بیماری خودنمایی جنسی یعنی چه؟

4.4
(9)

یکی از زیر شاخه های اعتیاد جنسی، خود نمائی (یا برهنه نمائی) است. یعنی فردی که دوست دارد دیگران او را دید بزنند و از او لذت چشمی ببرند. این بیماری بسیار مخرب است و تاثیرات منفی روی عملکرد سیستم پاداش دهی مغز انسان می گذارد. دقیقا مانند خود ارضایی، دیدن پورنوگرافی و دیگر انحرافات جنسی. این بیماری، نقطه مقابل چشم چرانی است.

از نظر روانشناسی، مشکلی که چنین فردی دارد، احساس حقارت و نداشتن عزت نفس است. یعنی او نمی تواند باور کند که دیگران بدون لذت بردن از اندام او، او را دوست دارند. فرد خودنما، خودش را لایق عشق بدون شرط نمی داند. پیش خودش فکر میکند که حتما باید اجازه دهد دیگران از بدن و اندام ااو لذت چشمی جنسی ببرند تا از طرف دیگران پذیرفته شود.

خانمها بیشتر از آقایان در معرض این مشکل هستند. زیرا در آنها نیاز به توجه و نیاز به تحسین شدن بیشتر از آقایان است. این نیاز طبیعی و خدادای، به راحتی می تواند منحرف شود. وقتی خانمی لباس های تحریک کننده می پوشد، و سنگینی نگاههای مردان شهوت ران را بر روی خود حس میکند، خود را در خطر بزرگی قرار داده است. شاید در ابتدا حجب و حیا داشته باشد ولی با گذشت زمان، از اینکه مردان به شدت به او توجه میکنند لذت میبرد. دوپامین زیادی در مغزش ترشح میشود و او معتاد می شود. از آنجایی که هر اعتیادی مراحل مختلفی دارد و دائما دوز مصرفی باید زیاد شود، میزان خودنمایی و برهنگی در آن خانم هم باید بیشتر و بیشتر شود تا دوپامین کافی به مغزش برسد .

دکتر پاتریک کارنز، در کتاب خروج از سایه ها بیماری اعتیاد جنسی را به سه سطح طبقه بندی کرده است. سطح اول شامل خود ارضایی، دیدن پورنوگرافی و … است. سطح دوم که در آن اعتیاد پیشرفته تر است، شامل اختلالاتی مثل خودنمائی می شود. یعنی از منظر اعتیاد جنسی، خود نمائی خطرناک تر از خود ارضایی است.

نظر شما راجع به این بیماری چیست ؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 9

دیدگاهتان را بنویسید