اثبات علمی ضررهای خودارضایی

اثبات علمی ضررهای خودارضایی
0
(0)

در این مقاله در رابطه با سؤالی که یکی از کاربران پرسیدن صحبت می‏کنیم که ایشون گفته بودن: من مبتلا به خودارضایی هستم و مشکلم رو با یک متخصص یا احتمالاً سکس تراپیست مطرح کردم که ایشون یک جوابی به من دادند و جواب اون سکس تراپیست رو برای من فوروارد کردن که متن طولانی هم بود. ایشون به این کاربر عزیز ما گفته بودن: شما اگر هفته‏ ای پنج بار کمتر خودارضایی داشته باشی، اشکالی نداره! و خارجی‏ها این رو ثابت کردن که مشکلی نداره. و این کاربر ما دوباره پرسیده بود: پس این حال بد و این احساسات بدی که دارم چه جوریه؟ این‏ها از کجا می‏آد و ایشون جواب داده بود: که بخاطر احساس گناهی که تو الکی برای خودت درست کردی، این تجربیات رو میکنی و احساسات بد سراغت میآد.

و حالا چون که این کاربر عزیز این سؤال رو از من پرسیده بود، دیدم که بسیار سؤال مهمی هست و خیلی از کسانی که به این مشکل دچار هستن و توی اینترنت و کانالهای مختلف می چرخند، شاید این چنین جواب ها و ادعاهایی رو بشنوند و من هم واجب دونستم که جواب مس به طلا رو در این رابطه خدمت عزیزان بگیم که دیگه دوستان خودشون ببینن که مسیر درست در زندگیشون چیه. در مورد بحث خودارضایی مخصوصاً برای کسانی که اطلاعات آکادمیک رو دنبال می‏کنند و معتقدند این کار مشکلی نداره، از چندین جنبه این مسأله رو بررسی میکنیم.

اول از همه اینکه کاری به دانشگاه نداشته باشیم، بیایم از ریشه شروع کنیم. توی هیچ کدوم از ادیان، مکاتب و غیره خودارضایی رو نه تنها توصیه نکردن، بلکه این کار رو محکوم کردن. در کلیسای کاتولیک و ارتودوکس این کار رو گناه دونستن و توی اسلام که میدونید حرامه و گناه کبیره محسوب میشه. در بودایی که پنج تا اصل کلی دارن، اصل سومشون میگه: روابط ناشایست جنسی ممنوعه و توی تائوئیسم هم معتقدن که وقتی کسی خودارضایی انجام میده انرژی چی از قسمت دانتین که قسمتی پایینتر از ناف و مرکز انرژی حیاتی هست، اونجا به هدر میره و توی زرتشت هم که میگه: اصلاً گناه غیر قابل بخششیه و زرتشت اینقدر این عمل رو بد میدونه که به شکل گناهه.

حالا شاید کسانی که دارن آکادمیک تحصیل میکنن بگن: ما این چیزها رو قبول نداریم، با مدرک علمی ثابت کن. ادیان رو ولش کن. ما آکادمیک هستیم و صفر و یک و عدد و رقمی هستیم و دین‏ رو بگذار کنار و به من علمی بگو. من لیستی در حدود 15 تا 20 مقاله رو که در ژورنال‏های علمی دنیا به چاپ رسیدن، توی سایت در صفحه ترک جامع خودارضایی و در صفحه مضرات اضافه کرده ام که هر کدوم از این مقاله ‏ها یکی از ضررهای خودارضایی رو به صورت علمی ثابت کرده که چند تا از ضررها رو اینجا به صورت تیتر وار عرض می‏کنم ولی کاملش رو توی اون صفحه بخونید. که به قول معروف ما رفرنس علمی هم داشته باشیم که اینطوری هم نیست خودارضایی خیلی خوبه و… ما ثابت می کنیم، در حقیقت علم ثابت کرده که خیلی ضرر داره.

مثلاً در مقاله ‏ای که در سال 2009 به چاپ رسیده، اشاره کرده بود که خودارضایی سبب مشکلات پروستات می‏شه و در مقاله دیگر در افزایش افسردگی در اثر خودارضایی رو بررسی کرده بود که حتی نمودارهاش رو هم کشیده بود که هر چه تعداد دفعات خودارضایی بیشتر می‏شه، میزان افسردگی هم بیشتر می‏شه . در مقاله دیگر عنوان شده که خودارضایی یکی از عاملهای ریسک برای سرطان سینه در خانم هاست. کاهش کیفیت اسپرم در مردان، در مقاله دیگری عملکرد نامناسب پروستات رو ثابت کردن، در مقاله دیگری مکانیسم های دفاع روانی زودرس رو گزارش کردن. عکس العمل نامناسب فشار خون در اثر خودارضایی رو به اثبات رسوندن و در حدود 20 مقاله هست که خواستم اینجا به دوستان سرنخ بدم.

بنابراین جنبه بعدی هم این بود که از نظر علمی ثابت شده. جنبه دیگر اینه که کلاً تحقیقاتی که میآن میگن با این مستدلاتی که میگن: ضرر داره، یک سری دیگر میگن: ضرر نداره، خوب گفتیم بعد از اینکه مؤسسه کینزی شروع به کار کرد و تحول جنسی رو در جهان ایجاد کرد، داده های بسیار قلابی رو درست کردن و با پول بسیار زیادی که از مؤسسه راکفلر تأمین می شد اومدن این چیزها رو توی دنیا پخش کردن و تیتر خبری ها رو خریدن و همه جا رو در دست گرفتن و آقای آلفرد کینزی رو که در اصل یک بیمار جنسی بود، به شکل یک قهرمان ملی درآوردن و توی شبکه های آمریکا به قول معروف در دنیا جا انداختن که یک قهرمانه!

و بعد از ایشون که فوت کرد،  مدیر بعدی گفت که ما بالاخره ثابت کردیم که کودکان هم از همون لحظه اول که به دنیا میآن سکشوال هستن و تمایلات جنسی دارن و اینها ببینید چه جنایتی کردن که روی بچه پنج ماهه آزمایش جنسی انجام دادن بچه پنج ماهه رو به ارگاسم رسونده بودن. و خانم جودیت ریزمن هم از این ها شکایت کرده بود و گفته بود: شما اصلاً حق نداشتید هچین کاری بکنید و یک نامه طولانی نوشته بود برای اینها که جواب بدید اینها رو. اون جامعه آماریتون که گفتید بچه بودن، این بچه ها کی بودن؟ آیا پدر و مادرشون در جریان بودن؟ کی روی اینها آزمایش انجام داده بود؟ حالا نمیخوایم زیاد به این موضوع بپردازیم. و کلاً در یکی از تحقیقاتی که کمی درست بود، 75% از داده های خودشون رو مخفی کرده بودن و 25% از داده ها رو گزارش کرده بودن. که اصلاً داستانی داره. و خانم جودیت ریزمن و علاوه بر ویدیوهایی که من دارم روشون کار میکنم و افشاگری میکنم، اصلاً ایشون سه کتاب کامل در رابطه با مؤسسه کینزی نوشتن در رابطه با انحرافات جنسی و ضررهایی که کینزی به بشریت وارد کرده.

حالا همه این ها به کنار؛ در جواب صحبتی که تراپیست گفتن: این تجربیات بدی که داری و این حال و احساسهای بد رو که داری تجربه می کنی، بخاطر احساس گناهیه که الکی خودت تو وجود خودت درست کردی، توضیح میدیم.

احساس گناه چیه؟ ما دو نوع احساس گناه داریم. یک موقع هست که فرد بخاطر اون کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، شاید در کودکی بخاطر اون آموزشهای اشتباه دینی که بهش داده شده، همین جوری احساس گناه میکنه. هر کاری میکنه احساس گناه داره. حتی اگه کار خوبی می کنه باز هم احساس گناه میکنه. همش میترسه که خدا من رو نسوزونه، خدا من رو سنگم نکنه. این نوع احساس گناه، احساس گناه غیر واقعی و مخربی هست که صد در صد خوب نیست و انسان باید به رحمت خداوند تکیه کنه و بدونه که یکی از معنی های اسم های خداوند اینه که: کسی که رحمت او از غضب او پیشی گرفته. یعنی هر چقدر هم خداوند بخواد غضب کنه، رحمتش جلوتر از غضبش هست.

ولی یک زمانی هم هست که احساس گناه واقعیه. بگذارید یک مثال براتون بزنم. شما وقتی یک لیوان آب پرتقال واقعی رو توی دستتون بگیرید و بنوشید، چه احساسی میکنید؟ احساس واقعی خوردن آب پرتقال. بو و طعم واقعی آب پرتقال رو حس میکنید چون این آب پرتقال واقعیه. حالا وقتی که انسان یک گناهی رو که واقعاً گناهه و مثل اون آب پرتقاله حقیقت داره رو انجام میده، دقیقاً احساس گناه واقعی به انسان دست میده. چون در فطرت انسان چیزی جابجا شده، اون تنظیمات فطری انسان ضربه خورده و اون لوح سفید انسان لکه دار میشه و سیاه میشه. برای اینه که اون احساس گناهی که بعد از خودارضایی سراغ انسان میآد، احساس گناه کاملاً واقعی هست. هیچ چیز من درآری و ساختگی نیست.

برای همینه که ما میگیم: اکثر کسانی که خودارضایی میکنن بلافاصله بعد از این کار احساس گناه بهشون دست میده. و در پرسشنامه ای که در کانال و سایت گذاشتیم، مدرک و گواه خوبیه برای این موضوع. حالا احساس گناه رو بگذاریم کنار و از یک جنبه دیگه بررسی کنیم. آقا اصلاً مردم خودمون، مردم کشورمون، کاربرهای عزیز مس به طلا که وقت گذاشتن و پرسشنامه ما رو پر کردن و تا قبل از اینکه من این مقاله رو حاضر کنم، 284 نفر به سؤالات جواب داده بودن و در جواب یکی از سؤال ها که گفته بود: بعد از خودارضایی چه احساسی رو تجربه میکنید؟ 208 نفر گفته بودن: احساس خستگی و کوفتگی میکنیم. 222 نفر گفته بودن: احساس افسردگی میکنیم. 216 نفر گفته بودن: احساس گناه می کنیم. 177 نفر گفته بودن: احساس کثیف بودن به ما دست میده. این ها داده هایی هست که توی یک هفته از پرسشنامه ای که در وب سایت مس به طلا گذاشتیم، جمع کردیم. و برای عزیزانی که این مقاله رو میخونن و به این پرسشنامه جواب ندادن، لطفا برید و جواب بدید و من یک قسمتی رو باز گذاشتم که کسانی که پرسشنامه رو جواب میدن و دکمه Submit رو میزنن و پرسشنامه رو برای ما میفرستن، بعدش دو تا لینک نشون میده و میگه: اگه میخواهید میتونید آمارها رو ببینید. وقتی که روش کلیک کنید نشون میده که چند نفر شرکت کردن و خیلی خوب نشون میده که هر سؤالی رو چند درصدجواب دادن و همه اینها رو همه میتونن ببینن که منحصر به من نباشه.

و چون این پرسشنامه تحت گوگل هست و از تکنولوژی گوگل فرم استفاده میکنه، اصلاً امکان دستکاری در اون وجود نداره و کسانی که به گوگل فرم آشنایی دارن، میدونن که اینطور نیست که امکان عوض کردن داشته باشه و وقتی که کلیک میکنی قسمت بالاش لینک گوگل هست و این یک امکان بسیار عالی هست که گوگل در اختیار محققین قرار داده که بتونن خیلی راحت و ساده پرسشنامه هایی رو طراحی کنن و توی اینترنت پخش کنن.

بنابراین این هم یک دلیل بسیار خوب دیگه بود. حالا ما از چند جنبه بخوایم جواب بدیم که خودارضایی این عوارض و ضررها رو داره؟؟؟ و اگر شما جایی میشنوی که ضرر نداره، مثل این میمونه که به یک نفر بگی: دستت رو ببر و وقتی که خون میآد بگی: نه جدی نیست این خون!!! تو فکر میکنی که داره خون میآد، خون نمیآد!!! در صورتی که به محض اینکه فردی خودارضایی انجام میده حالش بد میشه. پس چرا وقتی که انسان یک کار خوبی رو انجام میده یا مثلاً با وسوسه خودارضایی به کمک خداوند یا هر چیز دیگری مقابله میکنه، یعنی خودداری و پرهیز میکنه، پس چرا بلافاصله حال خوب و بسیار عالی و روحانی بهش دست میده؟ احساس عزت نفس احساس نزدیکی به خداوند بهش دست میده؟ پس چطور این درست کار میکنه؟ ولی اون طرف میگیم: نه این ساختگیه. و فکر میکنی که احساس گناه داری! احساس گناهی که از خودارضایی یا کلاً هر گونه انحراف جنسی به انسان دست میده، کاملاً حقیقی و واقعیه. چیز ساختگی و من درآری نیست.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

27 دیدگاه برای “اثبات علمی ضررهای خودارضایی

 1. گفته:

  سلام من ٧سال درگير خ ا بودم تا ٢سال پيش هفته اي ١بار بود ولي از ٢سال پيش شدت گرفت شد هفتهاي ٣/٤بار ت چند ماه پيش تصميم به ترك گرفتم شروع به ترك كردم تا ٦هفته خيلي خوب شده بودم يعني داشتم بال در مياوردم تغييرات رو كاملاً رو بدنم رو چهرم به خصوص ميديدم از لحاظ رواني هم خيلي خوب شده بودم ارامش خوبي داشتم ولي از هفته ٧ يه دفعه حمله هاي اضطرابي شديدي سراغم اومد جوري كه تركم شكست خورد دچار وسواس فكري شدم رفتم دكتر گفت افسر گي داري يه قرص بهم داد ٣ماه و نيم خوردم و تركم هم همزمان شروع كردم ٣ماه و نيم ولي دوباره شكست خوردم تا اينكه از ١٠هفته پيش تركم رو شروع كردم ولي اين سري هيچ تغيير مثبتي رو خودم نديدم تا الان،فقط دچار كاهش وزن شدم و صورتم هم لاغرتر شد پاي چشام هم گودتر شد اصن يه شكلي شدم نميدونم چرا با وجود اينكه ١٠هفته از تركم ميگذره هيچ تغيير مثبتي نشده و دچار اين عوارض شدم!!!(من اون موقعي كه خ ا ميكردم چهرم خوب بود اصن اينجوري نبودم !فقط ميخواستم بهتر بشم كه!!!)با وجود اينكه تغذييه هم خوبه ازمايش دادم سالممم ولي چرا اينجوري شدم؟!ايا خوب ميشم؟چهرم برميگرده؟چهره خوبي داشتم،اين عوارض طبيعيه؟!پس چرا اون سري كه ترك كردم هرروز بهتر شدنم رو ميديدم از همه لحاظ،چهرم عالي شد بود عالييي. ميشه راهنماييم كنيد بدجور كلافم كرده روحيم رو خراب كرده، من اصن به خ ا فكرم نميكنم چون متنفر شدم ازش ولي چرا اينجوري شدم نميدونم؟!؟!

  • کوثر سلمانی
   کوثر سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…..
   بله اینکه چهره و انرژی شما در مسیر پاکی قرار بگیرید برگردد بله برمیگردد فقط کافیست اصول ترک خودارضایی را بخوبی اجرا کنید وتمامی توصیه ها را عملی کنید، در صورتیکه بسیار عاجز شدید در مقابل این بیماری به انجمن رایگان و امن معتادان جنسی گمنام مراجعه کنید….
   بهتر هست تمرکز شما روی بهبودی باشد و باور کنید که امکان موفقیت هست
   اینکه بار اول نتیجه گرفتین و حالا نتیجه بار اول را نمیگیرید بخاطر انرژی های مکرر از دست رفته هست و حتی اینکه ممکن بار اول هیجان داشتین و خوب پیش میرفتین اما بار دوم که لغزش داشتین یه مقدار دلسرد شدید و ذهن شما هم پیام های شکست را میفرستد و شما نتیجه دلخواه را نمیگیرید
   اما این اطمینان را به شما میدهم در مسیر پاکی هدایای زیادی در سر راه شما قرار خواهد گرفت

  • albert jobs
   albert jobs گفته:

   بسم الله ارحمن الرحیم؛سلام دوست من هم مثل شما وشاید بد تر از شما بودم من کسی بودم که یک روز در میان این کار زشت و ناپسند رو انجام میدادم و در ضمن ادم بی خدا و یا همان اتئیست بودم و حتی چند ماهی متاسفانه شیطان پرست شده بودم ولی انگار درونم یک چیزی کم داشت؛یک احساس خلاء میکردم و این که خدا قبل از ماجرای ماجرای اتئیستیم و این ماجرا ها خیلی به من و خانوادم سر مسائل مختلف رحم کرده بود و به معنای واقعی معجزه نشون داد و یک روز که تنها بودم انگار همه ی اینها از جلوی چشمم رد شد و یک حس پشیمونی و ندامت درونم شکل گرفت و همین چند وقت پیش که 28 ماه صفر بود شروع کردم به نماز خوندن و البته تقریبا از دو ماه پیش از نماز خوندن با قران انس گرفته بودم و بحمد الله خدا کمکم کرد و پورنوگرافی رو کامل ترک کردم و خود ارضاییم شد ماهی یک دفعه والان هم خدا رو شکر این عمل شنیع رو انجام ندادم .پس اول به خدا توکل کن و بعد از رهنمود های این سایت استفاده کن.یا علی مدد.انشاءالله موفق باشی

  • کوثر سلمانی
   کوثر سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…‌
   زمان مشخصی ندارد و بسته به شدت زمان مصرف شخص و چگونگی اجرا کردن اصول ترک خودارضایی هست….
   فقط این را میشه گفت بعد از ۹۰ روز حال واحساس فرد کمی ثبات پیدا میکند و بعد از شش ماه فرد وارد دنیای زیباتری میشود…
   شما بهتر هست روز به روز جلو برین و فقط برای همان روز که پاک ماندین خودش عالیه
   این بیماری همیشه هست لکن فرد وقتی اصول را پیش گیرد در امان هست.

 2. salah
  salah گفته:

  با تشکر از مطالبتون
  اینجا باس گفت چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
  خب این برای همه ما آشکاره که خودارضایی عوارض خیلی بدی رو هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی روانی برامون داره
  زندگیمونو نابود کرده به طرزی که همه کارامون با شکست مواجه میشه ..این افراد که میگن الکیه برن خودشونو اصلاح کنن

 3. مرآت
  مرآت گفته:

  متاسفانه در جامعه ما روانشناس ها و مشاورانی وجود دارند که این خودارضایی و دوستی با جنس مخالف را برای برون رفت از افسردگی و مشکلات خواب و اضطراب تجویز می کنند. مایه تاسف است که تعلیمات این سایت برای تمام مشاورین و روانشناسان مغفول بماند . و نظریه های جنسی جدید منفک از نظریه های افراطی فروید است. بسی شایسته است و رسالت همه ماست که دوره استحاله جنسی رو تبلیغ کنیم

 4. beh nazar
  beh nazar گفته:

  سلام
  عوارضی که در بالا اومده حداقل برای بنده کاملا ملموس و صحیح بوده از تضعیف سوی چشم گرفته تا بهم ریختگی چهره، گودشدگی چشم ها، عدم حضور در جمع و گوشه گیری، کاهش اعتماد به نفس و عدم اظهار نظر در سناریوهای مختلف مشارکت جمعی، لرزش دستها، کاهش فن بیان، و در مورد متاهلین زودانزالی و احساس گناه شدید و …. همه و همه از حداقل عوارض این بلای خانمان سوز هستند که هر چه سریع باید نسبت به ترک این عمل قبیح اقدام نمود.
  با تشکر

 5. reza99
  reza99 گفته:

  بله من هم توی یه مقاله ای علمی در مورد مضرات خود ارضایی میخوندم که مگفت که مغز انسان فرق بین سکس واقعی و سکس ساختگی(خودارضایی) رو متوجه میشه و باعث حقارت در وجود انسان میشه و کلی ضررات رو از این طریق وارد انسان میکنه

 6. غلام ادب عباسم
  غلام ادب عباسم گفته:

  سلام
  عوارضی که درباره خود ارضایی گفته شده واقعا کاملا دقیقه و ب نظر من هر کس این عوارض و بخونه دیگه سراغ این کار نمیره من خودم این عوارض و رویه ی کاغذ نوشتم و هر چند روز یک بار نگاش میکمم تا یادم بمونه ب شما هم پیشنهاد میکنم انجامش بدین

 7. اقا رضا
  اقا رضا گفته:

  متاسفانه این مشکل روز به روز در جامعه ما با افزایش مشکلات که در پی ان به تاخیر افتادن ازدواج را در پی دارد در حال گسترش است از عوارض خود ارضایی میشه به اعتیاد و انزال زود رس میتوان اشاره کرد د ر افراد متاهل به بحران تبدیل شده .همچنین خود ارضایی در دراز مدت میتواند به سلول های مغزی هم اسیب وارد کند…تلاش کنیم تا این اعتیاد را کنار بگذاریم

 8. محمد کشوری غفار
  محمد کشوری غفار گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم.
  اینکه شما از لحاظ علمی در سایت تون ثابت کردید خیلی خوبه و من تا امروز فک میکردم که از لحاظ علمی مشکلی نداره. واقعا جای شکر داره که این موضوع رو فهمیدم. اما اساس حرف من در مورد حالت احساسی موضوعه و نه علمیش. همینطور که خودتون اگاه هستید متاسفانه وقتی که عمل خودارضایی انجام میشه انسان بخاطر عزت نفس پایین که در اثر همون خودارضایی های قبلی بوده احساس افسردگی میکنه و ریشه خیلی از مشکلات بعدی از همین افسردگی بوجود میاد.
  واقعا باید خداروشکر کرد که چنین انسان بزرگواری در کشورمون هست و اموزشهای بی نظیری رو به صورت رایگان در اختیار ما قرار میدن.
  از شما سپاسگزارم و براتون دعا میکنم…

 9. onlygod
  onlygod گفته:

  من میدونستم که خود ارضایی ضرر دارد ولی نه دیگه اینقدر واقعا برای خودم متاسفم که چه بلایی به سر خودم آوردم از خدا میخوام که سو چشمانم بهم برگرده و از طرفی من مگس پر هم دارم این مورد مرا از نظر روانی واقعا بهم ریخته صد در صد این مشکل باید از درون خودم برطرف شود که به یاری خدا و آموزشهای شما بتونم به خواسته ام برسم

 10. be omide khoda
  be omide khoda گفته:

  سلام
  خداقوت میگم به جناب آقای زارع و مجموعه مس به طلا
  و تشکر میکنم بابت مطالب و آموزش های مفید و عمل خداپسندانه ای که انجام میدین ان شاالله روز به روز توفیق بیشتری نصیبتون بشه.
  در باب حس گناه میخواستم تجربه خودم رو به اشتراک بذارم
  من از بچگی دقیق یادم نمیاد چندسالگی ولی فک میکنم قبل از بلوغ بود خاطر یک سری مسائلی که پیش اومد ناخواسته دچار این کار شدم و ازهمون موقع هربار حس گناه شدیدی بهم دست میداد و خلا و ناراحتی بزرگی در وجودم احساس میکردم با اینکه اون موقع اصلا اطلاعی راجب این عمل زشت و اینکه گناه هست و یا چه عوارضی داره نداشتم و بخاطر ترس و شرم نمیتونستم مطرح کنم یعنی هیچ تلقینی در کار نبود و این همون حس گناه فطرت پاک انسانه و با این وجود ارتباطم رو با خدا قطع نکردم سعی کردم با وجود حس گناهی که داشتم نمازهامو بخونم و خداروشکر پیشرفتهای خیلی خوبی توی ترک داشتم مدت ها پاک بودم و حال روحانی زیبا و عجیبی داشتم به خدا نزدیکتر شدم برکات وارد زندگیم شد آثارش که تا اون موقع متوجهش نبودم از وجودم پاک میشد احساس پاکی و سبکی میکردم خیلی لذت بحشه نزدیک شدن به خدا،، ولی بخاطر مراقبت و پرهیز نکردن اصولی دوباره تو این دام افتادم ولی هربار شکست قویترم کرد و ناامید نشدم و با قدرت بیشتری ادامه دادم لطف خدا شامل حالم شد که با این سایت آشنا شدم که با آموزه های این تیم ارزشمند بتونم توبه مو کامل کنم چون میخوام اون حال خوبو برای همیشه داشته باشم. دوستان خوبم دقت کنید خلوت و تاریکی و بیکار موندن و تصوراتی ک جلوشون گرفته نمیشه و از همه مهمتر نبستن ورودی های ذهن و چشم (کوچکترین جزئیات تاثیر منفی میتونه داشته باشه تو ناخودآگاهمون) مهمترین عوامل انحرفه. و از طرفی دوستی با خدا و ناامید نشدن راه نجاته. مطمئن باشید به هرصورتی که بااین سایت آشنا شدید لطف و اراده و کمک خدا بوده و اشاره ای برای شما ان شاالله روزی که هیچکس درگیر نباشه . موفق و پاک باشید. سپاس از مس به طلا

 11. Alireza1377
  Alireza1377 گفته:

  سلام وقت بخیر من بعنوان کسی که از چهار پنج سالگیم شروع کردم این عمل زشتو تا الن که ۲۱ سالمه واقعا عوارضشو متوجه شدم از افسردگی بگیرید تا خستگی و بی حالی و عوارض جسمیشم ک نگم براتون از ضعف چشم بگیرید تا… دیگ حس نابودیو دارم حس میکنم😎ولی الان از اول شهریور شروع کردم به ترک کردن به یاری خدا و کمک مس به طلا بتونم موفق باشم توی این زمینه😁

پاسخی بگذارید