خشم:‌ مرحله دوم بعد از طلاق

desktop-angry-bird-hd-wallpaper
5
(2)

پس از عبور از مرحله اول روحی بعد از طلاق یعنی انکار، مرحله دوم معمولا خشمگین شدن است.

احساس بعدی که معمولاً پس از عبور از انکار برای انسان بروز می‌کند، خشم نسبت به آن اتفاق است. در زمینهٔ جدایی و طلاق، بارزترین واکنشی که طرفین ممکن است از خود بروز دهند،خشم است؛ مثلا خشم از دست طرف مقابل، پدر و مادر او، پدر و مادر خود، روزگار و یا حتی خشم و گله‌مندی از خداوند که چرا این بلا را نازل کرده است.

خشم نیز یکی از احساساتی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است. خوب است که شما با داشتن نگرشی آگاهانه نسبت به خشم و عصبانیت بتوانید باخشم ناشی از جدایی، به خوبی کنار بیایید. مهم‌ترین مطلبی که باید در اینجا در نظر گرفت این است که اصلاً قرار نیست شما از خشم فرار کنید. بلکه باید خشم را آگاهانه حس کرده و آن را تخلیه کنید. این کار یکی از مشکل‌ترین و حساس‌ترین مراحل است زیرا اگر تخلیه کردن خشم با بی‌دقتی انجام شود، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری در برداشته باشد. درعین‌حال بسیار مهم است که شما خشم ناشی از مصیبت را، یک‌بار و برای همیشه تخلیه کنید تا چیزی از آن در وجود شما باقی نماند. اگر این خشم تخلیه نشود احتمالا تا مدت‌ها و حتی سال‌ها بعد، در شرایط مختلف بروز خواهد کرد.

یکی از نشانه‌های اینکه شما از مرحله خشم عبور کرده‌اید این است که در آینده هرگاه راجع به موضوع جدایی‌تان صحبت پیش آمد، هیچ‌گونه خشم، کینه یا عصبانیتی درون شما شکل نمی‌گیرد. برای خود من نیز همین طور است و امروز حتی اگر در مورد تلخ‌ترین لحظات رابطه‌ام با همسرم،صحبت پیش بیاید به ‌هیچ ‌عنوان آرامش درون من به هم نمی‌خورد. بارها اتفاق افتاده که در گفتگو با اطرافیان،درباره برخی از تلخ‌ترین اتفاقات دوران جدایی صحبت کرده‌ام ولی خودم با اینکه قربانی این موضوع بوده‌ام، لبخندی دل‌نشین و قلبی آرام داشته‌ام.در عوض مخاطب من به جای من عصبانی شده و از من پرسیده «تو چطور می‌توانی عصبانی نباشی؟ من اگر جای تو بودم از عصبانیت منفجر می‌شدم». دلیل این امر این است که من خشم خود را یک‌بار «آگاهانه» و برای همیشه تخلیه کرده و از این مرحله عبور کرده‌ام.

روش‌های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها خشم نهفته در وجودتان را خیلی آگاهانه و بدون هیچ‌گونه خسارت به خود یا دیگران آشکار و سپس تخلیه کنید. در زیر چند روش را پیشنهاد می‌کنم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یا می‌توانید روش‌های مشابهی را که متناسب با حالت روحی خودتان است انتخاب کرده و اجرا کنید. شاید این روش‌ها خیلی خنده‌دار و پیش‌پاافتاده به نظر برسند ولی این‌ها راه‌هایی کاملا عملی هستند. باور کنید انجام این تمرینات، یعنی تخلیه خشم خود، شما را بی‌نهایت سبک می‌کند و روحتان را آماده رشد بسیار والایی می‌کند.

  • داد زدن زیر پتو یا در یک بالش
  • مشت زدن به رختخواب‌های نرم
  • داد زدن در کوه و بیابان و اماکن غیرمسکونی

شما هم لازم است تا با استفاده از این روش‌ها یا روش‌های ابداعی خودتان، خشم ناشی از جدایی‌تان را «احساس» کنید و آن را برای همیشه تخلیه کنید. فقط مجددا تأکید می‌کنم که تخلیه خشم را در تنهایی خودتان و به ‌دور از هرگونه عوامل خطر انجام دهید تا نه به خود و نه به دیگران خسارت بزنید.

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید