فقر مادی – فقر معنوی

فقر مادی - فقر معنوی
5
(4)

در این فایل صوتی در رابطه با موضوع مهمی با عنوان فقر معنوی صحبت می کنیم. فقر معنوی چیه؟ نداشتن دانش و تجربه معنوی کافی که در زندگی انسان باعث میشه که ما در همه ابعاد زندگی عقب بمونیم. مثلاً از بعد مالی اونقدری که دوست داریم ، پول نداشته باشیم ، از بعد معنوی اونقدری که دوست داریم نتونیم رابطه با خداوند داشته باشیم. از بعد روابط با اعضای خانواده ، رابطه با معشوقمون کم بیاریم و توی هر زمینه ای که وارد میشیم ، خوب عمل نکنیم.

شاید خیلی ها فکر کنن علت اینکه فردی در هر زمینه ای از زندگیش موفق نیست ، اینه که دانشش کمه ، اطلاعاتش کمه ، کتاب کم خونده.همه این چزیها رو می بینن. ولی هیچکس نمیاد دلیل اصلی و زیر بنایی که بسیار بسیار مهم هست رو بهش نگاه کنه و نسخه ای براش بپیچه و اون مشکل رو حل کنه. همه میان میگن: تو اگر اعتماد به نفست کمه ، برو کتاب های اعتماد به نفس بخون. اگر پول نداری ، برو بیشتر کار کن و بیشتر در راه ثروت تلاش کن. اگر رابطه ات با همسرت خوب نیست ، بیشتر کتاب های روابط رو بخون.

همه این راهکارها خوب هست. ولی همه اونها باید یک فونداسیون قدرتمند داشته باشن که جواب بدن. یعنی یک خاک حاصلخیز قدرتمند ما باید در زندگیمون برای همه ابعاد زندگی فراهم بکنیم و بر روی اون خاک حاصلخیز بیایم بقیه کارها رو انجام بدیم. اگر میخوایم کتابی بخونیم ، کلاسی بریم ، مشاوره ای بریم ، در رابطه با ثروت یاد بگیریم ، در رابطه با روابط یاد بگیریم ، موفقیت ، شادی ، تربیت فرزندان ، هر آنچه که ما نیاز داریم ، اینها باید روی خاک حاصلخیز ایمان به خدا و رابطه قدرتمند با خداوند بنا بشه.

ساختن یک ساختمان عالی بر روی ماسه!

وگرنه ساختار و ساختمان هایی فرض کنید که ساخته میشه که زیر بناهای محکمی ندارن. قبلاً هم مثال زدیم: مثل اینکه بیایی رو ماسه یک ساختمان عالی با بهترین امکانات و بهترین مصالح رو بسازی. خوب این روی ماسه است! ماسه هم شله. جدای از جزر و مدی که میاد و ماسه ها رو می بره و درجا ساختمان فرو می ریزه . در حالت عادیش هم ماسه خیلی شل هست و به مرور زمان فرو می ریزه و اون ساختمان متلاشی و منهدم میشه. و فرو می ریزه.

برای همینه که می بینی طرف خیلی داره تلاش می کنه ، خیلی در بعد ثروت کتاب می خونه ، هر چی کتاب در بعد موفقیت مالی بوده رو خونده ، ولی آخر می بینی که آدم شاد و ثروتمند و موفقی نیست. شاید یه پول هایی به دست بیاره ، ولی اون پول ها براش شادی نمیاره! اون پول براش غم میاره. اون پول از راه خیلی سخت و از راهی که باید خیلی دروغ و دغل بزنه ، به دست میاره و بعدش هم در راه های خیلی بیخود مصرف میشه! خرج بیماری میشه ، خرج تصادف ماشین میشه و در بهترین حالتش خرج خورد و خوراک میشه. یعنی هیچ استفاده معنوی از اون پول برده نمیشه.

و اگر می بینید که در جامعه ما امروزه متأسفانه خیلی از مردم نگرششون عوض شده و خیلی ها به نظر می رسه که فقیر تر شدن ، که البته این نگاه اشتباهه و شما می تونید نگاهتونو بندازید به اونهایی که خیلی ثروتمند شدن. حالا فرض کنید در اطرافیان و نزدیکان کسانی رو دارید که فقیر شدن ، اگر می بنید که اینها روز به روز دارن فقیرتر میشن ، باید بریم اصل مطلب رو چک کنیم.

بخش معنوی را ویزیت کنید

یعنی شما به عنوان یک پزشک، یک مشاوری که می خوای به عزیزترین کسان خودت کمک کنی ، اولین جایی که باید معاینه کنی ، بخش معنوی زندگی اون فرد هست. شک نکنید عزیزان. شک نباید داشته باشیم که فقر معنوی به دنبالش فقر مادی میاره. فقر معنوی به دنبال خودش فقر در احساسات و عواطف و روابط میاره. فقر معنوی به دنبال خودش انواع و اقسام آشفتگی ها ، استرس ، اضطراب ، افسردگی ، نا امیدی ، بی انگیزگی و همه چیز رو به دنبال خودش میاره.

چرا؟ چون زیر بنا رو ما زدیم خراب کردیم. به جای اینکه یک زیر بنا و فونداسیون محکم در روحمون ایجاد کنیم ، اومدیم روی ماسه بنا کردیم. روی یک زیربنای شل اومدیم زیر بنای زندگی خودمونو بنا کردیم. اگر با دقت به این قضیه نگاه کنید ، می بنید کسانی که خیلی از نظر معنوی دارن روی خودشون کار می کنن ، ایمان به خدا دارن و رزق و روزی رو از سمت خدا می بینند و توی کسب رزق و روزی دارن کار می کنن ، اینها زندگی های خیلی راحتی دارن. اصلاً فارغ از اینکه دلار چند شد؟ گوشت چند شد؟

اینها به مرور زمان این ساختمون رو خوب ساختن و اگر بیرون هم اتفاقاتی بیفته ، زیاد روی اینها اثری نمی گذاره. می بینی وقتی میری خونش ، بهترین گوشت و بهترین خوراک و بهترین لوازم خونه رو داره. و اصلاً هم توی خونه اش صحبتی از این نیست که وای گرون شد ، وای نیست ، وای کم شد! مگر اینکه خودش انسان منفی بنی باشه. ولی انسان های معنوی وقتی میری خونشون ، می بینی خیلی راحت دارن زندگی می کنند و مشکل خاصی ندارن.

کار رسانه منفی پراکنی است

و اینهمه اغتشاشاتی که در بیرون داره اتفاق می افته و تازه این اغتشاشات ضرب در صد یا هزار شده ، در اخبار و رسانه میاد بولد میشه. چون اصلاً هدف رسانه این هستش که اخبار منفی رو منتشر کنه. چون اگر اینطور نباشه ، رسانه می خوابه و کارمنداش بیکار میشن. هر رسانه ای مثل اخبار تلویزیون و رادیو باید موارد منفی رو هی بولد کنن و پخش کنن توی جامعه. به خاطر اینکه مخاطب داشته باشن و سازمانشون تعطیل نشه و کارمنداشون بیکار نشن. شغلشونه منفی پراکنی. و ماها باید عاقل باشیم و نگاه نکنیم. حالا کاری ندارم. اینکه بیرون اتفاقاتی می افته و توی تلویزیون و اخبار نشون میدن ، اینها روی زندگی این افراد تأثیری نمی گذاره.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

2 دیدگاه برای “فقر مادی – فقر معنوی

 1. Sina BP
  Sina BP گفته:

  وقتی رابطت رو با اصل وجودیت قطع کرده باشی به خودت که نگاه میکنی میبینی هزار و یک مشکل و نقص شخصیتی داری.
  میای عزت نفس رو درست کنی تکبر میزنه بیرون!
  میای فقر رو به ثروت(مادی) تبدیل میکنی از اون طرف شعله شهوت دوباره روشن میشه!
  میای…. این داستان تمومی نداره
  اما وقتی به قول استاد با تدبیر میای پایه و زیر بنای کار و که همون درست کردن ارتباط عالی با خداوند هست در اولویت قرار میدی داستان متقاوت میشه
  میبینی به طور شگفت انگیزی خیلی از دغدغه ها و نقطه ضعفات حل شده و وقتی به ثروتم میرسی اون ثروت برات برکت داره (در راه های درست خرج میشه و خیر دنیا و آخرت رو برات میاره) و هیچ طمع و شهوتی نداری که در راه های نا جالب خرجش کنی و…
  و همه اینا به قول استاد به خاطر همون زیر بنای قوی یعنی ارتباط عالی با نیروی برتر و اصل وجودی ما هست.
  من تو زندگیم اینارو تجربه کردم و از تجربم گفتم دوستان

دیدگاهتان را بنویسید