شکسپیر و استحاله جنسی

شکسپیر و استحاله جنسی
0
()

در این فایل صوتی در رابطه با یکی از سونت ها یا غزل های شکسپیر صحبت می کنیم که دقیقاً در رابطه استحاله میل جنسی، نیروی سکس و اینکه چقدر این میل می تونه منحرف بشه، صحبت می کنم. غزل شماره 129 که می تونید توی اینترنت سرچ کنید، کسانی که زبانشون خوب هست برن مطالعه کنن و البته سبک غزلش به سبک انگلیسی خیلی قدیمی هست، ولی من ترجمه انگلیسیش که حالا کسانی که به زبان انگلیسی و غزلیات شکسپیر تسلط دارن، ترجمه کردن به زبان انگلیسی امروز، من اون رو هم خودنم که بتونم کاملاً مفهومش رو در بیارم. یکی از بیتهاشو من می خونم که ببینید چقدر یک شاعر، نویسنده و به قولی عارف غربی به این درک رسیده و انگار وقتی حقیقت یک حقیقت واحدی باشه، دیگه شرق و غرب نداره، هر کسی روی خودش کار کرده باشه و گوهری در درون خودش داره، می تونه به اون دسترسی پیدا کنه و اون حقیقت رو ببینه.

اینجوری شروع میشه که میگه: سکس راهی برای اتلاف انرژی حیاتی و ایجاد شرم است. برای وصول به سکس شهوت انسان ها را خشن، مرگبار، شکوه گر، وحشی، افراطی، بی حیا، قسی القلب و غیر قابل اعتماد می کند. البته این بیشتر در چهارچوب فرهنگ غرب هست که به این چیزها دچار هستند. این رو هم ما بگیم که در فرهنگ غنی اسلامی کسی همچین کارهایی نمی کنه. ولی ایشون داشته مشاهدات خودش رو از همین جامعه غربی که ما می بینیم توصیف کرده. وقتی که زمان شکسپیر این چیزها بوده، خوب الان ببینید چندین برابر بدتر شده! و دوباره در چند بیت پایین ترش میگه: انسانها در تعقیب سکس افراط می کنند. هنگام انجامش هم افراط می کنند. و وقتی که انجامش هم دادند، باز هم بعد از اون کار افراط می کنن.

احتمالاً منظورش اینه که در غم و پشیمانی و همون شیم و ناراحتی و پشیمانی که بعد از سکس براشون پیش میاد، توی اون هم افراط می کنند. و در بیت های آخر این غزل میگه: همه دنیا این حقیقت را می دانند، ولی هیچکس به قدر کافی دانش ندارد که از این تجربه آسمانی، منظورش تجربه سکسه که فکر می کنن از این تجربه آسمانی که ما را به جهنم می کشاند، دوری کند. یعنی کلاً می خواد بگه که سکس وقتی از چهارچوب خودش و از چهارچوب اخلاق خارج بشه، یک سرابی بیش نیست و انسان ها رو وادار به هر گونه کار اشتباهی همونطور که شکسپیر گفته وادار می کنه. در جستجوی اون لذت ماورایی که انسان دنبالشه، ولی بهش نمی رسه. که همیشه ما گفتیم: ما انسان ها گمشدمون خداونده. و وقتی که یکی از غرایز طبیعی خودمون رو از حد خودش خارج می کنیم و افراط می کنیم. مثل افراط در سکس یا افراط در خوردن، گمشده خودمون هی داریم ازش دورتر و دورتر میشیم، ولی بدتر حالمون بد میشه.

مثالش کسانی که می افتن توی خط هر گونه از اعتیادها، مثل اعتیاد جنسی، هر چی اون کارو انجام میدن، چونکه از اون کار دارن دورتر میشن، دوباره عطششون برای اینکه اون کارو انجام بدن، بیشتر میشه. و هیچوقت هم اون دل آروم نمیشه. چون اگه آروم میشد که دیگه نیازی به افراط نبود، نیازی به خشونت در سکس نبود. کارهای عجیبی که در نیای مدرن، مخصوصاً در غرب رواج پیدا کرده، نیازی نبود. قتی که انسان دلش آروم شد، دیگ نیازی به این کارها نداره، میشینه سر جاش و دیگه نیازی به این کارها نداره. و دقیقاً شکسپپیر هم به همین اشاره داره. حالا ایشون داره انحراف سکس رو میگه. سکس که به ذاتی که کار خیلی خوبیه در چهارچوب همسران و در چهارچوب الهی خودش خیلی هم عالیه. ولی ایشن داره انحراف سکس رو میگه. خشونت و اینهمه دروغ و سوءاستفاده و تموم این چیزهایی که مخصوصاً توی فیلم های مبتذل دارن این چیزها رو ترویج میدن، اینها انحراف غریزه الهی جنسی هست. اینکه ما میگیم میل جنسی خیلی مقدسه، حرومش نکنیم، نذاریم به انحراف بیفته. استحاله کنیم، یعنی تبدیل کنیم، ترنسفور کنیم، مبدل یا تبدیل کنیم و منقلبش کنیم به سمت بهتر شدن، و به همین خاطر هست که ما نخوایم به همون شیم یا همون احساس گناهی که بعد از افراط در سکس به انسان دست میده، اون رو تجربه کنیم.

نه تنها در رابطه جنسی، بلکه در خوردن و خوابیدن و همه غریزه های الهی وقتی که انسان در همه اون ها افراط می کنه، بعدش باید حال بد و احساس گناه رو تجربه کنه. مثلاً وقتی شما بی از حد یک روزی تا ساعت یازده صبح می خوابی، وقتی بیدار میشی اصلاً انسان کسله. و هر کاری هم بکنه، یه ذره طول می کشه که سر حال بشه. و یه احاس گناه و یه پشیمانی توی دل انسان می مونه که چرا من وقت می تونستم هشت بیدار شم، تا یازده خوابیدم؟ این احساس از دست دادن و فقدان رو روح انسان می فهمه. ان الانسان لفی خسر، کلاً که توی ضرر هستیم ما! پیش فرض ما اینه که داریم ضرر می کنیم. هر کاری که بکنیم، چون که نمی تونیم نهایت استفاده از وقتمون بکینم.

این مطلب هم عالی و مفیده:  چگونگی استحاله نیروی جنسی

فرض کنید مولا علی علیه السلام از وقتشون نهایت استفاده رو می کردن. جوری رفتار می کردن که توی ابدیت هیچ پشیمونی ندارن. هیچ جایی توی عمرشون از لحظه اول تولد تا شهادتشون نمی تونن دست روی این نقطه از زندگیشون بذارن و بگن: اینجا ای کاش من توی این زمان اینجا رو بهتر استفاده می کردم. مثلاً اینجا رو یه ذره کمتر می خوابیدم، یه ذره حواسمو بیشتر جمع می کردم. نه. بنابراین چون ائمه و معصومین می تونن این کارو بکنن، ما هیچ وقت نمی تونیم به اون نهایت برسیم. ما نهایت تلاشمون رو می تونیم بکنیم، ارزش ثانیه ها رو بیشتر و بیشتر درک کنیم مثل اولیای خدا، آیت الله های بزرگ، کسانی که شب ها اصلاً نمی تونستن بخوابن، یعنی وقتی طرف می رفته توی رختخواب، دوباره بلند می شده، هم عشق به خداوند داشته و همون خوف و رجایی که توی وجودشون بوده و ماها هم که معصوم نیستیم می تونیم به اونجا ها برسیم.

منظور اینکه انسان اگه سکس رو آزاد بگذاره، حال بدیش رو باید بکشه، اون خسران و اون ضرری رو باید بکنه. هر چقدر هم که ما خودمون رو بزنیم به بی خیالی و خودمون رو سرگرم کنیم. جالب اینه که وقتی که انسان حال بد میاد سراغش، خیلی ها دوباره پناه می برن به همون عاملی که عامل اصلی حال بدی بوده. مثلاً اگه در سکس زیاده روی کرده، حال بد میاد و تا میاد روح صداش در بیاد و بگه من حالم بده و پشیمانم و بیاد اون پشیمانی رو بولد کنه توی ذهن انسان که طرف بره تو غم و کاری برای خودش بکنه، دوباره پناه می بره به همون سکس افراطی. و همینطور چرخه ادامه پیدا می کنه و همینطور روح از خدا دورتر و دورتر و دورتر میشه و یه جایی می بینه که عمرش تلف شده و توی غرایزی که می تونست در راه الهی خودش انسان رو به خداوند برسونه، منحرف شده و انسان رو به شیطان رسونده.

و میل جنسی چون قدرتمندترین نیروی غریزی در انسان هست و خیلی مسیر لغزش انسان توی این میل زیاده، برای همینه که خیلی قدرتمنده دیگه. انسان خیلی باید حواسش رو جمع کنه که پاش نلغزه در راه میل جنسی، استحاله کردن بهترین کار هست در رابطه با میل جنسی. یعنی ما نیازمون رو در حد نیازهای ضروری و اضطراری که خداوند توی وجودمون گذاشته با همسرمون برآورده بکنیم. اگر تولید نسل هست، انجام بدیم و نزدیکی با همسران رو در حد متعارف خودش انجام بدیم، مازاد این انرژی بی نهایت قدرتمند رو در راه های دیگری استفاده کنیم. در راه های خلاقیت و ثروت و کسب ثروت. اصلاً میگم: مثل یک سوخت موشک، مثل یک انرژی اتمی درون اتم که خیلی قدرتمنده، می تونیم ازش استفاده کنیم و هر چقدر که ما بیشتر اون رو کنترل کنیم و هدرش ندیم، اون احساس بدی که شکسپیر هم بهش اشاره می کنه، اونها رو هم تجربه نمی کنیم  و بر عکسش یعنی حال خوب رو تجربه می کنیم. هر چقدر کنترلش کنیم و میل جنسی رو بهش ارج بگذاریم و ارزش براش قائل باشیم و حرومش نکنیم، اون طرف حال خوب به ما بر می گرده. انرژی، سلامت و مخصوصاً معنویت.

من همیشه چندین و چند بار گفتم: رابطه مستقیم با معنویت داره. پیام های کاربرها رو که بخونید، کسانی که شهوترانی رو کنار می گذارن، اولین چیزی که میگن: رابطمون با خداوند خوب شده. حالا جالبه یک فایلی رو من گوش کردم چند وقت پیش، یک فایل نه دقیقه ای از یک خانمی که در رابطه با خودارضایی صحبت می کردن و توی بی بی سی هم ویدیوشون اومد و من یک جوابیه بسیار کامل در قالب چهار فایل بیست دقیقه ای آماده کردم. چونکه ایشون داشتن خودارضایی رو ترویج می کردن و می گفتن: هیچ اشکالی نداره و فقط در شرایط خاصی اشکال داره. و یک ویدیوی یک ساعت و بیست دقیقه ای آماده کردم که در قالب چهار ویدیو هست که در کانال و وبسایت موجود هست. و ما باید حواسمون جمع باشه که به این حرف ها گوش ندیم که یه سری علومی که از طریق آموزش های کینزی وارد شدن رو به ما دارن تزریق می کنن که میگن: نه. سکس رو آزاد بگذارید و هر کس هر چقدر که دلش خواست خودارضایی بکنه. اصلاً اینطور نیست.

دانلود فایل صوتی شکسپیر و استحاله جنسی

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

پاسخی بگذارید