آموزش برنامه ریزی برای کسب ثروت

برنامه ریزی برای کسب ثروت
4.4
(23)

همه ما دوست داریم پولدار شویم. همه ما دوست داریم بدون توجه به موجودیِ ته حسابمان، با خیال راحت پول خرج کنیم و نگران بدهی ها و قسط هایمان نباشیم. سوالی که از شما دارم این است که چقدر بلدید پولدار شوید؟ چقدر بلدید از پولتان مراقبت کنید؟ در ذهنتان، چه نگرشی نسبت به پول و پولدار شدن دارید؟

مساله این است که همه چیز از ذهن ما شروع می شود. شما باید اول ذهنتان را برای ثروتمند شدن آماده کنید تا زمانی که به پول رسیدید، توانایی نگه داشتن آن را داشته باشید. اینکه فقط آرزوی ثروتمندی را داشته باشید، بیشتر و بیشتر کار کنید و به خودتان فشار بیاورید کافی نیست! شخصیت شما، ذهنیت و اعتقادات شما، نقش اصلی را در موفقیت مالی شما بازی می کنند. به همین دلیل هم هست که من مقاله ای را با موضوع برنامه ریزی برای کسب ثروت آماده کرده ام تا بتوانید با کمک آن، ذهن و فکر خود را برای ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن برنامه ریزی کنید.

خواندن این مقاله را به چه کسانی توصیه می کنم؟

اگر هر ماه، روزشماری می کنید تا حقوقتان را بگیرید، اگر خود را از خرید لباس و تفریح کردن محروم کرده اید تا پولتان خرج نشود، اگر نگران قسطهای این ماهتان هستید، لطفا این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا ذهنیت شما از فقر به سمت ثروت تغییر پیدا کند.

اگر در حال حاضر درآمد خوبی دارید؛ اما می خواهید پول خود را بهتر مدیریت کنید، این مقاله به شما اسرار بازی با پول و رشد پول را یاد می دهد. فقط کافی است بخواهید که ذهن و شخصیت خود را برای ثروتمند شدن، برنامه ریزی کنید.

راههای رسیدن به پول و ثروت

درست است که راههای رسیدن به پول و ثروت بسیار زیاد هستند، اما زیربنای همه آنها، داشتن یک ذهن ثروتمند است. تا ذهن انسان ثروتمند نشود و باورهای انسان نسبت به پول، فراوانی و ثروت درست نباشد هر چقدر تلاش کند به پول نمی رسد. اشتباهی که خیلی از افراد می کنند این است که به جای ساختن یک ذهن ثروتمند، همیشه دنبال راههای رسیدن به پول و ثروت هستند . آنها فکر می کنند اگر یک راه عالی برای پولدار شدن پیدا کنند، پول زیادی کسب خواهند کرد. در حالیکه اگر ذهن کسی ثروتمند نباشد، و بهترین روش پولدار شدن هم به او معرفی شود، امکان ندارد که ثروتمند شود.

دلیلش این است که چنین فردی، اگر حتی یکی از بهترین راههای پولدار شدن را هم در دست داشته باشد، ولی به راحتی فرصت ها را خراب میکند؛ باور نمی کند که میتواند از این راه ثروت زیادی به دست بیاورد؛ با اولین مشکلی که سر راهش ظاهر می شود جا میزند و نا امید میشود؛ با اولین نظر منفی از طرف نزدیکان، از هدفش دست می کشد و حتی اگر به طور شانسی از این روش پولی به دست بیاورد، به زودی آن پول را از دست خواهد داد چون ظرفیت ذهنی آن را ندارد.

 

چگونه ذهن خود را برای ثروتمند شدن تغییر دهید؟

همه ما، در ذهنمان یه طرح اولیه درباره پول داریم. دنیای درون ما و طرز تفکر ماست که مشخص می کند که یک ثروتمند باشیم یا فردی باشیم که مدام از پول نداشتن گلایه می کند!

اگر شما به پول زیاد برسید؛ ولی از نظر درونی آمادگی آن را نداشته باشید، خیلی زود آن پول را با روشهای مختلف خرج می کنید و پولی برایتان باقی نمی ماند. مثلا افرادی را در نظر بگیرید که در قرعه کشی بانک، برنده چندین میلیون تومان پول می شوند؛ اما بعد از مدتی، پولشان را از دست می دهند و به سر جای اولشان برمی‌گردند. برعکس، شخصی را در نظر بگیرید که صاحب کارخانه و زندگی مرفه ای است و بر اثر یک اتفاق، تمام پول و دارایی اش را از دست می دهد و بعد از مدت کوتاهی، به حالت قبلی خودشان برمی گردند و به یک میلیونر تبدیل می شوند.

چرا این اتفاق می افتد؟

ذهنیت ثروتمند بودن، چیزی است که ثروتمندان دارند و افراد فقیر، از آن محروم هستند. اگر ثروتمندان می توانند همیشه و در هر حالتی پولدار باشند و افراد معمولی، از نداشتن پول شکایت می کنند، دلیلش فقط در ذهن آنها است. البته نیازی نیست نگران باشید؛ زیرا شما می توانید این ذهنیت ثروتمند بودن را در خودتان ایجاد کنید. شما می توانید با تغییر ذهن، تغییر باورها، تغییر احساسات و تغییر دنیای درونتان، کاری کنید که پول به سمت شما بیاید.

یادتان باشد که: تنها راه برای تغییر دادن دنیای بیرون از خودتان این است که دنیای درونتان را تغییر دهید. اگر کارها در زندگی بیرون شما به خوبی پیش نمی روند، اگر شاد نیستید، اگر پول ندارید و مشکلات زیادی در سر راهتان وجود دارد، به خاطر این هست که کارهای درونی وجود شما به خوبی پیش نمی روند؛ به همین راحتی!

هدف من از نوشتن این مقاله این است تا روش برنامه ریزی برای کسب ثروت را به شما یاد بدهم و کاری کنم که ذهن و حس خود را نسبت به پولدار شدن عوض کنید؛ زیرا تا زمانی که ذهنیت شما نسبت به کسب ثروت درست نباشد، نمی توانید از خودتان انتظار داشته باشید که ثروتمند شوید!

در ادامه این نوشته، با موانع کسب ثروت آشنا می شوید و متوجه خواهید شد که چرا تا به حال نتوانسته اید از نظر مالی در زندگی خود به درجه دلخواهتان برسید؛ پس ادامه نوشته های این مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 

برای کسب ثروت ، ابتدا طرح اولیه پول در ذهنتان را باید اصلاح کنید!

طرح اولیه پول در ذهن شما، ترکیبی از افکار، احساسات و اعمال شما در زمینه پول و ثروت است. طرح اولیه پول، شامل اطلاعات و برنامه هایی هست که در گذشته و مخصوصا دوران کودکی و نوجوانی دریافت کرده اید. پدر و مادر، خواهر و برادر، معلمان، دوستان، فرهنگ، مذهب و وسایل ارتباط جمعی باعث شکل گیری این طرح اولیه پول در ذهن شما شده اند. شما از والدین و دنیای اطرافتان یاد گرفته اید که نسبت به پول، چه طرز تفکری داشته باشید.

حرفهایی که اطرافیان شما درباره پول زده اند، روی وضعیت مالی فعلیتان تاثیر زیادی گذاشته است و شما از این موضوع بی خبر هستید! اگر با این مدل حرفها بزرگ شده اید که پول درآوردن سخت است، پول که علف خرس نیست، ثروتمندها انسانهایی بد، خلافکار و سنگدل هستند، برای ثروتمند شدن باید سخت کار کنی، پول که خوشبختی نمی آورد و… باید بدانید که ذهن ناخودآگاه شما به اشتباه برنامه ریزی شده است و طرز فکر شما درباره پول و ثروت، شما را از کسب ثروت و پول زیاد دور نگه می دارد.

خبر خوبی که برای شما دارم این است که شما می توانید این عبارتهای نادرست درباره پول را تشخیص دهید و آنها را با عبارتهای تاکیدی درست جایگزین کنید. برای این کار، تمرین اول این مقاله را انجام دهید.

 

1- تمرین اول برای برنامه ریزی ذهن در جهت کسب پول و ثروت

شما باید ابتدا از وجود چنین عبارتهای نادرست در ذهنتان آگاه شوید. برای این کار، باید تمام عبارتهایی که در دوران جوانی و نوجوانی درباره پول شنیده اید را یادداشت کنید. سپس بنویسید که وجود چنین باورهایی در ذهن شما، چگونه بر وضعیت مالیتان تاثیر گذاشته است؟ سپس عبارتهای منفی را با عبارتهای درست و مثبت جایگزین کنید. یعنی این عبارت بیانی را در روز، قبل و بعد از خواب، جلوی آینه و هر زمان که لازم بود با خود تکرار کنید:

«آنچه که من درباره پول شنیده ام، لزوماً درست نیست. من طرز فکرهای جدیدی را انتخاب می کنم که شادی، ثروتمندی و موفقیتم را حمایت می کنند. من از حالا، یک ذهن ثروتمند دارم.»

شاید به نظر شما، این تمرین ساده به نظر برسد؛ اما باید بدانید که تمرین بسیار قدرتمندی هست و باعث می شود که شما، طرز فکر اشتباه خود را اصلاح کنید و ذهنتان را برای کسب ثروت و پول بیشتر در زندگی تربیت کنید.

یکی دیگر از موانع کسب ثروت در زندگی شما، الگوهایتان هستند. اگر پدر و مادر شما افرادی ولخرج بوده اند، بدون حساب به دیگران پول قرض می دادند، دچار ورشکستگی شده بودند و مدام از نداشتن پول کافی شکایت می کردند، احتمالا این الگوها به شما هم منتقل شده است و شما هم از نظر وضعیت مالی، شبیه به گذشته والدینتان هستید!

باز هم نیازی نیست که نگران شوید و از دست پدر و مادرتان عصبانی و ناراحت باشید؛ زیرا نگرانی، ترس و عصبانیت هرگز و هرگز به ذهن شما اجازه نمی دهد تا ثروت را جذب کند. پس آرام باشید و تمرین دوم برنامه ریزی ذهن برای کسب ثروت را انجام دهید تا نقش پدر و مادرتان را کمرنگ تر کنید.

2- تمرین دوم برنامه ریزی ذهن برای کسب پول و ثروت در زندگی

کاری که از شما می خواهم تا انجام دهید این است که روشهای زندگی و عادتهای هریک از والدین خود را درباره پول و کسب درآمد در نظر بگیرید. روی کاغذ بنویسید که از چه نظر به آنها شبیه هستید و چه اختلافاتی با آنها دارید. همینطور بنویسید که وضعیت مالی والدینتان، چه تاثیری روی زندگی مالی شما داشته است. حالا زمانی هست که باید آگاه باشید و به خودتان بفهمانید که این شیوه زندگی، تنها همان است که شما یاد گرفته اید و متعلق به خود شما نیست و شما می توانید فردی متفاوت باشید.

برای تغییر دادن الگوهای مالی در ذهنتان، این عبارتها را تکرار کنید:

«افکار و باورهای هرکسی که الگودهنده من در مورد پول بوده است، به خود او ارتباط دارد. من راه خود را خودم انتخاب می کنم و از حالا به بعد، من یک ذهن ثروتمند دارم.»

این تمرین به شما کمک می کند تا تاثیر الگوهای نادرست مثل والدین، فرهنگ، رسانه های اجتماعی و… را کمرنگ تر کنید و راه ثروتمند شدن را پیدا کنید.

تاثیر اتفاق های زندگی روی طرح اولیه پول

یکی دیگر از عواملی که روی ذهنیت شما نسبت به پول تاثیر زیادی می گذارد، اتفاقات مختلف و رویدادهای گذشته زندگی شما است. شاید در کودکی و نوجوانی، پدر و مادر خود را دیده اید که برای پول با هم دعوا می کنند و این موضوع در ذهن شما حک شده است که پول خوب نیست، پول فتنه بر پا می کند و عامل اختلاف و جدایی است! بنابراین، تعجبی ندارد که از پول داشتن دوری کنید و هرچه در می آورید را سریعاً و بدون فکر خرج کنید تا زودتر از شرِ پولهایتان خلاص شوید!

اهمیت اتفاقات گذشته بسیار زیاد است و می تواند تعیین کند که ثروتمند باشید یا فردی بی پول! پس برای از بین بردن تاثیر اتفاقات گذشته، باید تمرین سوم برنامه ریزی ذهنی برای کسب ثروت را انجام دهید تا ذهن شما مجددا برنامه ریزی شود.

3- تمرین سوم برنامه ریزی ذهن برای کسب پول و ثروت در زندگی

بنشینید و به یک اتفاق هیجانی خاص که در رابطه با پول رخ داده است فکر کنید. حالا روی کاغذ بنویسید که این رویداد، چگونه روی زندگی مالی شما تاثیر گذاشته است؟ حالا باید آگاه شوید و این اتفاق را از واقعیت جدا کنید. یعنی باید بپذیرید که این طرز زندگی، روشی است که شما آن را یاد گرفته اید و متعلق به خود شما نیست و شما گزینه های متفاوت با آنچه که در ذهن داشته اید را در اختیار دارید. تکرار کردن این عبارت، به شما کمک می کند تا تاثیر اتفاقات گذشته را کمرنگ کنید:

«من تجربه های تضعیف کننده ای که از گذشته، درباره پول به دست آورده ام را رها می کنم و یک آینده نو و ثروتمند برای خود ایجاد خواهم کرد. من از این پس، ذهنی ثروتمند دارم و ثروت را به سمت خود جذب می کنم.»

تا اینجای نوشته، شما 3 تمرین برای برنامه ریزی مجدد ذهنتان در راستای کسب ثروت یاد گرفتید و فهمیدید که برای پولدار شدن، باید چه طرز تفکری داشته باشید. در ادامه این نوشته، می خواهم شما را با تفاوتهای افراد ثروتمند و افراد فقیر بیشتر آشنا کنم تا بتوانید مثل افراد ثروتمند فکر و عمل کنید و از دنیای فقر و محدودیت فاصله بگیرید.

برای کسب ثروت فراوان، بپذیرید که مسئولیت کامل زندگی شما، در دستان خودتان است!

یکی از تفاوتهای افراد ثروتمند و افراد فقیر این است که افراد ثروتمند اعتقاد دارند که عنان زندگی و به ویژه فرمان وضعیت مالی زندگیشان، در دستان خودشان است. مردم فقیر، به جای بر عهده گرفتن مسئولیت آنچه که در زندگیشان می گذرند، ترجیح می دهند که نقش یک قربانی را بازی کنند و با مقصر دانستن دیگران، شرایط جامعه و خانواده، همه اتفاقات را از سر خود باز کند! افراد فقیر، مدام گله و شکایت می کنند که پول ندارند و شرایط برای آنها مساعد نیست. مقصر دانستن دیگران، توجیه کردن و شکایت کردن از اوضاع، مثل قرصهای مسکنی هستند که جز برای کم کردن استرسها، فایده دیگری ندارند.

خب حالا شاید بپرسید که برای کنار گذاشتن عادت مقصر دانستن دیگران و شکایت کردن از وضعیت مالی چه کار باید کرد؟

اگر می خواهید مانند افراد ثروتمند رفتار کنید و وضعیت مالی خود را مثل افراد ثروتمند تغییر دهید، از حالا به بعد، به گفته های خودتان آگاهانه گوش دهید. به محض اینکه کسی را مقصر دانستید، بی پولیتان را توجیه کردید و از شرایط خود شکایت کردید، مچ خودتان را بگیرید و این کار را متوقف کنید. به خودتان یادآوری کنید که این شما هستید که زندگی خودتان را می سازید. مثل افراد عاقل، افکار و حرفهای خود را انتخاب کنید.

4- تمرین چهارم برنامه ریزی ذهن برای کسب ثروت

از این به بعد، قرار است که شما باور کنید ثروتمند بودن یا بی پولی شما، به گردن هیچ کس جز خودتان نیست. هر آنچه که در زندگی دارید و تمام چیزهایی که ندارید، به خاطر این است که شما خودتان این شرایط را به وجود آورده اید. برای قبول تمام مسئولیتهای زندگی مالی و برنامه ریزی برای کسب ثروت فراوان، از این به بعد، دست خود را روی قلبتان بگذارید و بگویید:

«من خودم، دقیقاً باعث و بانی وضع مالی خودم هستم و من یک ذهن ثروتمند دارم.»

با تکرار این عبارت، شما به خودتان یادآوری می کنید که تنها خودتان هستید که زندگیتان را می سازید.

آیا واقعاً می خواهید ثروتمند شوید؟

تا به حال دقت کرده اید که اگر از بیشتر مردم بپرسید که آیا مایل هستند ثروتمند شوند یا نه، همه افراد این سوال را احمقانه می دانند و می گویند که مسلماً می خواهند ثروتمند شوند؛ اما حقیقت این است که بیشتر مردم به طور جدی نمی خواهند که ثروتمند شوند؛ زیرا در ذهن ناخودآگاهشان، پرونده های منفی زیادی درباره ثروت و دارایی وجود دارد که به آنها می گوید برای ثروتمند شدن، مشکلاتی وجود دارد. مثلاً بسیاری از افراد اینطور فکر می کنند:

  • اگر پول را به دست بیاورم و بعداً آن را از دست بدهم، احساس شکست خواهم کرد.
  • اگر پول زیادی داشته باشم، مجبور می شوم که مقدار زیادی از پولم را به دولت به عنوان مالیات بدهم.
  • با پولدار شدن، سلامتی خودم را از دست می دهم!
  • اگر پول زیادی داشته باشم، هرکسی از من انتظار کمک را خواهد داشت.
  • اداره کردن ثروت زیاد، مسئولیت سنگینی است.

خب همینجاست که تفاوت میان افراد ثروتمند و افراد فقیر مشخص می شود. افراد بی پول، آرزوی ثروتمند شدن را دارند؛ اما واقعاً از ته دل نمی خواهند که پول داشته باشند؛ زیرا مدام به دردسرهای پول داشتن فکر می کنند؛ اما افراد ثروتمند، متعهد به ثروتمند شدن هستند. برای افراد ثروتمند، واضح است که آنها به دنبال ثروتمند شدن هستند و در خواسته خودشان، هرگز شک و تردید نمی کنند. در مقابل، افراد فقیر و بی پول، پیامهای مختلفی را به دنیا می فرستند؛ گاهی اوقات با اشتیاق می خواهند پول داشته باشند و گاهی اوقات، از پول زیاد فرار می کنند! یادتان باشد تا وقتی که ندانید چه چیزی از دنیا می خواهید، به هیچ چیزی دست پیدا نمی کنید.

اگر شما کاملاً و حقیقتاً متعهد به ثروتمند شدن نیستید، شانسی هم برای به دست آوردن پول نخواهید داشت. متعهد بودن به ثروتمندی یعنی اینکه بیشتر از 12 ساعت در روز کار کنید، از بیشتر تعطیلات آخر هفته صرف نظر کنید و از تفریحات و سرگرمی ها بگذرید. مردم ثروتمند، با کمال میل و نهایت امید، حاضر هستند تا کمتر استراحت کرده و بیشتر کار کنند. افراد ثروتمند به این موضوع اعتقاد دارند که ابتدا باید برای پول داشتن سخت کار کنند و سپس به پول خود این امکان را بدهند که برای آنها سخت کار کند.

زمانی که شما خودتان را کاملا متعهد به ثروتمند شدن می کنید، نیروی الهی و کائنات به جریان می افتد. سپس وقایع غیرمنتظره، دیدارها و کمکهای افراد مهم در سر راه شما قرار می گیرند. در واقع، دنیا شما را هدایت و حمایت می کند تا به خواسته قلبی خود برسید.

5- تمرین پنجم برنامه ریزی ذهن برای کسب ثروت

از این به بعد، شما باید خودتان را متعهد به ثروتمند شدن کنید. متعهد بودن یعنی خود را دربست صرف کاری کردن. یعنی اینکه بدون عقب نشینی کردن، صددرصد انرژی خود را برای دستیابی به ثروت اختصاص دهید. برای اینکه برای کسب ثروت بیشتر آماده شوید، باید به خودتان قول دهید که ثروتمند شوید. روی کاغذ بنویسید که چرا ثروتمند شدن برای شما مهم است. این تعهد را چاپ کنید و روی دیوار بچسبانید. شاید با دادن تعهد ثروتمند شدن، کمی احساس ترس و نگرانی کنید. باید بدانید که این حس کاملا طبیعی است. شما قصد دارید مسیر تازه ای را شروع کنید. مسیری که اتفاقا راحت هم نیست. ولی بدانید که راهی را که در زندگی برای خود در پیش داشته اید، شما را به حالتی که الات دارید رسانده است. در پیش گرفتن یک مسیر جدید، باعث می شود که در آینده، نتایج متفاوت تری را مشاهده کنید.

چگونه پول دربیاورید

چگونه پول دربیاورید تا پولدار شوید؟!

یکی دیگر از موارد موثر در کسب ثروت ، روش پول درآوردن شما است. افراد ثروتمند ترجیح می دهند تا بر اساس دستاوردهایشان به آنها پول پرداخت شود؛ اما افراد بی پول، دوست دارند تا بر اساس زمان به آنها پول داده شود.

افراد بی پول ترجیح می دهند که یک حقوق مستمری و دستمزد ثابت به آنها پرداخت شود. آنها نیاز دارند تا خاطر جمع باشند که بدانند دقیقاً مقدار معینی پول در اول یا آخر هر ماه دریافت می کنند. آنچه که این افراد نمی دانند این است که زندگی کردن بر اساس آسودگی خاطر و به اصطلاح امنیت، زندگی کردن بر اساس ترس است. در واقع با این طرز زندگی، اعلام می کنند که تنها به میزانی از پول راضی هستند که برای راحتی و زنده ماندنشان کافی است! در مقابل افراد حقوق بگیر، ثروتمندان هستند که کسب و کار خودشان را دارند و می خواهند که بر اساس نتایج به آنها پول پرداخت شود. ثروتمندان به توانایی ها و ارزش خود، باور دارند و می دانند که می توانند کارهای موردنظرشان را به خوبی انجام دهند.

برای کسب ثروت بیشتر، این قانون را به یاد داشته باشید:

«هرگز و هرگز، برای درآمد خود سقفی نگذارید. شما فردی بدون محدودیت هستید…»

بیشتر مردمی که به درآمد ثابت چسبیده اند، افرادی هستند که در گذشته به این صورت برنامه ریزی شده اند. بیشتر والدین برای ایمن نگهداشتن بچه هایشان، به آنها توصیه می کنند که برای خودشان درآمدی ثابت فراهم کنند. اما واقعیت این است که گرفتن حقوق از دیگران، هرگز شما را ثروتمند نخواهد کرد. اگر می خواهیی شغلی را انتخاب کنید، مطمئن باشید که دستمزدتان بر مبنای درصد پرداخت می شود. اگر اینطور نیست، بروید و برای خودتان کار کنید!

من به شدت شما را تشویق می کنم که برای خودتان کار کنید. کسب و کاری متعلق به خودتان راه اندازی کنید، یا بر مبنای درصد و کمیسیون کار کنید، هنگام استخدام قرارداد ببندید که درصدی از سود شرکت یا درآمد آن را به دست بیاورید یا در بازار آزاد فعالیت کنید. اگر فعلا در جایی مشغول به کار هستید و دستمزد ثابتی می گیرید، برای خودتان یک شغل خصوصی پاره وقت ایجاد کنید تا بر اساس عملکرد خودتان پول درآورید. فروشندگی، بازاریابی شبکه ای و همکاری در فروش از جمله کارهایی است که شما را به سرعت ثروتمند می کند. البته برای یادگیری مهارتهای فروش، ابتدا باید وقت و انرژی بگذارید و آموزش ببینید و واقعا عملگرا باشید تا بتوانید از این راه پول خوبی به دست بیاورید.

6- تمرین ششم برای کسب پول و ثروت در زندگی

اگر در حال حاضر، شغلی دارید و دستمزد شما، مطابق با ارزشها و توانایی های شما نیست، به فکر راه اندازی یک کسب و کار که متعلق به خودتان باشد فکر کنید. می توانید به صورت پاره وقت شروع کنید. خیلی راحت می توانید به یک شبکه بازاریابی ملحق شوید، یک مربی باشید و آنچه که می دانید را به دیگران یاد دهید یا اینکه مشاور باشید و دیگران را برای موفقیت بیشتر راهنمایی کنید. راه های زیادی وجود دارد تا درآمد شما بر اساس عملکرد و نتایجی که خلق می کنید بیشتر و بیشتر شود. فقط کافی است یکبار دیگر به خودتان و توانایی هایتان اعتماد کنید و بخواهید که واقعاً ثروتمند شوید.

 

خب همین

کسب ثروت با کسب و کار شخصی

حالا می خواهم یک لحظه فکر کنید و به این سوال پاسخ دهید که پول را خواهید یا معنویات؟! پول می خواهید یا خوشحالی؟ پول می خواهید یا خانواده؟

واقعیت این هست که افراد فقیر، همیشه یکی را انتخاب می کنند؛ اما ثروتمندان هر دو را. افراد ثروتمند در دنیای برکت و فراوانی زندگی می کنند؛ اما افراد بی پول، در دنیای محدودیت ها به سر می برند. افراد بی پول، به کمبود باور دارند؛ اما ثروتمندها معتقد به فراوانی هستند. آدمهای پولدار می دانند که با کمی خلاقیت می شود تقریباً راهی را برای داشتن بهترین موارد پیدا کرد. از این به بعد، هر زمان با انتخاب یا این، یا آن مواجه شدید، از خودتان بپرسید که چگونه می توانم هر دو را داشته باشم؟ این سوال، زندگی شما را تغییر می دهد و شما را از حالت کمبود و محدودیت به دنیای نعمتها و فراوانی می برد.

افراد فقیر و متوسط معتقد هستند که بین پول و سایر جنبه های زندگی، باید یکی را انتخاب کنند. در نتیجه آنها بهانه جویی می کنند که پول، از موارد دیگر کم اهمیت تر است! میخواهم رک با شما حرف بزنم: پول بسیار مهم است! این سوال مثل این است که من از شما بپرسم کدام یک از اینها در زندگی شما مهم تر هستند: دست شما یا پای شما؟ در پاسخ به این سوال، آیا نمی توان گفت که هم دست و هم پا، هر دو مهم هستند؟ در واقع، بین پول و خوشبختی یا بین پول و معنویات نمی توان یکی را انتخاب کرد. همه اینها مهم هستند. پول هم در جای خود بسیار اهمیت دارد.

پول به شما این اجازه را می دهد که به جای نگرانی از چیزهایی که ندارید، به درون زندگیتان سر بخورید و کیف کنید. پول، آزادی می آورد؛ آزادی برای اینکه آنچه را که می خواهید انجام دهید. پول به شما اجازه می دهد که به دیگران برای رفع نیازهایشان کمک کنید. پول به شما اجازه می دهد که از زندگی خود لذت ببرید. بالاتر از همه، با داشتن پول، دیگر نگران نداشتنش نخواهید بود.

دوستان من، پول و شادی در مقابل هم نیستند! مردم ثروتمند، تفکر «هر دو» را دارند؛ اما افراد فقیر، به «فقط یکی از آنها» فکر می کنند. باور کنید همانطور که شما باید هم دست داشته باشید و هم پا، می توانید هم پول داشته باشید و هم انسان شادی باشید. فکر نکنید که با پول داشتن، به فردی اخمو، بداخلاق، سنگدل و گناهکار تبدیل می شوید! هدف شما در زندگی، باید روی «هر دو» باشد، یعنی یک انسان خوب پولدار باشید. برای تمرین کردن تفکر «هر دو»، تمرین هفتم و هشتم این مقاله را انجام دهید.

7- تمرین هفتم برای برنامه ریزی ذهن در جهت کسب پول و ثروت

از این به بعد، در هر انتخابی، به راه های رسیدن به هر دو فکر کنید و از خودتان بپرسید: چطور می توانم هر دو را داشته باشم؟

اگر واقعا یک زندگی بدون محدودیت را می خواهید، بگذارید تفکر «یا این، یا آن» از بین برود و هدف خود را روی «هر دو» بگذارید.

8- تمرین هشتم برای برنامه ریزی ذهن در جهت کسب پول و ثروت

برای اینکه باور کنید که هم می توانید پولدار شوید و هم آدم خوب و بخشنده ای باشید، تمرین هشتم را هر روز حداقل یک بار انجام دهید.

به خودتان به عنوان الگو برای دیگران نگاه کنید و نشان دهید که می توانید با وجود پول فراوان هم، فردی مهربان، سخاوتمند، دوست داشتنی و خوشحال باشید.

امیدوارم با انجام دادن این دو تمرین، بتوانید این باور را در ذهنتان بگنجانید که پول داشتن، یک نعمت است و زندگی شما را راحت تر، شادتر و پربرکت تر خواهد کرد.

 

حالا بیایید به من بگویید که چقدر اهل پس انداز کردن هستید؟

یکی دیگر از کارهای بسیار مهم در ثروتمند شدن شما، میزان پولی است که شما پس انداز می کنید. عامل پس انداز، بسیار مهم است. اگر بتوانید دسته دسته پول به دست بیاورید؛ اما نتوانید کمی از آن را ذخیره کنید، هرگز ثروتمند نخواهید شد. بسیاری از مردم، خوشحالیِ آنی خرید کردن را به پس انداز کردن پول و ثروتمند شدن در طولانی مدت ترجیح می دهند و هر پولی که داشته باشند را خرج می کنند.

تا زمانی که بخشی از پولتان را پس انداز نکنید، پول شما رشد نمی کند و بیشتر نمی شود. وقتی پس انداز کردن قسمتی از پولتان را آغاز کردید، می توانید به مرحله بعدی بروید و پول خودتان را با سرمایه گذاری بیشتر کنید. هرچه در سرمایه گذاری بهتر عمل کنید، پول شما سریعتر رشد می کند و ارزش دارایی شما بیشتر می شود. اگر اصول سرمایه گذاری را بلد نیستید، می توانید وقت بگذارید و این اصول را یاد بگیرید.

دوستان من یادتان باشد که تنها راه برای ثروتمند شدن، کسب پول بیشتر نیست! بلکه شما باید یاد بگیرید که با ساده زیستی و حذف خرجهای اضافی، پول کمتری را خرج کنید. سپس باید بخشی از پولتان را پس انداز کنید و بعد با سرمایه گذاری درست در بازار و بورس، پولتان را چندین برابر کنید. برای ماهر شدن در این کار، تمرین نهم را انجام دهید.

9- تمرین نهم برای برنامه ریزی کسب پول و ثروت

برگه ای بردارید و مقدار خرجهای ماهانه، مبلغ قسطها و بدهی هایتان را بنویسید. سپس بنویسید که چگونه می توانید با ساده زیستی و صرفه جویی، هزینه های زندگی را کاهش دهید. حالا بنویسید که این ماه چقدر می توانید پولتان را پس انداز کنید. سپس یاد بگیرید که چگونه می توانید در بازار بورس و… سرمایه گذاری درست کنید تا پول شما رشد کند. برای این کار می توانید از یک مشاور مالی کمک بگیرید تا به شما در مدیریت پولتان کمک کند.

شما چگونه پول خود را اداره می کنید؟

اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید پول خود را به بهترین شکل ممکن اداره کنید. ثروتمندان در اداره کردن پول خودشان ماهر هستند؛ اما افراد بی پول، پولشان را خیلی بد اداره می کنند. بزرگترین تفاوت بین موفق بودن و موفق نبودن از نظر مالی این است که شما چگونه پول خود را اداره کنید. افراد فقیر، یا پولشان را بد اداره می کنند یا روی هم رفته، از پول فرار می کنند. بسیاری از مردم دوست ندارند پولشان را اداره کنند. اول به این دلیل که آزادی آنها را محدود می کند. دوم به این خاطر که آنها پول کافی را برای اداره کردن ندارند. در پاسخ به دلیل اول باید گفت که اداره کردن پول، آزادی را محدود نمی کند؛ بلکه باعث بیشتر شدن آن هم می شود. اداره کردن پول به شما اجازه می دهد که یک استقلال مالی ایجاد کنید. آن چنان که دیگر مجبور نباشید به خاطر پول کار کنید. برای آن دسته از افرادی که می گویند من پول کافی را در اختیار ندارم تا آن را اداره کنم باید بگویم که شما از انتهای نادرست تلسکوپ دارید به این قضیه نگاه می کنید. به جای گفتن اینکه وقتی که من پول زیادی داشته باشم آن را اداره خواهم کرد، بگویید که وقتی پولتان را به خوبی اداره کنید، می توانید مقدار بیشتری پول و ثروت به دست بیاورید. اگر اعتقاد شما این است که اول باید پول را به دست بیاورید و بعد آن را اداره کنید، مانند کسی خواهید بود که اضافه وزن دارد و می گوید: من به محض اینکه 20 کیلو لاغر شوم، شروع به ورزش کردن و رژیم گرفتن خواهم کرد! نکته اینجاست که اول شما باید به پول خود به دقت سروسامان بدهید، پس از آن پول بیشتری خواهید داشت تا مدیریتش کنید و این چرخه تا ثروتمند شدن شما ادامه خواهد داشت.

قانون این دنیا می گوید که تا نشان ندهید آنچه دارید را می توانید حفظ کنید، مورد بیشتری به دست نخواهید آورد. شما باید مهارتهای اداره کردن مقدار کمی از پول را کسب کنید. قبل از اینکه پول بیشتری داشته باشید، باید روش درست اداره کردن پول را یاد بگیرید تا لیاقت خود را برای ثروتمند شدن به دنیا نشان دهید. به یاد داشته باشید که روش اداره کردن پول، از مبلغ پول مهم تر است.

10- تمرین دهم برنامه ریزی برای کسب ثروت

برای اداره کردن پول و دارایی خود، نیازی به انجام دادن کارهای عجیب و غریب نیست. در تمرین دهم این مقاله، شما روشهایی را یاد میگیرید که خیلی راحت هستند و به شما کمک می کنند که پول خود را بهتر مدیریت کنید.

برای اداره کردن پولتان، یک حساب بانکی مجزا باز کنید. این حساب بانکی، «حساب استقلال مالی شما» است. 10 درصد از پولی که به دست می آورید را به آن حساب واریز کنید. این پول، مخصوص سرمایه گذاری و ایجاد یک جریان درآمد جانبی است. این پول، هرگز خرج نمی شود؛ بلکه فقط سرمایه گذاری می شود. شما می توانید از درآمدهای این حساب خرج کنید؛ اما به اصل موجودی حساب حق ندارید دست بزنید. به این طریق، پول شما همواره در حال زیاد شدن است و هیچ وقت شما ورشکسته نمی شوید.

علاوه بر افتتاح حساب بانکی برای رسیدن به استقلال مالی، یک قلک استقلال مالی هم در خانه برای خودتان بخرید و روزانه داخل آن پول بریزید. مهم نیست که یک تراول 50 هزار تومانی داخل آن می اندازید یا یک اسکناس هزار تومنی! مقدار آن، مساله ای نیست؛ بلکه عادت کردن به پس انداز مهم است.

حالا شما باید حساب دیگری باز کنید و 10 درصد از پولتان را به این حساب واریز کنید. این حساب، «حساب مخصوص به تفریح کردن شما» است. از پول داخل این حساب بانکی می توانید برای تفریح کردن، رستوران رفتن، اقامت در هتل مجلل، رفتن به مرکز ماساژ، سفر کردن و سرگرمی های پرهزینه استفاده کنید. قانون حساب تفریح این است که هر ماه باید خرج شود. وقتی شما پول موجود در این حساب را خرج می کنید، احساس ثروتمند بودن به شما دست می دهد. حساب تفریح، در واقع رنج و سختی پس انداز کردن پول را از بین می برد و به شما لذت ثروتمند شدن را می چشاند. این پول حساب تفریح، بابت تلاشهایتان به شما پاداش می دهد و اداره کردن پول را برای شما شادی آورتر می کند.

غیر از حساب بانکی مخصوص استقلال مالی و حساب بانکی مخصوص تفریح، شما باید 4 حساب بانکی دیگر داشته باشید که شامل حسابهای زیر هستند:

  • 10 درصد از پولتان را در حسابی بریزید و آن را به «تحصیل و آموزش» خودتان اختصاص دهید.
  • 10 درصد از پول خود را در حسابی برای «پس انداز طولانی مدت» بریزید.
  • 50 درصد از پول شما، باید در حسابی به نام «حساب ضرورتها» واریز شود.
  • 10 درصد از پولتان را در حسابی به نام «بخشش و کمک» بریزید تا خیر و برکت وارد زندگی شما شود.

اگر شما با این برنامه پول خودتان را اداره کنید، حتی با یک درآمد کوچک هم می توانید به استقلال مالی برسید. اگر شما فردی هستید که درآمدی کلان دارد؛ اما پولش را بد اداره می کند، نمی توانید به استقلال مالی برسید. یادتان باشد مساله این نیست که چقدر در می آورید؛ بلکه مساله این است که با آنچه در می آورید چه کار می کنید.

آنچه در این مقاله خواندید، 10 تمرین برای تربیت و برنامه ریزی ذهنتان برای کسب ثروت بود. با همین تمرینات، شما می توانید پول بیشتری به دست بیاورید، مقداری از آن را پس انداز و سرمایه گذاری کنید تا آن مبلغ رشد کند و چندین برابر شود.

همین حالا راهکارهای این نوشته را انجام دهید و به سمت ثروتمند شدن گام بردارید. از اینکه تا انتهای این نوشته با من همراه بودید از شما متشکرم.

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 23

2 دیدگاه برای “آموزش برنامه ریزی برای کسب ثروت

دیدگاهتان را بنویسید