کنکوری ها و اعتماد بنفس – قسمت 3

entrance-exam-and-self-confidence-3
0
(0)

در این ویدیو در رابطه با این موضوع صحبت می کنیم که چرا یک جوان یا نوجوان فکر کردن به کنکور باعث میشه که اضطراب بسیار زیادی داشته باشه و نگران باشه و دائم فضای فکریش در رابطه با کنکور باشه و اینکه نتیجه اش چی میشه؟ دلیلش چیه؟ در خیلی از موارد دو تا از رذیله های اخلاقی که در وجود ما هست ،  با هم شروعمی کنن به کار کردنو دستشون گردن همه و دو موتوره شروعمیکنن در وجود ما کردن و ما رو در خیلی از موارد در زندگی به اضطراب و استرس می رسونن.

اینها چی هستن؟ یک: ترس از قضاوت. دو: تأییدطلبی. بسیار بسیار نقیصه های قدرتمند و کشنده ای هستن که در همه ابعاد زندگی میان ما رو اذیت می کنن. مثلاً یک مهمانی رو در نظر بگیرید. می خواید برید این مهمانی که خیلی ها رو در این مهمانی نمی شناسید و روردرواسی دارید و می خواید برید یک لیوان آب بخورید ، ولی نمی تونید ، تا پا میشی ، حس می کنی که همه دارن به تو نگاه می کنن! وای اگر برم و لیوان از دستم بیفته چی؟ و… کدوم رذیله در وجود شما داره کار می کنه که شما رو اینقدر ترسان و لرزان کرده؟ ترس از قضاوت و تأیید طلبی.

ترس از اینکه نکنه دیگران یک قضاوتی روی من بکنن؟ نکنه دیگران فکر کنن که من بی عرضه ام؟ نکنه دیگران فکر کنن که من سواد ندارم؟ بلد نیستم! نمی تونم و دست و پا چلفتی ام یا هر چیز. و در کنارش اون یکی نقیصه میگه: تأییدم کنی! زود باشید من هر کاری می کنم همه باید بگن: آفرین آفرین! و اگر ما این دو تا رو از وجودمون پاکسازی کنیم ، می بینیم که خیلی خیلی حالمون خوب میشه و خودمون میشیم. راحت زندگیمونو می کنیم.

دستورات خداوند معیار رفتار ماست

چه کسی می خواد تأییدمون بکنه ، چه می خواد نکنه. هر کسی می خواد در مورد من قضاوت خوب داشته باشه ، یا قضاوت بد داشته باشه. فرقی نمی کنه. ما یک معیار رو در نظر می گیریم. معیار ما منطبق بودن رفتارمون طبق دستورات خداونده.  اگر طبق دستورات خدا رفتار کردیم ، دیگه باید او ما رو تأیید کنه و از ما راضی باشه. مردم می خوان راضی باشن ، می خوان نباشن. می خوان تأیید بکنن ، می خوان نکنن. این معضل در بزرگسالان حتی تا آخر عمر مید گریبانشونو می گیره و باعث چشم و هم چشمی و خریدهای آنچنانی ، تو خرج انداختن ، توی قرض و قوله انداختن خودش ، فلانی فلان ماشینو داره ، ما هم باید بخریم…

اینها به خاطر تأیید طلبی و ترس از قضاوته. ولی یه وقتی می بینی یک نفر اینها رو نداره و یک عمر راحت زندگی می کنه. در بحث کنکور هم به همین شکل هست. نوجوان و جوان عزیز ما فکر می کنه که مثلاً اگر من رتبه فلان رو نیارم ، نکنه بقیه فکر کنن من درسم خوب نیست! نکنه بقیه فکر کنن من باهوش نیستم! نکنه بقیه فکر کنن من تنبلم ، من خنگم و بی عرضه ام …

این حرف هارو شیطان میاد می ندازه توی دل ما و اگر ما این نقیصه اخلاقی رو نداشته باشیم ، میگیم: می خوان فکر کنن من باهوشم ، میخوان فکر کنن من خنگم! هر فکری می خوان بکنن. اصلاً برای من اهمیتی نداره. من خودمو با خودم مقایسه می کنم. با هیچکس در این عالم خودمو مقایسه نمی کنم. من همینکه امروزم بهتر از دیروزم باشه ، کافیه. من شاد و خوشحال و خندان هستم. چون من امروز یه کم بیشتر از دیروز چیز یاد گرفتم و خودمو ارتقا دادم. همین کافیه واقعاً.

خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم

و ما نیاز نداریم که دیگران بیان تأییدمون کنن. انگیزه گرفتن از کسانی که بهتر از ما هستن ، خیلی خوبه. ولی نه اینکه حال ما رو بد کنه و اینکه ما بگیم: اگر ما مثل اونها نشدیم ، بی عرضه هستیم! این خیلی اشتباه بزرگیه. من خودم رزمی که کار می کنم و این ورزش رو دوست دارم. بروسلی رو خیلی دوست دارم و عاشقش هستم و واقعاً لذت می برم از ضربات پا و قدرت ایشون.

ولی هیچ وقت خودمو با بروسلی مقایسه نمی کنم که اگر من مثل بروسلی نشم ، پش خیلی بی عرضه و ضعیفم! نه. من خودمو با خودم مقایسه می کنم. اگر پام امروز صد و پنجاه درجه باز میشه ، اگر فردا صد و پنجاه و یک درجه باز بشه که نزدیک به صد و هشتاد درجه بشه ، من باید به خودم جایزه بدم. آفرین به تو جواد که تونستی یک درجه پاتو بیشتر باز کنی.

حالا کسی هم برای کنکور می خونه ، همینه. شما مثلاً اگر در یک دقیقه می تونی پنج تا سؤال جواب بدی یا هر چی، اگر این پنج تا سؤال رو کردی شش تا ، باید به خودت آفرین بگی. چه تو کنکور قبول بشی ، چه نشی. ربطی نداره به اینکه شما انسان ضعیفی هستی یا نیستی. همینکه تلاش کردی ، عالیه. هر نتیجه ای که می خواد داشته باشه ، مهم نیست که دیگران چه قضاوتی روی شما داشته باشن. این ویدیوها رو دنبال کنید. این مبحث رو دنبال خواهیم کرد.

 

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

پاسخی بگذارید