تمرین نوشتن شبانه سالیتود

solitude-nightly-moral-inventory
5
(1)

 

در این مقاله در رابطه با یکی از تمرینات بسیار قدرتمندی که در دوران سالیتیود یا دوران خلوت درون می تونیم استفاده کنیم، توضیح خواهیم داد. ما گفتیم: دوران سالیتیود دورانی هستش که ما توی اون دوران سعی می کنیم که خودمون رو خیلی بیشتر و بیشتر بشناسیم و بعد از خودشناسی به خداشناسی برسیم و خودمون رو از درون پر کنیم که آماده باشیم وارد یک رابطه عاشقانه و ازدواج بشیم.

حالا چه قدم های عملی باید برداریم که خودمون رو هر چه بیشتر و بیشتر بشناسیم؟ یکی از تمریناتی که می تونیم انجا بدیم این هستش که: هرشب یک وقتی رو اختصاص بدیم به اینکه در رابطه با اتفاقاتی که توی طول روز افتاد، بنویسم و رفتار خودمون رو در طول اون اتفاقات و رویدادها ثبت کنیم و روی اونها کمی فکر کنیم. که اگر رفتار اشتباهی انجام دادیم، سعی کنیم که در آینده اون رفتارو انجام ندیم و اگر رفتار خوبی انجام دادیم، سعی کنیم که این رفتارو در خودمون تقویت کنیم و از انجام اون رفتار خوب سپاسگزاری کنیم و خدا رو شکر کنیم.

حضرت امام موسی کاظم علیه السلام یک حدیثی دارن که این نکته رو خیلی قشنگ بیان می کنن و می فرمایند: از ما نیست کسی که اعمال خود را محاسبه نکند. اگر نیکی کرده، از خدا بخواهد بیشتر نیکی کند و خدا را بر آن سپاس گوید. و اگر بدی کرده از خدا آمرزش بخواهد و توبه نماید. یعنی امام موسی کاظم این تکنیک رو خیلی زیبا یاد دادن و ما می تونیم هر شب این رو انجام بدیم و اگر بخوایم این تمرین خیلی قدرتمند و قوی روی ما جواب بده و دوران سالیتیود رو به کیفیت بسیار بالایی برسونه، باید حتماً از قلم و کاغذ استفاده کنیم و بنویسیم. و کلاً توی تموم تمرین ها و تکنیک هایی که توی این کانال آموزش میدیم و صحبت از نوشتن میشه، منظور ما نوشتن روی کاغذ هست. تایپ کردن و روی موبایل، آی پد و نت پد نوشتن، شاید اثرش مفید باشه؛ ولی به هیچ عنوان قدرتی که نوشتن روی کاغذ داره، اونها نخواهند داشت. چونکه همونطور که گفتیم: دستخط انسان ویژگی های بسیار خاصی داره که میشه از طریق اون انسان با ناخودآگاه خودش تماس برقرار کنه. پس هر شب بیایم در رابطه با اتفاقاتی که در طول روز افتاد، بنویسیم و کلاً رفتار خودمون رو آنالیز شبانه کنیم.

شما هر سازمانی رو که ببینید، مثلاً بانک؛ آخر روز میان حساب ها رو کم و وجه می کنن و همه چیز رو بالانس می کنن، تمام حساب ها باید صفر بشه، بدهکار و بستانکار باید صفر بشه و اون تراز مالی آخر روز رو باید ببندن تا اینکه بانک تعطیل بشه و کارمندها برن خونه. حالا ما می تونیم این تکنیک رو برای رفتارهایی که در طول روز داشتیم، انجام بدیم. این باعث میشه که مثلاً اگر در طول روز ظلمی کردیم، شب وقتی می نویسیم بهش آگاه میشیم و دیگه حداقل فردا تکرارش نمی کنیم و در پی جبران کردن اون بربیایم. اگر هم خوبی کردیم، میایم و اون خوبی رو توی خودمون تقویت می کنیم. این تمرین باعث میشه که نه تنها خداوند از ما راضی باشه و سطح روحانیت ما بالا بره، بلکه باعث میشه که ما خودمون رو هر چه بیشتر و بیشتر بشناسیم. اینکه ما میگیم خودمون رو بشناسیم، خوب چه جوری بشناسیم؟ یکی از قوی ترین تمرین هایی که ما می تونیم خودمون رو بشناسیم این هستش که: توی رفتار خودمون در طول روز کنکاش کنیم و اونها رو بیاریم بذاریم زیر ذره بین و روشون فکر کنیم ببینیم چیکار کردیم.

بعد کم کم می بینیم که به مرور زمان یک لیستی می تونید تهیه کنید، یا حالا توی ذهنتون یا توی جایی بنویسید که مثلاً می بینید شما آدم مهربانی هستید. در چه زمینه هایی مهربان هستید؟ مثلاً دوست دارید توی این زمینه ها به دیگران کمک کنید. اینها میشه خصوصیات شخصیتی شما که کم کم در طول چند مدت که بنویسید، مثلاً یک ماه، دو ماه، سه ماه که در مورد خودتون بنویسید، دستتون میاد که خصوصیات اخلاقی و رفتاری شما چی هست.

و اگر هم توی شک و بهه باشیم که یک اتفاقی افتاده و یک رفتاری رو کردیم و نمی دونیم این رفتار درست بوده یا نه؟ و یا اصلاً دانشمون به اندازه کافی نباشه، چیکار می تونیم بکنیم؟ از یک کسی که بهتر از ما میدونه، می تونیم بپرسیم. چونکه همیشه میگن: توی مسیر روحانی و عرفانی و هر مسیری که انسان بخواد به سمت خدا بره، خیلی خوبه که یک استادی و کسی که چراغ راهش باشه، داشته باشه. که میگن: طی این مرحله بی همرهی خضر مکن. داستان موسی و خضر رو میدونید که موسی سمبل عقل و خضز سمبل معنویت و روحانیت و حالت استاد و راهنما برای موسی داره. موسی سؤالات زیادی می پرسه، حکمت کارهای او رو می پرسه و به همین ترتیب ما هم توی زندگیمون می تونیم یک شخصی رو که باور داریم و می دونیم که بیشتر از ما تجربه داره، دنیا دیده تر هست و از همه نظر از ما بهتر هست رو پیدا کنیم و سؤالاتمون رو با او چک کنیم. و نگران این نباشیم که ما کیو پیدا کنیم؟ از اون وقتی که انسان تصمیم می گیره که توی این مسیر وارد بشه و به سمت خداوند حرکت کنه، خداوند لنگ نمی ذاره انسان رو. اینو اصلاً شک نکنید.

جواب سؤالا های شما به شما خواهد رسید. فقط کافیه انسان طالب باشه و سعی کنه شخصیت خودشو بشناسه و روی اون کار کنه و ابعاد مثبتش رو تقویت و صیقلی کنه و ابعاد منفی شخصیت رو به تدریج و با کمک خداوند ضعیف تر کنه و با خصلت های مثبت جایگزین کنه. اگر به این مسیر وارد شدید، در طول مسیر جواب ها به شما خواهد رسید. حالا از هر جایی. از رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، اینترنت، دوستان… دیگه وقتی شما سؤالی توی ذهنتون مطرح شد و سؤالی توی کائنات مطرح کردید، مطمئن باشید که جوابش به شما خواهد رسید. پس امیدوارم که هر شب این تمرین رو انجام بدیم و اتفاقاتی که در طول روز افتاد در رابطه با اون ها بنویسیم و رفتار خودمون رو توی اون اتفاقات بررسی و بازرسی کنیم و ببینیم که به قول معروف با خودمون چند چند هستیم.

 

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

5 دیدگاه برای “تمرین نوشتن شبانه سالیتود

 1. R
  R گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای زارع من واقعیتش این تکنیک رو استفاده نکردم چون سربازم و شرایطشو ندارم شبا بنویسم.ولی تکنیک رو که قبلا گفته بودین استفاده کردم همون لیست شکرگذاری.جالب این بود که تو روز دوم که این کارو کردم جواب گرفتم و چیزیو که نوشته بودم بهش رسیدم

 2. محمد کشوری غفار
  محمد کشوری غفار گفته:

  سلام و عرض ادب.
  من تجربه خودمو در مورد تکنیک شکرگزاری میخام بگم.
  من کتاب معجزه شکرگزاری خانم راندا برن رو مطالعه کردم و به دوره هاش عمل کردم.
  اولین دستاوردش اینه که با شروع مطالعه تازه معنی و مفهوم شکرگزاری حرفه ای یا واقعیو میفهمیم.
  دوم هروز وقتی که سپاسگزاری میکنیم حالمون خوب میشه و بعد از یه مدت میبینیم ک چقدر نعمت زیر دستمون بوده و نمیدونستیم.
  سوم اینکه اعتماد به نفس مون فوق‌العاده افزایش پیدا میکنه.
  و هزاران نتیجه دیگه که میشه از این کتاب گرفت…
  من تا حدود زیادی منظورتونو فهمیدم و مطمئنم که روش فوق حتما کارامده.
  بازهم بی نهایت سپاسگزارم.
  اجرکم عندالله

 3. onlygod
  onlygod گفته:

  سلام این تکنیک واقعا فوق العاده اس من بعد ازخواندن این مطلب و مطالب مرتبط دیگر در سایتهای دیگر کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر را هم مطالعه کردم و هر روز که از خواب بیدار میشوم اول میگم خداجونم سلام و شکرت که هنوزم وقت دارم و تا اخر شب این جمله خدایا شکرت را تکرار میکنم و باعث شده که یادم باشه که خداوند ناظر به اعمال من است. آقای زارع من ازتون خیلی ممنونم که راه درست به ما نشان میدین. با آرزوی برکت فراوان برای شما

پاسخی بگذارید