نقش امام حسین علیه السلام در تحولات بین الملل

نقش امام حسین علیه السلام در تحولات بین الملل
0
(0)

سلام خدمت کاربران عزیز مس به طلا.

فرا رسیدن محرم، ماه شهادت سید و سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام رو تسلیت عرض می کنم. و می خواستم در این فایل صوتی در رابطه با این ماه و  اینکه چطور مخصوصاً دهه اول محرم، نهایت استفاده معنوی رو ببریم، صحبت کنم. قبلاً هم گفتم: من وقتی مالزی زندگی می کردم، زمانی بودش که واقعاً بعد از اینکه توبه کردم و بعد از غفلت و دوری از خداوند، برگشتم به سمت خداوند و حالا همه چیزهایی که در وجودم بود و از همه اونها دوری می کردم. مثل عشق امام حسین برای من دوباره زنده شد، آرزو می کردم که ای کاش من توی ایران باشم تا بتونم در مراسم های امام حسین علیه السلام شرکت کنم.

چون توی کشورهای خارج خیلی غم انگیزه واقعاً. اصلاً دیگه هیچ وقت آرزو نمی کنم که توی یک کشور خارجی زندگی کنم. وقتی محرم می رسید، توی سطح جامعه هیچ اتفاق خاصی نمی افتاد. چون اونها اصلاً دین ما رو ندارن. و حتی اگر مالزی هم مسلمان بود، از نوع سنی بودن که زیاد اصلاً این چیزها نیستند که بخوان برای امام حسین عزاداری کنن و همه جا رو مشکی پوش کنن. نه، اینجوری نبود. و بالاخره همه ادیان محترم هستن، ولی برای منی که دوست داشتم شهر رو سیاه پوش ببینم.

چون این واقعه کم مصیبتی نبوده! مصیبت بسیار بزرگی بوده. کسانی که می خوان برن توی بحرش ببینن چه اتفاقاتی افتاد و چه بی حرمت هایی رو به این مقام والا کردن، خود به خود دونستن این باعث گریه میشه. حداقل نیاز به روضه خوندن اونطوری برای کسانی که خوب فکر کنن، نباشه. درسته روضه خوندن و تعریف اون صحنه های غم انگیز و خیلی بی رحمانه ای که بر امام و خانواده اش پیش اومد، خوب معلومه. اونها گریه آوره.

ولی اگر یک سطح عمیق تر بشیم، می بینیم که عمق فاجعه اونقدر بزرگه که فقط دونستنش باعث گریه آدم میشه! یعنی هر کسی در حد خودش یک شناختی از امام حسین علیه السلام داره دیگه. همین مقام رو بشناسی، گریه ات می گیره دیگه. نمی تونی تحمل کنی که چه مقامی بود و واقعاً چه نادان ها و احمق هایی بودن اون کسانی که اینقدر به امام بی احترامی کردن و ایشون رو به شهادت رسوندن.

و اینها رو چون که کسی توی کشورهای خارج دنبالش نیست، خیلی ناراحت می شدم که بابا محرم شده! چرا؟؟؟… حالا نمی گفتم چرا، چراییش رو می دونستم می دونید غصه ام می شد، تو دلم می گفتم: ای کاش اینجوری بود که همه جا سیاه پوش می شد! مثلاً تاسوعا عاشورا که میشه، همه جا تعطیل میشه و عزاداری ها و… راه می افته و واقعاً با شکوهه! این صحنه خیلی با شکوهه. کسانی که می خواستن به امام بی حرمتی کنن و بهش بگن نه تو مهم نیستی! تو شخصیت بزرگی نداری! تو از طرف خدا نیستی و… اونها می خواستن نعوذبالله تحقیر کنن، ولی دیدیم که چطور شد و چیکار کردن و چه عزت و احترام بزرگی رو برای امام رقم زدن که تا دنیا دنیاست و تا روز قیامت این فلسفه عاشورا بزرگ تر و بزرگ تر خواهد شد.

و نکته جالبش اینجاست که حرمت، عظمت و شرافت و تقدسی که مردم ایران و جهان برای امام حسین قائل هستند، روز به روز داره بزرگ تر میشه. و حالا هر کاری که می کنن، بازماندگان اون کسانی که امام رو به شهادت رسوندن، وهابی و… الان هر کاری که می کنن جلوی این رو بگیرن، با اسراییل و آمریکا و همه و همه دست در دست هم می خوان جلوشو بگیرن، می بینن که نه! روز به روز این حرکت داره بزرگ و بزرگ تر میشه.

اصلاً اربعین داره هر سال میلیون ها نفر اضافه تر میشه به کسانی که میان عرض ادب می کنن به اون امامی که این از خدا بی خبرها می خواستن ایشونو کم اهمیت جلوه بدن و می خواستن ایشونو تحقیر کنن. حالا توی این فایل می خواستم بگم چیکار کنیم که استفاده کنیم؟ به نظر من بهترین کاری که میشه کرد اینه که تا می تونیم مطالعه کنیم. از شخصیت خود امام حسین علیه السلام شروع کنیم.

امروز داشتم کتابی رو می خوندم، چند وقتی هست که مطالعه این کتاب رو شروع کردم. کتابی خوبی هست در رابطه با معنویت و… دوست داشتم که یک کتابی بخونم که متفاوت از کتاب هایی باشه که همیشه می خوندم. می خواستم ببینم مثلاً یک یوگی، کسانی که توی هند معنویت و… رو انجام میدن، اونها چطور خدا رو می بینن و نظرشون در رابطه با خداوند چیه… رسید به یک فصلی که در این فصل در رابطه با گاندی صحبت کرده بود.

خوب من هر سال محرم نقل قول های شخصیت های بزرگ جهان در رابطه با امام حسین علیه السلام رو توی کانال می گذارم، گفته بودم آقای گاندی گفته بود: اگر من تموم شهامت و اون چیزهایی که تونستم با اون یک انقلابی رو در هند ایجاد کنم، اینها رو از حسین علیه السلام الگوبرداری کردم. و این کتاب رو داشتم می خوندم و با اینکه اون نویسنده فردی معنوی به قول خودش و خیلی کتاب خوبی هم هست، کامل در رابطه با زندگی گاندی گفته بود، تموم رفتارها و حرکاتی که گاندی انجام داده بود، دقیقاً برگرفته از امام حسین علیه السلام و ائمه اطهار ما بود.

و تمومش به نظر من گاندی برداشته تموم تاریخ اسلام و تاریخ اهل بیت رو کامل خونده و تموم دستورات رو مو به مو اجرا کرده که تونسته اینقدر موفق باشه. ولی متأسفانه هیچکس هیچ حرفی از امام حسین علیه السلام نمیاره و همین نویسنده هم هیچی نگفته بود که بابا گاندی هم میگه: من خودم از امام حسین الهام گرفتم! چرا اسم امام حسین رو نمیارید؟ و خیلی غصه ام گرفت و اینقدر ناراحت شدم که چرا اصل رو مطرح نمی کنید؟ کسانی هستن که از ایشون الگو گرفتن و یکیشون شده گاندی.

جزییات اون کارها رو در یک فصل کامل نوشته بود که مثلاً چرا گاندی لنگ می پوشید؟ چون توی هند کسانی هستن که نمی تونن بیشتر از یک لنگ بخرن و من به خاطر اونها لنگ می پوشم. و حتی توی قصر ملکه انگلیس هم یک بار ایشون رفته بود، اینقدر سر عقایدش محکم بود که با همون لنگ رفته بود توی قصر. یعنی با تمام قوانین سنتی بریتانیا که اینقدر حساسن رو، زیر پا گذاشته بود و اونها مجبور شده بودن که بپذیرن و با لنگ بیاد توی قصر.

و این الگوبرداری از امام علی علیه السلام هست که نوع غذا خوردن و لباس پوشیدنشون و همه ائمه ما اینطور بود که می فرمودن: ما در سطح پایین ترین افراد جامعه زندگی می کنیم و با اینکه ما ثروت زا هستیم و با اینکه امام علی علیه السلام ده ها برابر کسانی که دوره خودشون بودن، درآمد زایی می کردن، نخلستان های ایشون، قنات هایی که می کندن، ولی خودشون در سطح فقیرترین آدم ها زندگی می کردن.

و این رو گاندی از ایشون الگو گرفته و اینکه محکم وایسه سر آرمان و هدف خودش و هر چیکه لازمه فدا کنه، اینکه خانم گاندی هم توی زندان افتاد و حتی خانواده خودش هم فدا کرد، یک قطره کوچک از اون فدیی بود که امام حسین خانواده و طفل شش ماهه خودش و همه چیزهای خودشو فدای آرمان هاش و فدای پیام های خداوند کرد. و غصه ام گرفت که ای کاش و انشاالله اگر خدا توفیق بده، حتماً این کارو بکنم. یک تقابلی بین یکی مثل گاندی و بزرگان عالم و امام علی و امام حسین علیه السلام به زبان انگلیسی تولید کنم و بذارم توی اینترنت که مردم جهان بدونن که گاندی از کجا الهام و قدرت می گرفته.

یا اینکه می گفت: وقتی می رفت توی زندان، زندان رو تبدیل به یک مکان معنوی. و همینطور زندانی ها رو موعظه می کرد و همه ایشونو دوست داشتن. دقیقاً مثل امام موسی کاظم علیه السلام که خلیفه وقت اینقدر زندان عوض کردن. شاید پنجاه . چند بار زندان های امام موسی کاظم رو عوض می کردن! طوری که ایشونو توی هر زندان که می نداختن، اون زندان تبدیل به بهشت می شد! یعنی ایشون اینقدر عبادت می کردن و اینقدر روح معنوی قدرتمندی داشتن که تموم زندانی ها شروع می کردن به تبعیت کردن از ایشون و منقلب شدن روح اونها. سجده می کردن، دعاهایی می خوندن و خیلی داستان داریم.

باز هم گاندی اینجا از امام موسی کاظم الگوبرداری کرده که تونسته این کارو بکنه. و به همین ترتیب همه خصوصیات ایشون. حالا جالبه بحث امام موسی کاظم علیه السلام شد، چقدر قدرتمند بوده روح بزرگ ایشون، که برای اذیت کردن ایشون توی یکی از داستان هایی که برای حضرت پیش اومد، که یک زن خرابکار تن فروشی رو فرستادن توی سلول ایشون که مثلاً بخوان امام رو تحریک کنن یا باعث آزرده خاطر شدن ایشون بشن یا اینکه مثلاً تحریک به شهوتشون کنن. و امام اینقدر در سجده بودن و اینقدر با خدا راز و نیاز می کردن که اصلاً این زن رو ندیدن! و این زن با دیدن امام همونجا توبه می کنه!

یعنی در مجاورت امام که قرار می گیره، روح قدرتمند ایشون، روح اونزن رو پاک کرد و اون زن همونجا توبه کرد! و جالبه توی زندان، یکی از زندان بان ها به خلیفه وقت نامه نوشت و گفت: بیست و چهار یا چهل و هشت ساعت بهت فرصت میدم که این زندانی رو آزاد کنی، اگر نکردی، من خودم آزادش می کنم. اینقدر این مرد خوبه. ببینید چقدر قدرتمند بودن امام موسی کاظم! و چقدر الگوهای قدرتمندی داریم.

و حالا که امام حسین در بحث شهادت و فدا کردن همه چیز در راه خدا یک گل سر سبد هستن و البته تفاوتی بین ائمه نیست، همشون نور واحد هستن و همشون یک نور ستن که تجلی اون نور در اعصار مختلف، تبدیل شده به امام حسین، امام حسن و هر کدومشون بستگی به شرایط روزگار یک جوری تجلی پیدا کردن که داستانش برای امام حسین علیه السلام شده کربلا. و حالا که محرم رسیده، ما واقعاً چیکار می تونیم بکنیم؟

بریم امام حسین رو بشناسیم. سینه زنی و زنجیرزنی خیلی خوبه. من قبلاً هم توی فایل عزادار با کلاس هم گفتم و مجدداً منتشرش خواهیم کرد، ما در کنار اینکه مطالعه می کنیم، باید در مجالس هم حضور داشته باشیم. یعنی این نیستش که من خودم رو اینقدر با کلاس بدونم که بگم: نه! من دارم کتاب های خیلی زیادی در رابطه با امام حسین می خونم. من خیلی بالاتر از بقیه هستم که میرن سینه می زنن و … من خیلی با کلاسم! اصلاً هم اینطور نیست!

آدم فهمیده کسیه که هم بره سطح علمی خودشو در رابطه با مقام امام حسین بالا ببره، هم بره قاتی جماعت و مجلس امام حسین رو گرم کنه. هر دو تاش در کنار همه. و اشتباهی که خیلی از تحصیلکرده ها و فرهیخته های ما انجام میدن، اینه که میگن: ما دیگه مطالعه می کنیم و ما بسمونه دیگه. خودشونو یه جورایی متفاوت از بقیه می دونن. شاید یه جورایی خودشونو دانشمند و مردم رو یه جورایی عوام در نظر بگیرن که این خیلی اشتباهه!

و یکی از کارهایی که من خودم انشاالله بعد از این فایل صوتی می خوام انجام بدم در شب اول محرم، این هستش که دوست دارم یه ذره بشینم با خدی خودم راز و نیاز کنم. هر چند که این چند وقت گذشته تا زمانی که به یاد دارم کینه و نفرت و دلخوری و پریشان حالی مختلف که در رابطه با آدم های مختلف برام پیش اومده، اینها رو بنویسم و اینها رو همش از دلم پاک کنم و دلمو آب و جارو کنم برای وارد شدن به محرم. چون که کم اتفاقی نیفتاده. کم چیزی نیست که بخوایم از اون استفاده کنیم.

ما تا اون ظرف دلمونو تمیز نکنیم، نمی تونیم توش معنویت بریزیم. باید ظرف دل تمیز بشه که این داستانش به یک شب نیست. طرف باید ماه ها روی خودش کار کنه. ولی استارتشو امشب بزنیم و بگیم: خدایا هر چقدر کینه از این، از اون، ناراحتی، دلخوری، قضاوت، هر چی که بوده، اینها رو از دلمون پاک کنیم و دلمونو آب و جارو کنیم که مهر امام حسین و حب اهل بیت بیشتر به دلمون وارد بشه و روح ما رو منقلب کنه.

باز هم شهادت امام حسین علیه السلام رو تسلیت میگم و امیدوارم ما از محرم استفاده معنوی ببریم و بر کشتی نجات امام حسین سوار بشیم و هر چه بیشتر به خداوند نزدیک بشیم.

فایل صوتی نقش امام حسین علیه السلام در تحولات بین الملل را دانلودکنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید