با حسادت چه کنیم؟

با حسادت چه کنیم؟
4.5
(2)

دوستان در این ویدیو در رابطه با حسادت صحبت می کنیم. کسی که نسبت به فرد دیگری حسادت می کنه، قبلاً هم در آموزش هامون گفتیم: این از چی میاد؟ از کمی وجود من میاد که من یک چیزی در وجودم کمه و نسبت به فردی که توی وجودش یک کمالی، یک مالی یا هر چیزی داره، وقتی که من اون رو ندارم و در وجودم کم هستش، میام حسادت می کنم و میگم: بابا اون چرا اون چیز رو داره و نسبت به خودم گله می کنم از شرایطی که اون فرد، کمال یا مال یا هر چیزی که هست رو داره و چرا من ندارم؟

کسی که حسادت می کنه، واقعاً اولین ضررش به خودشه. می تونیم بگیم: تنها ضرر اون به خود فرد هست. حسادت یک آتشی هست که در روح یک انسان روشن میشه و دائماً داره روح انسان رو می سوزنه. فرد حسود هیچ وقت نمی تونه آرامش داشته باشه. هیچوقت نمی تونه سر جای خودش باشه و از زندگیش لذت ببره. چون میلیون ها نفر هستن که چیزهایی رو دارن که این فرد نداره. وقتی که آتش حسادت روشن شد، اون فرد باید هی به دیگران هی نگاه کنه، حسادت کنه، هی غصه بخوره که چرا فلانی اینقدر پول داره؟ چرا فلانی این ماشینو داره؟ چرا فلانی ازدواجش موفقه؟ چرا اون لباسش بهتر از منه؟ یا شغلش بهتره؟ هر چی! همینطور وقتی حسادت بکنه، به خودش ضرر می زنه.

و فردی که ما داریم نسبت به اون حسادت می کنیم، خبر نداره! اون داره زندگی خودشو می کنه. وقتی اون فرد کمالی رو خدا بهش داده، مخصوصاً اون فرد بدونه که چطور شکرگزاری کنه که چطور زندگی خوبی داشته باشه، که در ادامه این ویدیو میگم، اون اصلاً خبر نداره و داره زندگی خودشو می کنه. حالا خودش با همسرش و با خانواده و پدر و مادر و بچه ها و همه چی. زندگی خودشو داره و داره زندگی می کنه و اون فردی که داره حسادت می کنه، داره می سوزه و داره خودشو نابود می کنه.

حالا بیایم از منظر اون فردی که داره در مورد اون حسادت میشه. فرض کنید مثلاً یک فردی داره نسبت به من حسادت می کنه. من چیکار باید بکنم در این لحظه؟ ببینید حسادت به قول یک عزیزی می گفت: اگر کسی چه از من تعریف بکنه و کار من رو تعریف و تمجید بکنه، چه حسادت بکنه، برای من یک معنی رو میده. این معنی رو میده که من توی کار خودم موفقم. مسیرم درسته. یعنی ببینید ما در موضعی قرار بگیریم که یکی به ما حسادت بکنه، چرا حسادت بکنه؟ برای اینکه اون کاری که ما داریم یا هر چیزی یا هر مسیری که انتخاب کردیم، اون مسیر درسته. پس باید خوشحال باشیم و خدا رو شکر کنیم.

اینجاست که باید حواسمون باشه. پس قدم اول اینه که اون حسادت رو استحاله کنیم. تبدیلش نیم به یک تعریف و تمجید. بگیم: ایشون داره از من تعریف و تمجید می کنه، ولی بلد نیست. چونکه آتیشی که توی وجودش روشن شده و بلد نیست که از زندگی لذت ببره، داره اینجوری از من تعریف می کنه. پس خدایا شکرت که این نعمت و برکتی که به من دادی به خاطرش تو رو شکر می کنم. پس اینجاست که ما باید حواسمون باشه، اصلاً توی موضع غرور و خود برتر بینی قرار نگیریم و بگیم: وای این داره حسادت منو می کنه، چقدر اون بده و چقدر من خوبم! اصلاً توی این دام نباید بیفتیم.

سریعاً از خداوند بخوایم و به خاطرش سپاسگزاری کنیم. خدایا شکرت که به خاطر همون هم دعا کنیم. بگیم: خدایا اگر من پولی دارم، مالی دارم، شغلی دارم، هر چیزی هر کمالی که دارم و اون نداره، خدایا به اون هم بده. خدایا اینقدر سیرابش کن که اصلاً نخواد نه تنها به من، بلکه به فرد دیگری حسادت کنه. پس شد دو تا کار. یکی اینکه از خدا شکرگزاری می کنیم به خاطر اون چیزی که به ما داده. و یکی اینکه برای اون فرد دعا می کنم. و دعا کردن برای اون فرد باعث میشه که تمام انرژی های منفی که از حسادت اون فرد به سمت ما میاد، اونها خنثی بشه. چرا؟ چون دعا یک نور بسیار قدرتمندی در خودش داره. به محض اینکه نور بیاد، دیگه تاریکی وجود نداره. و باعث نمیشه که با حسادت زندگی شما رو خراب کنه.

نکته دیگر اینکه: اگر حسادت اون فرد حال ما رو بد کنه، ما داریم به حسادت اون فرد قدرت میدیم و به اون میدون میدیم که بیاد با حسادتش زندگی ما رو خراب کنه. توجه کردن به هر چیزی باعث میشه که ما ارتعاش اون رو در کائنات بفرستیم و اون چیز رو به زندگی خودمون جذب کنیم. اگر فردی در رابطه با زندگی ما حسادت می کنه، ما براش دعا می کنیم و به دید دعا بهش نگاه می کنیم. نه اینکه بشینیم غصه بخوریم و هی صحبت کنیم که وای فلانی به من حسادت می کنه و از من بدگویی می کنه و فلانه و… وقتی که ما همفرکانس این قضیه بشیم، چرا اونوقت حسادت و بدبینی و چشم زدن اون یا هر چیزی که هست، در ما اثر می گذاره!

حالا در مورد چشم زدن هم نکته کوتاه بگم: کاربرهایی از من پرسیدن که چشم زدن راسته یا دروغه؟ طبق تعالیم اسلامی بله! چشم زدن کاملاً حقیقت داره. و حالا چه مکانیسمی پشتش هست و از نظر انرژیکی چی میشه؟ من نمی دونم. ولی چیز مهمی که هست اینه که ما راهکار داریم. خداوند آیه ها و سوره هایی رو برای این موضوع قرار داده. شما صبح که می خواید از خونه بیاید بیرون، سوره های چهار قل رو بخونید. سوره و ان یکاد اصلاً در رابطه با خود چشم زخم نازل شده. اینا رو وقتی بخونید در امان می مونید از حسادت و چشم زخم دیگران. حالا چشم زخم اصلاً می خواد راست باشه یا دروغ، اصلاً فرقی نمی کنه. دیگه ما توجهمونو می ذاریم روی نکات مثبت زندگی و روی نکات مثبت اون فرد که می خواد نسبت به ما حسادت داشته باشه یا چشم زخم بزنه.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید