تقویت اراده- قسمت دوم

تقویت اراده- قسمت دوم
4.2
(5)

در این فایل صوتی در رابطه با تقویت اراده بیشتر صحبت می کنیم.  که ما ارادمون رو قوی کنیم در همه ابعاد زندگی و خصوصاً ابعادی که در رابطه با مهار شهوت  غلبه بر وسوسه های شهوانی هست، چیکار کنیم که اراده قوی داشته باشیم.

یکی از کارهای مهم این هستش که ما روی تغذیمون کار کنیم. در رابطه با تغذیه ما در کانال صحبت کردیم و در دوره استحاله هم توضیح دادیم. خیلی مهمه که ما تا می تونیم بدنمون رو توی این حالت قرار بدیم که حالت راحت و سبکی باشه. وقتی که بدن در حالت سبک باشه و اینقدر با غذاهای سنگین و دیر هضم بدن و کبد و معده رو تحت فشار قرار ندیم، روحمون سبک میشه.

و در فایل قبلی هم گفتم: ترکیبات پروتئین و چربی و کربوهیدرات نباید با هم میکس و مصرف بشن. باید اینها جدا جدا مصرف بشن. توی یک وعده مثلاً فقط پروتئین رو بخوره. اینکه میگن: گوشت رو با نون بخورید. این در اصل اشتباهه. گوشت باید به تنهایی خورده بشه. نون باید به تنهایی خورده بشه. ولی خوب می دونم کاملاً با سیستم غذایی که ما در خال حاضر داریم، متفاوته.

ولی اگر کسی بتونه اینها رو رعایت کنه، دیگه روح درگیر بدن نمیشه که حال بدی بدن رو تحمل کنه. روح می تونه قشنگ پرواز کنه و سبک باشه و مدیتیشن کنه. علاوه بر تغذیه روزه گرفتن هم خیلی کمک می کنه. روزه گرفتن باز مزایایی داره در تقویت اراده. یکی اینه که بدن رو در حالت سبکی قرار میده. آدم می بینه که بدنش درگیر هضم کردن نیست. دیدی وقتی که انسان روزه می گیره چقدر خوب خوابش می بره؟ چون درگیر با هضم کردن نیست. یکی از دلایل بی خوابی اینه که ما شام خیلی نا مناسبی رو دیروقت می خوریم و هشت ساعت حداقل غذا نیاز داره که هضم بشه. اون هشت ساعت که ما می خوایم بخوابیم، بدن اون نیرو رو گذاشته که غذا رو هضم کنه. بنابراین خواب ما سبکه و خواب درستی نداریم.

بنابراین روزه گرفتن خیلی در تقویت اراده مؤثره. دومین فایده روزه گرفتن اینه که موتور یا عضله تقویت اراده در انسان قوی و قوی تر میشه. یعنی در طول روز بیست بار وسوسه غذا خوردن به سراغ انسان میاد، ولی بهش نه میگیم و میگیم که من روزه هستم. از بس که این نفس دست و پا می زنه که بخوره و تو همش بهش نه میگی، دیگه نه گفتن قوی میشه.

مثل یک عضله ای می مونه که مثلاً یک ماه در ماه رمضان کسی روزه بگیره، انگار که یک ماه منظم وزنه زده و خیلی فرقشه این عضله رو هیچکارش نکنی، تا اینکه یک ماه بیای وزنه منظم بزنی. میگم شاید بیست یا سی بار انسان دلش غذا بخواد و شما هی بهش میگی نه نه نه! دیگه این نفس رام میشه و از اون حالت چموش بودن و وحشی بودن خودش آروم تر میشه. پس روزه فوق العاده مهمه.

علاوه بر ماه رمضان هم اگر کسی بتونه هفته ای یکبار روزه بگیره، فوق العاده بهش کمک می کنه. عامل دیگر برای تقویت اراده بخشیدن خود و بخشیدن دیگرانه. ببینید انسان وقتی که خودش رو می بخشه، مواقعی که در ترک شهوت لغزش می کنه، سریعاً اولین قدم اینه که انسان خودش رو ببخشه. یعنی بیاد توبه کنه به درگاه خدا و از خداوند طلب بخشش کنه. ولی در وهله اول انسان باید خودش خودشو ببخشه. خدایا تو منو ببخش. من هم خودمو می بخشم. وقتی که انسان خودش رو ببخشه و بدونه که خداوند هم اونو می بخشه، سریعاً از اون احساس گناه و رذالتی که شیطان توی وجود انسان انداخته رها میشه و می تونه بدون اینکه انسان به لغزش فکر کنه،

می تونه به قبل از لغزش هر چند مدتی که طرف در حالت پرهیز قرار داشته، به اون فکر کنه و به خاطر اون خودشو تشویق کنه. مثلاً طرف یک هفته خودارضایی نکرده، بعد از یک هفته پاش لغزیده، به جای اینکه به اون لغزش فکر کنه، به اون یک هفته فکر کنه و بگه: آفرین به تو! آفرین بر من که توستم این کارو ترک کنم. فقط به اون قسمت مثبت مهم فکر کنه و خودشو ببخشه.

وقتی که فردی به انسان بدی کرده، دروغ گفته، ظلم کرده یا هر چیزی، بخشش دیگران به قول خانم لوییز هی: شما تا نبخشید رها نمیشید. و بزرگترین مشکلات در دنیا که سرطان هست، از کینه میاد. یعنی در بعد معنوی کینه و نفرت هست که معادلش در بعد فیزیکی میشه سرطان. و انسان باید خودش و دیگرانو ببخشه و بخشیدن هم سخته و باید روش کار کرد. برای این کار هم می تونید کتاب شفای زندگی از خانم لوییز هی رو بخونید که این موضوع رو خیلی خوب آموزش دادن.

یک سری نه گفتن هایی هست که ما باید به یه سری آدم های خوب توی زندگیمون نه بگیم. و در این رابطه یک فایل خوب در کانال و وبسایتمون هست که اون کلی در رابطه با نه گفتن صحبت شده. ولی خوب اینجا رد رابطه با تقویت اراده ما یه جاهایی نیاز داریم که به بهترین کسان خودمون نه بگیم. مثلاً مادر میاد میگه: اون کیک خوشمزه رو درست کردم، بیا بخور. بیا شب یه دو سه ساعت بیدار بمونیم گپ بزنیم و کجا می خوای بری؟ یه جاهایی انسان مجبوره که روی تقویت اراده خودش کار کنه.

مخصوصاً در دوران پرهیز و شهوترانی، باید بگه: نه. مامان من خیلی دوستت دارم ممنون، ولی اجازه بده این کیک رو نخورم و یا اجازه بده که من زودتر بخوابم. چون اگر خوابم بهم بریزه، فردا کارم عقب می افته و وتوی دلمون هم می دونیم که اگر انسان خوابش به هم بریزه، اراده اش در برابر شهوت ضعیف تر میشه. وقتی که انسان خسته میشه و خواب نا منظم میشه، انگار یک لایه از سپرهای دفاعی انسان فرو می ریزه.

یک روش بسیار قدرتمد که در تقویت اراده انسان بسیار مؤثره، نوشتن هست. انسان می تونه چندین دفترچه یا ژورنال روزانه برای خودش داشته باشه و در موارد مختلف بنویسه. مثلاً یکیش در رابطه با غذا باشه. مثلاً امروز چه غذایی خوردم؟ چقدر چربی مصرف کردم؟ همین نوشتن اینکه چه غذاهایی در طول روز خورده، فوق العاده به انسان کمک می کنه. همین نوشتن که انسان میاره روی کاغذ که چه چیزهایی خوردی، مثلاً من امروز چهار تا چایی خوردم و با هر چایی دو تا قند خوردم. هشت تا قند امروز خوردم! ولی اگر ننویسه، انسان یادش نمی مونه. یه دفترچه ا ژورنال کوچیک برای غذا.

برای خوابیدن هم همینطور: من دیشب چه ساعتی خوابیدم؟ امروز چه ساعتی بیدار شدم؟ چند ساعت خوابیدم؟ وقتی انسان شروع کنه به نوشتن، اوایلش فقط یک نوشتن ساده هست، ولی در طول زمان این نوشتن باعث میشه که اون رفتار رو اصلاح کنه. چون مثل یک چیز بدی بوده که انجامش دادی و شب میاریش جلوی چشمت و به قول معروف میاری توی روت! دیدین میگن بعضی حرف ها رو توی روی انسان ها نیارید؟ ولی ما اینجا میگیم توی روی خودت بیار، بیار جلوی چشمت که چیکار کردی در طول روز.

یک ژورنال دیگه برای کسانی که می خوان خودارضایی رو کنار بگذارن، در رابطه با خودارضایشون هست که مثلاً چند روز در هفته خودارضایی بوده؟ الان چد روزه که پاک هستن و جدول درست کنه و یه جورایی ژورنال خودارضایی خودشو بنویسه. اینکه چند روزه که پاکه؟ کی لغزش کرده؟ چند روز حالش بد بوده؟ چند روز حالش خوب بوده؟ وقتی که مکتوب می کنیم، فوق العاده معجزه می کنه. داریم اصلاً: مکتوب، کتبه! نوشتن! نون والقلم که در قرآن کریم اومده، نوشتن اصلاً معجزه می کنه. یک تحول بسیار بزرگی در زندگی انسان ایجاد می کنه.

یک بخش از نوشتن که همونطور در آموزش هی قبلی گفتیم: شکرگزاری روزانه و نوشتن دعای روزانه به خداوند هست. که اینو اگر انسان بتونه صبح ها انجام بده، واقعاً تفاوتش رو با روزهای دیگه احساس می کنه. چند روز اگر شما بنویسید، می بینید که چقدر تفاوت دارید. هر روز صبح یک لیست شکرگزاری می نویسید، که توی کانال در یک فایل کامل در موردش توضح دادیم. و یک صفحه از دفترتون یک نامه و درد دل کوچیک با خداوند داشته باشید. هر روز که اینو بنویسید، خیلی تفاوتشه.

امام کاظم علیه السلام می فرمایند: کسی که در روز به حساب خود نرسد، از ما نیست. پس اگر کار نیک کرده است، از خداوند توفیق بشتر آن را بخواهد و اگر کار بد کرده است، از آن کار استغفار و توبه کند. این خیلی قشنگه. دقیقاً همون بحث نوشتنه. اگر انسان اینطور به نوشتن نگاه کنه، هر شب به حساب خودش رسیدگی کنه، حالا این ژورنال ها می تونه بیشتر هم باشه. مثلاً  کسانی که کاسبن برای دخلشون، نه از نظر حسابداری، از نظر اینکه من امروز چقدر پول درآوردم؟ آیا پولم پاک بود؟ آیا توش غل و غش داشت؟ نداشت؟

چند شب که انسان بنویسه و اشتباهاتش جلوی چشمش باشه و توی روی خودش بیاره، می بینه که وای انگار داره اوضاع خراب میشه. ولی اگر ننویسه، انسان اصلاً حواسش نیست که داره چیکار می کنه توی زندگیش. پس هر کاری که ما می کنیم، شب بیاریمش روی کاغذ. سه چهار تا دفترچه داشته باشیم، هر شب بیاریم روی کاغذ. غذا، خوابیدن، خودارضایی، رزق حلال، احساسات امروز من چی بود؟ شکرگزاری.

همه اینها رو بنویسید و براش دفترچه مخصوص داشته باشید. چند تا دفترچه کوچیک که دم دستم باشه با یک خودکارش. که شب به شب انسان بشینه نیم ساعت چهل دقیقه وقت بذاره که حساب خودشو با خودش بنویسه. این فوق العاده به انسان کمک می کنه که اراده انسان رو قوی کنه و اصلاً زندگی رو جهت میده به سمت درست و الهی.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 5

2 دیدگاه برای “تقویت اراده- قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید