ترک خودارضایی (مقالات)مقالات

خودارضایی و فن بیان

در این مقاله یکی از عوارض خودارضایی با عنوان کاهش قدرت بیان یا کاهش اعتماد به نفس در صحبت کردن رو مورد بحث قرار می‏دیم.

قبلاً هم اشاره‏ای بهش داشتیم، اما در این بحث بیشتر موضوع رو باز می‎‏کنیم. وقتی خودارضایی انجام می‏شه، یک کار غیر الهی در وجود انسان اتفاق افتاده و اون وجدان یا ذات و فطرت پاک الهی انسان خودبخود واکنش نشون می‏ده. هر چه قدر هم ما رفته باشیم، گول خورده باشیم و چیزهایی رو توی اینترنت خونده باشیم که خودارضایی اشکالی نداره و تحت اون انحرافات علمی فیک قرار گرفته باشیم و خودمون رو توجیه کرده باشیم که خودارضایی مشکلی نداره، فطرت انسان می‏فهمه که یک کاری رو بر خلاف اون انجام دادی. و بلافاصله حالت دفاعی می‏گیره و احساس عذاب وجدان، پشیمانی و احساس گناه سراغ انسان می‏آد.

حالا گناه بحث مذهبی نیست. درسته که دین ما خودارضایی رو گناه کبیره در نظر گرفته، ولی وقتی که می‏گیم احساس گناه، منظور احساس پشیمانی و احساس نارضایتی بسیار شدید از خود انسان هست. چرا؟ چون خودبخود روح انسان تاریک می‏شه. وقتی که روح تاریک بشه، حال انسان بد می‏شه. انگار ارتباط با خداوند یک لحظه قطع می‏شه. و در نهایت خودارضایی باعث می‏شه که همه این احساس‏ها با هم جمع بشه و تبدیل می‏شه به یک حس حقارت بسیار عمیق درونی، که فرد از خودش ناراحته که چرا این کار رو کرده؛ پیش وجدان و فطرت خودش شرمساره؛ و به این دلیله وقتی که در یک جمعی قرار می‏گیره، همه دارن صحبت می‏کنن و نظر می‏دن، این هم می‏خواد حرفی رو بزنه و حقش هم هست که بگه، پیش خودش یک حالتی مثل گفتن اینکه: “من به اندازه کافی خوب نیستم” توی وجودش شکل گرفته. چرا؟

چون خودارضایی یک کار مخفیانه و حمل کردن یک راز سنگین با انسان هست و وقتی که انسان اون راز رو با خودش حمل می‏کنه، انگار باید یک زندگی دوگانه رو داشته باشه و توی جامعه باید ماسک خوبی، خوش اخلاق بودن و هیچ مشکلی نداشتن رو بزنه و توی خونه و خلوت خودش درونش بهش می‏گه: تو که می‏دونی حالت بده! تو که می‏دونی داره اون کار بد رو انجام می‏دی! و شیطان هم اینجا بیکار نمی‏شینه. بنابراین هندل کردن این دوگانگی شخصیت خیلی سخته. جاهایی که نیاز هست که اون فرد اعتماد به نفس داشته باشه و حرفش رو بزنه و راحت باشه، اون نداهای درونی همینطور می‏گه: تو که می‏دونی کارت درست نیست! تو که می‏دونی دیشب تو خونه خیلی اون کار رو انجام دادی! چی می‏خوای بگی؟ بشین سرجات! این ندای درونی که در اصل از شیطان می‏آد و به انسان تزریق می‏شه، باعث می‏شه که اون فرد قدرت بیان نداشته باشه، اعتماد به نفس نداشته باشه و از حقش نتونه دفاع کنه.

و کلاً توی بحث خودارضایی و شهوت‏رانی، شیطان مثل یک اره دو سر می‏مونه، از این طرف وسوسه می‏کنه و می‏گه: انجام بده انجام بده انجام بده، تو الان نیاز داری، اگه الان انجام ندی، عصبی می‏شی، دیوونه می‏شی… انجام بده، خیلی خوش می‏گذره، انجام بده… به محض اینکه انجام دادی، می‏آد می‏گه: خاک تو سرت که انجام دادی! آخه تو چرا این کار رو انجام دادی؟ دیدی تو اصلاً به هیچ دردی نمی‏خوری؟ دیدی تو اصلاً چه انسان بدی هستی؟ دیدی چقدر از خدا دور شدی؟ فایده نداره. تو اصلاً خدا دوستت نداره، دیگه اصلاً خدا به تو محل نمی‏ذاره! حالا بیا یک‏ بار دیگه انجام بده شاید یک کم بهتر شدی… دوباره وسوسه رو شروع می‏کنه. یعنی این اره دو سر از این طرف می‏گه: انجام بده خوبه و بعد از اینکه انجام دادی، می‏گه: وای بر تو که انجام دادی! حالا که حالت بده بیا انجام بده دوباره… این یک سیکله. این سیکل همین جور می‏چرخه می‏چرخه و می‏چرخه و به خاطر همینه که هنرپیشه‏ های پورن خودشون رو می‏آن می‏کشن.

با اون سیکلی که داره انجام می‏شه، اون سیکل حقارت و تکرار اون سیکل اعتیاد جنسی، طرف نمی‏تونه ازش نجات پیدا کنه. اگر خدا نیاد این سیکل رو نشکنه و نجاتش نده، خودش میخواد خودش رو نجات بده و خودش رو می‏کشه. خودارضایی هم همینه. البته خودارضایی هم وقتی به مراحل بالای خودش برسه، همین سر انجام رو داره. حالا فردی بود که می‏گفت: برید بیمارستان‏ها رو ببینید، کسانی که بیماری خودارضایی در اون‏ها تکرار شده و به مراحل نهایی خودش رسیده، دیگه اصلاً دست و پاشون رو به تخت می‏بندن. یعنی اینجوری می‏شه که طرف رعشه میگیره و تمام سیستم بدنش به هم می‏ریزه و همین‏طوری اینکار رو انجام می‏ده تا بمیره. دستهاشو به تخت می‏بندن و حالت جنون روانی پیدا می‏کنه.

حالا این‏ها رو می‏گم که رنج ناشی از خودارضایی رو بزرگ نمایی کنیم که بدونیم توی چه مسیری افتادیم… اگر شما دوست عزیزی که خودارضایی می‏کنی، آخرش اینه. آخر مسیر رو برای شما باز کردیم. در نهایتش اینه که دست‏هاشون رو باید به تخت ببندن و تحت نظر دکترها باشن. روانی می‏شن و کلاً حالت دیوانگی به اون‏ها دست می‏ده. این چیزهایی که ما داریم می‏گیم، قدرت بیان و حس حقارت و… تازه این‏ها اول کاره. این چیزهایی هست که انسان می‏تونه هنوز توی جامعه خودش رو نگهداره و بکشونه و کار رو انجام بده. ولی همین‏جور که ادامه پیدا کنه، روز به روز حافظه ضعیف می‏شه، دید چشم کمتر می‏شه. حالا امشب قبل از اینکه من این مباحث و مطالب رو آماده کنم، یکی از کاربرها که چند وقتی بود با من صحبت می‏کرد و می‏گفت که من ترک کردم و… پیام داده بود: الان دید چشم من خوب شده و دیگه جایی رو تار نمی‏بینم. الان دارم ورزش می‏کنم و عضلات بدنم داره خط می‏ندازه و بدنم داره شکل می‏گیره. این مهمه. این دلیل و مدرکی هست که ما دنبالش هستیم. و خدا رو بابت این قضیه شکر می‏کنم. ببینید دید چشمش تار شده و حالا برگشته و داره بهتر دنیا رو می‏بینه و حتی از نظر فیزیکی هم انشان چقدر تغییر می‏کنه.

امیدوارم اگر که ما دچار خودارضایی هستیم، با تمام قوا درد ناشی از ترک رو تحمل کنیم. هر دردی می‏خواد داشته باشه. اگر لازمه حتی خودمون هم به تخت ببنیدیم، داد بزنیم، مثل این فیلم‏هایی که نشون می‏دادن مواد مخدر رو ترک می‏کردن و داد می‏زدن و… اگر اون کار هم لازمه، انجام بدیم. این درد خیلی شیرین‏تر از اون درد سوزانی هست که می‏خواد انسان رو نابود کنه. این درد دردیه که روز به روز مقدارش کم می‏شه و داره لذت و معنویتش زیاد می‏شه و واقعاً معامله بسیار با ارزشیه که انسان درد خماری ترک شهوت رو بکشه. درد بکشه، اشکال نداره. نترسیم بابا نترسیم. از درد ترک کردن ما نباید بترسیم. افسردگی، بد خلقی، عصبانیتو بهم ریختن نظم و سیکل خواب ممکنه سراغ انسان بیاد، شاید بدن نتونه تحمل کنه و زمین و زمان توی گوش تو می‏گن که تو نیاز داری، باید این کار رو انجام بدی… همه این‏ها رو باید تحمل کرد و رها شد از شر این بیماری بسیار پلیدی که در وجود انسان هست. برای همه کسانی که دچار  خودارضایی  هستن دعا می‏کنیم و به خدای بزرگ می‏سپارمتون.

[تعداد: 6    میانگین: 4.2/5]

نوشته های مشابه

‫28 نظرها

 1. سلام آقای زارع خسته نباشید
  ممنون بابت سایت و کانال خوبتون مخصوصا که مثل یه مرکز همیار و همراهه اینجا واسه ترک گناه بد ما .
  من دختر ۲۳ساله ام که از ۵ سالگی به صورت ناخواسته مبتلا شدم که از ۱۶ سالگی به بعد هم با پورن همراه بود. تقریبا هم هر ۵ روز یک بار متاسفانه اتفاق میوفته البته قبلا بیشتر بود چندساله می خوام ترک کنم اما همش ۵ روز نهایت ۱۰ روز دوام میارم البته یه بار که رفتم کربلا تا ۱ ماه تقریبا پاک بودم .
  خسته شدم می خوام واقعا تلاش کنم واسه ترک خودارضایی و خیلی از عادتای بده دیگم.خیلی دوست دارم ازدواج کنم چون حس میکنم واقعا به شریک و همراه نیاز دارم از طرفی حرفتون رو قبول دارم که می گین یه دوره پرهیزبرای بازیابی توانایی جنسی و سالیتیود برای شناخت خودمون نیازه .
  ۱٫با توجه به شرایطم چند ماه حداقل پرهیز برام نیازه تا بتونم وارد زندگی مشترک بشم و اینکه بعدش در رابطه با همسرم دچار مشکل نشم .
  ۲٫میشه آموزش هایی رو هم ارائه بدین که این تصویر خود ارضایی. و پورن ها تو ذهنمون و شرطی شدن نسبت به برون ریزی که در خودارضایی رخ می ده از ذهن و وجودمون پاک کنیم و بتونیم مثل آدم های عادی زندگیمون رو ادامه بدیم .
  ۳٫می شه کتاب هایی رو در زمینه ی خود شناسی و درک وجودی خودمون و اصلاح رفتارمون بهم معرفی کنید ؟
  ممنون از زحماتتون اجرتون با امام زمان که دارین به جوونا کمک می کنین گناهشونو ترک کنن تا راه برای ظهورشون هموارتر شه .

  1. سلام و ممنون..
   در مورد سوال اول بهتر شش ماه الی یک سال پاکی و کار بر روی خود و حفظ نیروی جنسی و ارتقا ارتباط خود با خدا بعد از آن به فکر ازدواج باشید که در این رابطه بعد ترک محصول استحاله نیروی جنسی به شما هم برای ورود به ازدواج کمک خواهد کرد.
   در مورد سوال دوم طول میکشه آن تصاویر ازذهن شما پاک شود اما هر بار که تصویرآمد برای هنرپیشه های آن فیلم دعا کنید و همیشه در کنار دستتون یا توی اتاقتون منظره زیبا که اسم خدا هم در اون باشه بهتره داشته باشید و در سایت هم مقاله دردمورد برون ریزی در خواب هست این برون ریزی ها بعد مدتی متوقف می شود
   حتما قبل خواب از خداوند بخواهیدکه شمارا در خواب پاک نگه دارد و بگین خداوندا من هیچ قسمت شهوت را چه خودآگاه چه نا خودآگاه و چه بیرونی و چه درونی نه میخواهم ونه تحمل میکنم لطفا آنرا از من بگیر و حتما قبل خواب پایان روز برای همان روز که پاک ماندین شکرگزاری کنید و حتی میتونید افکار ذهن را روی کاغذ بنویسید.
   کتاب خودشناسی برای خودسازی از محمدتقی مصباح یزدی.و کتاب بخواهید تا به شما داده شود از استرهیکس

   موفق باشید

 2. واقعا مطالب مفید هستن..تمام این عوارضو من هم دچار شدم ..منم بین دوستام این اعتماد به نفسو ندارم که از حقم دفاع کنم یا نظر بدم ..میترسم کم بیارم یا سوتی بدم …خیلی ممنونم از مطالبتون که به ما کمک میکنه دوباره به زندگی برگردیم

 3. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  دقیقا من هم چنین مشکلاتی رو داشتم، اعتماد به نفسم به شدت پایین بود، موقع صحبت کردن به مِن مِن کردن می افتادم و دامنه لغاتم به شدت پایین بود و از نظر حافظه هم یاداوری مطالب برام سخت بود، این مطالب شما کاملا صحیح هست چون من تجربه کردم انشاا…. خدا بهتون اجر بده که کار بسیار بزرگی برای نجات جوان های به دام افتاده مملکت انجام میدید.
  با تشکر فراوان

 4. درود بر شما جناب زارع
  من هنر پیشه های پورن زیادی رو دیدم که دقیقا به همین خاطر دست به خودکشی زدن
  به قول شما شیطان اول میگه انجام بده بعد وقتی انجام میدی میگه چرا انجام دادیو احساس پشیمونی خفه میکنه ادم رو

 5. در مورد متن بالا به این نتیجه میرسیم و باید بدانیم که اعتماد به نفس عامل اصلی هر پیروزی است این اعتماد به نفسه که به ادم ریسک کردن رو میده و ریسک در کارهای اقتصادی بسیار پر اهمیته….حال اگر ما با کارهای غیر منطقی و نا بخردانه ان را ضعیف کنیم در حق خود جفا کردیم…و اما خود ارضایی این عمل قبیح و نابود کننده ..نابود کننده اعتماد به نفس جسم و روح و به کلی ادمی است این عمل است که به شدت اعتماد به نفسو پایین میاره و اجازه تصمیم گیری های بزرگ رو از انسان میگیره

 6. سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی.
  استاد زارع عزیز من چند سال پیش ک سرباز بودم و ضمن اینکه محل خدمتم خیلی عالی بود بدلیل مشکلاتی که برام پیش اومده بود چندین جلسه به روانشناس مراجعه کردم اما تاثیری نداشت وچون اون اره ی دو سر شیطان به استخوانم رسیده بود در طی سه سال چند بار خودکشی کردم ک خداروشکر هردفعه نافرجام موند. امسال خداروشکر زندگیم خیلی تغییر کرد.
  دقیقا دکتر روانشناس هم میگفت که خودارضایی هیچ عوارضی نداره……
  استاد زارع عزیز از شما سپاسگزارم برای فایلها و مطالب خوب تون.

 7. با سلام به جواد زارع عزیز
  من کاملا موافقم با گفته های شما در رابطه با حس حقارت و خود ارضایی.
  ببینید دوستان مبحثی هست در روانشناسی در مورد عزت نفس
  عزت نفس یعنی اینکه یک انسان چقدر از درون خودش را دوست دارد و ارزشمند میپندارد.
  اما چه چیزی باعث کاهش و افزایش عزت نفس انسان میشود.دوستان وهمراهان عزیز عزت نفس انسان محصول انتخابها وعملکرد انسان میباشد یعنی اینکه هر وقت کاری انجام بدید که از درون میدونید اون کار اشتباهه و یا گناهه اما انجامش میدید این کار شدیدا عزت نفس شما رو خرد میکنه و مثل یک گل روز به روز پژمرده تر میشید.از طرف دیگه وقتی کار خوبی انجام میدید و یا در مقابل وسوسه ای مقاومت میکنید عزت نفس شما افزآیش پیدا میکنه و احساس ارزشمند بودن میکنید.یادتان باشه که عزت نفس هسته مرکزی شخصیت انسان محسوب میشه.یک شخص قبل از اینکه اعتماد بنفس داشته باشه باید عزت نفس داشته باشه چون عزت نفس پی شخصیت انسان.با کاهش عزت نفس و احساس حقارت شخص به راحتی تحت تاثیر القائات منفی و مخرب قرار میگیره حالا یا از طرف شیطان و نیروهایی منفی و یا از طرف انسانهای سلطه جو و خون آشام.امیدوارم کسانی که این مشکل رو دارند دستشون رو بزار تو دست آقای زارع و با راهنمایی های ایشون از شر این رذیله خطرناک نجات پیدا کنن.
  ممنون از سایت خوبتون. پاینده و برقرار باشید

  1. سلام دوست عزیز
   بله احسنت کاملا درسته ، اگر همیشه در خدمت این بزرگواران باشیم و بتونیم احساسات خود را نسبت به آنها بروز بدیم واقعا آرامش حاصل میکنیم و از نظر خدمت به آنها هم حس مفید بودن و رضایت خدا را میکنیم…واقعا درسته یکی از آرامش هایی که میتونیم حاصل کنیم از پدر ومادر هست.

 8. سلام خوبین .اقای زارع . من چهار هفته پیش ویس ترک خود ارضایی رو تون گوش کردم . خیلی خیلی به دردم خورد . و شروع به انجام دادم . خیلی خوب بود ولی از اول این هفته با هفته های دیگه فرق داشت خیلی تحریک شدم . مقاومت کردم . و از خدا کمک گرفتم . ولی دست بردار نبود مثل هفته های پیش . و چون توی اول امتحان هاهم هست م اذیت شدم و تحریک شدم . و خود ارضایی کردم . و الان خیلی حس خوبی ندارم حس شکست خوردن . ولی میخوام دوباره شروع کنم. چیکار کنم که این دفعه قطعی باشه . تو رو خدا کمکم کنید . ازتون ممنون .

  1. سلام
   شما رو درک میکنم
   این کاملا طبیعی هست که وقتی خودارضایی رو کنار میگذارید، بلافاصله هجوم وسوسه ها و نیاز به این کار بیشتر میشه چون شما اعتیاد داشتید و الان ماده مخدر خودتون، یعنی خودارضایی و دوز زیاد دوپامین در مغز رو ، ناگهان قطع کردید.
   این هم مثل بقیه اعتیادها، نیاز داره که این دوران رو تحمل کنید و ثانیه به ثانیه، به خداوند توکل کنید و “درد خماری ترک ماده مخدر” رو بکشید.

   تا وقتی از این درد فرار کنید، این اعتیاد در وجود شما خواهد ماند.

   راهکارش اینه که وقتی ترک کردید، با قدرت کامل از خداوند کمک بخواهید و اگر لازمه فایل ترک خودارضایی در ۷ قدم رو “روزی چند بار” گوش کنید . این خیلی مهمه که فضای مغز شما دائم درگیر اطلاعات و آموزشهای ترک خودارضایی باشه تا بتونید این مدت خماری رو درست بگذرونید.

   فایل لغزش رو هم بارها گوش کنید و از لغزیدن اصلا نا امید نشید. همه اوایلش شاید لغزش بکنند. هر لغزشی، یک پله شما رو قوی تر میکنه.

  2. سلام دوست عزیز….
   برای ترک خودارضایی یکسری اصول هست که باید رعایت بشه مثلا هرآنچه برای شما محرک هست اعم از فیلم، ترانه، عکس، دوست وحتی غذا را در پرهیز بگذارید.در فایل ۷قدم ترک خودارضایی هر آنچه گفته شده را عملی کنید.ببینید چه عاملی باعث لغزش شما شده آن را شناسایی کنید وبه عنوان تجربه برای دفعات بعد به کار ببندید.
   ناامید نباشید و هر آنچه سهم خودتون هست در قبال ترک این امر را انجام دهید یقینا خداوند همراه همیشگی از شما مراقبت میکند.

  3. سلام دوست عزیز….
   برای ترک خودارضایی یکسری اصول هست که باید رعایت بشه مثلا هرآنچه برای شما محرک هست اعم از فیلم، ترانه، عکس، دوست وحتی غذا را در پرهیز بگذارید.در فایل ۷قدم ترک خودارضایی هر آنچه گفته شده را عملی کنید.ببینید چه عاملی باعث لغزش شما شده آن را شناسایی کنید وبه عنوان تجربه برای دفعات بعد به کار ببندید.
   ناامید نباشید و هر آنچه سهم خودتون هست در قبال ترک این امر را انجام دهید یقینا خداوند همراه همیشگی از شما مراقبت میکند.

 9. سلام و عرض ادب خدمت شما آقای زارع عزیز، من واقعا خوشحالم و نمیدونم چکارخوبی چه دعایی تو زندگیم کردم که کانال شما خیلی اتفاقی سر راهم قرار گرفت من متاسفانه? به مدت ۱۴ سال از بهترین روزای عمرمو درگیر خودارضایی بودم ? اما با شنیدن همون ی وویس شما(۷ قدم تا ترک) تصمیمو گرفتم که دیگه به خودم ظلم نکنم البته یک بار بعدش لغزش داشتم ?? اما بعدش دوباره رفتم وویس رو گوش کردم (طبق قدم هفتم)وتمام صحبتای شما رو یادداشت برداری کردم و دیدم که بار اول واقعا با دقت گوش نکرده بودم وچندین بارگوشش کردم واین بار مصمم تر دارم ادامه میدم، دوره استحاله رو هم خریداری کردم اما دوست دارم اول تمام کارهاو ویسهای کانالتونو با دقت گوش بدم و عملی کنم و بعدش به امید خدا برم سمت استحاله ،از صمیم قلبم از شما انسان بزرگوار نهایت تشکر رو دارم وباید بگم که هر روز دعاتون میکنم امیدوارم همینطور با قدرت به رسالتتون ادامه بدید???

 10. سلام دوست عزیز
  احسنت به اراده شما ، بله درستش هم همین هست اول بوسیله آموزش های سایت خودارضایی را ترک کنید و بعد وارد دوره استحاله نیروی جنسی بشین در واقع اول باید انرژی بازسازی کنید وانرژی جنسی را ذخیره وبعد استحاله کنید.

 11. سلام جناب زارع..خیلی ممنون واقعا.
  من پیخام تجربه خودم رو بگم از ترک خودارضایی .. من حدود یکسال ونیم هست که خودارضایی رو کم کردم و باید بگم توی ترک ام..وای گاهی اوقات انجام میدم و بعدش دیوونه میشم و باز دوباره شروع میکنم ولی توی این یک و نیم سال قوت بدنی من خیلی بیشتر شده و یکبار که حدود دوماه این کار رو انجام نداده بودم حتی افراد خانواده گفتن خیلی خوب شدی و تعجب کرده بودن..زیبایی ام هم بیشتر شده بود و الان هم خداروشکر هست..ولی خب هنوز هم متاسفانه درگیرم ولی خداروشکر کم شده..
  خودارضایی باعث انزوا میشه و قدرت عکس العمل رو از آدم میگیره و قدرت بیان رو کم میکنه و کاری میکنه که انگار بهت میگه خفه شو تو اصلا هیچی بلد نیستی برو تو انزوات و به کارت ادامه بده.

 12. سلام خدمت اقای زارع.
  پیامبر اکرم(ص)میفرمایند.بهترین مردم کسی است که دیگران از او بهره مند شوند.واقعا شما جزو بهترین ها هستید این مسئله واقعا یه بیماریه ک کمتر کسی هست که به این مبتلا نباشن و کسی هم جرائت گفتن رو ندارن.واقعا بینظیر هستین

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن