مردم گرسنه اند!!؟

people-are-hungry
0
(0)

در این فایل صوتی در رابطه با روحانیت، معنویت و رابطه اون با گشنه بودن مردم صحبت می کنیم.

حالا این کلمه رو عامیانه به کار می برم، چونکه فردی به من می گفت: مردم گشنه هستن! تو داری از روحانیت و معنویت صحبت می کنی؟ دلت خوشه ها!! دقیقاً جمله ای که به کار برده شد. اتفاقاً نکته بسیار مهم، عمیق،کلیدی و پایه ای که توی این جهان هستی وجود داره، دقیقاً توی این جمله داره بهش اشاره می کنه: که اگر مردم گشنه اند، اگر مردم از نظر اقتصادی، برکتی و روحی در سطح بسیار پجایینی هستن، دلیل اصلیش اینه که از روحانیت و معنویت و خداوند به دور افتادن!

یعنی این جمله که میگه: مردم گشنه اند، چرا از روحانیت حرف می زنی؟ در اصل واقعیتی که پشت این جمله هست و متأسفانه اون واقعیت رو نمی بینن، اینه که گشنه بودن مردم به خاطر اینه که معنویت توی زندگی اونها نیست. مگه میشه کسی که معنویت و روحانیت توی زندگیش باشه و خداوند توی زندگیش حضور داشته باشه و گشنه باشه؟ و اونقدر که لازم داره، براش نعمت نباشه؟ خداوند مظهر لطف و رحمت و نعمت و برکت بی نهایته.

اگر ما می خوایم واقعا پولدار باشیم و به قول این دوست عزیزمون گشنه نباشیم، اولین، مهم ترین و اضطراری ترین کاری که می تونیم انجام بدیم اینه که سریعاً رابطه خودمون رو با خداوند برقرار کنیم. چرا؟ چون ما کانال های دریافت برکت از جهان هستی رو کور کردیم، وقتی که ما می خوایم از خداوند دور باشیم و با روحانیت و معنویت کاری نداشته باشیم! اگه ما با اینها کاری نداشته باشیم، خوب معلومه درهای برکت خداوند رو روی خودمون بستیم. و بله. به قول این دوستمون باید گرسنگی و تشنگی هم بکشیم. و باید بی برکتی هم بکشیم. دوری از خداوند و دوری از نعمت ها هم واقعاً نتیجه طبیعی اون نوع زندگی کردنه.

ببینید در این جهان هتسی، همه چیز بر اساس قوانین بسیار دقیقی تنظیم شده. قوانینی که مو لای درزش نمیره. همونطوری 4=2+2 و این قانون ثبت شده، تضمین شده و تأیید شده و اثبات شده توی علم ریاضی، یا 6=3×2، این قانون هر جای دنیا هم که بری، این قانون ثابته. برای رسیدن به پول، ثروت و موفقیت هم قوانین بیسار دقیقی وجود دارن که خداوند اینها رو قرار داده و مو لای درز اوین قانون ها نمیره. امکان نداره کسی بر اساس قوانین جذب ثروت عمل کنه و در بعد معنوی اون رفتارها و حرکت ها رو انجام میده، با بعد معنوی قوانین جهان هستی منطبق باشه، ولی به ثروت نرسه. امکان نداره! کسی که گشنه هست و از اون گشنه بودنش راضی نیست، دلیلش اینه که از خداوند دور افتاده. از قوانین معنوی دور افتاده. خارج از اتوبان رسیدن به سعادت داره رانندگی می کنه.

و این دوست عزیز پیام خوبی به من دادن. این جمله منو به فکر فرو برد که چه معضل بسیار بزرگی در جامعه ما تشکیل شده و جوونهای ما فکر می کنن که خدا و معنویت رو باید بذارن کنار و برن خودشون برای خودشون یه کاری بکنن. دست و پا بزنن توی این عالم و از هر طریقی که شده، بزنن به این در و اون در و هر طوری که شده هر کاری بکنن و خدا هم بذارن کنار و بگن این مال افسانه هاست و ببینن چطوری می تونن پول بیشتری در بیارن!

و اکثر اون چیزهای منفی که توی بعد اقتصادی داره اتفاق می افته، به خاطر اینه که از بعد معنوی دور افتادن. اگر کسی خداوند رو می شناخت، اون منبع فیض و برکت بی نهایت الهی رو می شناخت، اجازه نمی داد به خودش اختلاس و کلاهبرداری و این جور کارها رو انجام بده. هیچوقت! اصلاً خنده دار بود… یعنی واقعاً وقتی که برکت بی نهایت الهی رو در نظر می گیریم، اون بی نهایت یک طرف و یک عدد و یک رقم یک طرف. کدوم هاش بزرگ تره؟ همیشه برکت الهی بزرگ تره؛ اصلاً تمومی نداره.

کسی که اون معنویت رو دید و چشمش به جمال خداوند روشن شد دیگه برای این کارهای کوچیک این کارها رو نمی کنه. و توی یکی از فایل های دیگه هم گفته بودیم: معضل اصلی بزرگ  جهان همین دور افتادن از خداوند هست. اینکه ما فکر می کنیم خودمون به تنهایی و بدون در نظر گرفتن خداوند و با قوانینی که خودمون وضع می کنیم، می تونیم به یه سری چیزها دست پیدا کنیم! یه سری ثروت یا هر چیزی که هست. در حالی که کسانی که تو دنیا ثروتمند شدن، اونها قونین حاکم بر جهان هستی رو کشف کردن و بر طبق اونها رفتار کردن. اون قوانین رو هم کی وضع کرده؟ خود خداوند وضعشون کرده.

اگر شما می خواید پولدار بشید، باید برید به خدا بگید: خدایا قربونت برم، فرمول های پولدار شدن رو که تو وضع کردی توی جهان هستی، لطفاً به من یاد بده. کجا گفتی این فرمول ها رو؟ من می خوام یاد بگیرم. کجاست؟ منبعش کجاست؟ به من بگو چکار کنم؟ تو که اینقدر مهربونی، تو که اینقدر پولدار و ثروتمندی و پادشاه عالمی. فرمول بهم بده. فرمول ها کجاست که من یاد بگیرم؟ و اون وقت هست که کسی که می خواد یاد بگیره و کسی که خیلی زرنگه میره دنبال روحانیت و معنویت. چرا؟ چون دیگه راهی نیست. بهترین راه ممکن برای رسیدن به ثروت این هست. نه تنها ثروت مادی، بلکه ثروت بسیار بزرگتر معنوی. حال خوب، تجربه بسیار روحانی خوب، احساسات لطیف، همه اینها رو خداوند فرمول هاشو تعیین کرده، راهش رو تعیین کرده. گفته: بیا اینجا من بهت میگم باید چیکار کنی.

توی کتاب قانون توانگری خانم کاترین پاندر یک سری قوانین رو از کتاب خودشون درآورده و توی کتابش نوشته. توی دین خودمون، دین بسیار غنی خودمون برای هر چیزی که ما تصور کنیم، قوانین گذاشتن. قوانین بسیار دقیق که مو لای درزشون نمیره. اگر این کارو بکنی به پول می رسی، اگر این کارو بکنی به عشقت می رسی، اگر این کارو بکنی به ثروت می رسی، به شادمانی می رسی، به خدا می رسی، حتی به دیدن فلان امام علیه السلام می رسی! همه چیز توی این جهان هستی فرمولش گفته شده. این ماییم که نمیریم دنبالش. این ما هستیم که فکر می کنیم با درگیر کردن خودمون با زندگی روزمره، می تونیم میونبر بریم! می تونیم مثلاً یک قوانینی رو خودمون دستو پا کنیم و مثلاً کسانی که کلاهبرداری می کنن، میگن: من یک قانون رو خودم می سازم. اگر به عنوان مثال سر این فرد رو کلاه بذارم و بهش دروغ بگم یا مثلاً چک بی محل بکشم یا چکم پاس نشه، پس طبق این فرمول من به پول می رسم. هم این دنیا و هم اون دنیاش رو داره نابود می کنه.

کسی که دزدی یا اختلاس می کنه یک سری قوانین من درآوردی رو خودش در میاره و این قوانن منطبق بر قوانین هستی نیستن. و چوبش رو خودش می خوره و در نهایت موفق نیست! اینکه میگن: بار کج به منزل نمی رسه اینجا صدق می کنه.

ولی کسانی که خیلی ختم زرنگ های عالم هستن میرن سراغ خداوند. کسانی که هر راهی رو که بگی رفتن و دیدن نه! آخرش فرمول های خدا خیلی کامل تر، دقیق تر و جامع تره. و نه تنها راحت تر جواب میده، بلکه حال انسان رو هم خوب می کنه. حال روحی، مادی، معنوی و همه چیز انسان رو تأمین می کنه و در نهایت آخرش اون دنیا و پس از مرگ انسان رو تضمین می کنه.

پس چه کاریه که انسان دور از خدا زندگی کنه؟ یعنی واقعاً کلمه خوبی نیست، ولی حقیقته توی دنیای امروز که اگر انسان به دور از خداوند توی دنیا بخواد زندگی کنه، واقعاً احمقه! یعنی این حماقتیه که به دنیا خورونده شده تو دور از خدا می تونی خوشبخت بشی! دور از خدا و معنویت می تونید به یه سری چیزها برسید و برای خودتون یه چیزهایی رو دست و پا کنید! حالا چرا میگم حماقته؟ به خاطر اینه که دقیقاً دقیقاً مثل فردی هست که افتاده توی باتلاق و با هر دست و پایی که داره میزنه بیشتر فرو میره و یک نفر اون بالا وایساده و اون کسی که اون بالا وایساده خداوند و روحانیت و معنویته. داره میگه: دستتو بده به من که از این باتلاق بکشونمت بیرون، اینقدر دست و پا نزنی، اینقدر گشنه نباشی. دستتو بده من بیارمت بیرون، دستتو بده من نجاتت بدم، یک زندگ بهتری بهت ارائه بدم. و اون فرد چی میگه؟  برو بابا دلت خوشه! من دارم دست و پا می زنم! مگه نمی بینی درگیرم؟ مگه نمی بینی گشنه ام؟ مگه نمی بینی دارم دست و پا م زنم؟ صبح تا شب دارم می دوم برای چندرغاز پول! مگه نمی بینی دارم توی باتلاق غرق میشم؟ ولم کن! دقیقاً حماقتی که توی دنیا داره اتفاق می افته همینه.

هر چقدر ما از خدا دور میشیم داریم نتیجه اش رو می بینیم توی دنیا. تموم این جنگ ها! داعش! این کشور اون کشورو می کوبه. اون می خواد بیاد از کله دنیا آمریکا می خواد بیاد خاور میانه رو دست خودش بگیره! همه افتادن به جون هم. این برای چیه؟ برای اینه که همه توی اون باتلاقه دارن دست و پا می زنن. خداوند به اون مهربونی نشسته میگه: چیکار دارین می کنین بنده های من؟ اگر پول می خواین، ثروت، هر چی می خواین پیش منه. بیاین من بهتون بدم. نیازی نیست شما این کارو بکنین.

ولی متأسفانه بشریت امروز نه همه ولی خیلی آدم های بسیار خوبی هم هستن که وقتی در سطح بین المللی داریم نگاه می کنیم، کشورهای دنیا افتادن به جون همدیگه به خاطر همین. چون که اونها اصل مطلب رو فراموش کردن. اعتقاد به خداوند کنار گذاشته شده. و خدا رو کسی قبول نداره. نمی دونن اگر کسی از اون کله دنیا بیاد خاور میانه رو توی دست خودش بگیره و حالا نفت و هر چزی که هست اصلاً واسه تو آقا. کلاً همش واسه تو!!! سودش چقدر میشه؟ n میلیارد دلار. اگر تو راه خداوند و بر طبق قوانین الهی بخوای زندگی کنی و این همه ظلم و آدم کشی نکنی، صد برابر اون پول رو به دستت می رسه! ولی نمی فهمن. انسان مدرن و با کلاس و تحصیل کرده امروز که اینقدر هم دنیا مدرن هست، این رو نمی فهمن که واقعیت زندگی چیز دیگریست.

برای همه به اندازه کافی پول و ثروت و برکت وجود داره. این ماییم که نمی خوایم بهش برسیم. این ماییم که حاضر نیستیم که بریم قوانین الهی رو کشف کنیم و طبق اونها زندگی کنیم. تنبلی، بی حوصلگی، خستگی، دوری از خداوند، نداشتن اطلاعات، مطالعه نکردن. تموم این چیزها رو انتخاب می کنیم و وقتی که نتیجه اش اینه که گشنه می مونیم، میایم میگیم: خدا چیه بابا! دلت خوشه ها! ما داریم غرق میشیم توی این باتلاق! خدا نشسته اون بالا و میگه: بابا عزیز من دستتو بده به من. من دوستت دارم. بیا سمت من تا همه چیزو بهت بدم. دوباره ما دست خدا رو رد می کنیم و میگیم: بذار من توی باتلاق خودم غرق بشم. و وقتی که طرف غرق شد و کامل رفت زیر باتلاق، تموم شد و مرد، تازه روحش جدا میشه و میره می بینه عه! آخ آخ چه اشتباهی کردم! چقدر سال ها من الکی دست و پا می زدم. و اون وقته که دیگه فرصت ها تموم شده واقعاً. یعنی اون دنیا که میگن جهان پس از مرگ دنیای حسرته. وقتی که انسان چشمش به این دنیا باز میشه که چه کارهایی می تونسته بکنه و نکرده، اونجا خیلی سوزش داره! اونوقت میگه: ای وای ای کاش من حداقل یه ذره از این قوانینی که خداوند گفته طبق اینها انجام بدید، ای کاش یکیشونو انجام داده بودم که الان توی این طرف لنگ نمونم!

حالا بحث منحرف نشه. ولی از این دوست عزیز واقعاً تشکر می کنم که این جمله رو به من گفتن و اشاره کردن به یک معضل بسیار بزرگ در سطح جهانی! نه تنها در سطح ایران، نه تنها در سطح کسانی که از نظر مادی پایین هستن، در سطح کل مردم جهان. و این داره روش کار میشه. اون هایی که خیلی زرنگ هستن دارن روی این کار می کنن که مردم دنیا رو از خداوند، معنویت و قوانین هستی جدا کنن و مردمو بندازن توی این باتلاق و خودشون بشینن اون بالا کیفشو ببرن. ولی باز اصل مطلب رو نگرفتن اینجا. به قوال استاد شجاعی می گفت: حتی رئیس جمهور آمریکا هم عاشق خداونده! حالا اون آمریکایی که ایران باهاش بد بود و ایران انقلاب کرد و… همین الانش هم همینجور. چرا؟ چون اون توی دنیا دنبال اینه که قدرت مطلق برتر بشه. قدرت مطلق نظامی، اقتصادی، همه چیز مال من باشه. من باید یک بشم. من باید حرف اول رو توی جهان بزنم. اون هم به نوع عاشق خداونده. چون خداونده که قدرت مطلقه. اون هم می خواد مثل خدا بشه. ولی اون حس بی نهایت طلبی و قدرت طلبی که خداوند توی وجود انسان گذاشته، توی زمین داره دنبالش می گرده!فکر م ی کنه با تحت سلطه درآوردن کشورهای بیشتری می تونه اون حس ثروت طلبی و بی نهایت طلبی خودش رو اینجوری ارضا کنه.

ولی در صورتی که توی زمین نباید دنبالش بگرده، توی آسمون باید دنبالش بگرده. اونجاست که به انسان فرصت داده میشه اینقدر رشد کنه روح، هر چقدر دلت می خواد برو توی قدرت! کسب کن! هر چقدر دلت می خواد برو ثروت کسب کن! در بعد معنوی مگه نبودن کسانی که اینقدر به مقاماتی می رسیدن که واقعاً ما داشتیم. همین توی کشور خودمون. کسانی داشتیم که اگه دست به یک کوه می زدن طلا می شده. ولی نمی خواسته. چرا؟ چونکه قوانین هستی رو اونها کشف کرده بودن. حتی کیمیاگری که ما داریم میگیم توی کانال مس به طلا، کسانی بودن که کیمیاگری انجام می دادن. دست به سنگ می زدن همون موقع طلا می شده. همون موقع دست می زدن نگاه می کردن طلا میشده. پس ببیینید اگه اون کسانی که فکر می کنن خدا رو بذاری کنار و بیفتی دنبال اینکه خودت زندگی خودت رو بسازی، اگه اونها می دونستن که قوانین هستی چه جوری هستش و چطوری تنظیم شده، به ای حرف می خندیدن! می گفتن: نگاه کن ما چقدر ساده هستیم که داریم این راه رو توی زندگیمون میریم! پس خلاصه این بحث که اگر می خواهیم به ثروت برسیم، به پول برسیم، و به ازدواج، همسر مناسب، خونه، ماشین و تموم چیزهایی که کلیشه رویای مردم هست، زن و بچه و شوهر و خونه و ماشین و یه درآمد خوب یا حتی بیشتر از اون، به هر چی که می خوایم برسیم، راه حلش اینه که اول رابطمونو با خدا قوی کنیم و فرمول های رسیدن به اینها رو از خداوند یاد بگیریم. چگونه اش رو؛ دیگه باید بریم دنبالش و مطالعه اش کنیم که کجا این قوانین گفته شده؟ تموم قوانین این هستی توی قرآن کریم گفته شده. برای رسیدن به هر چیزی که ما فکرش رو بکنیم، توی قرآن کریم گفته شده. به بهترین نحو هم گفته شده. دیگه این وظیفه ماست که بریم وقت بذاریم، یک سال، دو سال، ده سال و پنجاه سال وقت بذاریم و کشفشون کنیم.

برای دانلود فایل مردم گرسنه اند کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

5 دیدگاه برای “مردم گرسنه اند!!؟

 1. غلام ادب عباسم
  غلام ادب عباسم گفته:

  سلام خسته نباشید
  بچه ها بیایید قبول کنیم در بعضی از راه ها و هدف های زندگیمون از خدا فاصله گرفتیمو همه این مشکلات با ی خدا شناسی ساده حل میشه فقط کافیه هدفامونو ی کم خدایی کنیم کافیه کارامونو فقط ب خاطر رضای او انجام بدیم ن رضای دوست و شریک و ….

 2. محمد کشوری غفار
  محمد کشوری غفار گفته:

  سلام و درود خدمت استاد زارع.
  کاش واقعا همه ی ماها عظمت این جمله رو درک کنیم :وقتی که خودمونو به خدا سپردیم دیگه نباید نگران هیچی باشیم.
  من با حرفاتون یاد این جمله افتادم.
  ما باید رضایت خداوندو در نظر بگیریم.
  اگه خدا از عمل ما راضی نباشه قطعا سود و برکتی در زندگی مان نخواهیم داشت.
  با تشکر فراوان از شما و تیم خستگی ناپذیر تون

 3. جواد زارع
  جواد زارع گفته:

  با سلام و تشکر از پیام خوبتان و نکات مفیدی که بیان کردید.

  موضوع این فایل صوتی، در رابطه با کسانی است که “از فقر و نداری گله میکنند و اعتراض میکنند که چرا با وجود فقر، از خدا حرف میزنیم”. اگر مخاطب این فایل آموزشی را با پیامبر ص و همه مومنانی که در راه خدا تلاش میکنند و در سخت ترین امتحانات الهی عشق خود را به خداوند از دست نمیدهند مقایسه کرده و نتیجه گیری کنیم، خدای ناکرده به نوعی سفسطه گری کرده ایم.

  امتحانات الهی بر مومنانی که در جنگ و جهاد و در رکاب پیامبر گرسنگی میکشند، چه ربطی دارد به فرد بی ایمانی که به فقر دچار شده و باز هم حاضر نیست از خداوند امداد بگیرد و مشکلات زندگی اش را با توکل به خداوند حل کند؟ در مورد پیامبر ص و اصحابشان، اتفاقا آنها ثروتمند بودند ولی دشمنانشان به زور ثروت آنها را گرفته و آنها را در شعب ابیطالب زندانی کردند، نه اینکه آنها به خاطر بی ایمانی فقیر شده باشند. حیلی تقاوت هست. تازه آنها خودشان فقری که در شعب ابیطالب برایشان پیش آمده بود را انتخاب کردند و راضی بودند. آنها بینان گذاران آخرین دین خداوند بودند.
  پس چرا به ثروت حضرت خدیجه س و ثروت تمامی امامان از امام علی گرفته تا امام حسن و امام حسین ع اشاره نمیکنید؟ آنها که خدا را داشتند و مالک کل کائنات بودند و هستند.

  آن بزرگان و همه شیعیان مظلوم جهان، چه ربطی دارند به برخی مردمی که هیچ کدام از قوانین خداوند را رعایت نمیکنند و مثلا در معامله کم فروشی میکنند، ربا خواری میکنند و کلا به دور از خداوند زندگی میکنند و وقتی دچار فقز میشوند، حال و حوصله معنویت را ندارند و هر کس صحبت از خدا کند، انها میگویند ما گشنه ایم چرا از خدا حرف میزنی؟

  پس از اینکه پیامبر ص و یارانش و شیعیان جهان از آن روز تا به امروز به ناحق مورد ظلم ستمکاران قرار گرفتند و به ناحق و به زور در موقعیت فقر مالی قرار گرفتند به هیچ عنوان نمیتوان نتیجه گرفت که باخدا بودن انسان را فقیر میکند.

  اگر من و شما در زمان پیامبر ص بودیم، با کمال میل گرسنگی و شکنجه را تحمل میکردیم و این گرسنگی باعث افزایش ایمانمان میشد و مطمئنا نمیگفتیم ای پیامبر ص، ما گرسنه ایم، چرا از خداوند حرف میزنید؟ چون میدانستیم این فقر و گرسنگی بخشی از برنامه خداوند برای امتحان الهی و تقویت ایمان ماست, وگرنه فکر میکنید برای پیامبر ص کاری داشت که در چشم به هم زدنی, دعایی کند تا فرشتگان شعب ابی طالب را پر از غذاهای لذیذ بهشتی کنند؟

  موضوع بر سر فقر ناخواسته و فقر انتخاب شده است.

  همه ما میدانیم که دوری از خدا و همه گیر شدن گناهان, برکت را از زندگی میبرد و حتی باران و نعمتهای طبیعی را هم کم و یا قطع میکند و برعکس نزدیکی به خدا باعث برکت در مال میشود ( البته در اینجا کاری به برخی سنت های الهی نداریم که خداوند از روی قهر به برخی ثروت بی حساب میدهد).
  موضوع این غایل هم. همین است که متاسفانه در جامعه امروز, گناهان خیلی زیاد شده و خیلی از ما مردم, به حق خود قانع نیستسم, کلاه برداری میکنیم, اختلاس میکنیم و ….و در نتیجه همین هاست که خداوند هم فقر و خشکسالی و …. برایمان رقم زده است.

  همانطوری که شما معتقدید برای این مطلب اموزشی مثالهای نقض وجود دارد، هزاران مثال و نمونه موافق هم وجود دارد و معتبر ترین آنها هم کلام مولا علی ع است که میفرمایند شما دنبال خدا و معنویت بروید، دنیا ذلیلانه به دنبال شما خواهد آمد.

  در کتار همه اینها خداوند میفرماید ما شما را به فقر و بیماری و نقصان در مال و … آزمایس میکنیم حتی مومن ترین انسان ها را. ولی این آزمایش الهی خیلی فرق میکند با فقری که فرد بی خدا و بی دین تجربه میکند و فکر میکند دنبال خدا رفتن دردرش را دوا نمیکند.

  همین مثالهای نقض است که خدای ناکرده انسان ها را گمراه و جهنمی میکند. دقیقا مثل خود قرآن کریم که خداوند میفرماید این کتاب کلام من است و خیلی ها با آن هدایت میشوند و خیلی ها با همین کتاب گمراه میشوند. ظرافت کار در همین جاست که آگاه باشیم و گمراه نشویم.

  انتقاد سازنده خیلی خوب است ولی انتقادی که گمراه کننده باشد و اصول دین محکمی مثل اسلام را زیر سوال ببرد، اصلا سازنده نیست و به خاطر گمراهی که ایجاذ میکند خدای ناکرده شاید بدتر عذاب اخروی برای فرد انتقاد کننده بیاورد.

  خوب است که با مطالعه و بدون قصد و غرض، انتقاد کنیم ولی استدلال شما نه توجیه شرعی دارد و نه منطقی .

  ولی از اینکه وقت گذاشتید و شبهه ای را مطرح کردید تا پاسخ دهیم سپاسگزاریم. لطفا روی این موضوع به اندازه کافی تفکر و تحقیق کنید تا به یقین برسید چون واقعا حیف است که ظاهر امور مثل فقر اجباری که دشمنان شیعه برای آنها درست کرده اند, باعث شود که ما خودمان را از زیبایی های ارتباط با خداوند و همچنین نعمتهای فراوانی که میتوانیم از خدا بخواهیم و داشته باشیم, محروم کنیم.

  برایزشما از صمیم قلب آرزوی ارتباط عاشقانه با خداوند و نعمتهای فراوان مادی و معنوی آرزو میکنم.

  شاد و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید