اسیر عادت نشیم!

4.4
(11)

دوستان اگه ما اسیر عادات خودمون بشیم درجا زدن توی کارهامون قطعیه!

وقتی صحبت از عادت‌ها می‌شود، عادت‌های ما در زندگی می‌دانید مثل چه چیزی می‌مانند؟ مثل اینکه تمامی دریچه‌های آگاهی ما توسط عادت‌های ما بسته شده است. یعنی چی؟ یعنی شما در این طبیعت زیبا می‌آیید، شاید بنشینید اینجا و یک چای بخورید و بروید. ببینید که این یک کوه، یک آبشار، یک صخره یک چیز عادی است. یعنی با چشم عادت که نگاه کنید، می‌بینید که یک لذت خیلی سطحی می‌برید ولی کسانی که سعی می‌کنند بر روی عادت‌های خودشان کار کنند و از بند و اسارت کارهای خودشان رها شوند، شاید کنار همین صخره، همین کوه بنشینند و ساعت‌ها تمرکز و مراقبه کنند.

آگاهی این سنگ و این کوه شاید یکی بشوند و خدا را درآن ببینند. آنقدر با دیدن یک آبشاریا جلوه‌ای از ظهور خداوند، درگیر این مباحث معنوی قدرت‌مندی بشوند که اصلا باورنکردنی شود. حرف‌هایی را بزنند، به آگاهی‌هایی برسند و صحبت‌هایی را بکنند که شاید صدها نفر در دانشگاه، این ور و آن ور به آن نرسند. هزاران کتاب خوانده باشند و کسی به آن نرسیده باشد.

برای چی؟ بخاطر این که ما اسیرعادت‌های خودمان هستیم!

استاد بزرگی، استاد شجاعی، خیلی حرف‌ قشنگی می‌زد. می‌گفت: یکی از شاگردهای ایشان به جایی رسیده بود که می‌گفت من اسیر هیچ عادتی نیستم. من عادت در زندگی‌ام ندارم. خیلی مقام بزرگی است.

یعنی شما بتوانی هیچ چیزی را به چشم عادت و به چشم عادت‌های روزمره نگاه نمی‌کنی. همه چیز را با توجه نگاه می‌کنی. با حضور ذهن و با حضور قلب که نگاه کنید، از عادت‌های خودت رها بشوی، به مقام‌های بالای معنوی انسان می‌توانی برسی که راه سیر و سلوک هم همین است.

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 11

2 دیدگاه برای “اسیر عادت نشیم!

  1. سید علی فخری
    سید علی فخری گفته:

    همین آبشار کوچیکی که ازش فیلم گرفتید بیانگر مفهوم عادت هست ! اینکه آب یه مدت که از یجای خاص عبور میکنه و شیاری ایجاد میشه دیگه عادت میکنه از همون مسیر بره چون شیاری هم ایجاد شده این کار براش تسهیل شده و به این راحتی دیگه نمیتونه مسیرش رو تغییر بده. مغز ما هم برای تشکیل عادت به همین شکل شیار ایجاد میکنه و عادت ها شکل میگیره و تغییر دادنش هرچی زمان بگذره سخت تر میشه چون شیار ها عمیق تر میشن، مثل همون آب و رودخانه.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید