چقدر راحت قضاوت میکنی!

4.7
(12)

بعضی رفتارها و اخلاق ها خیلی خیلی خطرناکه! یکی از اون خصوصیات اخلاقی قضاوت کردن آدماست…آخه ما با چه منطقی در مورد دیگران قضاوت میکنیم؟؟

سلام به دوستان عزیز مس به طلایی

در این طبیعت زیبا با یکی از دوستانم در رابطه با بحث قضاوت کردن صحبت می‌کردیم، داستان دوستی شد که در رابطه با یک گروهی از مردم قضاوت‌هایی را انجام داده بود. این دوست عزیز و بر اساس آن قضاوت خودش یک سری اقداماتی را انجام داد. نتیجه چه شده بود؟ حالش بد شده بود. او به ما رجوع کرد که من چه کار کنم که از این شرایط در بیایم؟ پشیمانم.

خیلی جالب است، وقتی ما قضاوت می‌کنیم در رابطه با یک فرد، یک گروه، یک سازمان، یک حزب و هر چیزی وقتی ما قضاوت می‌کنیم با دیدگاه محدود ذهنی خودمان، با بخش کوچکی از اطلاعاتی که ما نسبت به آن فرد داریم، قضاوت می‌کنیم. این قضاوت را برچسب صحیح هم به آن می‌زنیم و می‌گوییم خب، کاملا این قضاوتی که من انجام می‌دهم، درست است. در صورتی که در حقیقت ما اطلاعات بسیار زیادی که اطراف و پیرامون آن موضوع است شاید چندین برابر بیشتر از آن چیزی که ما می‌دانیم، اما ما نسبت به آن فرد نمی دانیم و میاییم و قضاوت کنیم.

پس با دیدگاه محدود خودمان قضاوت می‌کنیم و اقداماتی را انجام می‌دهیم. بزرگترین نشانه‌ای که کار ما اشتباه بوده این است که حال خودمان بد می‌شود. یک نفر را قضاوت می‌کنیم. مثلا می‌گوییم فلانی همچین آدمی است، من با او قطع رابطه می‌کنم. اصلا جواب تلفن او را نمی‌دهم. فلان کار را می‌کنم. آن اقدام حال خود ما را بد می‌کند و می‌فهمیم که در این جهان هستی به نوعی گناهی را مرتکب شدیم که خیلی زشت و قبیح است. ما نمی‌توانیم با ندانستن کل اطلاعات لازم در رابطه با کسی قضاوت کنیم. بهترین کار این است که قضاوت را به خداوند بسپاریم. من انسان توانایی قضاوت ندارم. پس با قضاوت نکردن روح خودمان را پاک نگه‌داریم و افراد اطرافیان را از گزند فکرهای منفی خودمان در امان بداریم تا زندگی خوب داشته باشیم.

به قول جمله معروف که می‌گوید: آنقدر خودم عیب و مشکلات دارم که فرصت نمی‌کنم عیب‌های دیگران را قضاوت کنم، به عیب‌ها و دورنیات خودمان بپردازیم. در دوره سالیتود هم ما کامل بحث کردیم که خود نگری و درون نگری بهترین کار است که ما می‌توانیم برای خودمان انجام دهیم.

جای همه شما خالی، این آبشار زیبا و دوست داشتنی.

امیدوارم که قضاوت نکنیم و قضاوت را به خداوند بسپاریم و از زندگی لذت ببریم. خیلی ممنون.

همه شما را به خدای بزرگ می‌سپارم.

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 12

دیدگاهتان را بنویسید