نکات مهمی که در یک دوره آموزش هدف باید در نظر داشت

نکات هدف گذاری
5
(11)

شاید تعجب کنید؛ اما بهتر است بدانید که 97 درصد جامعه هیچ رؤیا و هدفی ندارند و فقط 3 درصد مردم جامعه اهداف مشخص و نوشته شده دارند. بسیاری از مردم می خواهند زندگی را به نحوی بگذرانند و حاضر نیستند برای دستیابی به اهداف خود، برنامه ریزی کنند!

یکی از کارهای مهم در داشتن زندگی باشکوه و رویایی، این است که ایده ها و رویاهای بزرگی در سر داشته باشید و به وضعیت فعلی خود قانع نباشید. اگر می خواهید زندگی رویایی و دلخواه خودتان را بسازید، باید ابتدا آن را طراحی کنید. اگر شما زندگی خود را طراحی و برنامه ریزی نکنید، با جریانِ اتفاقاتِ پیش بینی نشده پیش می روید و باید خود را به مسیر جریانات زندگی بسپارید.

یک جمله فوق العاده از جیم ران، فیلسوف بزرگ و استاد موفقیت وجود دارد که می گوید:

«اگر برای آینده خودتان برنامه ای نداشته باشید، مجبورید جزو برنامه فرد دیگری باشید.» این نکته در آموزش هدف گذاری اهمیت زیادی دارد.

پس حواستان به این موضوع باشد که اگر در حال حاضر زندگی تان آن طور که می خواهید نیست و چیزهایی در زندگی تان وجود دارند که شما را آزار می دهند، احتمالا به این خاطر است که تا به حال برنامه ای برای زندگی خودتان نداشته اید.

اما باید بدانید که هیچوقت دیر نیست و از همین حالا می توانید شروع به برنامه ریزی کنید تا زندگی رویایی خودتان را بسازید. این نوشته در واقع یک چکیده از مسیر آموزش هدف گذاری است که به شما کمک می کند اهداف بهتری برای زندگیتان در نظر بگیرید.

دوره آموزش هدف گذاری

متاسفانه اکثر افراد جامعه به یک زندگی کاملا متوسط و به دور از ریسک و خطر بسنده می کنند و ترجیح می دهند یک زندگی محتاطانه و بدون چالش داشته باشند! این افراد، به همان سطح حقوق، همان سطح ثروت، همان سطح موفقیت راضی هستند و دوست دارند زندگی آنها بدون مشکل پیش برود تا به آخر زندگی برسند و از دنیا بروند.

معلوم است که این چنین زندگی آرامی، هیچ چیز جالب و تحسین برانگیزی ندارد و توانمندی های شما را نشان نخواهد داد.

به شما که در حال خواندن این کتابچه هستید تبریک می گوییم، چون جزو افرادی هستید که می خواهند زندگی بهتر و موفق تری داشته باشند، به رویاهای خود دست پیدا کنند و به زندگی معمولی و متوسط راضی نیستند. بنابراین شما را تحسین می کنیم که تصمیم گرفته اید زندگی خود را تغییر دهید و می خواهید به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. مطمئنا بعد از خواندن این دوره آموزش هدف گذاری ، فکر شما باز می شود و زندگیتان شروع به تغییر می کند.

در این مطلب می خواهیم درباره هدف گذاری با شما صحبت کنیم. پس اگر می خواهید راهنمای کامل آموزش هدف گذاری را مطالعه کنید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

نکته مهمی که درباره هدفگذاری باید بدانید این است که باید تمارین این نوشته را به صورت دقیق انجام دهید تا بتوانید نتایج موردنظر خود را از این مطلب به دست آورید.

قدم اول در مسیر آموزش هدف گذاری : شفافیت

یکی از کارهای مهم در ابتدای مسیر هدف گذاری ، این است که درباره رسالت شخصی و خواسته های قلبی خود به شفافیت برسید. این موضوع، یکی از اصلی ترین موضوعات در یک دوره آموزش هدف گذاری است که متاسفانه به آن توجه زیادی نمی شود. وقتی در هنگام طراحی اهدافتان شفافیت داشته باشید، متعهدتر خواهید بود و بهتر می توانید روی رسیدن به اهدافتان تمرکز داشته باشید. اگر واقعا بدانید که از زندگی خود چه می خواهید، هیچ چیزی جلوی شما را در مسیرتان نمی گیرد. تعیین اهداف بلند مدت، تعیین اهداف کوتاه مدت مثل اهداف یکساله و پنج ساله، تعیین اهداف هفتگی و مشخص کردن اهداف روزانه از جمله کارهایی است که شما در هدف گذاری صحیح باید انجام دهید و وقتی شفاف باشید، بهتر می توانید این کار را انجام دهید.

در مسیر آموزش هدف گذاری ، شما باید هدفهای بلندمدت و کوتاه مدت خود را به خوبی شناسایی کنید. شما ابتدا باید اهداف بلند مدت یعنی اهداف 10 ساله خودتان را تعیین کنید و بنویسید که می خواهید در 10 سال آینده، چه کسی باشید، چه مقدار درآمد داشته باشید و…، بعد از آن باید بنویسید که برای رسیدن به این دورنمای 10 ساله خودتان، در طی یک سال آینده چه کارهایی را باید انجام دهید. بعد از تعیین این اهداف، حالا باید ببینید که برای تحقق اهداف یکسال آینده خودتان، در هر ماه و بعد در هر هفته و هر روز، چه کارهایی را باید انجام بدهید تا اهداف یکساله شما محقق شوند.

این روش اصولی برنامه ریزی اهداف در مسیر آموزش هدف گذاری است. اگر این کار را انجام ندهید و برای رسیدن به اهداف خودتان برنامه ریزی نکنید. نمی توانید اسم شان را هدف بگذارید، چون اهداف بدون برنامه ریزی، چیزی جز آرزو نیستند! اما وقتی برای رسیدن به آرزوهای خودتان برنامه ریزی می کنید، آنها را به اهداف خودتان تعیین می کنید.

نکات مهمی که در یک دوره آموزش هدف گذاری باید در نظر داشت!

در بسیاری از دوره های آموزش هدف گذاری ، تمام واقعیت های مسیر هدفگذاری به شما گفته نمی شود؛ اما ما برای شما تمام نکات مهمی که در یک دوره آموزش هدف گذاری باید در نظر داشت را در این مطلب ذکر کرده ایم.

آیا برای رسیدن به اهداف بزرگ و جسورانه آماده هستید؟

نکته ای که باید برای موفق شدن در زندگی و دستیابی به اهداف بدانید این است که برای رسیدن به سطح بالاتر در زندگی، باید تغییر کنید و متفاوت تر فکر و عمل کنید. این جمله را از استاد بزرگ، جیم ران به یاد داشته باشید که می گوید: «اگر می خواهید به اهداف بزرگتری دست پیدا کنید، باید به شخص بزرگتری تبدیل شوید. اگر می خواهید موفقیت به دنبال شما بیاید، باید به کسی تبدیل شوید که خواهان آن هستید.» این صحبت از جیم ران نشان می دهد که فقط رویاپردازی و داشتن آرزوهای بزرگ کافی نیست؛ بلکه شما باید از نظر روحی و شخصیتی نیز تغییر کنید و از همه لحاظ رشد کنید. البته در این نوشته درباره روشهای موثر در بهتر شدن شخصیت نیز صحبت خواهیم کرد و از هر نظر به شما کمک می کنیم تا به اهداف خود برسید. پس اگر به دنبال یک دوره آموزش هدف گذاری و یادگیری اصول هدف گذاری هستید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

برای هدفگذاری صحیح به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای اینکه بتوانید اهداف خود را به خوبی مشخص کنید، به ذهنی باز و شفاف و یک دفترچه نیاز دارید تا تمارینی که برای شما مشخص می کنیم را داخل دفتر خود انجام دهید و بتوانید برنامه ریزی درستی برای انجام کارهای مهم و ضروری داشته باشید. در دوره آموزش هدف گذاری ، نوشتن اهداف اهمیت زیادی دارد و به نظم گرفتن ذهن شما کمک می کند.

 

 

نوشتن هدف ها

چرا باید حتما اهداف خود را یادداشت کنید؟

یکی از کارهای مهمی که شما باید انجام دهید، نوشتن اهداف آینده است. اگر اهداف خود را ننویسید، آنها را در شلوغی های زندگیتان فراموش خواهید کرد. وقتی اهداف را از درون ذهنتان روی کاغذ می آورید، افکار ناملموس و دیدنی شما به واقعیتی قابل درک تبدیل می شوند. وقتی افکار و اهداف خود را روی کاغذ می نویسید، ذهن شما آزاد می شود و می توانید طرح و نقشه ای عملی را برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید.

برای هدفگ ذاری صحیح، ابتدا باید چه کار کنید؟

اولین کار شما در مسیر آموزش هدف گذاری این است که بنشینید و خوب فکر کنید. به این سوال جواب بدهید که چه رسالتی در این دنیا دارید و می خواهید به چه چیزهایی دست پیدا کنید؟ در واقع شما باید ابتدا اهداف بلند مدت خود را پیدا کنید و سپس اهداف کوتاه مدت خود را در راستای آن اهداف کوتاه مدت بچینید. برای این کار، در جای خلوتی بنشینید و خوب فکر کنید. پرسشهای زیر به شما کمک می کنند تا اهداف بلندمدت خود را بهتر مشخص کنید:

 • دوست دارم تا 10 سال آینده به چه کسی تبدیل شوم؟
 • دوست دارم تا 10 سال آینده چه کاری را انجام دهم؟
 • شخصیت من تا 10 سال آینده به چه صورتی تغییر کرده است؟
 • سبک زندگی من تا 10 سال آینده به چه صورت است؟
 • دوست دارم تا 10 سال آینده در چه زمینه ای مهارت داشته باشم؟
 • ثروت و دارایی من تا 10 سال آینده چقدر خواهد بود؟

وقتی به این سوالات فکر می کنید، با ذهنی باز و بدون در نظر گرفتن محدودیتها پاسخ دهید. نگران وضعیت امروز، بی پولی ها و مشکلاتی که دارید نباشید و فقط اهداف 10 سال آینده خود را یادداشت کنید. 10 سال، زمان زیادی است و شما می توانید در طی این 10 سال، کلی تغییر کنید.

وقتی می خواهید اهداف بلند مدت و رسالت خود در زندگی را مشخص کنید، لطفا این اصل مهم را به خاطر داشته باشید:

از شرایط و جایگاه فعلی خود و خانواده خود صرف نظر کنید. بسیاری از افراد فوق موفق در خانواده های متوسط و حتی سطح پایین به دنیا آمده اند. شما هم می توانید به سطحی بسیار بالاتر از شرایط و سطح فعلی خود و خانواده خود برسید و آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. فقط کافی است بخواهید که تا آخر مسیر مصمم بمانید. اصلا مهم نیست که در حال حاضر چه شرایطی دارید. هرگز اهداف و رویاهای خود را قضاوت نکنید و به معجزه تغییر و پیشرفت ایمان داشته باشید. شما تا 10 سال آینده و حتی بیشتر زمان دارید تا زندگی خود را تغییر دهید. 10 سال زمان زیادی است و شما می توانید گامهای زیادی در این مدت بردارید و تغییرات بسیار زیادی را در زندگیتان به وجود بیاورید. پس لطفا بلندپرواز باشید و با شجاعت و جرات کافی، اهداف خود را در تمام زمینه های شغلی، مالی، سبک زندگی، روابط، جسمانی و… یادداشت کنید. یکی از توصیه های خوب این مطلب که دوست دارم آن را به یاد داشته باشید این است که در هنگام تعیین اهداف بلندمدت، به کم قانع نباشید و اهداف بلندپروازانه برای خود تعیین کنید. خواهش می کنم در هنگام نوشتن اهداف بلندمدت خود، به خواسته قلبی دوستان و والدین بی توجه باشید و همان چیزهایی را یادداشت کنید که واقعا خواسته قلبی خودتان است و نسبت به آن آرزوها، میل و اشتیاق شدید داشته باشید. اهداف بلندمدت شما باید شما را بر سر شوق بیاورد و به قدری بزرگ باشد که کمی شما را بترساند! این یک هدف بلندپروازانه رویایی است که می تواند شما را مصمم و مشتاق نگه دارد.

اهداف شما، تصور شما از آینده تان هستند!

شما برای روبرو شدن با آینده، دو راه دارید: یا با پیش بینی، خودتان آینده تان را می سازید یا اینکه بدون اطلاع از اتفاقات آینده و با ترس، زندگی می کنید! اگر برای خودتان برنامه ای نریزید، مطمئن باشید که جزو دسته دوم خواهید بود و با ترس و دلهره با آینده تان روبرو می شوید.

برای اینکه زندگی خود را تغییر دهید، باید روی خودتان حساب کنید. باید این توانایی را داشته باشید که آینده خودتان را طراحی کنید.

کافی هست تصمیم بگیرید که چه چیزهایی می خواهید و سپس همه آنها را یادداشت کنید. لیستی از اهدافتان تهیه کنید. در این لیست بنویسید کجا می خواهید بروید؟ چه کارهایی می خواهید بکنید؟ چه چیزهایی می خواهید؟ می خواهید به چه کسی تبدیل شوید؟ می خواهید چه چیزهایی را به اشتراک بگذارید؟ می خواهید از چه چیزهایی حمایت کنید؟ می خواهید برای چه چیزهایی شناخته شوید؟ دوست دارید چه مهارتهایی یاد بگیرید؟ چه کارهای خارق العاده ای هست که می خواهید انجامشان بدهید؟ دوست دارید داستان زندگی تان چه باشد و چطور آن را برای دیگران تعریف کنید؟

یادتان باشد اهدافی تنظیم کنید که باعث بزرگتر شدن شما می شود. فقط به یک یا دو جنبه زندگی خود اکتفا نکنید و در همه زمینه های مهم زندگی مثل وضعیت مالی، وضعیت جسمانی، روابط، خانواده، مسائل ذهنی و روانی، مسائل معنوی، سبک زندگی، کسب و کار و… به فکر هدفگذاری باشید. یادتان باشد که انسان واقعا موفق، فردی است که در تمام جنبه های زندگی اش به موفقیت رسیده باشد. بزرگ فکر کردن، یکی از عادتهای بسیار عالی در یک دوره آموزش هدف گذاری است و من از شما می خواهم که بزرگ فکر کنید.

احتمالا تا به حال افراد پولداری را دیده اید که در زندگی خودشان شاد نیستند و خوشبختی لازم را ندارند، دلیل این موضوع این است که چنین افرادی تنها روی جنبه مالی زندگی خودشان تمرکز کرده اند و جنبه های دیگر را رها کرده اند.

همین موضوع باعث شده است روابط دوستانه و خانوادگی خوبی نداشته باشند و در زندگی به اندازه کافی شاد نباشند.

پس خیلی مهم است که زمان هدف گذاری خودتان، به این دقت کنید که تمام جنبه های زندگی تان پیشرفت کنند.

وقتی در حال گذراندن یک دوره آموزش هدف گذاری هستید و اهدافتان را یادداشت می کنید، ممکن است حدود 40 یا 50 آرزو و هدف را در هر کدام از جنبه های زندگی خود بنویسید؛ اما باید بین همه آنها، 3 یا 5 هدف مهم تر و بااولویت بالاتر را انتخاب کنید. بقیه اهداف را کنار بگذارید یا آنها را به لیست دیگری منتقل کنید. با این کار، ذهن شما آزاد می شود و می توانید با فکر بازتر روی اهداف مهم تر و با اولویت بالاتر خود فکر کنید.

وقتی اهداف 10 ساله یا به اصطلاح اهداف بلندمدت خود را می نویسید، مشاهده می کنید که مسیر شما شفاف تر می شود و بهتر می فهمید که از زندگی و آینده خود چه انتظاری دارید. حالا باید با توجه به اهداف 10 ساله خود، اهداف 1 ساله تان را مشخص می کنید. یعنی باید فکر کنید و ببینید که دوست دارید تا سال آینده همین موقع، می خواهید چه تغییراتی در زندگی و شغلتان داشته باشید؟

جوانب تعیین هدف
جنبه های اهداف

به همه جوانب فکر کنید و بعد هدف گذاری کنید!

یکی از نکات مهم در راستای هدف گذاری در یک دوره آموزش هدف گذاری ، این است که به تمام جنبه های زندگی خود مثل شغل یا کسب و کار، خانواده، وضعیت مالی، مسائل روحی و روانی، سبک زندگی و سلامتی جسمی خود فکر کنید. شما وقتی از رسیدن به اهدافتان راضی و خوشحال خواهید بود که یکی از جنبه های زندگی را قربانی جنبه های دیگر زندگی خود نکنید. مثلا اگر برای رسیدن به درآمد بیشتر، روز تا شب کار کنید، با خانواده خود وقت نگذرانید، هرچه جلویتان باشد را سریع بخورید، تحرکتان کم باشد و فقط به درآمدتان فکر کنید، از بقیه موارد مهم زندگی خود مثل سلامتی و تناسب اندام، روابط خانوادگی، آرامش و مسائل روانی، سبک زندگی غافل می شوید. در نتیجه چاق می شوید، خانواده شما از شما ناراحت و دلخور می شوند، به دلیل کار کردن زیاد و استراحت کم، عصبی و کم طاقت می شوید و اتفاقات دیگری برای شما رخ می دهد. حالا اگر به درآمد دلخواهتان برسید، به احتمال زیاد خوشحال و راضی نخواهید بود و به خوبی متوجه می شوید که جای یک سری چیزها در زندگی شما خالی است. پس بهترین حالت این است که فقط به یک حوزه نچسبید و برای همه امور مهم زندگیتان، یک هدف خود و یک گام به سمت پیشرفت و بهتر شدن در نظر بگیرید.

یک جمله فوق العاده از جیم ران هست که می گوید:

«خود اهداف مهم نیستند، مهم کسی است که باید به آن تبدیل شوید تا به آن هدف برسید.»

این جمله واقعا جای تامل دارد و باید به آن فکر کنید.

اگر یکی از اهداف شما این باشد که به یک میلیاردر تبدیل شوید، این فوق العاده است. چون احتمالا برای تبدیل شدن به یک میلیاردر، باید سخت تر تلاش کنید، باید طرز فکر خودتان را عوض کنید، باید ترس های خودتان را کنار بگذارید، از درخواست کردن پول بیشتر برای خدمات خودتان نترسید و خیلی کارهای دیگر که باعث می شود شما واقعا از درون به یک انسان موفق تبدیل شوید.

البته این موضوع در مورد اهداف منفی هم صدق می کند.

مثلا کسی که با انجام کارهای خلاف و نادرست به یک میلیاردر تبدیل می شود، درست است که یک میلیاردر است، اما مطمئنا نمی تواند شاد باشد و زندگی خوبی داشته باشد. پس از شما می خواهم در مورد این موضوع کمی فکر کنید و با دقت اهداف خودتان را انتخاب کنید و تصور کنید که هرکدام از اهداف شما، به چه کسی تبدیلتان می کنند. این موضوع هم در مسیر آموزش هدف گذاری اهمیت زیادی دارد.

 

چگونه اهداف خود را چک کنید و هدفهای درستی داشته باشید؟

حالا که اهداف مهم خود را مشخص کرده اید و می خواهید از بین آنها، مهم ترین و اصلی ترین اهداف تان را انتخاب کنید، باید بدانید که اهداف درست و خوب به چه اهدافی گفته می شود و چگونه می توانید مطمئن شوید که به خوبی هدفگذاری کرده اید؟

 1. هدف شما باید مشخص باشد.

یک هدف مشخص، باید به خوبی تعریف شده باشد و به خوبی قابل درک و فهم باشد. مثلا اینکه فقط بنویسید می خواهم از زیر بار قرض و بدهی خلاص شوم کافی نیست و این یک هدف نامشخص است؛ بلکه باید بنویسید که من می خواهم وام دانشجویی خودم را به مبلغ 20 میلیون تومان تسویه کنم.

 1. اهداف شما باید قابل اندازه گیری باشند.

شما باید بتوانید کمیت اهداف خود را بسنجید؛ یعنی باید بتوانید دست آوردهای خود را در مقایسه با اهداف اصلی اندازه گیری کنید. وقتی میزان پیشرفتتان را اندازه گیری کنید، می توانید بفهمید که آیا در مسیر درستی قرار دارید یا اینکه باید شدت و نوع تلاش خود را تغییر دهید. پس اهداف شما باید قابل اندازه گیری و قابل پیگیری باشد. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را به شما توضیح دهم.

هدف غیر قابل اندازه گیری: می خواهم خوش هیکل شوم.

وقتی هدف شما «خوش هیکل» بودن باشد، یعنی چه؟ 10 کیلو باید کم کنید؟ 20 کیلو؟ باید چه ورزشی انجام دهید؟ در این مدل هدف گذاری، این موضوعات مشخص نیستند و هدف خوش هیکل شدن، یک هدف قابل اندازه گیری به حساب نمی آید.

هدف قابل اندازه گیری: می خواهم 10 کیلو وزن کم کنم و شاخص توده بدنی من حدود 20 باشد؛ پس روزی 1 ساعت می دوم.

با این مدل هدف گذاری، شما می توانید هر چند وقت یک بار وزن خود را اندازه گیری کنید و هر روز، طبق برنامه ورزش کنید تا بتوانید به عدد وزن ایده آل خود برسید.

 1. اهداف شما باید واقعی و قابل دسترسی باشند.

لطفا در هنگام هدف گذاری، سرتان را از میان ابرهای آسمان بیرون بیاورید و پاهای خود را روی زمین بگذارید! بعضی از اهداف، بسیار غیر واقع بینانه چیده می شوند. مثلا بعضی از افراد در لیست اهدافشان می نویسند که می خواهند روی زمین صلح برقرار کنند یا مشکل قحطی و گرسنگی را برطرف کنند. یا مثلا بعضی از افراد در حال حاضر هیچ درآمدی ندارند و دوست دارند که در عرض یک سال، میلیاردر شوند و سرمایه خود را 20 برابر کنند. اهداف شما باید جوری انتخاب شوند که شما را بکشند، هل بدهند و شما را به مقصودتان هدایت کنند. اگر اهداف شما غیر قابل دستیابی باشند، به جای اینکه شما را مشتاق و پرانگیزه کنند، بر عکس عمل کرده و شما را تضعیف می کند و اگر به آنها نرسید، احساس ناامیدی و افسردگی می کنید. پس لطفا واقع بین باشید و اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که بتوانید به آنها برسید.

 1. اهداف شما باید با ارزش های اصلی شما مرتبط و هم راستا باشد.

وقتی اهداف خود را نوشتید، بررسی کنید و ببینید که آیا اهداف شما با ارزش اصلی زندگی شما هم راستا هستند؟ چه چیزی برای شما بیشترین اهمیت را در زندگی دارد؟ آیا اهداف شما با ماموریتی که در زندگی دارید هم راستا است؟ آیا هدفی که در نظر گرفته اید، برای شما به قدری ارزش دارد که کل تمرکز و خلاقیت خود را به پای آن بریزید؟ آیا برای رسیدن به آن هدف، فردی خوشحال و واقعا موفق خواهید بود؟ اگر اینطور نیست، تجدید نظر کنید.

 1. برای اهداف خود، زمان تعیین کنید.

یکی از چیزهایی که مردم در دوره آموزش هدف گذاری انجام نمی دهند، این است که زمان خاصی را برای رسیدن به اهدافشان تعیین نمی کنند. وقتی شما یک کار را از نظر زمانی محدود می کنید، این کار باعث ایجاد چالش در آن کار می شود و تلاش شما و انگیزه شما برای رسیدن به آن هدف در زمان مقرر بیشتر خواهد شد.

حالا بیایید برای بخش های مختلف زندگی خود مثل روابط و خانواده، سلامتی جسمی، کسب و کار، مسائل مالی، مسائل معنوی، مسائل روحی و سبک زندگی اهداف خود را بنویسید. در هنگام هدفگذاری، حواستان به 5 اصل مهم در هدف گذاری باشد و هدفهایی را انتخاب کنید که مشخص، قابل اندازه گیری، واقعی، همراستا با ارزشها و محدود به زمان باشند.

حالا میخواهم به شما کمک کنم تا هدفهای خود را در هر جنبه ای از زندگیتان یادداشت کنید.

هدف های کاری
هدف های مربوط به شغل

هدفگذاری در زمینه کسب و کار

رسیدن به موفقیت در شغل و کسب و کار، یکی از جنبه های مهم زندگی شماست که در مسیر آموزش هدف گذاری باید روی آن تمرکز داشته باشید. ببینید که در این دوره هدف گذاری می خواهید کسب و کارتان را چگونه در آینده تغییر دهید؟ برای هدف گذاری در زمینه کسب و کار می توانید به اهدافی مثل: افزایش درآمد، سود و منفعت، موقعیت شغلی در بازار کار، پروژه های مهم، معروف شدن برند، سیستم مدیریتی، رضایت مشتری، تیم توسعه، مهارتهای جدید، بهبود عملکرد، الهام بخشی به دیگران و… فکر کنید. یادتان باشد که هیچ وقت خودتان را محدود نکنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه کسب و کارتان برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

هدفگذاری در زمینه مالی

در این دوره آموزش هدف گذاری ، ما روی تغییر وضعیت مالی شما نیز حساسیت به خرج می دهیم و از شما می خواهیم که به تغییر شرایط مالیتان خوب فکر کنید. برای اینکه بهتر متوجه شوید که در زمینه مالی می خواهید به چه چیزهایی برسید، به اهدافی مثل: درآمد بیشتر، پس انداز، شروع یک سرمایه گذاری موفق، خرید خانه، خرید وسایل ضروری بدون دغدغه و نگرانی از خرج کردن، افتتاح حساب بازنشستگی، پس انداز برای دانشگاه فرزندان، کمک به امور خیریه و… فکر کنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه اوضاع مالی برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

هدف گذاری در زمینه سلامتی جسمانی

اگر به دنبال راهی برای سلامتی بیشتر و داشتن جسمی سالم تر هستید، می توانید به اهدافی مثل: وزن ایده آل، انعطاف بیشتر بدن، شرکت در مسابقات، افزایش قدرت بدنی، بالا بردن انرژی، کاهش چربی و کلسترول خون، کم کردن میزان قند و شکر، تغذیه سالم، کم کردن کافئین و غذاهای حاضری، زود بیدار شدن و زود خوابیدن، خوردن سبزیجات بیشتر و… فکر کنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه اندام و سلامتی جسمانی خود برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

 

هدفگذاری در زمینه روابط خانوادگی

شما می توانید از نظر روابط خانوادگی خود نیز در سال آینده بهتر شوید. شاید فکر کنید که در مسیر آموزش هدف گذاری نیازی نیست به روابط خانوادگیتان فکر کنید؛ اما یادتان باشد که خانواده شما، دایره حمایتی شما است که باید برای بهبود روابط خانوادگی تلاش کنید. برای بهتر شدن در روابط خانوادگی می توانید به اهدافی مانند: وقت گذراندن بیشتر با خانواده، بیرون رفتن با همسر در آخر هفته ها، ملاقات پدر و مادر، بخشش برای فامیل و دوستان، برنامه ریزی برای گردشهای ویژه، وقت گذراندن با فرزندان، کتاب خواندن شبانه برای فرزندان، هم صحبتی با اعضای خانواده و… فکر کنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه روابط خانوادگی برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

هدفگذاری در زمینه بهبود و رشد شخصی

یکی از مهم ترین بخشهای زندگی شما، خودتان هستید و به همین دلیل، باید برای رشد شخصی خود نیز هدف گذاری کنید. 30 دقیقه مطالعه روزانه، گوش دادن به برنامه های آموزشی در طول روز به مدت 30 دقیقه، مدیتیشن روزانه، رفتن به کلاس های متنوع، رفتن به همایش های متفاوت، پیوستن به گروه های دوستانه حمایتی، خواندن زندگینامه اسطوره ها، یاد گرفتن مهارتی جدید، پر کردن اوقات فراغت با کارهای موردعلاقه، حرفه ای شدن در زمینه ای خاص و… فکر کنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه بهبود و رشد شخصی خود برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

هدفگذاری در زمینه سبک زندگی

برای اینکه بتوانید سبک زندگی خود را بهتر کنید، باید اهداف سطح بالایی در زمینه سبک زندگی داشته باشید. برای داشتن سبک زندگی بهتر می توانید به این فکر کنید که می خواهید در سال آینده چه عادتهای جدیدی را در خود به وجود بیاورید؟ دوست دارید در چه خانه ای زندگی کنید؟ چه سازهای جدیدی را می خواهید یاد بگیرید؟ چه افرادی را دوست دارید ملاقات کنید؟ و…

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه سبک زندگی برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

هدفگذاری در زمینه روابط اجتماعی

اگر می خواهید از نظر روابط اجتماعی بهتر شوید، باید اهدافی مثل وقت گذراندن با دوستان صمیمی، ایجاد ارتباط با افرادی که با شما هم فکر هستند، فرستادن کارت تولد برای تمام دوستان، ایجاد رابطه جدید با یکی از همکاران و… را در نظر بگیرید و اهداف مخصوص خودتان را تعیین کنید.

در سال آینده، دوست دارید به چه اهدافی در زمینه روابط اجتماعی برسید؟

این هدفها را یادداشت کنید:

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

تا اینجا، شما اهداف یکساله خود را در زمینه های وضعیت شغلی و کسب و کار، وضعیت مالی، سلامت جسمی، سبک زندگی، روابط خانوادگی، بهبود و رشد شخصی و روابط اجتماعی نوشتید. حالا باید یک موضوع بسیار بسیار مهم را به شما توضیح دهم، یعنی داشتن تعهد شخصی در راه رسیدن به اهداف و آرزوها.

بسیاری از اهداف و برنامه های بزرگ دنیا، در وسط راه شکست می خورند؛ زیرا سیستم اجرایی مناسبی نداشته اند. بین رویاپردازی و تلاش برای رسیدن به اهداف، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. بعضی از افراد، رویاهای بزرگی دارند؛ اما هرگز و هیچ گاه در آن رویاها نمی توانند زندگی کنند؛ زیرا راه رسیدن به اهداف را بلد نیستند.

نوشتن اهداف و برنامه ریزی برای رسیدن به آنها، تازه شروع کار است و فقط گذراندن یک دوره آموزش هدف گذاری به تنهایی کافی نیست.

اگر دقت کنید، جامعه ما مشکل کمبود اراده برای شروع کردن را ندارد. همه افراد شروع می کنند. خیلی ها در باشگاه های ورزشی عضو می شوند، کتاب رژیم غذایی می خرند، به همایش های مختلف می روند، برای مطالعه و تحقیق برنامه ریزی می کنند و آخر هفته درس می خوانند؛ اما عده خیلی خیلی کمی هستند که ادامه می دهند و مسیری که به اهدافشان ختم می شود را واقعا می بینند.

خیلی از افراد درباره اهداف جدید یا موفقیت هایشان حسابی ذوق می کنند؛ ولی در مدت کوتاهی این شوق و تعهد، فروکش می کند. در حالی که افراد با ذوق و شوق کمتر و تعهد بیشتر و ثبات دائمی، موفق تر خواهند بود.

استواری و ثابت قدم بودن، موضوعی است که بسیاری از افراد آن را انجام نمی دهند. بی ثباتی، یکی از بزرگترین و مهم ترین دلایلی است که انسانها را از رسیدن به اهدافشان باز می دارد و یاس و ناامیدی را در زندگی به وجود می آورد. یادتان باشد کسانی که به اهدافشان می رسند، در کارها، برنامه ها، رفتارها و… طوری عمل می کنند که در راستای اهدافشان باشد.

عادت جاری و روزانه یعنی کاری که همه ما هر روز آن را بدون اینکه شکست بخوریم، انجام می دهیم و در مورد انجام دادن یا انجام ندادنش فکر نمی کنیم. برای اینکه در کاری موفق باشیم، باید روال انجام دادن آن کار را پشت سر هم انجام دهیم. جان مکسول می گوید: «شما هیچ وقت نمی توانید زندگیتان را تغییر دهید، مگر اینکه در روزمرگی هایتان تغییری به وجود آورید. رمز موفقیت در پیدا کردن یک روال روزانه مناسب است.»

برای موفق شدن و رسیدن به اهداف، شما باید متعهد باشید. تعهد یعنی: کاری که در یک حالت روحی خوب قبول کرده اید که انجامش دهید، بعد از گذشت زمان، از انجام دادنش منصرف نشوید!

پس از شما می خواهم هدفی که نوشته اید را محترم بشمارید. آن را فراموش نکنید. هر روز، هر هفته و هر ماه برای رسیدن به اهدافتان گام بردارید و به سمت جلو حرکت کنید. با همین گامهای کوچک و تعهد به برنامه، شما می توانید به تمام اهداف و آرزوهایتان دست پیدا کنید.

هر هدف بهایی دارد که باید بهای آن را بپردازید!

چیزی که باید بدانید، این است که هر هدفی که شما تعیین می کنید، بهایی دارد و باید بهای آن هدف را بپردازید تا بتوانید به آن برسید.

مثلا کسی که میخواهد درآمد از 1 میلیون تومان به 10 میلیون تومان برسد، احتمالا باید 10 برابر سخت تر کار کند. پس ممکن است لازم باشد حداقل تا یکسال دور تفریحات کوتاه مدت و زودگذر خودش را خط بکشد و به کار خود بچسبد تا بعدها بتواند تفریحات بهتری داشته باشد.

اما چه کار کنیم که راحت تر بتوانیم بهای موفقیت را بپردازیم؟

 

چطور راحت تر بهای موفقیت را بپردازیم؟

خود من همیشه در این زمینه مشکل داشتم و اهداف زیادی بودند که آنها را شروع می کردم و تا مدت کمی ادامه میدادم و بعد رهایشان میکردم.

اما یک سری اهداف بودند که تلاش میکردم تا به آنها برسم و بهای رسیدن به آنها را پرداخت میکردم.

خیلی به این فکر میکردم که چرا بعضی اهداف را رها میکنم و بعضی ها را نه؟ اگر اراده من مشکل داشته باشد، خب برای هیچ هدفی تلاش نمیکنم؛ اما الان اینطور نیست و توانسته ام به بعضی از اهدافم برسم پس در زمینه ارائه ضعفی ندارم.

خیلی دنبال جواب این سوال بزرگ گشتم تا اینکه به یکی از سمینارهای جیم ران برخورد کردم که استاد هدف گذاری است.

جمله ای گفت که جواب سوال بزرگ خودم را پیدا کردم!

جیم ران میگفت هدف یعنی نوید آینده ای که قرار است داشته باشیم. در کنار نوید، بها وجود دارد یعنی باید بهایی را بپردازید تا بتوانید به نوید برسید.

اما دلیلی که خیلی از افراد اهداف خودشان را رها می کنند و بهای آن را نمی پردازند، این نیست که اراده ضعیفی دارند، دلیلش این است که نوید برایشان شفاف نیست.

اهداف شما باید برایتان کاملا واضح و شفاف باشند تا بتوانید آنها را تصور کنید و بهای رسیدن به آنها را بپردازید.

اگر هدفی انتخاب کنید که ندانید دقیقا چیست و می خواهید چگونه باشد، احتمالا بی خیال آن می شوید و به خودتان زحمت نمی دهید که بهایش را بپردازید.

پس خیلی مهم است که هدف شما دقیق و واضح باشد و بتواند شما را متقاعد کند که بهایش را بپردازید.

شاید در سایر دوره های آموزش هدف گذاری درباره پرداختن بهای موفقیت چیزی نشنیده باشید؛ اما من می خواهم با شما صادق باشم و به شما بگویم که بدون تلاش، به هیچ هدفی نخواهید رسید!

اهدافتان را به روز کنید!

نکته مهم دیگری که باید در مورد هدف گذاری بدانید، این است که ممکن است گاهی اوقات طرز فکر و رسالت شخصی شما تغییر کند یا تبدیل به انسان دیگری شوید؛ یا حتی ممکن است اتفاقاتی در زندگی تان بیفتد که خیلی زود به یک سری از اهداف خودتان برسید.

پس نیاز است هر چند وقت یکبار، اهداف خودتان را به روز کنید.

به روز کردن اهداف به این معنی است که هرسال اهداف خودتان را بررسی کنید و ببینید چه چیزهایی در لیست اهداف خودتان دارید، ببینید آیا هنوز آنها را می خواهید یا خیر؟ اگر تعداد از آن اهداف هستند که سطحشان بالاتر رفته است، آنها را ارتقا دهید؛ اگر تعدادی از اهداف هستند که میخواهید با اهداف جدیدی جایگزین شان کنید، این کار را انجام دهید.

این کار باعث می شود لیست اهداف شما همیشه به روز باشد و براساس رشد ذهنی و شخصیت شما، لیست اهداف تان هم رشد می کند.

مثلا ممکن است شما در لیست اهداف یکساله خودتان نوشته باشید که می خواهید به درآمد 10 میلیون تومان در ماه برسید و به خودتان کل سال را زمان بدهید، اما ممکن است مثلا در ماه دوم سال، یک پیشنهاد شغلی فوق العاده به شما داده شود و درآمد 10 میلیون تومانی خودتان را به دست بیاورید. در اینجا نیاز است که لیست اهداف خودتان را به روزرسانی کنید و هدف بزرگتری را جایگزین هدف قبلی کنید. مثلا به جای 10 میلیون، هدف خودتان را به 15 یا 20 میلیون تومان ارتقا دهید و ببینید چه راه هایی وجود دارد تا بتوانید در همان کاری که هستید، به این هدف خودتان دست پیدا کنید.

دوستان من در این نوشته با اصول هدف گذاری و مشخص کردن اهداف در زندگی آشنا شدید. امیدوارم از خواندن این مطلب آموزش هدف گذاری لذت برده باشید. یادتان باشد که شما می توانید در پایان هر سال، اهداف بهتر و بلندپروازانه تری برای خود تعیین کنید و با این کار، راه پیشرفت را برای خود تعیین کنید. تعهد داشتن برای رسیدن به اهداف بسیار مهم هستند و شما باید برای رسیدن به آرزوهایتان، نظم و تعهد را همیشه حفظ کنید.

با گام های کوچک و تلاش مستمر، مطمئن باشید که به هر هدفی می رسید و می توانید در رویاهای زیبای خود زندگی کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته و این خلاصه دوره آموزش هدف گذاری با ما همراه بودید از شما متشکریم.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 11

2 دیدگاه برای “نکات مهمی که در یک دوره آموزش هدف باید در نظر داشت

  • گفته:

   سلام دوست عزیز…

   بله چون هدف اصلی پورن و خودارضایی می شود ، برای همین توصیه ما به دوستان عزیز این هست اول شهوترانی را ترک کنید و سپس وارد دوره های آموزشی شوید چون وقتی انرژی نباشد هدف هم نیمه کاره خواهد ماند بالاخص که انرژی جنسی بسیار ارزند و قوی هست

دیدگاهتان را بنویسید