کتابخوانی

کتابخوانی
1
(1)

در این ویدیو در رابطه با این موضوع صحبت می کنیم که ما چه کتابی رو بخونیم؟ چون کاربرهای زیادی پرسیدن که آقای زارع برای ما کتاب معرفی کنید. یا اینکه ما چطور کتابی رو انتخاب کنیم که کتاب خوبی باشه و اشتباه نباشه. و کلاً از ما خواسته بودن در رابطه با کتابخوانی صحبت کنیم.

من محتوایی که در مس به طلا خدمت شما عزیزان ارائه میدم، بیشترش از محتواهای کتاب های به زبان اصلی هست. همچنین همیشه گفتم: محتوا از زبان اصلی یعنی اون جان مطلبی که من همیشه سعی می کنم جلوی دوربین بگم، اینجور هستش که از خداوند می خوام که بر زبانم جاری کنه. و این یک مؤلفه ای شده که شما و کاربران عزیز خیلی استقبال کنند و خیلی صحبت ها به دلشون بشینه.

در بحث کتابخوانی قبل از اینکه ما بیایم به این فکر بپردازیم که چه کتابی خوب هست و عنوان کتاب رو به شما بگم، مهمتر از اون اینکه که ما بیایم زیربنا و فنداسیونی که برای خوندن کتاب انتخاب می کنیم و می خوایم این ساختمان کتابخوانی رو توی ذهن خودمون بنا کنیم، می خوایم زیر بنای خیلی محکمی انتخاب کنیم. یعنی اصلاً به این فکر نکنیم که من هر کتابی که به نظرم قشنگ اومد، بخونم، هر کتابی که معروف شد، بخونم! شاید اصلاً اون کتاب توی حوزه ای نباشه که بتونه به من کمک کنه!

منظور از زیر بنا اینه که من اول زیر بنای دانش خودمو اول جاپاشو محکم کنم. اگر می خوام ساختمان بنا کنم، روی ماسه بنا نکنم! روی جایی نباشه که زلزله خیز باشه! حالا این زیر بنا چیه؟ مثلاً خیلی ها اومدن توی کشور ما مبنای کار رو علوم شرقی قرار بدن. مدیتیشن و مراقبه و یوگا و… میگن: زیر بنا رو بر اساس علوم شرقی قرار میدیم و بقیه اش رو طبق اون کتاب می خونیم و میریم بالا. یکی میاد از نویسنده هایی مثل کاترین پاندر و از غرب و علوم معنوی که از غرب میاد، اونها رو زیربنا قرار میدن و زیر بناش از مسیحیت میاد. اونو زیر بنا قرار میدن و طبق اون می خونن و میرن بالا.

چیزی که من توصیه می کنم و تجربه شخصی خودم هست، این کارها رو من کردم، زیربناهای مختلفی رو امتحان کردم و یه جورایی کم آوردم. چیزی که من به عزیان توصیه می کنم اینه که زیربنای کار رو قرآن و آموزه های اهل بیت قرار بدید. این زیر بنای خیلی محکمه. زیر بنایی هستش که اصلاً نه شکست می خوره، نه جایی کم میاهر، نه به جایی مرسه که شما نتونید بهش اعتماد کنید، فوق العاده قدرتمنده. اگر زیر بنا رو قررآن و آموزه های اهل بیت قرار بدیم، خیلی قدرتمند و عمیقه و بهتون جواب میده.

این چیزیه که نظر شخصی منه و توی زندگی بهش رسیدم. همه جاها رو رفتم، دنبال کتاب های مختلفی بودم، چیزهایی که از غرب میاد، چیزهای جدید، قانون جذب و راز و… همه اینها رو وقتی که من توی ذهنم جمع بندی کردم، به این نتیجه رسیدم که همه اونها یک شبهه های کوچکی از زیربنایی هستش که امروز من برای خودم انتخاب کردم. هر چیزی که مغایر با قرآن یا آموزه های اهل بیت علیهما السلام باشه، من یه ذره روش شک می کنم. نمی خوام بگم تعصبی یا کورکورانه هر چی میگن بگم چشم. ولی یه ذره احتیاط می کنم که چرا مثلاً اینطور میگن؟

مثلاً علم پزشکی امروز داره به مردم توصیه هایی می کنه به مردم جهان، که خیلی هاش اصلاً بر عکس توصیه هایی هست که اهل بیت کردن! مثلاً میگن: شام نخورید، شام سبک بخورید! سالاد بخورید و… پزشکی مدرن اینو میگه. اهل بیت میگن: شام سنگین و خوب بخورید. زود بخورید و سنگین بخورید. صبحانه و شام رو قوی بخورید و نهار رو سبک بخورید. در وهله اول شاید من بگم: عه! یعنی چی؟ شام رو انسان باید سبک بخوره! مگه همه توی خواب سکته نمی کنن؟ چرا من باید شام رو سنگین بخورم؟

اینجاست که به زیر بنایی که من برای خودم انتخاب کردم، باید اعتماد کنم. و من و همسرم داریم توی زندگیمون پیاده می کنیم. نهارها رو سبک می خوریم. و شام و صبحونه رو قوی می خوریم. یعنی غذای کامل و مقوی می خوریم. دیدم که چقدر خوبه و چقدر توی زندگی دارم اثرشو می بینم. چقدر در طول روز که نهار سبک می خورم، دیگه وسط روز خوابم نمی گیره که بیفتم بخوابم.

مثلاً قبلاً نهار سنگین چلو کباب می رفتم  می خوردم، سنگین! بعد از نهار اصلاً کاری نمی تونستم بکنم. روی کارم تمرکز نداشتم! باید دو ساعت می خوابدیم. و بعد از ظهرها که پا می شدم، دوباره کسل و سنگین و دوباره دو تا چایی بخور که یه ذره سر حال شی. بعد دوباره شب خوابت نمی بره! چون دو ساعت در طول روز خوابیدی!

و وقتی که اینها رو پیاده سازی می کنی، می بینی که اون زیربنا درست بوده. حالا کتاب هایی که می خونیم چی؟ اگر کتاب هایی که می خونیم که اصلاً آموزه های اهل بیت رو زیر سؤال برده و خیلی توی دنیا پر فروشه، من اصلاً نمی خونمشون! چون اهل بیت علیهما السلام اساتید و مهندسان روح هستند. همینجوری الکی نیومدن یه چیزی رو بگن.

و این رو واقعاً براش دلیل و مدرک دارم. مثلاً توی بحث فضایل اخلاقی خوب هر کسی توی دنیا داره یه حرفی رو می زنه دیگه! مثلاً می خوایم صداقت رو تعریف کنیم؛ اون میگه اینطوریه، این میگه اینطوریه. صداقت اینه و صداقت اونه. یک میگه: اصلاً ما کارزی با این حرف ها نداریم و انسانیت مهمه! خوب انسانیت واقعاً تعریفش چیه؟ حد و مرزهای علوم اخلاقی، علوم رفتاری چی هستش واقعاً؟ کی می خواد اینها رو دقیق تعیین کنه؟

در دوره سالیتیود یک بخشی از آموزش ها در واسط و نزدیک به آخر دوره سالیتیود، قشنگ روی این فضائل اخلاقی اینقدر قدرتمند کار می کنیم که فقط و فقط آموزش های قرآن و اهل بیت هست که تونسته اینقدر قشنگ اینها رو باز کنه. هیچ جای دیگه نمی تونی همچین چیزی رو پیدا کنی! صداقت مرزش کجاست؟ تعادلش کجاست؟ ما از کجا بدونیم صداقت تا چه حدیه؟ اینها رو خیلی قشنگ توضیح دادیم در این زیر بنا.

برای همینه که من این زیر بنا رو برای خودم انتخاب کردم و خیلی محکمه و خیلی بهش اعتماد و ایمان دارم، آموزه های اسلامی و قرآنی و اهل بیت هست. خیلی قدرتمنده. این رو از روی هوا و هوس نمیگم. این رو از روی جوگیر شدن نمیگم، از روی تعصب کورکورانه نمیگم. همه راه ها رو توی زندگیم رفتم و اگر خداوند الان لطفی کرده و یک درکی به من داده، به خاطر این هستش که همه راه ها رو رفتم و همه رو امتحان کردم. همه رو چشیدم، سنجیدم و امتحان کردم و همشون یه جایی کم آوردن توی اون چیزی که من انتظار داشتم.

همیشه گفتم: عمق روح، چیزهایی که شما می خوای یاد بگیری و بریزی توی روحت، باید بدونی تا چه حد می تونه عمیق بشه. آموزه هایی که الان برای زیر بنای فکری و دانشم قرار دادم، اصلاً عمق اونها انتها نداره. شما می تونید در اونها بی نهایت عمیق بشید و انتها نداره. واقعاً خیلی چیز عجیبو غریبیه. اصلاً آموزه هایی که اسلام داره، کاری به این نداریم که چقدر توی دنیا داره بر علیهش تبلیغ می کنن و توی کشور خودمون مردم شاید زده شده باشن، به خاطر یه سری رفتارهای بدی که از کسانی که به اسم اسلام اومدن و خیلی دزدی ها کردن، کاری به اینها نداریم.

 اصلاً باید اینطور باشه! باید یه چیز خوبو بیان خراب کنن! اگر خوب نبود که کسی نمی اومد خرابش کنه. اگر خوب نبود که کسی نمی اومد اینقدر باهاش دشمنی کنه. وقتی که یه چیزی گوهر ناب و خوبی هست، اونو میان می زنن و شبهه ایجاد می کنن و خرابش می کنن. چرا؟ چون اصل کار خوبه. چرا کسی نمیاد بره اینقدر که داره روی اسلام سرمایه گذاری میشه برای خراب شدنش، چرا نمیان مثلاً چندین هزار فرقه خداپرستی های مختلف که توی هند وجود داره، چرا نمیان اونها رو تخریب کنن؟ چرا ما چیزی در رابطه با اونها نمی شنویم؟

برای اینه که اونها درسته خوبن، درسته که برای اون مردمان خوبن و کار میدن. ولی اونقدرها قوی نیستن که بتونن بیان در سطح بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشن و کارترهای بین المللی که جیبشون به خطر می افته، بیاد اونها رو تهدید کنه. اونها میان روی جایی سرمایه گذاری و تخریب انجام میدن که می دونن قدرتش چقدره و می دونن که چقدر برحقه. برای همینه که دارن پولهاشونو روی تخریب اسلام سرمایه گذاری می کنن.

اتفاقاً وقتی من این چیزها رو می بینم، میگم: پس مسیر من درسته. اگر توی کشور خودمون متأسفانه اختلاس میشه، مردم بد بین تر شدن و… من تازه خیالم راحت تر میشه، پس این مسیر درسته. مسیر درسته که کسانی از مهره های خودشونو می ذارن که اینهمه اختلاس می کنن که همه بدبین بشن. اگر همه مردم بد بین شدن، پس این درسته.

حالا در د.وره سالیتیود خیلی عمیق تر در رابطه با این چیزها بحث خواهیم کرد که ما در این دنیا حالت عوام گونه زندگی نکنیم. که عه هر چی هر گفت درسته! این کانال تلگرامی رو نگاه کن! اینا گفتن: اینا بدن، اسلام بده! پس به خاطر این کانال تلگرامی و این پست میام مثلاً زیربنای علمی خودمو به باد میدم و میره کلاً! چرا؟ چون این پست اینجوری گفته که اسلام اینجوریه! نه اصلاً داستان خیلی بزرگ تر از این حرف هاست.

 و این چیزی هستش که من بهش رسیدم. لطف خداوند بوده و خیلی خداوند به من لطف کرده و واقعاً لطف کرده. هیچوقت نمی تونم شکرشو به جا بیارم که دیگه باورم شده و توی سلول های بدنم نشسته که چه زیربنایی رو انتخاب کنم.

توی بحث کتابخوانی هم همینطور هست. شما وقتی زیر بنا رو انتخاب کردید، دیگه خیلی راحت می تونید کتاب رو انتخاب کنید. توی اون حوزه و اون زمینه باشه. بر مبنای زیربنای صحیحی که شما انتخاب کردید، باشه. مثل یک ساختمانی که خیلی زیر بناش محکمه و حالا آجرهایی که می خواید بچینید دیگه دست خودتونه چطور آجرهایی رو بخواید بچینید. بی نهایت کتاب توی هر زمینه ای وجود داره.

حالا یه سری میرن توی مباحث یوگا و هزاران کتاب در اون زمینه وجود ددره. یه سری مسیحیت رو زیر بنا قرار میدن و بی نهایت کتاب در اون زمینه وجود داره. توصیه ای که من همیشه به کاربرهای مس به طلا می کنم به کسانی که همیشه از من سؤال می پرسن، قرآن و آموزش های اهل بیت ما هست. خیلی قدرتمند هست. اونها رو زیر بنا قرار بدید. چرا؟ چون اولاً بی نهایته و تمومی نداره و خیلی قدرتمنده و پاسخ همه چیز رو در خودش داره.

 

 

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید