تمرین سکوت در دوران خلوت درون (سالیتود)

تمرین سکوت در دوران خلوت درون (سالیتود)
5
(1)

 

توی این ویدیو در رابطه تمرین سکوت در دوران سالیتیود صحبت می کنیم. همیشه گفتیم: دوران سالیتیود یک دورانی هستش که انسان قبل از اینکه ازدواج کنه، یک مدت در دوران خلوت درون قرار می گیره که شریک خودش رو انتخاب کنه برای داشتن روابط. و بهتر از همه چیز اینه که انسان رابطش رو با خودش و با خدای خودش قوی و لطیف و قدرتمند کنه و از اون خلوتی که با خودش و خدای خودش درست کرده، لذت ببره تا بعد وارد رابطه با شخص دیگری بشه.

یکی از مزیت های سالیتیود اینه که انسان در اکثر مواقع می تونه سکوت رو تمرین کنه. مثلاً فرض کنید در اتاق خودش وقتی که پارتنری رو نداری، کسی رو نداری که باهاش چت کنی، صحبت کنی؛ یک وقت هایی میشه که انسان مجرد حتی اگر با پدر و مادرش زندگی کنه، توی اتاق خودش هم می تونه لحظات زیادی رو توی خلوت خودش بگذرونه. خلوت با معنا، خلوت معنا دار، خلوت حساب شده، خلوتی که روش کار می کنه. طرف وقت می گذاره روی خودش کار می کنه، روی ابعاد شخصیتی خودش (همون تمرین هایی که گفتیم بنویسیم هر روز چیکار کردیم)، ارتباط با خدا و خلوت کردن با خداوند و بالا بردن کیفیت رابطه با خدا؛ اینها اکثرش توی سکوت اتفاق می افته.

بعد کم کم جوری میشه که انسان دهانش عادت می کنه به بسته شدن و خیلی موهبت بزرگیه. خیلی… حالا خیلی ها میگن: سر و زبون دار بودن و… خوبه. بله در جا خودش خوبه. کسی که مأمور فروش یک شرکته باید خوب حرف بزنه، ولی اینکه آدم بتونه کنترل این دهان رو داشته باشه و هرجا دلش خواست ببنده، این نیاز به تمرین داره. کسی که فکر کنید صبح تا شب مسؤل فروشه، همینطوری حرف می زنه حرف می زنه حرف می زنه، دیگه اگه نتونه تمرین کنه هیچ وقت خودشو ساکت نگهداره، این خوب نیست. می دونید چرا؟ فرض کنید یک فردی با همسرش سر یک موضوع کوچیک یک جر و بحث عادی پیش میاد، اگر فرد نتونه سکوت کنه، مخصوصاً مردها که نتونن سنگ صبور باشن و تمرین نکرده باشن روی سکوت کردن، به مشکل بر می خورن. مثلاً خانم یه چیزی میگه، آقا هنوز حرف خانم تموم نشده جوابشو داده. این میگه، اون میگه. پینگ پونگی! و به هم شلیک می کنن این حرف ها رو. و هی این کارو می کنن. اصلاً چه فایده ای داره؟ ولی فکر کنین یکی از این طرفین روی سکوت کار کرده باشه، روی بحث اینکه دهنشو ببنده و هیچی نگه. این سکوت خیلی موهبت بزرگیه. اصلاً فضیلت بزرگیه؛ کسانی که بشنون و هیچی نگن. بگن حالا بعد جواب میدم. خود من هم ادعایی نمی کنم توی این بحث خوبم. تمرین زیاد کردم، ولی گاهاً شده از دستم در رفته و مثلاً یه چیزی گفتم. خیلی کار می بره و خیلی تمرین می خواد.

و تمرین کجاست؟ توی سالیتیود. توی دوران سالیتیود و خلوت درون وقتی شما روی خودت کار می کنی، دیگه مثلاً وقت هایی هم با کسی هستی و توی موقعیت زندگی قرار می گیری، توی ذهن دیگه اون سکوت کردن و آروم بودن و  بستن دهان رو بارها و بارها تمرین کردی و خیلی راحت تر انسان می تونه سکوت کنه و مثلاً حتی اگر کسی بهش توهین می کنه، به خودش نگیره، صبر کنه و بگه: بعداً جوابشو میدم. همین که میگی بعداً جوابشو میدم، این یعنی طرف خیلی روحش بزرگه که می تونه اینکارو انجام بده.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید