اعتیاد عشقیدانلودهای رایگانروابط

هم وابستگی – قسمت اول

در این ویدیو در رابطه با هم وابستگی صحبت می کنیم. هم وابستگی یا وابستگی نقطه مقابل عشق حقیقی قرار می گیره. ما گاهی اوقات وازد یک رابطه عاشقانه با فردی میشیم و به اون فرد وابسته میشیم. یا کلاً انسان هم وابسته ای هستیم. انسان هم وابسته یک سری مشکلات داره در رفتارش با دیگران و عزت نفس کافی نداره. چند تا از نشونه های اصلی فرد هم و.وابسته رو در این ویدیو میگم. و برای اینکه این ویدیو طولانی نشه ، بقیه نشونه های فرد هم وابسته رو در ویدیوهای آینده بعد از این ویدیو ارائه میدیم.

و راهکارهایی رو برای درمان این مشکل در وجود خودمون بررسی می کنیم. اولین نشانه فرد هم وابسته: احساسات دیگران رو بر احساسات خودش ترجیح میده.  یعنی حاضره دیگران در یک شرایطی خوشحال باشن ، ولی خودش ناراحت باشه و درد بکشه. البته این با خصلت مثبت ایثار کردن اشتباه گرفته نشه. ایثار برای کسیه که خیلی قدرت روحی داره. هم وابسته نیست و از روی قدرت میاد مثلاً خوبی و خوشی دیگران رو بر خوشی خودش ترجیح میده. اون فرق می کنه.

هم وابسته کسیه که همواره در هر حالتی دیگران رو به خودش ترجیح میده. یعنی نمی تونه و توانایی اینو نداره یه جاهایی از خودش دفاع کنه. مثلاً فرض کنید خیلی خسته است. و بهش میگن: پاشو این کارو انجام بده ، روحش داره بهش میگه: بابا من خسته ام و به استراحت نیاز دارم! و روحش ناراحت میشه. ولی حاضره پاشه به خودش سختی بده ، ولی فردی که بهش گفته این کارو انجام یده ، ناراحت نشه! دوستی بهش گفته فلان کارو برای من می کنی؟ و ایشون توی رودرواسی قرار می گیره. و ونشونه دوم: افراد هم وابسته کسانی هستن که توی بحث نه گفتن خیلی مشکل دارن و نمی تونن به دیگران نه بگن.

هم وابسته ، احساسات دیگران را بر خود ترجیح می دهد

از ترس اینکه دیگران ناراحت بشن یا احساسات دیگران جریحه دار بشه. به قیمت اینکه احساسات خود من جریحه دار بشه ، اشکال نداره. اگر من فرد هم وابسته ای باشم! من آسیب ببینم طوری نیست. اونها آسیب نبینن! قبلاً هم گفتیم: یک هیولایی به اسم دیگران در زندگیشون وجود داره که همه چیز زندگیشون بر اساس اینه که دیگران چطوری فکر می کنن؟ دیگران چی می بینن؟ چطوری احساس می کنن؟ چه احساسی نسبت به اونها دارن… همینطور بر اساس اینها طرف زندگی می کنه و خودش نمی تونه به دیگران نه بگه.

از ترس اینکه دیگران ناراحت بشن و بگن: تو آدم خوبی نیستی! یا دوستش نداشته باشن یا خودبخود اینجا یک بحثی پیش میاد: فردی که هم وابسته هست ، دچار رذیله اخلاقی تأیید طلبی هست. و خیلی براش مهمه که دیگران تأییدش کنن و بگن: اوکی. خندیدیم. لایک! تو رو لایک کردیم. و اگر لایکش نکنن و بگن: تو آدم خوبی نیستی ، تو آقا یا خانم خوبی نیستی و کارت خوب نبود ، او فدر خیلی ناراحت میشه.

ولی کسی که هم وابسته نیست ، براش مهم نیست. کار رو بر مبنای معیارهایی که خودش برای خودش تعیین کرده ، انجام میده. حالا اون معیارها رو هر چی که هست ، کاری به درست یا غلطش نداریم. ممکنه حتی معیارش غلط باشه. ولی چون خودش برای خودش این معیار رو تعیین کرده ، سعی می کنه که بر اساس معیارها و قوانین و اون چهراچوب های اخلاقی خودش رفتار کنه.

فرض کنید در جامعه ای زندگی کنیم که پول بخشیدن بیش از حد از مد افتاده باشه و فرض کنید خیلی از مردم مشکلات اقتصادی زیادی دارن و اگر کسی بشنوه یک نفر خیلی داره پول می بخشه ، دیگران بهش بگن: بابا مگه تو دیوانه ای؟ داری چیکار می کنی؟

بهترین حالت معیارهایی است که خداوند تعیین کرده

ولی اون فرد به یک سطحی از اصول اخلاقی و معنوی رسیده که دوست داره که زیاد پول ببخشه. اینقدر پول ببخشه که از نظر دیگران عجیب و دیوانه وار به نظر بیاد. ولی اون فرد این کارو می کنه. حالا می خواد بقیه خوشششون بیاد ، می خواد خوششون نیاد. ما باید همیشه روی یک مرز طلایی تعادل رفتار کنیم. اینجور نباشه که مثلاً یک فرد یک سری اصول و عقایدی رو برای خودش تعیین کرده ، یک سری بایدها و نباید ها که اینها از نفس خودش میاد.

و حاضر نیست خودشو تحت هیچگونه آموزشی قرار بده. و پیش خودش هم بگه: من همینم که هستم. و هر کس هم ازش کمک خواست ، نه تنها کمکش نمی کنم ، چهار تا چیز هم بهش میگم که بره دیگه پیداش نشه. من قانونم اینه. و من آدم هم وابسته ای نیستم و اعتماد به نفس دارم و همینه که هست.

این دوباره از اون ور بوم می افته. از حد افراطیش می افته. یعنی افراطیش یعنی اینطوری و تفریطش میشه بر عکسش. حد تعادل داشته باشیم. اگر می خوایم که برای مهارت نه گفتن قدرتمند بشیم ، معیارهایی که برای خودمون تعیین و انتخاب می کنیم در زندگی ، برای اینکه یک سری اصول های اخلاقی رو بهش پایبند باشینم ، این معیارها باید چی باشن؟ بهترین حالتی باشه که این معیارها رو خداوند تعیین کرده.

شما اگر طبق دستور و رضایت خدا رفتار کنید ف دیگه خیالتون راحته که هم قوانینی که برای خودتون وضع کردید  در زندگی ، هم این قوانین محکم و استخوونداره و تهش بر می گرده به خداوند عالم و هم اینکه خیالتون راحته و با قدرت تموم روی این قوانین می ایستید. دیگه حالا کسی خوشحال بشه یا ناراحت بشه ، اونها براتون مهم نیست.

با اقتدار کامل روی اصول و ارزش های خود بایستیم

مثلاً فرض کنید یک خانمی به این درک رسیده که خداوند از خانم ها خواسته که خودشونو بپوشونن ، سکسی و بی حجاب و… نباشن. این دستور خداونده. و اون خانم میاد معیار لباس پوشیدن خودشو طبق معیار و رضایت خداوند در نظر می گیره. دیگه حالا هر کی می خواد خوشش بیاد ، خاله ، عمه ، دایی ، دختر خاله ، پسر خاله ، هر کسی هر کامنتی بخواد بگه ، چه خوششون بیاد ، چه بدشون بیاد ، هر چی که باشه ، اون خانم با اقتدار کامل روی اصول اخلاقی که از خدا گرفته و توی زندگیش پیاده کرده ، می ایسته. اونجاست که دیگه هم وابستگی نمی تونه اون فرد رو آلوده کنه.

مثلاً فرض کنید یک خواستگار خیلی خوب و خوشگل و پولدار میاد ، ولی اون خواستگار بگه: من خانمی که بی حجاب باشه ، دوست دارم. این خانم خیلی با قدرت میگه: نه. من با شما ازدواج نمی کنم. پولدارید یا هر چی هستید ، خیلی هم عالی. برید یکی رو پیدا کنید که بتونه زیر بار این حرف بره. من اصول و عقاید اخلاقیم این هست.

چرا؟ چون عزت نفس دارم و هم وابیسته نیستم. و نمیگم: نکنه اینت آقا منو تأیید نکنه! و فکر کنه که من با کلاس نیستم! فکر کنه که منم املم و یک مشکلی دارم! بذار روسریمو بردارم و لباسمو سبک کنم و برم باهاش ازدواج کنم! این یکی از نشانه های فرد هم وابسته هست. از نشانه های دیگر فرد هم وابسته ، اینه که از نه شنیدن خودش می ترسه. یعنی می ترسه به دیگران نه بگه ، ولی از اون طرف اگر کسی به اون نه گفت ، خیلی به هم می ریزه. یعنی ترس از رد شدن.

روح قدرتمند از نه شنیدن نمی ترسد

اگر کسی دست رد به سینه اون فرد بزنه ، به شدت شخصیتش فرو می ریزه و خیلی حالش بد میشه. همیشه جوری رفتار می کنه که دیگران باهاش موافقت کنن و می ترسه درخواست بده. آقا من فلان درخواست رو دارم. و بهش بر می خوره. وقتی این فرد درخواست یک کاری می کنه که دیگران بهش نه بگن ، بسیار بسیار فرو می ریزه و شاید اصلاً بره افسرده شه. این توی پسرهایی که نمی تونن با خانم ها خوب ارتباط برقرار کنن ، خیلی مشهوده.

مثلاً دیدی در داستان های عاشقانه ، یک پسری خانمی رو دوست داره ولی می ترسه بهش بگه: من تو رو خیلی دوست دارم و بیا با من ازدواج کن. می ترسه که اون خانم قبولش نکنه و بزنه تخت سینه اش و بهش بگه: نه. نمی خوامت. ولی کسی که هم وابسته نیست ، اعتماد و عزت نفس داره ، میره و میگه: من از شما خوشم میاد ، با من ازدواج می کنی؟ اون میگه: نه. و پس هم میگه: خداحافظ. میرم یکی دیگه رو پیدا می کنم. بدون اینکه درونیاتش به هم بریزه و بدون اینکه بخواد با او بد بشه و سال های سال گوشه خونه گریه کنه و شعرهای عاشقونه بخونه.

وقتی که روح قدرتمند باشه ، توانایی نه گفتن و نه شنیدن انسان بالا میره. اینها چند تا نشونه اصلی از کسی بود که هم وابسته هست. و وقتی که ما وارد یک رابطه عاشقانه میشیم ، باید اینها رو در نظر داشته باشیم. عزت نفس باید در نهایت خودش قرار گرفته باشه. چه خانم چه آقا و بعد با هم وارد رابطه ازدواج بشن. هیچ کدوم غیرمنصافانه زیر بلیط اون یکی نره. مثلاً یکی بگه: نه. من همینه که هستم.

ارزش واقعی روح خود را بسنجیم

و اون یکی هی بپذیره و بگه: نه. من نمی خوام آدم خوبی باشم! نمی خوام خوش اخلاق باشم و تو هم مجبوری کنار من باشی! و نمی خوام خودمو عوض کنم. همینه که هست! بد اخلاق هستم ، جوراب هامم بو میده ، همینم که هستم. نمی خوام عوض شم. تو باید بپذیری. اگر خانمی زیر بار همچین مردی بره ، یعنی هم وابسته هست.

و یکی از نشانه های دیگری که می خواستم جلسه بعد بگم و به این مثال می خوره: رفتارهای اشتباه پارتنر خودشو هی توجیه می کنه ، هی توجیه می کنه! طرف مقابلش معتاده ، هر روز کتکش می زنه ، صد بار قول داده که ترک کنه ، ولی ترک نکرده و دائم داره تخریب ، کتک و هر کاری می کنه ، ولی طرف وقتی بهش میگن: چرا توی این رابطه موندی؟ داری پیر میشی ، داغون شدی ، اصلاً جونت در خطره ، یه وقت طرف های میشه ، گیج میشه ، می خواد تو رو بکشه! توهم می زنه ، مواد مخدر مصرف می کنه ، می کشتت!

میاد از اون دفاع می کنه و تازه میاد می اندازه گردن خودش و میگه: نه. من زن خوبی نبودم که اون معتاد شد!  حتماً من مشکلی داشتم. این هم از نشانه های هم وابستگی هست. عزیزان هم وابستگی خیلی پیچیده و گسترده هست. شاید بشه ده ها جلسه در رابطه با اون صحبت کرد. راه حلش اینه که ما ارزش واقعی روح خودمونو بسنجیم و بدونیم که روحمون چقدر ارزش داره. ما در این عالم به غیر از خداوند به هیچکس و هیچ چیز نیاز نداریم. یعنی خداوند کافیه که ما در نهایت شادی و آرامش زندگی کنیم. این ویدیوها رو دنبال کنید. در رابطه با هم وابستگی باز هم صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[تعداد: 4    میانگین: 4.8/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن