تاثیر خودارضایی بر مغز: ضعف حافظه

4.4
(169)

در این مقاله در رابطه با تاثیر خودارضایی بر مغز خصوصا ضعف حافظه صحبت می‏کنیم. کتاب‏های بسیار زیادی در رابطه با تقویت حافظه وجود داره که راه‏کارهایی رو برای افزایش حافظه ارائه می‏دن. قبل از اینکه بخواهیم به کتاب‏ها و روش‏های تقویت حافظه بپردازیم، بحثی که خیلی مهم‏تر هست، پی بردن به این موضوعه که خودارضایی و کلاً سکس بسیار زیاد در طی سالیان زیاد و مخصوصاً همون خودارضایی ضررهای بسیار زیادی رو به مغز انسان وارد می‏کنه، که باعث می‏شه انسان به ضعف حافظه دچار بشه.

شرح علمی تاثیر خودارضایی بر مغز

سکس بسیار زیاد و خودارضایی باعث می‏شه که مقدار نوروترانسمیترها (انتقال دهنده‏های عصبی) و نوروهورمون‏ها (هورمون‏های عصبی) در مغز انسان به شدت کاهش پیدا کنه و کلاً عدم تعادل در ترشح دوپامین (هورمونی که در زمان شادی و رابطه جنسی و لذت ترشح می‏شود)، استیل کولین (انتقال دهنده عصبی مهم در سیستم عصبی مرکزی) و DHEA (هورمونی مردانه ضعیف تولید شده در هر دو جنس مرد و زن هست که کاهش سطح و ترشح اون سبب بیماری‏های قلبی و کلیوی ‏می‏شه) به وجود بیاد.

حالا این مولکول‏ها به چه دردی می‏خورن؟ قسمت‏های مختلف مغز به این مولکول‏ها نیاز دارند که بتونن با هماهنگی با همدیگر شروع به کار کنند. مثلاً قسمت جلوی مغز بیشتر برای توانایی حل کردن مشکلات، تعقل کردن و اولویت بندی و مدیریت کارها استفاده می‏شه و کلاً قسمت‎های مختلف مغز باید با هم بتونن با هماهنگی هم تبادل اطلاعات کنن و این مولکول‏های باید در قسمت‏های مختلف مغز به مقدار مناسب و کاملاً صحیح وجود داشته باشند. مقدار نوروهورمون‏ها و نوروترانسمیترهاو همه این مولکول‏ها باید متعادل باشند که مغز ما همه جوره درست کار کنه و به قول معروف هوشیار باشیم. ولی خودارضایی به مقدار بسیار زیاد باعث می‏شه که سطح بسیار زیادی از نوروترانسمیترها در مغز تشکیل بشه و مقدار اون‏ها به بیش از حد طبیعی ‏برسه واین باعث می‏شه که مقدار نوروهورمون‏ها رو به کاهش بگذاره و مقدارشون بسیار کاهش پیدا کنه. در اینجا یک تضادی در مغز به وجود می‏آد. و در نتیجه باعث می‏شه که انسان در حساب کتاب، برنامه ریزی کردن، به یاد آوردن چیزها و حتی در تمرکز کردن مشکل پیدا کنه و ضعیف بشه.ارگان مغز که باید همه قسمت‏های اون درست کار کنه، تعادل همه مواد و مولکول‏های شیمیایی در اون به هم ریخته و مغز نمی‏تونه کارش رو درست انجام بده. شاید خطرناک‏ترین تاثیر خودارضایی بر مغز این هست که یک ماده شیمیایی بسیار قوی به نام استیل کولین که در مطالب قبل بهش اشاره کردیم، وجودش برای سیستم عصبی مرکزی انسان و عصب‏های حرکتی بسیار مهمه و کلاً ماده بسیار مهمی برای مغز به شمار می‏ره که با انجام خودارضایی به مقدار زیاد، باعث می‏شه که مقدار استیل کولین بسیار کم بشه و به جاش هورمون آدرنالین (اپی نفرین یا همون ماده‏ ای که برای کاهش استرس هست و در فعالیت‏های هیجانی ترشح می‏شه) جایگزین و ترشح بشه. که این جایگزینی بسیار نامناسبی در مغز هست چون‏که مغز نیاز داره به استیل کولین، اما آدرنالین می‏آد جاشو می‏گیره که “عامل اصلی حواس پرتی” هست.

در این حالت مغز نمی‏تونه تمرکز کنه، و این اتفاقات در مغز فردی که به مبتلا به خودارضایی هست، افتاده و واقعاً نمی‏تونه تمرکز داشته باشه و مغزش هوشیار باشه و بتونه چیزهای زیادی روبه خاطر بیاره. بنابراین علاوه بر تمام مضرات روحی و روانی که در فایل‏های قبلی بهش اشاره کردیم، از نظر شخصیتی، احساس گناه، تنفر از خود و احساس عدم لیاقت و همه این چیزها که خودارضایی با خودش می‏یاره مربوط به همین اتفاقات و جاگزینی‏های مواد شیمیایی در مغز هست که خیلی واضح اون فرد به ضعف حافظه دچار می‏شه و خیلی چیزها رو فراموش می‏کنه و باعث می‏شه که نتونه تمرکزداشته باشه. حالا اینها دلایل علمی بودند که ما نمی‏خوایم خیلی وارد بحث پزشکی بشیم. ولی کلاً خوبه که بدونیم مقدار این هورمون‏ها در مغز ما به چه صورتی هستند و چه اتفاقاتی در مغز با انجام خودارضایی رخ می‏ده که هر چه بیشتر آگاه بشیم و هر چه سریع‏تر شروع کنیم به درمان خودمون و از شر این بیماری نجات پیدا کنیم.

و وقتی که خودارضایی زیاد می‏شه به اون Chronic masturbation یا خودارضایی مزمن گفته می‏شه که این حالت هم نشانه‏ هایی داره که اگه تیتروار بخوایم به اون اشاره کنیم، همین عدم حضور ذهن و نداشتن تمرکز، اضطراب و نداشتن اعتماد به نفس هست که فوق ‏العاده اون شخص در جمع احساس راحتی نمی‏کنه. چرا؟ چون شخصی که مبتلا به خودارضایی هست یک شخصیت دوگانه داره. یک راز بزرگی رو داره با خودش حمل می‏کنه و به هیچ عنوان حاضر نیست کسی از این راز مطلع بشه و حمل کردن این راز و این مشکل بزرگ باعث می‏شه که اعتماد بنفس شخص در جمع خیلی کاهش پیدا کنه و تمایلی به حضور در جمع نداشته باشه و سریع برگرده به انزوای خودش و به خودارضایی بپردازه. عدم پشتکار فرد در فعالیت‏ها و مسیرهایی در زندگی که انسان نیاز داره که قوی باشه و پشتکار داشته باشه مشکل بسیار بزرگی برای فرد مبتلا به خودارضایی هست و باعث می‏شه که فرد نتونه در این مسیر و تلاشش باقی بمونه و تنبلی سراغش می‏آد و گاهاً افکار Suicide یا خودکشی سراغ این فرد می‏آد. چرا؟

چون‏که فوق ‏العاده انسان رو نا امید می‏کنه و عدم احترام به خود رو در وجودش پرورش می‏ده و باعث می‏شه که انسان خودش رو دوست نداشته باشه و احساس پلیدی به انسان دست بده. و از نشانه ‏های دیگر خودارضایی مزمن “حساس بودن به انتقاد به صورت بسیار شدید” هست. اگر بخوای در هر موردی نسبت بهش انتقاد کنی و بگی فلان چیز در زندگی تو درست نیست، سریعاً شروع به واکنش و جبه ه‏گیری می‏کنه و سطح پذیرش فرد بسیار پایین می‏آد و همه اینها بخاطر عمل خودارضایی هست.

حالا همه اینها رو گفتیم نه بخاطر اینکه ناامید بشیم که: وای اینهمه مشکل برای من به وجود اومده!!!. نه. ببینید مغز انسان نوروپلاستیک هست. یعنی طوری هست که در طول سال‏ها به یک سری عادت‏های بد هر جور عادت کرده باشه و تبدیل شده باشه و کانال‏ها و نورون‏هایی در اون تشکیل شده باشه، همه این‏ها قابل بازگشت هست. به عنوان مثال در انگلیسی Learn یعنی یاد گرفتن و Unlearn یعنی بر عکس یاد گرفتن. یعنی مغز هر چه یاد گرفته رو میشه برگردوندش. این روند رو میشه کاملاً معکوس کرد. که با ترک خودارضایی، معنویت و روحانیت که در فایل‏های قبل همه این‏ها رو توضیح دادیم، این پروسه شروع به برگشتن می‏کنه و خیلی واجبه که ما اگر دچار خودارضایی، پورن و اینجور مسائلی هستیم، با تمام قوا شروع به کنار گذاشتن این‏ها کنیم و شروع به درمان خودمون کنیم. چون شوخی بردار نیست!

امشب داشتم در یکی از سایت‏های خارجی یک Testimony یا حالت شرح حال از کسانی که دچار خودارضایی هستند رو می‏خوندم. فردی گفته بود که: من از 16 سالگی تا الان که 27 سالم هست دچار خودارضایی هستم و ای کاش می‏شد ترجمه‏ هاشو اینجا بیارم. اما خلاصه صحبت‏هاش این بود که: من یک مرده متحرک هستم. هیچ چیز در زندگیم ندارم. تمام این نشانه‏ هایی که در این مقاله توضیح دادم رو گفته بود که دارم، ضعیفم، پشتکار ندارم، پول ندارم، آینده ندارم، اصلاً دلم نمی‏خواد توی این دنیا باشم، ای کاش که این‏کار رو نمی‏کردم و ای کاش که اون لذت‏های سطحی کوتاه مدت رو امتحان نمی‏کردم که بخاطر اون‏ها لذت واقعی زنده بودن و زندگی کردن رو از دست بدم و این‏ها همه نشونه‏ های کسی هست که دچار خودارضایی مزمن هست و شب‏ها و روزها به صورت متعدد خودارضایی می‏کنه.

و حالا جالبه که یک روند و یک جریانی از یک‏سری دانشمندانی هست که میگن: نه خودارضایی هیچ مشکلی نداره و … خوب معلومه! وقتی که یک صنعت چند میلیون دلاری پورن در جریان هست، خیلی راحته که اون صنعت پورن بیاد یک‏سری دانشمندانی رو هم اجیر کنه و بهشون بگه: شما چهار تا مقاله بدید و بگید نه خودارضایی خیلی هم خوبه و هیچ اشکالی هم نداره و … خیلی راحته. وقتی پول باشه همه کار می‏تونی انجام بدی! انسان باید بیاد ببینه اون کسانی که دچار خودارضایی هستند چی میگن؟ یعنی واضح‏ترین و مستدل‏ترین مدرک کسانی هستند که دچار خودارضایی هستند. همین امشب من در سایتی انواع و اقسام شرح حال از کسانی که به خودارضایی مبتلا هستند رو خوندم که بدون نام مشکلات خودشون رو توضیح داده بودند. گاهاً اگر جایی می‏بینیم که گفته میشه: خودارضایی هیچ مشکلی نداره و… تمام این‏ جریان‏ها توسط کسانی هدایت می‏شه که نونشون در این هست که ما خودارضایی کنیم، پورن ببینیم و درگیر این چیزها باشیم.

پس حواسمون باشه که فریب این چیزها رو نخوریم. اگر هم کسی اومد گفت، در نهایت ما می‏تونیم به خودمون رجوع کنیم که اگر من خودارضایی کنم، چه حالی به من دست می‏ده؟ آیا باعث می‏شه که حافظه‏ ام قوی‏تر بشه؟ آیا این‏کار باعث می‏شه که من شنگول، شاد و فرد روحانی باشم و حال خوبی داشته باشم؟ یا باعث می‏شه مثل اکثر کسانی که خودارضایی می‏کنند، حالم بد بشه، از خودم متنفر بشم، حواس ‏پرتی داشته باشم، در کار، درس، بیزینس و همه چیز افت کنم، نتونم کارم رو مدیریت کنم و خودارضایی این‏ها رو برای من به ارمغان می‏آره.

بنابراین انسان باید واقع‏ بین باشه. در پایان هم این رو بگیم که: “با همه مشکلاتی که خودارضایی به وجود می‏آره، ترک کردن خودارضایی و برگشتن به سمت خداوند و پر کردن اون خلأ درونی با معنویت و خدا همه مشکلات رو برطرف می‏کنه”. این روش تضمین شده‏ ای هست که امکان نداره کسی که خودارضایی، پورن، چشم‏ چرانی و همه ورودی‏های این بیماری رو قطع کنه و خدا رو جایگزین کنه و حالش خوب نشه. امکان نداره. این روشی هست که به امید خداوند تضمین شده هست و در فایل‏های قبلی و ترک خودارضایی در هفت قدم این روش رو کامل توضیح دادیم.
به خدای بزرگ می‏سپارمتون. خدانگهدار…

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 169

33 دیدگاه برای “تاثیر خودارضایی بر مغز: ضعف حافظه

 1. محمدجواد
  محمدجواد گفته:

  سلام به استاد عزیزم و کاربران این سایت.
  خودارضایی واقعا باعث ضعف حافظه میشه..من خودم قبلا خوندم که خودارضایی باعث ضعف حافظه میشه و وقتی این کار رو انجام میدادم بعدش همش استرس این رو داشتم که نکنه چیزایی که خوندم یادم بره و میرفتم چک میکردم مطالبو ولی غافل از این بودم که داره این بلا سرم میاد کم کم و مطالب زیادی رو فراموش کردم چون دیگه حوصله چک کردن نداشتم باز هم چون که وقتی خودارضایی میکنی دیگه چیزی برات انگار مهم نیست و میگی برو بابا حوصله اش رو ندارم و اون استرسی که باید درحال عادی داشته باشی از بین میره و بجاش بی خیالی میاد که خیلی خیلی مضره و آدم رو به انزوا و نابودی میکشونه..
  ممنون از مطلب خیلی زیباتون..استفاده کردم

 2. ali420
  ali420 گفته:

  سلام
  ممنونم بابت مطالب مفیدتون.
  من از 15 سالگی تا الان که 26 سالمه به این مرض مبتلا هستم و تمام علایمی که شما ذکر کردید رو دارم.
  میخواستم بپرسم اگه بتونم الان ترکش کنم این علایم مهم تراز همه فراموشی که الان دارم از بین میره ؟؟؟

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   بله اگر الان هم شروع کنید به ترک این بیماری بکنید واصول گفته شده را خوب رعایت کنید به امید خدا کم کم عوارض هم از بین خواهند رفت چون با ترک این کار انرژی از دست رفت باز خواهد گشت که این خودش زمان می برو و صبر وکار روی نفس می طلبد.

   • زهرا جون
    زهرا جون گفته:

    سلام میبخشید من حدود ده سال بشتر هست و از بچگی هشت سالگی مبتلا شدم و الان 22سالمه و دوره ای بوده الان خیلی حافظم به طرز اذیت کننده ای نسبت به قبل کم شده من خیلی تیز بودم اما الان نمیتونم حتی تصمیمای ساده بگیرم البته باید بگم افسردگی کنار نیومدن با محیط مشاحره هانوادگی کمبود اعتماد به نفس تو دوره ای زمانی مختلف منو به این سمت کشونده خواهشا اگه مکمل یا قرصی رو میشناسید معرفی کنید و بگید که حالت قبلی بر میگرده چون من تو سایت خوندم از بیست سالگی به بعد مغز روند رو به پیری رو طی مبکنه آیا این صحت داره من باید چیکار بکنم ممنونم

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   دیدن عوارض خودارضایی خودش نوعی به نقطه عجز رسیدن برای رهایی از شهوت حیله گر هست بله ما گفتیم که حتی حافظه ضعیف شده بهنگام ترک و حفظ مایعات جنسی و به حرکت در آمدن شنا در زندگی و کار بر روی حافظه از طرق مختلف مثل مراقبه ، تغذیه سالم ، تفکرات مفید همه اینها باعث خواهند شد که این حافظه از بین رفته دوباره کارایی خود را از نو بدست آورد پس با توکل بخدا بلند بشین و اقدام کنید برای ترک بیماری.

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   این سوال را دوستان گل چندین بار پرسیدن و ما هم گفتیم بله بر اثر ترک جسم خوددرمانی خودش را آغاز میکند وعوارض از بین می روند لکن زمان مشخصی ندارند وهدف شما میبایست بهبودی وپاکی وحال معنوی باشد چون وقتی اینها را حاصل کنید خیلی خوب بقیه چیزها را هم بدست می آورید پس دوست عزیز توکل کتید و ان شاءالله نتیجه خواهید گرفت مطمئن باشید چون تجربه ثابت کرده بله امکانش هست ، افرادی که بعد از گرفتن پاکی به تحصیلات خودشون ادامه دادن دلیلی هست برای این مسئله .
   یک کمکم کن خدا بگین و شروع کنید .

    • سلمانی
     سلمانی گفته:

     سلام دوست عزیز…
     بهبودی یک فرآیند هست وهیچ چیزی نمیتواند آنرا تسریع دهد بهبودی باید آهسته وپیوسته باشد ، یعنی شما حالا اگر شروع کنید به کار روی بهبودی حتما حال خوب بدست می اورید البته دردهایی هم در این مسیر بوجود می آید که انها درد پاکسازی هستند شما لازم هست برای بهبودی آنچه را گفتیم کم کم عملی کتید.

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   ببینید ما قصد دادن امید واهی دادن نیستیم هر آنچه هست
   اینست که اعتیاد به شهوت از اعتیاد های سخت هست لکن امکان رهایی از شهوت وجود دارد آن هم زمانیکه کاملا تسلیم شویم و خواهان گذشتن از امیال نفسانی باشیم.

 3. محمد چ
  محمد چ گفته:

  سلام.
  آقای زارع عزیز
  من 24 سالمه و مجردم و دانشجوام و از سنین نوجوانی کما بیش خود ارضایی میکردم.
  با این حال درسم خوب بود ولی تو طول زمان افت داشتم و تو تحصیل و کارو زندگیم تاثیر گذاشت . بخاطر طبع بدنم که گرم و خشک هست و بخاطر فشار جنسی اجبارا خود ارضایی میکنم . میخوام بدونم راهی هست که بتونم فشار جنسی رو کمترش کنم . آیا تاثیراتی که روی ذهنم میذاره قابل جبران هست؟
  چون بعد یه مدت که خود ارضایی نمیکنم خیلی بهم فشار میاد. اگرم فشار جنسی رو سرکوب که کنم بیشتر مریض میشم .

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   در رابطه با سوال شما دوستان قبلا پرسیدند و می تونید پرسش و پاسخ ها مشاهده بفرمایید…
   شما میتوانید با یک دکتر طب سنتی صحبت کنید برای تعدیل تغذیه خود و اینکه فایلهای استحاله مجردان را هم پیگیری کنید این فایلهای رایگان در کانال و سایت هست و برای آرامش درونی و پاکی فکری و دورنی دوره سالیتود مس به طلا را شرکت کنید در نهایت برای شما آرزوی موفقیت و شادی همیشگی داریم.

  • sajad am
   sajad am گفته:

   داداش دقیقا مشکل همه ما این بود که فکر میکردیم با سرکوب میل جنسی قراره بدبخت بشیم ئر حالی که الان فهمیدم دقیقا برعکسه یعنی تو با استحاله انرژیت صد برابر میشه
   حتما حرف های استاد رو موبه مو گوش و عملی کن

 4. faezeh Kiani
  faezeh Kiani گفته:

  سلام خسته نباشید من الان 18 سالمه و حدودا چهار سالی می شه که خودارضایی می کنم ولی نه به صورت مکرر  ضریب هوشیم قبلا 157 بود الان اومده روی 110  می خواستم بدونم با ترکش امکان داره دوباره ضریب هوشیم تقویت شه وبه روز اولش برگرده و این اواخر خیلی هواس پرتی گرفنم و حافظه کوتاه مدتم تخریب شده اینا درست می شن ؟

 5. Hosein J
  Hosein J گفته:

  سلام خسته نباشید.
  حدود ۶ سال هست به این کار مبتلا هستم.
  هر وقت خاستم تصمیمی بگیرم که این کار رو ترک کنم نتونستم و باز سمتش رفتم . از این کار متنفر شدم داره زندگیمو داغون میکنه.
  چجوری میتونم این کارو دیگه نکنم؟کمکم کنید راهکار معرفی کنید ممنونم از شما …سپاس

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…

   میبایست آموزش های مس به طلا رو روزانه پیگیری کنید مداومت بر آموزش ها قدم مهمی هست یک روز کار نکنید یک روز نه فایده ای ندارد ، دوره رایگان ترک خودارضایی را کار کنید در اپلیکیشن مس به طلا هست و ۱۳ تا فایل اثرات پورن را گوش کنید و نت برداری از مطالب داشته باشید، ۶ فایل ضبط شده از لایوها در رابطه با این موضوع که در کانال مس به طلا هست سرچ کنید و تمرینات را عملی کنید این بیماری احتیاج داره که روزانه کار کنید و بعد از یکماه پاکی دوره سالیتود را شرکت کنید چون دوره برای پاکسازی فکر شما که موجب لغزش شما هست می شود …پس توصیه ها رو خوب عملی کنید ..

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…

   بله خودارضایی همان طور که موجب تحلیل رفتن مغز می شود در ایجاد وسواس فکری باز هم دخیل هست ، چون روح فرد با انرژی منفی حاصل از خودارضایی پر میشود و همین انرژی منفی در ایجاد وسواس فکری نقش دارد

 6. MohammadReza Hejazi
  MohammadReza Hejazi گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت عوامل سایت. من الان در سن 16 سالگی هستم. هنگامی که من 13 سالم بود در صورتی که‌ نمی‌دونستم خود ارضایی چی هست این کار را به شدت میکردم. در حدی که شاید در یک روز سه بار این کار را می‌کردم. اما پس از شش ماه که متوجه شدم چه کار کثیفی میکنم سریعا ان را ترک کردم و الان دو سال هست که پاکم اما سوال من این است که آیا مغز من به علت ان شش ماه ضعیف شده است یا چون مدت کوتاهی بوده است مشکلی برایم ایجاد نکرده؟ چون که یکی از اقوام که بلد بودن گفتن که چون هنوز به پانزده سالگی نرسیده بودی و غده های جنسیت فعال نشده بودن مشکلی برایت پیش نیومده. ایا درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید