ترک پورنوگرافی و چشم چرانیمقالات

ترک پورنوگرافی ۲ – مقایسه زناشویی و پورنوگرافی- قسمت دوم

این مقاله دومین مقاله از سری آموزش های مقایسه رابطه سالم زناشویی با دیدن پورنوگرافی هستش. در مقاله اول در رابطه با هرم یا قیف یا مخروط رابطه جنسی صحبت کردیم. و گفتیم: وقتی که انسان وارد یک رابطه زناشویی می شه، چهار نوروکمیکال یا چهار ماده شیمیایی در مغز ترشح می شه که عبارت بودند از: دوپامین (Dopamine)، نوراپی نفرین (Norepinephrine)، اکسی توسین (Oxytocin) و سروتونین (Serotonin).

توی این مقاله در رابطه با اثر دوپامین روی مغز انسان صحبت می کنیم و مقایسه می کنیم اگر در یک رابطه سالم زناشویی دوپامین ترشح بشه، چه اتفاقی می افته و اگر هنگام دیدن پورنوگرافی این ماده شیمیایی ترشح بشه، چه اتفاقی می افته. دوپامین ماده شیمیایی هستش که باعث افزایش بسیار بالای تمرکز انسان می شه. همینطور سطح انرزی رو بالا می بره و باعث می شه که انسان یه جورایی خوشبین و مثبت بین بشه و منفی ها رو نبینه. چونکه یک انرژی نشاط بسیار زیادی در انسان به وجود می آره، تمرکز انسان رو توی اون لحظه روی اون کاری که داره انجام می ده بالا می بره، کلاً دیگه انسان منفی ها رو کمتر می بینه. و اینکه دوپامین یک نوع وابستگی هم ایجاد می کنه.

این چند تا اثری که از دوپامین ذکر کردیم، می خوایم ببینیم در رابطه سالم زناشویی این چهار تا اثر چطور باعث تقویت رابطه می شن؟ افزایش بسیار بالای تمرکز باعث می شه که انسان تمرکزش توی زندگی روی همسر خودش باشه. یعنی اگر رابطه زناشویی سالم و عاشقانه باشه و مرد و زن به لذت کامل و اوج لذت برسن، ترشح دوپامین باعث می شه که زن و مرد در اون لحظه ای که دوپامین ترشح می شه، تمرکزشون روی همدیگه باشه و همدیگه رو به عنوان بهترین انتخاب دنیا در نظر بگیرن. یعنی زن و مرد در اون لحظه که دوپامین مقدارش توی مغز زیاد می شه، این حس بهشون دست می ده: که این همسر من بهترین کیس دنیاست که من الان دارم باهاش هم آغوشی و نزدیکی می کنم. و به خاطر ترشح دوپامین سطح انرژی هر دو طرف بسیار بالا می ره و انرژی نشاط بخش توی وجودشون ترشح می شه .

ترشح دوپامین باعث می شه که طرفین دیگه به نقاط منفی همدیگه زیاد توجه نکنن و به نقاط مثبت هم بیشتر توجه کنن و همدیگه رو دوست داشته باشن. و این باعث می شه اون عمق عشقشون و دوام عشق بین زن و مرد زیاد بشه. و وابستگی که دوپامین در یک رابطه سالم زناشویی به وجود میآره، باعث می شه که زن و مرد یک وابستگی از نوع سالم، مقدس و الهی بینشون برقرار بشه. یا اون پیوند بسیار عمیقی که بین دو طرف ایجاد می شه، دوپامین در تشکیل این پیوند نقش بسیار مهمی داره. پس ببینید وقتی رابطه سالم زناشویی برقرار می شه، ترشح دوپامین این همه مزایا رو برای زن و شوهر داره.

حالا بیایم مقایسه اش کنیم با وقتی که فردی پورنوگرافی نگاه می کنه و خودارضایی می کنه و از طریق پورنوگرافی می خواد خودش رو ارضا کنه چه اتفاقی می افته. افزایش تمرکزی که گفتیم با ترشح دوپامین ایجاد می شه، باعث می شه که فرد تمرکزش روی عکس ها و تصاویری باشه که داره توی این فیلم ها می بینه. یعنی ببینید تمرکز فرد بسیار بالا می ره و تمرکز می ره روی اون عکس ها و فیلم ها و تصاویری که روی اون صفحه داره نگاه می کنه. و دوپامین انرژی نشاط بخش کاذبی رو به شکل خیلی لحظه ای توی فرد ایجاد می کنه. و این افزایش تمرکز و نادیده گرفتن نکات منفی توی پورنوگرافی چه جوری اتفاق می افته؟ اینطور که: فرد دیگه فقط تمرکزش روی این عکس ها و تصاویر و خیالاتی هست که از این تصاویر توی ذهنش می مونه. و دیگه تمرکزش از روی زن، بچه، خانواده، مسؤلیت های زندگی، کار، شغل، درس و هر چیزی که هست، تمرکز از روی اون ها برداشته می شه و تمرکز منعطف می شه به این عکس ها و تصاویر.

و حتی روز بعد هم این تصاویر توی ذهن فرد مرور می شن و تمرکز مغز هنوز اونجا گیر کرده. چرا؟ چون انواع و اقسام تنوع ها رو در لحظاتی از مغزش گذرونده. مثلاً یک ساعت که طرف می شینه پورن نگاه می کنه، شاید ۵۰ هنرپیشه مختلف رو ببینه و اون وابستگی که گفتیم دوپامین در رابطه زناشویی ایجاد می کنه که وابستگی سالم هست، این طرف توی پورن یک وابستگی بین اون فرد و اون تصاویر ایجاد بشه. و ببینید چقدر دردناکه؛ فردی یک وابستگی احساسی پیدا کنه با شخصی که توی مانیتور هست، توی تلویزیون هست. و وجود خارجی نداره و اصلا معلوم نیست کجای دنیا هست این فرد! و وابستگی به یک تصویر و به یک شخصی که نمی دونه کی هست؛ وقتی دوپامین  ترشح می شه اون وابستگی به وجود میآد.

و اینکه می بینیم بعضی ها طرف می بینی می ره با کسی که روسپی هست رابطه برقرار می کنه و وقتی می آد از اون رابطه صحبت می کنه، میگه: من به اون وابسته شدم. ای کاش می تونستم نجاتش بدم! فردین بازی می خواد در بیاره… می دونید چرا؟ چون دوپامین ترشح شده و یک رابطه احساسی بین اون فرد و حتی اون روسپی برای یک لحظه توی ذهن اون فرد ایجاد شده. ولی در صورتی که اون فرد اصلاً شغلش اینه و شاید روزانه متأسفانه چندین مشتری داشته باشه و خیلی هم خود اون فرد چقدر داغون می شه؛ ببینید دیگه از حالت احساس گذشته. و حالا وارد بحث روسپی گری نمی خوایم بشیم.

ولی همینکه  اون فردی که پورن نگاه می کنه، یک رابطه احساسی بین خودش و هنرپیشه های اون فیلم پورن ایجاد می کنه که بعضاً حتی تناقض بسیار بزرگی در ذهن انسان به وجود می آد که از اون طرف اون فرد یک انسانه و بعد روحانی من دوست داره به اون انسان خوبی کنه و دوست داره که دوستش داشته باشه. ولی از اون طرف می بینه توی پورن این هنرپیشه شغلش اینه که بیاد جلوی دوربین و این کارها رو انجام بده و انواع تحقیرها و ظلم ها رو تحمل کنه. و ببینید اینجا چقدر احساسات انسان متلاشی می شه! و یه جورایی اون چهارچوب سالم الهی خودش خراب میشه. و ازیک طرف یک وابستگی احساسی هر چند ضعیف بین اون فرد و هنرپیشه پورن پیش می آد. و باز در عین حال نمی دونه که آیا من باید اینو به چشم یک انسان نگاه کنم؟ یا به چشم یک ابزار نگاه کنم؟ و یک هورمون دوپامین وقتی ترشح بشه، خیلی تناقض های بسیار بزرگی توی ذهن انسان به وجود می آره. که این وابستگی که بین فرد و این تصاویر به وجود می آد، حتی تشبیهش کردن به وابستگی در حد کوکائین! وابستگی پیدا کرده به این تصاویری که توی مانیتور و صفحه تلویزیون داره.

پس توی این مقاله یاد گرفتیم: وقتی فردی پورن نگاه می کنه، اون مکانیسم طبیعی و الهی ترشح دوپامین که مزایای بسیار زیادی برای انسان داره، این مکانیسم خراب می شه و باعث می شه که اون فرد به پورن معتاد بشه و با اون تصاویر و هنرپیشه های پورن رابطه احساسی برقرار کنه، تمرکزش از دنیا جدا بشه و فقط و فقط فکر و ذکر و تمرکزش روی اون تصاویر و فیلم های پورنی که دیده، بره. در حالی که همین دوپامین در رابطه سالم زناشویی باعث استحکام رابطه می شه و باعث می شه زن و مرد همدیگه رو دوست داشته باشن و رابطه سالم بینشون به وجود بیاد، تمرکزشون روی همدیگه باشه و دیگه دنبال اشخاص دیگری نرن. و نشاط و شادیشون زیاد می شه. و همه این مزایا رو دوپامین می تونه توی رابطه سالم زناشویی به ارمغان بیاره. در مقالات بعدی هورمون های دیگه ای که در رابطه زناشویی ترشح می شن رو مورد بررسی قرار می دیم.

فایل صوتی این مقاله را در زیر گوش و دانلود کنید:

دانلود فایل صوتی این مقاله 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام خسته نباشید اقای زارع
    وقتی این مقاله رومیخوندم یک‌سوال برام پیش اومد اینکه دوپامین وسه مواددیگر که گفتید درحین دیدن پورنوگرافی ویادرحین رابطه با همسر درمغز تولید میشه یا فقط هنگام ارضا شدن دوپامین درمغز تولید میشه؟

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن