کمال همنشین

کمال همنشین
4.6
(5)

در این فایل صوتی در رابطه با انتخاب همنشین درست صحبت می کنیم.

امشب جایی دعوت بودیم و صاحبخانه خیلی زحمت کشیده بود برای شام و همه چیز. ولی آقای اون خونه زیاد موافق نبودن با خدا و مذهب و قرآن و… یه جور دیگه فکر می کردن. اولش فقط به شوخی و… گذشت. بعد من فقط یک جمله به ایشون گفتم: شما در جایگاه ده سال پیش من هستید. ده سال پیش من درجایگاه شما بودم از لحاظ فکری و ایشون گفت: من شوخی می کنم. در حالی که من ده سال پیش شوخی هم نمی کردم. خیلی هم جدی بودم.

یعنی کلاً انسان وقتی از خدا دور میشه، یک تعصب هم نسبت به بی خدایی خودش هم پیدا می کنه. اون تعصب هم شیطان می ندازه به دلش. و منم به این دچار بودم ده سال پیش و هر کسی هم صحبت از خدا می کرد، خیلی سفتوسخت سعی می کردم عکسش رو بهش ثابت کنم. و اینها رو گذروندیم و لطف خدا شامل حال ما شد و یه جورایی برگشتیم. خدا رو شکر.

و الان که اومدم خونه، دیدم دو سه ساعت از گل شب امشب رو که می تونست بهترین ساعت های شب من باشه، واقعاً این دو سه ساعت حروم شد. این دو سه ساعتی که برای منی که در جایگاه X هستم، می تونستم بشم جایگاه X+ 3 مثلاً. من سه ساعت می تونستم رشد کنم، در مسیر معنوی خودم. در مسیر انسان شناسی خودم، در مسیر خداشناسی خودم. در مسیر درست که منو به کمال برسونه، سه ساعت نه تنها جلو نرفتم، بلکه سه ساعت حتی درجا هم زدم و علاوه بر اون حتی حال روحانیم هم تخلیه شد در اون مکان.

واقعاً جمعی که هیچکس به هیچ چیزی اعتقاد نداشته باشه، انسان وقتی وارد اون جمع میشه، بهترین کار اینه که فقط سکوت کنه و سرشو بندازه پایین. از این گوش بشنوه و از اون گوش در کنه. و واقعاً تحمل کردنش سخته حرف هایی که زده میشه، دیگاه ها رو وقتی نگاه می کنه. حالا بحث قضاوت کردن نیست. بحث تفاوت دیدگاهه. مثلاً یک نفر داره به فرانسوی صحبت می کنه، یه نفر به زبان چینی. هی میگن و انسان نمی فهمه. خسته کننده میشه. درکی وجود نداره. درک مقابلی وجود نداره.

و جالبه وقتی که دو نفر می دونن عقایدشون بر خلاف همدیگر هست، عمداً میان در مورد اون اختلافشون صحبت می کنن. نمیان در رابطه با نقاط مشترک صحبت کنن. که مثلاً آقا بیاین امشب در مورد اینکه ترامپ برنده شد، صحبت کنیم. در رابطه با یه موضوع جنرال یا عمومی صحبت کنیم. نه! حتماً صحبت باید در رابطه با اون نقاط اختلاف باشه! و شاید خداوند امشب می خواست آیینه ده سال پیش من رو یک بار دیگه برام زنده کنه که بگه: حواست باشه!

بنابراین ما می تونیم همنشین خودمونو درست انتخاب کنیم. و حتی اگر می خوایم ساعاتی رو حتی یک دقیقه از عمرمون رو جاییصرف کنیم که کمکی به رشد ما در مسیر معنوی در زندگیمون نمی کنه، همون یک دقیقه هم هدر شده و ما در برابر اون یک دقیقه مسؤلیم. واقعاً انسان باید جوابگو باشه. من باید امشب توبه کنم. چون سه ساعت از عمرم رو تلف کردم. سه ساعت از عمرم رو در جایی تلف کردم که هیچ کمکی به من نکرد که به تو نزدیک تر بشم. سه ساعت هدر شد. سه ساعت از بین رفت!

می تونستم این سه ساعت رو با کسی بگذرونم، خدمتی بکنم، کتابی بخونم، هزار تا کار دیگه می تونستم بکنم که استفاده بهینه از این سه ساعت داشته باشم. و واقعاً عمر داره می گذره و زمان فوق العاده محدوده. ببینید یک بازه هفتاد نود ساله به ما دادن. در بهترین و خوش بینانه ترین حالتش، این هشتاد نود سال قراره زندگی ابدی ما رقم بزنه.

ببینید چقدر زمان محدوده. اگر شما نسبت بگیرید، مقدارش صفر به بی نهایته. چقدر ارزش داره لحظه به لحظه این زندگی و سه ساعتشو من امشب هدر دادم. حداقل زکات این کار اینه که این فایل صوتی رو پر کنم و به کاربرهای عزیز این پیام رو امشب منتقل کنم که حداقل بار این ظلمی که امشب در حق خودم کردم، سبک بشه. بلکه یک نفر، دو نفر، چند نفر یک پیامی از این فایل بگیرن و یه کم اون ظلمی که من در حق خودم و وقت خودم کردم، به امید خدا جبران بشه.

فایل صوتی کمال همنشین را دانلود کنید.

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 5

دیدگاهتان را بنویسید