تقصیر من تقصیر او

my-fault-your-fault
5
(3)

در این مقاله در رابطه با این موضوع صحبت می کنیم که اگر ما در رابطه ای بودیم که اون رابطه به هر دلیلی تموم شده و ما از هم جدا شدیم، این جدایی تقصیر من بود یا او؟

خوب خیلی طبیعیه که هر کسی اولین فکری که سراغش میاد، اینه که تقصیر اون بود و همه تقصیرها به گردن اون طرف مقابله و من خوب بودم و او بد بود. به خاطر اینکه او آدم خوبی نبود و بخاطر اینکه او قدر منو ندونست، ما از هم جدا شدیم. هر دو طرف این فکر رو می کنن. آقا فکر می کنه که تموم تقصیرات گردن خانمه و خانم هم فکر می کنه تموم تقصیرات گردن آقاست.

خیلی طبیعیه که هر کس پیش خودش یک طرفه به قاضی میره و تقصیرها رو به گردن طرف مقابلش میندازه. ولی آدم زرنگ چیکار می کنه؟ انسانی که می خواد واقعاً بعد از جداییش می خواد از زندگیش لذت ببره و همونطور که قبلاً هم گفتیم: جدایی آخر دنیا نباشه براش، چیکار می کنه؟ میگه: اصلاً اینطور نیست. من میام میشینم و تقصیرات خودم رو توی این رابطه در میارم خیلی صادقانه. و به تقصیرات خودم می پردازم.

اشتباهاتی که من در رابطه کردم. چون هر کسی فرض کنید یک زن و شوهر وقتی جدا میشن، پدر و مادر و خانواده و اینا وقتی که صحبت میشه، هر کی حق به جانب خودش حرف می زنه و میگه: اون بد بود و من خوب بودم. فقط بدی های اونو میگه و خوبی های خودش رو. ولی وقتی توی خلوت خودش هست، هر کسی می تونه بشینه و با خودش بگه که من چه اشتباهاتی کردم؟ اشتباهات من چی بود؟ اشتباهاتش رو در بیاره و روی اونها کار کنه.

حالا وقتی که آدم می خواد این کارو بکنه، درسته این کارو میشه کرد، من اشتباهات خودمو در بیارم و روشون کار کنم. ولی افکاری سراغ انسان میاد که این افکار چی هستن؟ میگن: خوب پس ظلم هایی که اون در حق من کرد چی میشه؟ و الان داره راست راست برا خودش می گرده و زندگیش رو می کنه. حتی اگه من هم حالم خوب بشه و زندگی خوبی داشته باشم، امیدوارم که او مثلاً به خاک سیاه بشینه! امیدوارم که دست به طلا بزنه، خاک بشه! اگر این نفرین ها رو بکنیم و راضی نباشیم. این افکار میاد هجوم میاره به انسان و میگه: درسته من روی اشتباهاتم کار می کنم، ولی او هم نباید قصر در بره. امیدوارم که روز خوش نبینه و آب خوش از گلوش پایین نره!

این افکار صد در صد از جانب شیطان میاد و نمی خواد حال ما خوب باشه و ما حال خوب رو تجربه کنیم. همش از روی کینه و رنجش و نفرت و انتقام جویی میاد. و تموم اینها رذائل اخلاقی هستن که شیطان آتیش اونها رو توی وجود ما شعله ور تر می کنه. اینه که طرف بعد از پنج سال جدایی، وقتی اسم طرف رو که میارن، خونش به جوش میاد و میگه: امیدوارم که فلان فلان بشه مثلاً!

در صورتی که خشم و کینه و رنجش و نفرین کردن، شنیدین این جمله معروف رو: مثل این می مونه که ما سمی رو بنوشیم و انتظار داشته باشیم که با نوشیدن این سم، اون طرف مقابل بمیره که هیچ وقت این اتفاق نخواهد افتاد.

خانم لوییز هی (Louise Hay) توی کتاب شفای زندگی میگن: کینه و رنجش و نفرت عامل اصلی سرطانه. اگر کسی به مدت طولانی نفرت و کینه ای از کسی به دل داشته باشه، بعدها تبدیل میشه به سرطان. و حتی توی کتابشون انواع و اقسام بیماری ها رو که ریشه روانی دارن رو گفتن که مثلاً چی هستش. مثلاً یادمه که می گفتن: جوش صورت عامل روانیش عدم امنیت هست. حالا در کنار اینکه به پوستش برسه و درمان های فیزیکی رو پوست انجام بده، باید بره اون عدم امنیت رو توی وجودش درست کنه تا صورتش خوب بشه. و سرطان هم عامل اصلیش کینه و نفرته. لوییز هی تجویز می کنه که کسانی که سرطان دارن، اول از همه باید برن کینه ها و رنجش ها رو از وجودشون پاک کنن. کسانی رو نبخشیدن رو ببخشن.

اگر توی رابطه ای که بودیم، جدا شدیم، بهترین کاری که می تونیم کنیم، تقصیرهایی که او داره و ظلم هایی که او در حق ما انجام داده بخوایم رها بشیم، چیه؟ بهترین کار اینه که برای او دعا کنیم. تمرین بسیار سختیه. یک نفر مثلاً به ما ظلم کرده، توهین کرده، بدی کرده و ما براش دعا کنیم.

خیلی شاید بیش از حد این جمله عارفانه به نظر برسه، ولی باور کنید اگر کسی این رو امتحان کنه، مثل آبی می مونه که روی آتیش ریخته باشن. فردی که به شما بد ترین توهین ها رو کرده، همون موقع براش دعا کنیم و بگیم: خدایا نجاتش بده. چون اونی که توهین کرده، اونی که ظلم کرده، اونی که توی رابطه ما رو قال گذاشته و حتی به ما خیانت کرده، براش دعا کنیم که: خدایا او حالش بده! او تحت سیطره شیطان قرار داره. دعا کنیم که نجات پیدا کنه و راه درست رو پیدا کنه.

دعای ما مستجاب بشه یا نشه یا خداوند او رو به راه راست هدایت بکنه یا نکنه در حیطه کنترل ما نیست و اصلاً هم نمی خوایم بدونیم که چه اتفاقی می افته. ما دعا رو به این منظور می کنیم که خودمون حالمون خوب بشه.

این تمرین رو من توی مالزی توی یک وبلاگی پستی گذاشتم و یک نفر اومد پست من رو مخالفت کرد و خیلی کوبید اون پست رو و خیلی توهین کرد. خیلی. یعنی یک متن چند خطی، دیدی گاهی اوقات یک متنی رو می خونی، هر خطش دل آدم رو به درد میاره؟ زیر پست من توهین های خیلی بدی کرده بود. که من از یکی از دوستام توی مالزی قبلاً هم گفتم در رابطه با ایشون که یک آقای ایرلندی بودن، مسن بودن و پنجاه و خرده ای ساله بودن و خیلی من از ایشون چیز یاد می گرفتم. بعد از این واقعه با ایشون در تماس بودم و گفتم: خیلی حالم بده و چیکار کنم اینقدر به من توهین شده و… من که منظوری نداشتم، چرا این اینجوری نوشته و… ایشون گفت: براش دعا کن. گفتم: آخه مگه میشه؟ من الان نفرت تموم وجودم رو گرفته. اگه الان اینجا بود بهش حالی می کردم که فلانه…

ایشون گفت: براش دعا کن. و اون فرد کلماتی که به کار برده بود اینقدر بد بود که نگو، اون موقع سه سال پیش خوب من شکنندگیم بیشتر بود و الان به لطف خدا خیلی بهتر شدم. وقتی انسان در مسیر خداوند قدم می گذاره، روز به روز پذیرشش بالا میره. کاری نداریم. یک هفته طول کشید و من هر روز برای اون فرد دعا می کردم. و انگار که هر روز نفرتم کمتر و کمتر میشد نسبت به ایشون. مثلاً اگه نفرتم روز اول صد در صد بود، روز دوم شد نود درصد، روز سوم شد هشتاد درصد، روز چهارم شد پنجاه درصد… بعد از یک هفته دیدم نه تنها نسبت به اون فرد نفرتی ندارم، بلکه انگار توی ذهن با او دوست شدم. انگار رفتم توی موضع او نشستم و فهمیدم چرا اون این کارو کرده.

خیلی تجربه زیبایی بود. و ما می تونیم اینکارو بکنیم. اگر در رابطه مون شکست خوردیم، جدا شدیم و هر اتفاقی افتاده دعا کنیم برای اون فرد. تا دعا نکنیم و از این رنجش ها رها نشیم، نمی تونیم روی خودمون کار کنیم. هر چه بیشتر کار کنیم، حال ما روز به روز بهتر میشه. چون که با هر نفرین کردنی که ما بخواهیم بد خواهی کنیم و نفرین کنیم، ما یک توده ای از انرژی سیاه و منفی و می خوایم بفرستیم به سمت طرف و قبل از اینکه اون توده انرژی سیاه به اون فرد برسه، وجود خود ما رو آلوده می کنه و بعد به اون فرد می رسه. ولی وقتی که برای او دعا می کنیم وجود ما پر از نور میشه، پر از نور الهی میشه. چون که داریم با خدا حرف می زنیم. وجود ما پر از نور میشه و اول از همه خود ما پاک میشیم.

ما این دعا رو به سمت او می فرستیم، می خواد مستجاب بشه، می خواد نشه. مهم نیست. مهم اینه که ما پاک شدیم. و اون نور در وجود ما ما رو پاکیزه و تطهیر کرد. و اصلاً هم مهم نیست که چه ظلم هایی در حق ما کرده، چه اتفاقاتی افتاده. دیگه ما وارد جزییات بدی هایی که او کرده، نمیشیم. ما وارد جزییات اشتباهات خودمون میشیم. ببینیم که من اینجا چیکار کردم و اگر من یک تلنگر زدم و اون در جوابش پنج تا کشیده توی گوش من زد، اون پنج تا کشیده رو ما کاری نداریم، اون باید بره و روی خودش کار کنه. من میام و میگم: من چرا این تلنگر رو زدم؟ از کجا می اومد؟ از خشمم می اومد؟ از چی می اومد؟ و روی اون کار کنم. و اینجوریه که ما رشد می کنیم و دلمون میشه دل دریایی.

دیدین که خیلی ها میگن: دلش مثل دریاست؟ مثل پیامبر اکرم (ص) که چه توهین ها، چه فحش ها، چه ناسزاها به ایشون می گفتن و دل ایشون دریا بود. چرا؟ چون که بزرگ بود، روح بزرگ بود، مثل یک کوهی بود که آب دریا می خوره بهش و این کوه با صلابت ایستاده. آب دریا می خوره توی بدنه کوه و می ریزه پایین. توهین های افراد می خوره بهش و می ریزه پایین. مثل آسمانی می مونه که دریا هر چقدر هم طوفانی باشه، موج ها هر چه به آسمان پرتاب بشن، به آسمان نمی رسن. میگن که اینقدر روح خودتون رو بال ببرید و بزرگ کنید که توهین های دیگران اصلاً به شما نرسه. همون پایین بمونه.

می دونید چی میگم؟ یعنی برد توهین های دیگران اینقدر کم باشه که شما اونقدر رفتید بالا و روحتون بزرگ شده که دیگه هیچ چیز روش اثر نخواهد داشت.

و انسان واقعاً می تونه به اینجا برسه…

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

6 دیدگاه برای “تقصیر من تقصیر او

 1. امیرعباس
  امیرعباس گفته:

  امیرعباس, [۲۷.۱۱.۱۷ ۱۶:۱۷]
  درمورد جدایی
  جدایی در زندگی اکثریت افراد وجود دارد ولی نحوه برخورد با ان در افراد مختلف متفاوت است خیلی ها بعد از جدا شدن ونابود شدن زندگی شان طرف مقابل رامقصر می دانند ومی گویند تا انجایی که توانستم کوتاه امدم ولی تمام تقصیرات با اوست که به خاطر زندگی اش حاضر نشد گذشت کند وهر روز به این فکر است که او مقصر بوده نه من وبا گذشت سال ها هروقت نام او می اید به خود خودمان گر می گیرد وناله ونفرینش به اسمان است که چون زندگیم راخراب کرد کاش زندگیش خراب شود از لحاظ روانشناس هم گفته شده که اینجور کینه و حسد ها باعث سرطان می شود یا حتی اعصاب خوردی ها که برای فرد به وجود می اید باعث چوش صورت می شود ولی اگر فردی بعد ازجداشدن بااین واقعیت کنار بیاید که شاید تیکه هم نبودیم یا هر دومقصر بودیم وبا این قضیه کنار بیاید وبرای خودش واوهم دعا کند صددرصد ارامش می یابد

  • سلمانی
   سلمانی گفته:

   سلام دوست عزیز…
   بله درست میگین ما لایق آرامش هستیم با ای افکار ورنجش ها کاری درست نمیشه که ؛ باید هوای خودمونو داشته باشیم و به خودمون عشق بدیم، یکی از عشق هایی که میتونیم به خودمون بدیم رها کردن خودمون از رنجش ها

 2. اقا رضا
  اقا رضا گفته:

  بیایم همیشه مثبت نگر باشیم تا نیروهای مثبت رو به سمت خودمان جذب کنیم در احادیث دینی که از امامان نقل شده گفته شده که برای هم دعا کنیم اینکار نفرت و افکار شیطانی رو نابود میکنه و نیروهای خوب رو به سمت انسان سوق میدهیا گفته شده که ابتدا میخواهید دعا کنید اول برای دیگری دعا کنید بعد برای خودتون……….در شکست های رابطه ای اگر یه درصد هم مشکل از طرف ما باشه بلاخره ماهم مقصریم و باید ماخذه بشیم پس به دنبال تلافی و دنبال مقصر نگردیم چرا که هردو مقصریم

دیدگاهتان را بنویسید