا کشتن و جنگ و اینها جزء زندگی روزمره شون بود که قبایل به هم حمله کنن همدیگه رو بکشن و اینها و حالا غنائم بدست بیارن. توی یک همچین جامعه ای یک فردی اومده و یک مکتبی، یک مفهومی رو ارائه داده. و شما باید ببینید که همچین مخاطب جاهلی توی اون دوره و زمون چه اتفاقی براشون افتاده که از اونها چه شاگردان بزرگی رو پیامبر تونستن تربیت کنن. حالا مالک اشتر که در زمان حضرت علی کلا دیگه شاخص های دین اسلام توی صدر اسلام عمار و ابوذر و … . چه مکتبی بود؟ چقدر قدرت داشت؟ چقدر این آموزش ها نفوذ میکرد در دل ها که در یک همچین جامعه ای و با یک همچین مخاطبی، این مفاهیم بزرگ عرفانی میتونست ظهور کنه، رشد کنه و یک همچین شاهکارهای اخلاقی، ادبی، حالا اسطوره های بزرگ اخلاق بخواد از توی اینها متولد بشه.

محتوای عالی مطلب و معلم خوب بودن در کنار هم!

بسیار بسیار نکته مهمیه که ببینید هم قدرت رسالت گری و معلم بودن پیامبر ما چقدر قدرتمند بوده و اون محتوایی که توی دستش بوده. چون این دو تا باید در کنار هم باشه. بهترین محتوا رو اگه بدی به یک معلم بد خرابش میکنه، و برعکسش هم به همین شکله. پس پیامبر خودشون معلم خیلی عالی بودن و محتوا محتوای الهی بود. وقتی که محتوا الهی باشه، دیگه هیچکس نمیتونه جلوی اون مقاومت کنه و میره راهشو به دلهای مردم باز میکنه و کسایی رو تربیت میکرده که حالا چه عرفایی، چه رشادت هایی، چقدر جان فشانی هایی که برای پیامبر و اسلام میکردن و ایمانشون انقدر بالا بود که اصلا براشون مهم نبود. مثلا جنگ بدر رو همیشه هم میگم، داستانشو بریم بخونیم خیلی زیباست. سیصد و سیزده نفر یاران پیامبر و لشگر چندهزار نفری اون طرف که تازه اینها با نیروی ایمان بر اونها پیروز شدن.

بخوان به نام خدایت!

یه نکته ای اینجا وجود داره. چرا پیامبر تونستن انقدر خوب موفق بشن؟ بخاطر اینکه اولین آیه ای که بر پیامبر نازل شد میگفت: اقراء بسم ربک الذی خلق. یعنی به اسم ربت این کار رو بکن. وقتی که اسم خدا رو ما میاریم سر یک کاری، هرچقدر هم که اون کار ناامیدکننده به نظر برسه، سخت و غیر ممکن به نظر برسه، خدا میگه چی؟ میگه: بسم ربک یعنی بخوان به نام خدایت؛ و دیگه از اونجا رسالتش شروع شد. خدا به پیامبر فرمود که چیکارکن؟ همیشه با اسم خدا به پیش ببر. بزرگترین جنگ هست؟ سیصد نفر در برابر چندهزار نفر؟ به اسم خدا شروع کنی، پیروز میشی.

شروع کاری به اسم خدا یعنی شروع اون کار به یاد خدا

و این توی زندگی برای ما خیلی نکته مهمیه. هر کاری که میخوایم بکنیم، اسم خدا رو دخیل کنیم. حالا اسم فقط لفظی نیست. یعنی یاد خدا، رضایت خدا، طبق قوانین و فرمول های خدا اون کارو انجام بدیم. مثلا میخوایم ازدواج کنیم بگیم خدایا چجوری ازدواج کنم؟ به من یاد دادی چجوری ازدواج کنم؟ خدا میگه: بله، کامل قوانینش رو گفتم چطور ازدواج کنی. پس این میشه به اسم خدا. طبق اون قوانین رفتار کردن؛ و در همه کارهای زندگی ما میتونیم بسیار موفق باشیم و کارهامونو به اسم خدا شروع کنیم. اسم خدا رو در اون جاری کنیم تا موفق و سلامت بشیم.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

1 دیدگاه برای “کیفیت مطلب، کیفیت مخاطب

  1. R M
    R M گفته:

    با سلام
    وقتی در بعد معنوی اونقدر پیشرفت کردیم که همه ی ابعاد وجودی ما رنگ خدایی گرفت و سرچشمه ی همه ی تفکرات ما خدا محور شد،هر چه که از ما دیده می شود بر روح و جان تشنه ی دیگران تاثیر بی واسطه میگذارد چون که همه چیز رنگ خدایی دارد.

پاسخی بگذارید