مردم گرسنه اند!!؟ قسمت 2

people-are-hungry
5
(1)

سلام خدمت کاربران عزیز مس به طلا.

دوستان در ادامه فایلی که قبلاً منتشر کرده بودیم به نام مردم گرسنه اند، یک کاربری سؤالی پرسیدن که سؤال خیلی هوشمندانه و مفیدی هم هست. ایشون گفتن: ببینید شما نمی تونید حکم صدر کنید که اگر هر کسی دنبال خداوند رفت، ایشون دیگه فقیر نمیشه. اگر اینطوره که پیامبر اسلام که در شعب ابی طالب سه سال در حالت فقر و گرسنگی بودن. پس چرا اونها اینطور بودن؟ پیامبر و یارانش دیگه آخر ایمان به خدا بودن… و همین الان توی یمن مردم مؤمن زیر بار جنگ و گرسنگی قرار دارن و کلاً توی دنیا این اتفاق داره می افته و خیلی ها دنبال خدا هستن، ولی گرسنه هم هستن. و ما نمی تونیم حکم صادر کنیم که هر کس دنبال خدا رفت، قطعاً ثروتمند میشه و هیچوقت طعم فقر رو نمی چشه.

خوب ببینید ایجا دو تا موضوع هست. اولاً اینکه موضوع اون فایل این بود که ما گفتیم: کاربرانی به ما پیام داده بودن که چرا شما از معنویت حرف می زنید؟ مردم گشنه هستن و موضوع اون فایل در این رابطه بود. که یعنی چی؟ حالا که مردم گرسنه هستن و مردم ندارن و… شما از معنویت حرف نزن. معنویت هیچ ربطی نداره و هیچ کمکی نمی کنه. ما توی اون فایل توضیح دادیم و گفتیم: اگر مردم گرسنه هستن، یکی از مهمترین دلایلش اینه که از خداوند دور افتادن.

حالا چه چیزی رو می خوایم در پاسخ به این کاربر عزیزمون بگیم؟ ببینید یه وقتی هست یک نفر فقیر هست، ولی اون فقری که خداوند براش به عنوان آزمایش الهی در نظر گرفته، خودش هم می دونه این فقر آزمایش الهیه و از فقر خودشم خیلی هم راضیه. مثل پیامبر (ص) و افرادشون که توی شعب ابی طالب بودن.

وگرنه اگر پیامبر راضی نبودن و این رو به عنوان تقدیر الهی، امتحان و ساخته شدن زیر بنای دین اسلام می خواستن تحمل نکنن، خوب دیگه پیامبرن، همه کار می تونستن بکنن. براشون کاری نداشت که بگن: خدایا فرشتگانت رو بفرست و ما رو غرق نعمت و ثروت و غذا بکن. پیامبر می تونستن این کارو بکنن. ولی اون فقر انتخابی بود، فقری بود که با عشق می پذیرفتن. و کسانی که توی کل دنیا مثل شیعیان که در کل دنیا الان تحت فشار هستن، توسط گروه ها و کشورها و سازمان هایی که مخالف این فرقه از اسلام هستن. اینها می خوان شیعیان رو در فقر نگهدارن به زور شمشیر و اسلحه و… اونها رو در فقر نگهداشتن.

اینها اصلاً ربطی به قانون الهی نداره که ما میگیم: هر کی رفت به سوی خدا، ثروت هم می رسه. این سخن ما و حکمی نیستش که ما گفته باشیم. این حکم امام علی علیه السلام هست. که می فرمایند: شما دنبال ساختن آخرت خودتون برید (یعنی دنبال معنویت و کارهای انبساط روحی خودتون برید)، دنیا ذلیلانه به دنبال شما خواهد آمد. اینو امام علی علیه السلام حکم کردن، نه اینکه ما از خودمون یه چیزی رو بگیم! همچنین امام علی علیه السلام دوباره می فرمایند: رزق بر دو نوع است: الرزق رزقان.

اینو دیگه خیلی شنیدیم. که خیلی میگن: دو نوع رزق داریم. یک نوع رزق اینه که شما میری می افتی دنبالش، یک نوع رزق این هست که اون رزق دنبال شما می افته. یعنی ما کاری به اون شرایط خاص نداریم. شرایطی مثل شرایط پیامبر اسلام که کفار اونها رو در شعب ابی طالب گیر انداختن و مجبور شدن سه سال تحمل کنن. این سه سال تحمل باعث افزایش ایمان و استقامت اونها شد و گرسنگی باعث احساس همدلی بین اونها می شده که تونستن خیلی قدرت پیدا کنن که بعداً در آینده خودشون در برابر کفار پیروز بشن و اسلام رو گسترش بدن. اون طبق پلن خداوند بود.

و ما صحبتی که در فایل قبلی کردیم این بود که در فایل قبلی افرادی که میان در طول زندگی خدا رو در نظر نمی گیرن. مثلاً طرف رباخواری می کنه، دروغ میگه، غش در معامله، همه اینها رو می کن، کم فروشی می کنه، انواع و اقسام گناهان رو می کنه، وقتی برکت از زندگی و جامعه شروع کرد به رفتن، بیاد اعتراض کنه بگه: آقا چرا فقره؟ فلانه؟ خدا کو؟ چرا اینجوریه؟ این اصلاً درست نیست. خداوند و خود امام علی علیه السلام می فرمایند: شما آخرت خودتونو بسازید، دنیا ذلیلانه به دنبال شما خواهد اومد.

و خود امام علی علیه السلام هم بزرگترین سمبل این حرکت هستند که ایشون فقیر نبودن. درسته که در زندگی به ظاهر فقیرانه ای زندگی می کردند، ولی ثروتمند بودند. تولید ثروت زیادی داشتند، ولی به خاطر اینکه نفسشونو مهار کنن و نفس حب دنیا پرستی از وجودشون خارج بشه، خودشون در سطح کمترین و فقیر ترین افراد جامعه زندگی می کردن. پس ما اینها رو نباید قاتی کنیم. وقتی که امام علی قولی میده که شما به دنبال ساختن آخرت باشید، دنیا ذلیلان به دنبال شما خواهد اومد، این یعنی حجت. دیگه رد خور نداره.

معصوم داره این حرف رو می زنه. معصومی که خودش مثل اعلای خداوند هست. یعنی جوری هست که روحش تا جایی که شده به خدا نزدیک شده. یعنی نزدیک تر از امام به خدا نداریم که روحش شبیه تر به خدا باشه. پس حرف الکی نیست که ما بخوایم یهو حکمی صادر کنیم. و نکته دیگر اینکه حالا در بعد همین دنیای امروز ما،ببینید جدای از همه مشکلاتی که برای ما شیعیان به وجود میاد، ظلم هایی که علیه ما میشه، همین الانش دست هایی در کشور ما هستن که عمداً می خوان مردم ما رو به فقر بکشونن، همه اینها درست.

باز در شرایط نرمال ما داریم میگیم. در شرایط نرمالی که دست زور دشمنان بر ما نباشه، ما خیلی می تونیم پول و ثروت رو جذب کنیم. با همون نزدیک شدن به خدای خودمون. به نظر من این گفتنش خیلی شهامت بخواد و خیلی ها شاید خوششون نیاد اینو بشنون، ولی این واقعیته: اگر فردی مؤمن هست و به خدا نزدیک هست و فقیر هست، ایشون باید بره ببینه کجای ایمانش مشکل داره که منجر به فقرش شده. چون ایمان یعنی چی؟ ایمان یعنی من به خدا ایمان دارم، هر کاری که بخوام شروع کنم، با توکل به خدا شروع می کنم و می تونم از پس فقر بر بیام. مؤمن واقعی اینه.

اگر من مؤمن فقیر هستم، یعنی یک جا ایمانم ضعیفه. چرا؟ چون شهامت نکردم خودم برم یه کاری برای این فقر خودم بکنم! یا مثلاً اگر پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: اگر برکت ده قسمت باشه، نه قسمتش در تجارته، اون فرد هیج کاری برای تجارت نکرده و به کارمندی قانع بوده. و چون وضع مملکت خرابه، باعث شد که حقوق ها دیر برسه و کارمندی به صفر برسه. و این اصلاً بیکاره و کاری نداره. و تفکرش این بوده که من باید منتظر باشم که یک جا منو استخدام کنن. اگر کسی مؤمن باشه و این سبک تفکر رو در رابطه پول و ثروت آفرینی داره، به نظر من این هنوز ایمانش کامل نیست. ایمانش هنوز قوی نیست!

درسته ما خیلی از افرادی داریم که مؤمن هستن و واقعاً قلب هاشون پاکه. ولی هنوز فقیرن. چرا؟ چون هنوز روی اون قسمت از باورهای ثروت توی ذهن خودشون کار نکردن. بذارید اصلاً رک بگم: فقر یک بیماریه. فقر یک بیماری ذهنی و روحیه. باید بریم فقر رو بریم درمان کنیم. همونطور که بیماری بی خدایی، حسد و کینه رو میریم درمان می کنیم، فقر رو باید بریم درمان کنیم. درمان داره. اگر من مؤمن هستم و به خدا ایمان دارم و نمازهام ترک نمیشه، همه چیز عالیه، ولی فقیر هستم، برای اینه که بیماری فقر رو از وجود خودم ریشه کن نکردم. باید برم دنبالش ببینم چطور می تونم این بیماری فقر رو پاک کنم.

خودم وقتی که دوره های اساتید داخلی و خارجی رو در مورد باورهای ثروت و ثروت سازی رو کار نکرده بودم، منم همینجوری فکر می کردم. فکر می کردم که آدم اگر مؤمن باشه و فقیر باشه، این خوبه و طبیعیه! و این اشکال نداره و ایمان من کامله. ولی ایمان من کامل نبود! چرا؟ چون که شهامت نداشتم. یکی از مؤلفه های فرد مؤمن و با ایمان اینه که شجاعت داره. ریسک پذیره. چرا؟ چون خدا رو داره. با توکل به خدا می پره توی دل خطرات. می پره توی دل کسب و کار و میره شیرجه می زنه به سمت مشکلات و از اون حالت فقر خودشو نجات میده.

ولی اگر من فرد مؤمنی باشم که ده ساله هیچ کاری برای بهتر شدن وضع اقتصادی خودم نکردم، وقتی با خودم صادق باشم، می بینم که ایمان من مخلوط با ترس بوده. ترسیدم از اون دایره خودم ترسیدم که خارج بشم. چرا ترسیدم خارج بشم؟ چون ترس نقطه مقابل ایمانه. ایمانم ضعیف بوده که نتونستم بشکنم حصارهای ترس رو و بگم: هر طور می خواد بشه! یا می میرم یا مؤفق میشم. توکلم به خداونده. چرا؟ چون ایمانم ضعیف بوده، توی فقر موندم. این خیلی نکته مهمیه.

میگم که این مبحث توی فایل پنج دقیقه ای ده دقیقه ای نمیشه بازش کرد. شما باید برید دوره های روانشناسی ثروت رو تهیه کنید، سی چهل جلسه فقط روی باورهای ثروت کار کنید و اینقدر باید کار کنید که بگید: من اگر مؤمن باشم، باید خیلی به خدا نزدیک باشم. خداوند راهکارهای ثروت رو برای من توی قرآن قرار داده. توی هر شرایطی. حتی توی این شرایطی که الان ما داریم توش زندگی می کنیم و فکر می کنیم که شرایط خیلی تیره و تاریک و سیاهه و فلان دست هایی هستن که جلوی ثروتمند شدن مردم رو می گیرن! اصلاً وقتی پای قوانین الهی میاد جلو، هیچ انسانی نمی تونه جلوی قوانین الهی رو بگیره.

شما توی همین شرایطی که الان قرار دارید، می تونید کارهایی رو بکنید، ایده هایی رو خلق کنید که به ثروت برسید. و خوشبختانه الان خدا رو صد هزار مرتبه شکر که اساتید خیلی زیادی توی کشور هستن که خیلی قدرتمندتر از من دارن روی بحث ثروت کار می کنن. و خود من دارم از خیلی از این اساتید یاد می گیرم. چرا که نه! همیشه باید یاد بگیریم و فکر نکنیم که علامه دهر هستیم و همه چیز رو یاد گرفتیم! از دوره های همه اساتید کشور دارم کمک می گیرم و همه رو یاد می گیرم و می بینم چقدر دیدم باز میشه! هر انسانی یک نگرشی داره، هر انسانی یک دید داره. چرا این دیدها رو من نگیرم و استفاده نکنم؟

اگر این کارها رو کردم و باز هم در فقر موندم، می تونم ادعا کنم که دنبال خدا رفتن لزوماً پول نمیاره. و ما میگیم: دنبال خدا رفتن پول میاره. و اینو روش کار کنید که چطور دنبال خدا رفتن و قوانینی که توی قرآن کریم گفته شده، ما می تونیم به پول و ثروت برسیم. این دیگه وظیفه ماست که بریم روش کار کنیم و این توانایی ها رو کسب کنیم و به پول و ثروت برسیم. ما نمیگیم کسی صبح تا شب فقط نماز بخونه، ثروتمند میشه. نه! مؤمن بودن و ایمان داشتن و دنبال خداوند رفتن، مؤلفه های زیادی داره. یکیش عبادت و در خلوت عبادت کردنه. یکیش شجاعت داشتنه، توکل داشتن به خداونده، داشتن حسن ظن به خداونده. داشتن شهامت و ریسک کردنه، داشتن ایده های خلاقانه و دنبال اونها رفتن و توکل کردن به خداوند و الهام گرفتن از خداونده.

وقتی که خدا یک چیزی رو به دل شما میندازه، بری با کمک خدا روش کار کنی و به مرحله اجرا بگذاری. اینها همش میشه ایمان. پس کسی که مؤمنه. از نظر تعریف کلاسیک، مؤمن کسیه که نمازهاشو می خونه و یقشو سفت می بنده و خیلی خوبه و خیلی مؤمنه، ولی فقیره، یک قسمت از ایمانش مشکل داره و رودرواسی هم نداریم. باید واقعاً بریم روی اون کار کنیم. خداوند دستورات تموم اون چیزهایی که احتیاج داریم رو توی قرآن آورده. ما مؤمن ها هستیم که کامل نمیریم در بیاریم. مؤمنی فقط به عبادت نیست. عبادت خیلی عالیه.

ولی در بعد عملی چیکار داریم می کنیم؟ مگه خداوند نمیگه: کسی که در راه کسب و کار کشته میشه، شهید حساب میشه! پس ما اجازه نداریم که اگر کارمند هستیم و کارمندی برای ما فقر رو رقم زده، اجازه نداریم تا آخر عمر کارمند باقی بمونیم. در کنار اون یه کاری بکنیم. باید مثل اسپند روی آتیش جست و خیز کنیم و یک کاری بکنیم به عنوان یک مؤمن. این میشه یک مؤمن واقعی. پس خیلی مبحث گسترده ایه. واقعاً نمیشه توی یک فایل کوتاه اونو باز کرد.

ولی خبر خوب اینه که خداوند تموم راهکارهاشو در قرآن کریم داده. مثلاً گفته: شما پول می خوای، این کارو بکن، ازدواج می خوای، این کارو بکن، برکت می خوای، این کارو بکن. همه دستوراتشو خداوند داده. و فقط در راه خداوند رفتنه که می تونه ما رو ثروتمند کنه. مطمئناً از راه دیگری نمیشه، حتی اگر هم بشه، شاید پول به دست بیاد، ولی بقیه برکت ها میره. اگر از راه اختلاص پول به دست بیاریم، شاید پوله رو به دست بیاریم، ولی ثروت به دست نیاوردیم! ثروت یعنی آرامش و معنویت و سلامتی و دعای خیر دیگران و اینها رو همش با هم انسان داشته باشه، می تونه بگه: من ثروتمندم.

ولی فقط پول داشتن که هنر نیست. شما خیلی زرنگ باشی، یک با تیم خیلی حرفه ای یک بانک رو تخلیه کنی، بانک زنی کنی! درسته پول رو به دست آوردی، ولی آیا ثروت و خوشبختی رو به دست آوردی؟ خیر! فقط در راه خدا و معنویت هستش که انسان می تونه پول و ثروت و سلامتی رو به دست بیاره، حال خوب و حال خوب معنوی و دعای خیر مردم و برکت و خیر ببینی رو با هم به دست بیاره. پس این تفاوتی هستش که من دوست داشتم در پاسخ به اون کاربر عزیزی که این سؤال رو مطرح کردن، بدم.

برای دانلود فایل مردم گرسنه اندقسمت 2 کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید