پنج مرتبه عزادار حقیقی

پنج مرتبه عزادار حقیقی
0
(0)

در این فایل صوتی در رابطه با عزاداری برای امام حسین علیه السلام صحبت می کنیم. ایام محرم هست و همه جا مشکی پوش هست و عزاداری های زیادی رو می بینیم و خدا رو شکر می کنم که هر سال این مراسم داره بزرگتر و بزرگتر و با شکوه تر برگزار میشه و من توی ایران هستم و می تونم واقعاً لذت ببرم از این عزاداری که سال ها وقتی خارج زندگی می کردم آرزوم بود که در بطن این عزاداری ها باشم و بتونم از نزدیک فیض ببرم.

بعضی ها که دوست دارن بیشتر مطالعه کنن و عمیق تر به موضوع نگاه کنن، شاید شنیدید که عزاداری فقط به اشک ریختن و توی سر و سینه خود زدن نیست. پس عزاداری چی هست؟ طبق کتابی که من خوندم از استاد شجاعی به نام عزادار حقیقی، ایشون اومدن عزاداری رو به پنج مرتبه تقسیم بندی کردن که من این پنج مرحله رو به صورت تیتر وار میگم و این کتاب رو حتماً تهیه کنید و بخونید، برای کسانی که عقیده دارن و در این مراسم ها شرکت می کنن و مشکی می پوشن و… خیلی خوبه که بدونن. و حتی برای کسانی که شاید توی این وادی ها نیستن و اسلام رو قبول ندارن، باز هم گوش کردن این فایل براشون خیلی مهمه. چونکه بحث قیام امام حسین علیه السلا مختص به یک دین خاص مثل اسلام و شعبه ای از دین اسلام به اسم شیعه نیست! این قیام بین المللی و در سطح انسانی هست. حالا خیلی از ویدیوها و مطالب از خارجی هستش که در رابطه با امام حسین علیه السلام گفتن که در کانال گذاشتیم و باز هم خواهیم گذاشت.

ولی مسأله ای که هست اینه که امام حسین علیه السلام در برابر ظالمان زمان خودشون قیام کردن و فرمودن: من زیر بار شما نمیرم. هر کار می خواین بکنین. می خواین بکشین مشکلی نداره. کارهایی که کردن، همشو امام حسین علیه السلام می دونستن که اتفاق می افته. نه تنها اون موقعی که قیام می کردن، می دونستن، بلکه همون موقعی که متولد شدن، ملائکه اومدن به پیامبر (ص) گفتن: هم تبریک میگیم از اینکه نوه ات به دنیا اومده، هم تسلیت میگیم از اینکه در روز عاشورا و فلان روز و فلان ساعت این بلا رو سرش میارن. با اینکه امام حسین می دونستن این قضیه رو، ولی گفتن: نه. من قیام می کنم و جلوی اون ظالمان زمانه می ایستم. حالا پنج مرحله رو تیتر وار بگم.

اولین مرحله اینه که انسان ناراحتی و غم داره، توی دلش یه غمی داره از اینکه این مصیبت به وجود اومده.

مرحله دوم اینه که ناراحتی و غمش رو بروز میده. مثل سینه زنی، زنجیر زنی، مشکی پوشیدن، گریه کردن و پرچم زدن و … که همه جا می بینیم. ما توی مرحله دوم داریم اینها رو انجام میدیم.

مرحله یا رتبه سوم عزاداری این هستش که ابراز تنفر می کنه از کسانی که باعث و مسبب این مصیبت شدن که امام و کسی که ولایت انسان ها رو بر عهده داشتن و می تونستن مسیر زندگی بشریت رو بسیار درست هدایت کنن، اینها اومدن اون امام رو کشتن و از منصب حق کنارش زدن. و این مصیبتی هستش که ما لعنت می کنیم به اونها و احساس تنفر داریم نسبت به اونها.

البته این هم بگم: اینکه ما لعنت می کنیم، کاربری از من پرسید: آیا بر خلاف مثبت اندیشی نیست که ما برای دیگری بد بخواهیم؟ این لعنت لعنتی هستش که خداوند لعنت می کنه. ما از خداوند می خوایم که خدایا تو لعنت کن فلانی رو. شمر و یزید و اینهایی که امام حسین علیه السلام رو کشتن. میگیم: لعنت الله علیه فلان. یعنی لعنت خدا بر آنها. دیگه وقتی خدا لعنت می کنه دیگه کاری به ما نداره که انرژی منغفی جذب کنیم یا چیزی. منظور اینکه هر چیزی در چهارچوب امام حسین علیه السلام قرار بگیره، اصلاً با ساز و کار و چیزهایی که ما یاد گرفتیم فرق می کنه. فرمول های خودشو داره که اصلاً کلاً متفاوته.

مرحله چهارم مرحله ای هستش که ما بیشتر معرفت پیدا می کنیم. بیشتر امام حسین علیه السلام رو می شناسیم و روی این مسأله بیشتر مطالعه می کنیم. یک روح انتقام جویی رو در خودمون شکل میدیم. یعنی دست خودمون نیست. دوست داریم خودبخود انتقام بگیریم. چرا دوست داریم که انتقام بگیریم؟ به خاطر اینکه اینه یک مصیبت بسیار بزرگی رو بر بشریت تحمیل کردن. نه فقط در چهارچوب هزار و چهارصد سال پیش برای جامعه عرب اون روز. نخیر! برای کل بشریت! اصلاً مسیر پیشرفت بشریت رو منحرف کردن. امام رو از منصب امامت، کسی که می تونست همه نیازهای ما رو به شکل بسیار زیبایی کمک کنه که برآورده کنیم. اگر دنبال علم بودیم، امام می تونست چنان علمی به ما بده که اصلاً پیشرفت علمی امروز خنده دار باشه. علم جهان رو عقب انداختن. توی بعد فضائل اخلاقی و اینها بخوایم کار کنیم، اگه به ایشون اجازه می دادن که امام بیاد در رأس کار قرار بگیره، همه چیزو درست می کرد، از لحاظ فضائل اخلاقی کاری می کرد که انسان ها اینقدر روحشون پرواز کنه که امروزه ما اصلاً مشکلی نداشته باشیم. مشکل خودارضایی نداشته باشیم. مشکل شهوترانی و دزدی و اینجور چیزها توی جامعه وجود نداشته باشه.

چرا؟ چون امام رو پس زدن، این اتفاقات افتاد و منجر شد به این چیزی که الان هست. اگر دنبال پول و ثروت بودم، امام بلد بود به قول امروزی ها روانشناسی پول و ثروت و جذب ثروت رو امام خیلی بهتر بود به ما یاد بده. کما اینکه خود امام حسین علیه السلام با اینکه می دونستن که می خوان شهید بشن، ولی اینقدر پول داشتن که خاک کربلا رو بخرن برای خودشون. یا امام علی علیه السلام. با دوستی داشتم صحبت می کردم، خونده بودن که محاسبه کردن درآمد نخلستان های امام علی علیه السلام در زمان خودشون، وقتی معادل سازی کنیم به پول امروز میشه حدوداً ماهی دوازده میلیارد تومان! یعنی امام علی علیه السلام کسی بودن که اینقدر تولید اقتصادی داشتن، ولی خودشون نون خشک می خوردن. ما یه همچین رهبرهایی می خواستیم که در رأس کار قرار بگیرن. به خاطر این که ما رو از اون موهبت محروم کردن، بخاطر این باید حس انتقام جویی باید در وجودمون آتش بگیره و قوی بشه.

و ما باید بگیم: شما ما رو از خیلی چیزها محروم کردید! کی به شما اجازه داد این کارو بکنید؟ اینکه مختار انتقام گرفت و اونها رو کشت و به سزای اعمالشون رسوند، اون مال بعد فیزیکی و حالت قصاص جسمی بود. در بعد معنویش اینها مسیر حرکت جهان هستی و جهان انسان ها رو محرف کردن! رسوندن به انجایی که هست. رسوندن به جایی که آمریکا بمب اتم بزنه به هیروشیما و همه رو بکشه. الان داعش رو درست کردن. این همه جرم و جنایت همش به خاطر اینه که مسیر عوض شده و مسیر رو از راه درست خودش انداختن توی جاده خاکی و الان افتاده توی دره. بشریت داره به سمت سقوط پیش میره. خدا رو شکر مفهوم امام حسین هنوز زنده هست و ماها در امانیم. ما می تونیم متوسل بشیم و در اون راه درست که نذاشتن پیش بره، ما حداقل می تونیم حال خوب و همه چیزو توی زندگیمون داشته باشیم. ولی ولش کنی، اونها دارن به سمت جهنم پیش می برن بشریت رو. همون هایی که امام حسین علیه السلام رو کشتن، اومدن داعش رو درست کردن. الان دار مسلمان های میانمارو می کشن. ربطی به هزار و چهارصد سال پیش نداره. به الان ربط داره.

مرحله پنجم هم این هستش که واقعاً اون مرحله انتقام رو بره عملی کنه و انتقام بگیره. به اونهایی که در مسند قدرت هستن به صورت ظالمانه، ما به اونها بگیم: نه! ما جلوی شما می ایستیم و می کشونیمتون پایین و سرنگونتون می کنیم، در این راه اگر کشته هم بشیم، چه بهتر! شهید میشیم. این پیام امام حسین علیه السلام هست. و انتقام عملی رو خودش توی اون کتاب تقسیم بندی کرده که انتقام عملی اینه که پاشیم اقدام کنیم. حالا توی حوزه فرهنگ، توی حوزه ادبیات و توی حوزه تفنگ به دست گرفتنه که سمبلش همین شهید حججی عزیز هست که ایشون عزادار واقعی هستن. کسی که همه مراحل عزاداری دست به دست هم داده و عملکرد داشته باشه. یک عملکرد قدرتمند. پا شده از خونشون رفته بیرون و اونجا با داعش جنگیده. داعش یعنی سمبل یزید زمان امروز. حالا پشت داعش کیه؟ سران آل سعود و آمریکا و اسرائیل و… پا شده رفته جنگیده و کشته شده. این میشه کسی که عزادار واقعیه.

پس اگر ما شیعه هستیم، مسلماً هستیم و اعتقاد داریم و از نظر اعتقادی مشکلی با این مسائل نداریم و پذیرفتیم که امام حسین علیه السلام بر حق بوده، پس بهتره که عمق عزاداریمون رو خیلی عمیق کنیم. و اگر معتقد نیسیتیم و اعتقاد نداریم که حالا متأسفانه این جوی که توی جامعه تشکیل دادن که یه بخش جامعه رو نسبت به دین زده کردن، این کار همون هاست. کار همون هایی که امام حسین رو کنار زدن.

قدرت تبلیغات اون زمان هم همینطور بود که همه مردم اونهایی که توی جنگ عاشورا شرکت کردن، با وضو و با نیت نزدیکی به خدا اومدن امام حسین رو کشتن. تبلیغات اون زمان همین حالا هم هستش. الان هم اگر ما بخوایم یه ذره بی طرف به قضیه فکر کنیم، می بینیم که امام حسین پیامشون خیلی قشنگ بود. گاندی اومد ازش پیام رفت و هند رو نجات داد. اصلاً برید تحقیق کنید ببینید که چیکار کردن امام حسین علیه السلام!

پس این پنج مرحله عزاداری بود. و مباحث خیلی زیادی هست که خیلی دوست دارم براتون حرف بزنم. ولی محدودش می کنم. حالا دو سه تا فایل دیگه در این رابطه می گذارم توی کانال تا این دو سه روزی که مونده تا عاشورا. اینها رو هم می تونید گوش کنید به عنوان بی طرف، به عنوان کسی که ما به دنبال راه درستی و راستی هستیم. کاری نداریم به اینکه بخوایم آموزش دینی بدیم یا هر چیزی. ببینید ما انسان ها رو محروم کردن. مارو محروم کردن از خیلی چیزهایی که می تونستیم داشته باشیم.

پس این کارو نکنیم بدون اینکه هیچ چیز رو بدونیم، بدون هیچ دانشی سریعاً ردش کنیم این مسأله رو و بگیم: نه. این مسأله مال قدیم بوده و اصلاً یه جنگ خانوادگی بوده! اینها همش یه چیزهایی هستش که خود همون داعشی ها و کسانی که پشتشون هستن اومدن این افکارو تزریق کردن توی جامعه که نه این مال قدیم بوده و کاری به الان نداره. خیلی مهمه که اگه ما عزاداری می کنیم، درکمون خیلی بیشتر باشه و عزاداری کنیم.

برگرفته از: کتاب عزادار حقیقی نوشته استاد محمد شجاعی

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید