مقابله با تنهایی و بی کسی

مقابله با تنهایی و بی کسی
5
(2)

در این فایل صوتی در رابطه با راهکارهای رهایی از تنهایی، وقتی انسان مجرد هست و در عین حال نمی خواد روابط نا مشروع یا خودارضایی یا کارهایی اینجوری بخواد انجام بده، با تنهاییش چیکار کنه؟ اینکه آدم دوست داره یک نفر باشه باهاش صحبت کنه، غمخوارش باشه، با او احساساتش رو به اشتراک بگذاره. پس توی این مدت چیکار کنیم اگر ما می خوایم مدتی رو تنها باشیم و هنوز ازدواج نکردیم.

خوب راحت ترین کار اینکه همه سریعاً میرن به روابط دوست دختری، دوست پسری روی میارن. که این روابط چون که زیربنای قدرتمندی نداره و معمولاً و عموماً زیر بناشون شهوت، شهوترانی و هوس هست، این باعث میشه که درسته فرد تنهاییش پر میشه، ولی آسیب های بسیار بزرگتری رو می خوره که میگه: ای کاش تنها بودم و این همه آسیب روحی و جسمی نمی دیدم. آسیب جسمی برای خانم ها که منظور همون بکارت هست، میگه: ای کاش تنها بودم، ولی این آسیب ها بهم وارد نمی شد!

راهکارش چیه؟ چیکار کنیم؟ اینجاست که همون بحث سالیتیود یا خلوت درون پیش میاد. دوباره بگم: سالیتیود به معنای تجرد و تا آخر عمر مجرد موندن و ترویج مجردی نیست. سالیتیود به این معنا هست که ما تا وقتی که ازدواج نکردیم و اون ازدواج رو خداوند برای ما رقم نزده، این تنهایی خودمونو با کیفیت بسیار بالای صد در صد، حتی هزار در صد این تنهایی رو سپری کنیم. این میشه سالیتیود. نه اینکه ما بگیم شما باید تا آخر عمر تجرد رو پیشه کنید! مثل کاتولیک ها! نه. این نیست!

یک: بالاخره ما که مجرد هستیم. هنوز ازدواج رخ نداده برای ما. این اولین عامل. دومین عامل: اینکه ما که می خوایم این دوران بگذره. به هر حال چه بخوایم، چه نخوایم روزهای عمر داره می گذره. پس چراروی خودمون کار نکنیم و این دوران رو با کیفیت بسیار بالاتر نگذرونیم؟ چه بسا اگر خوب روی خودمون در دوران سالیتیود کار کنیم، اونجاست که شاید خداوند اون همسر بسیار رؤیایی رو به مابده. البته به نظر من همسر رؤیایی وجود نداره! بهترین جمله ای که توی این زمینه میشه گفت، اینه که به جای اینکه اون فرد صحیح و درستی رو برای ازدواج پیدا کنی، خودت اون فرد صحیح و درست باش. این یک نکته.

دومین نکته اینکه انسان وقتی خوب توی دوران سالیتیود روی خودش کار کنه و به خودش مسلط بشه و دانش روابط عاطفی و زناشویی رو خوب خوب یاد بگیره، اونجاست که اگر فرد مقابلش یک فرد ایده آل درجه یک رؤیایی هم نباشه، ایشون می تونه به همسرش خیلی چیزها رو یاد بده و ایشون رو بیاره در چرخه یادگیری اون چیزی که خودش یاد گرفته رو کم کم به ایشون منتقل کنه. یعنی انسان ها از هم تأثیر می گیرن. مخصوصاً همسران و نامزدها در اوایل که خیلی همدیگه رو دوست دارن و آتیش عشقشون زیاده، معمولاً از هم خیلی چیزهای زیادی یاد می گیرن. اگر یکی از طرفین خوب روی خودش کار کرده باشه توی دوران سالیتیود، اونجاست که می تونه همسرش رو هم خیلی بدون اینکه بخواد زور بزنه، خودبخود جذب خودش کنه.

چون میدونه بهترین راه برای یاد دادن چیزی، نصیحت کردن و موعظه کردن نیست! اینه که کلاً آدم چیزی نگه و رفتارش جوری باشه که جذب کننده باشه و خود اون طرف بگه: تو چیکار کردی که اینقدر رفتارت خوب شده؟ و بعد اونجا یه اشاره بهش بکنه و بگه: فلان چیز رو من یاد گرفتم. این بهترین روش آموزش هست. نه اینکه بیا بشین اینجا من می خوام یه چیزی رو بهت درس بدم و یه چیزهایی رو به تو یاد بدم که بدونی رابطه یعنی چه؟

فقط در عمل. همش عملکرد! عملکرد انسان در زندگی باعث میشه که خیلی ها در زندگی به او جذب بشن. کاری که امامان و پیامبران می کردن. با اینکه بدترین رفتارها با اونها می شد، اونها فقط توی مسیر راست خودشون می رفتن. نه کسی رو قضاوت می کردن، نه از کسی انتقام می گرفتن. خیلی ها که با اونها بد بودن و دشمنی می کردن، وقتی رفتار بزرگ منشانه اونها رو می دیدن، اونها هم مسلمان می شدن یا توی دین های دیگر به اون پیامبر جذب می شدن.

پس راهکار تنهایی و بی کسی توی مجردی اینه که روی خودمون کار کنیم. همون دوران سالیتیود. که دوره سالیتیود به لطف خداوند در حال تولید هست و وقتی که رونمایی کردیم، تمرین های عملی چند ماهه میدیم. که در عرض چند ماه اون طرف روی خودش کار کنه و یک دوران پیش از ازدواج با کیفیت رو داشته باشه. حال خوبی رو یاد بگیره. اصلاً هدف دوران سالیتیود چیه؟ اینه که ما در درگاه خداوند به مقام رضایت و رضا برسیم. که اگر الان من مجرد هستم، خدا رو شکر. باز هم می تونم یک انسان با نشاط و شاد باشم. نشاط اصلی من نشاط معنوی هست. ما می خوایم نشاط معنوی رو کسب کنیم که تا وقتی مجرد هستیم، حس و حالمون عالیه، خوش می گذره و هیچ غم و غصه ای هم نداریم.

و اگر متأهل شدیم که چه بهتر. اگر نتونستیم متأهل بشیم به هر دلیلی، باز حالمون خوبه. یعنی اون حال خوب و نشاط درونی ما هیچ ربطی به عامل خارجی ازدواج نداره. درسته ازدواج فوق العاده خوبه و ما همیشه داریم تأکید می کنیم که در کانال در رابطه با ازدواج یک سری بحث های جدیدی رو به اسم ازدواج آسان شروع کردیم که چیکار کنیم جوون ها رو زودتر به هم برسونیم برن سر خونه زندگیشون. ولی حالا برای کسی که به هر دلیلی نتونسته اون اتفاق تا الان براش بیفته، باید حتماً توی دوره سالیتیود روی خودش کار کنه.

حتی برای کسانی که کیس مورد نظر خودشون هم دارن و خواستگار زیاد دارن، توی بورسن و خیلی ها دنبالشون هستن، همون ها هم بهتره سالیتیود رو کار کنن تا انتخابشون انتخاب بهتری باشه. بشناسن طرفشونو. وقتی که انسان توی سالیتیود روی خودش کار کرد، می تونه دیگران رو بهتر بشناسه که چطور آدم هایی هستن و انتخابش خودبخود فیلتر میشه و بهترین هایی که به دردش می خورن رو می تونه انتخاب کنه.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

2 دیدگاه برای “مقابله با تنهایی و بی کسی

  • جواد زارع
   جواد زارع گفته:

   با سلام بهتره 18 سال سن داشته باشید و دوره رو گوش کنید

   البته بستگی به آگاهی جنسی شما هم دارد .

   بعضی ها خوشبختانه یا متاسفانه از سن زیر 10 سال همه چیز داجع به مسائل جنسی را میدانند.
   برخی ها که مثلا از خانواده های مذهبی تر هستند، شاید تا 18 سالگی هم هیچ اطلاعی از مسائل جنسی نداشته باشند

   ما 18 سال را طبق استاندارد دنیا اعلام میکنیم.

   هر چند دین عزیزمان اسلام، سن تکلیف برای مرد را 15 سال تعیین کرده است و طبیعتا مرد باید از این سن شروع به یادگیری مسائل زناشوئی بکند.

   با توجه به نوع خانواده و پیشینه خودتان در مسائل جنسی، تصمیم بگیرید که الان گوش کنید یا 18 سالگی.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید