مقدار عددی پول مهم تر است یا برکت آن؟

عدد پول یا برکت آن
3
(2)

در این ویدیو در رابطه با برکت صحبت می کنیم و برکت رو با پول زیاد مقایسه می کنیم ببینیم کدومش بهتره؟

ببینید دوستان در جامعه امروز ما متأسفانه خیلی از مردم تفکرشون به این سمت رفته که سریعاً به عدد پول فکر می کنن و می بینن که چه کسی ماشینش چند می ارزه؟ خونه اش چند می ارزه؟ حقوقش چقدره؟ درآمدش چقدره؟ چقدر پول توی حسابشه؟ همه این فکرها و ذهن ها به سمت اعداد معطوف شده که این عدده چقدر بزرگه؟ چند صفر جلوشه؟ و به نظرمی رسه که کسی به برکت انگار اهمیت نمیده که این پولی که این آقا داره، برکت پشتش چقدره؟

برکت مفهومی هستش که تا واقعاً کسی تجربه اش نکنه و توی زندگیش پیاده اش نکنه، شاید متوجه نشه که ما توی این ویدیو داریم چی میگیم؟ برکت یعنی پولی که شما دارید و مقدارش کمه وقتی که نگاه می کنی، عدد کوچیکی هست، ولی این عدد کارایی خیلی زیادی توی زندگی اون فرد داره. و با اون پول کم می بینی که طرف خیلی قشنگ داره لذت می بره از زندگیش و خیلی قشنگ داره زندگیشو پیش می بره. این میشه برکت.

ولی پولی که برکت نداشته باشه، اصلاً عددش مهم نیست. چه کم باشه، چه زیاد باشه، اون پول دقیقاً مثالی توی کانالی دیدم که خیلی قشنگ بود، عکس یک پشمک رو گذاشته بود و نوشته بود پول حرام زیاد، مثل یک پشمک می مونه. وقتی که به ظاهرش نگاه می کنی، خیلی بزرگ و چشمگیره، خیلی. و وقتی همه از بیرون نگاهش می کنن، میگن: واااااو! چقدر طرف پول داره. دمش گرم. به این میگن زندگی. خوش به حالش. ولی وقتی پشمک رو می خوای بخوری، آب میشه کلاً. اصلاً یه نقطه میشه. اصلاً هیچی نیست!

واقعاً پول حرام این کارو می کنه. پولی که مشکل داشته باشه. پولی که برکت توش نباشه، این کارو با آدم می کنه. ما اصلاً نباید دنبال بزرگ کردن اون عدد باشیم. و اینو من در کاسبی یکی از نزدیکان خودم در اصفهان وارد کننده هست و یه سری چیزها رو وارد می کنه و می فروشه. و یه زمانی ایشون مثل بقیه بازاری ها، هرکاری که توی بازار می کردن، ایشون هم انجام می داد. ولی خوشبختانه ایشون مدتی هست که رویه فکریشو عوض کرده و بیشتر به خدا نزدیک شده.

حالا جوری شده که طوری ایشون کار می کنه، توی این بحران نوسان قیمت دلار که هی داشت می رفت بالا و… تموم همکارهای او و کسانی که توی تهران بودن و گنده های این کار بودن، تموم از دم دکان ها رو بستن و هر کی زنگ می زد، می گفتن: جنس نداریم. می گفتیم: چرا؟ می گفتن: داره قیمت میره بالا، چه کاریه که بدم بره؟ اگه امروز بفروشم n تومن، فردا صبح شده 2n، و دو برابر شده! چه کاریه که بفروشم؟ در مغازمو می بندم و پامو می ندازم روی پام و همینجور قیمت داره میره بالا.

و این یک نگرشه. و خوب هر کسی باشه که برکت رو در نظر نگیره، میگه: خوب منطقیه. درسته احتکاره، ولی خوب چیکار کنیم؟ توی مملکت دلار داره قیمتش میره بالا و وارد کننده ها همه در مغازه ها رو بستن. و خیلی ها دیدم که این کارو کردن. حتی بعضی از فروشگاه ها که مربوط به سازمان های بزرگ بودن هم من شنیدم که این کارو کردن. گفتن: جنس نیست! همه قفسه ها رو خالی کردن، می دونستن داره ارز میره بالا. یعنی نشستن توی بحرانی که می دونستن مملکت ما داره توی باتلاق فرو میره، اینها یه سواری گنده بکشن و یه پول گنده به دست بیارن! خیلی ها این کاروکردن. خودتون می دونید. لازم نیست که من بگم.

ولی این پول برکت نداره! این پول فقط ذهنیت عدده که شما فقط به عدد نگاه کنید. شما ببینید مثلاً کالایی که امروز ده هزار تومنه، اگه من نفروشمش، خودبخود هفته بعد میشه پانزده هزار تومن! پنج هزار تومن رفته روش و من هفته دیگه پانزده هزار تومن می فروشمش! ولی خدا این رو از ما نخواسته. و این دوست ما چقدر نگرش زیبایی داشت. کسانی که زنگ میزدن جنس می خواستن، جنس بهشون می فروخت. تازه می گفت: اگر دلار مثلاً شده هفت هزار تومن، من این جنس رو با دلار پنج هزار تومن وارد کردم و بی انصافیه که امروز با دلار هفت هزار تومنی بفروشمش! بر اساس اون دلار پنج هزار تومنی که اون روز جنس رو وارد کردم، یه درصد معقول رو خودم می کشم روش و می فروشم.

و چقدر اون کاسب ها، گنده هایی که توی تهران بودن، همشون تعجب کرده بودن که بابا نفروش! چرا این کارو می کنی؟ ولی ایشون گفت: من می فروشم میره، من هدفم خدمت کردن به مردمیه که به این جنس نیاز دارن. هدف من این نیست که این عدد رو بزرگش کنم، هدفم اینه که خدمت کنم و حالا درآمدی هم برای من داشت، پول ایشون برکت داره. و ایشون خیلی عجیب و غریب زیارت کربلا، چندین و چتد بار بدون اینکه خودش بخواد نصیبش شد.

حالا کاری نداریم از لحاظ معنوی شاید خیلی ها یه این چیزها اعتقادی نداشته باشن. ولی از نظر کاری و کاسبی این شد که الان ایشون شده تعیین کننده قیمت اون کالا و کارهای خودشون در کل کشور. یعنی گنده های این کار که توی تهران بودن و درها رو بسته بودن، اونها الان خودشون هم نمی دونن می خوان چیکار کنن؟ زنگ میزنن به ایشون و قیمت رو از ایشون می گیرن! قیمت گذار توی کل کشور شده ایشون و در صنف خودشون ایشون شده تعیین کننده قیمت. ایشون مکه نرفته شده حاجی و همش بهش میگن: حاجی…

این چیه؟ این برکته. خداوند به انسان عزت میده. شما به اون عدد نگاه نکن که من الان جنسمو احتکار کنم، توی انبار نگهدارم! خودش میره بالا! خودش باد می کنه، پول میاد بالا. نه! این باد همون پشمکیه که پول مشکل دار، پولیه که شما رفتی پشت این بحرانی که فراماسونر توی ایران ایجاد کرده، نشستی که سود ببری! این کاملاً اشتباهه. و کسانی که این پولها رو به دست میارن، این پول های باد آورده خرج راه های باد آورده هم میشه! خرج چیزهای عجیب و غریب میشه! خرج شهوت میشه! خرج پر کردن چاله چوله ها و آشفتگی های خانواده شون میشه و…

ولی کسی که یه درآمد خیلی معقول و مناسبی داره و برکت پشتشه، این پول خرج زیارت میشه، خرج راه های خیر میشه، خرج خیلی چیزهای قشنگ میشه. و واقعاً ما باید به برکت فکر کنیم. به خاطر اینه که ما توی مجموعه مس به طلا میگیم: آقا اگر کسی از محصول ما راضی نبود، سریع به ما اطلاع بده که پولشو پس بدیم. حتی اگه برمون سخت هم باشه، ولی پولشونو پس میدیم. چرا؟ چون می خوایم برکت از زندگیمون نره. یه نارضایتی، یه دل کسی که پیش خودش فکر کنه که این پول از جیبش رفته و ای وای من چیزی به دست نیاوردم، ما نمی خوایم این انرژی منفی پشت کار ما باشه که برکت از بین بره. حالا توی کار خودمون هم در این حد تونستیم پیاده کنیم. چون ما فقط داریم محصول می فروشیم و کاسبی و واردات رو توی مس به طلا نداریم. ولی اینو تونستیم انجام بدیم.

و خیلی خدا رو بابتش شکر می کنم. درسته پول پس دادن درد داره. حتی اگر ما بدونیم که طرف کلاهبرداره! امروز خریده و به چهار ساعت نکشیده، میگه: پولمو پس بدید! بازم میگم: پولشو پس بدید بره! به پشتیبان ها گفتیم: پولشو بدید بره! با اینکه می دونیم کلاه سرمون گذاشته. البته با آماده شدن اپلیکیشن، این سوء استفاده هایی که از مس به طلا میشه، انشاالله کمتر میشه و دست خیلی از کسانی که کپی می کنن، فوروراد می کنن، بسته میشه. ولی باز هم ببینیم که داره کلاه سرمون میذاره، میگیم: بدید بهش بره. چون نمی خوایم این پول ها توی زندگی ما باشه.

و انسان برکتش رو توی زندگی می بینه. توی ازدواجش، توی رابطه اش با همسرش، توی همه چیزهای زندگی که همه دنبالش هستن. و اصلاً مهم تر از همه توی آرامشش و ارتباطش با خداوند. و آروم بودن و زلال بودن دل که اصلاً مشکلات و دغدغه ها رو نداری و خیلی راحتی. چرا؟ چون خداوند لطف کرده و برکت به زندگی شما داده. پس بیایم توی کسب و کار و همه چیزمون به برکت بیشتر فکر کنیم و اهمیت بدیم، تا اینکه به عدد و رقم و گنده بودن عدد بخوایم فکر کنیم.

 

 

 

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید