دانلودهای رایگان

مرد عاقل دنیوی نباشیم!

گاهاً شده که ما افرادی رو می بینیم اطراف خودمون ، دوستان ، اطرافیان ، نزدیکان که اینها وقتی که مباحث معنوی ، خداشناسی پیش میاد ، می بینی که اینها مطالعات خیلی زیادی دارن و اصلاً از نظر حجم اطلاعات نمیشه با اونها صحبت کرد و چیزی بگی که اونها نشنیده باشن یا نخونده باشن.

 

ولی می بینی در بعد عملی در نهایت همه این مطالعاتی که داشتن ، شاید اعتقادی به هیچ چیز نداشته باشن و وقتی که می خوای بگی خدا اینطوره و اینه و… میگه: برای من نگو! من همشو فولم! من اینو خوندم ، اونو خوندم ، اینم خوندم ، اونم خوندم… و هیچ فایده ای نداره! خدا ، دین ، پیامبر ، اصلاً هیچی نگو! اینطوریه و اونطوریه!

 

هر موضوعی که بخوای مطرح کنی ، در رابطه با اون کتاب خونده و مغزش پر از دانشه. و در نهایت به هیچی هم اعتقادی نداره و میگه: من اصلاً کلاً همهخ اینها رو قبول ندارم! زیاد هستن. مخصوصاً توی نسل جوون زیاد پیدا میشن کسانی که خیلی خوندن و در نهایت هم به هیچ جا نرسیدن. علت این کار چیه؟ و اگر شما کسی هستید که اینطور هستید ، باید چیکار کنید؟

 

خیلی جالبه. و آقای جناب ملا احمد نراقی خیلی قشنگ جواب این موضوع رو دادن: برای اینکه شما قلبتون به انوار الهی باز بشه ، بخواید به خدا وصل بشید و روح و دلتون جای نور خداوند و ملائک بشه ، ادله و عقل و بحث و جدل های علمی کافی نیست و اونها شما رو به هیچ جا نمی رسونه. بلکه تقوا ، مداومت بر عبادت ، پرهیز کردن و پرهیزکاری ، همه کارهایی که شما رو درگیر یک سری مسائلی می کنه که روی نفستون کار کنید ، اونها هست که شما رو می رسونه به مقصد. نه فقط کتاب خوندن!

دو صد گفته، چون نیم کردار نیست

کسانی که می بینی عناد پیدا می کنن و بدشون میاد وقتی که صحبت از معنویت و خدا و دین و پیغمبر و… میشه ، به شدت جبهه می گیرن و متنفر شدن از این قضایا ، به خاطر اینه که فقط تئوریکی رفتن خوندن و اجازه ندادن که این همه اطلاعات یک قطره اش تبدیل به عملکرد بشه و مزه این عمل بره زیر زبونشون.

 

مثلاً به طرف میگی: چرا نماز نمی خونی؟ میگه: نماز چیه؟ و انواع و اقسام شبهاتی که در مورد نماز مطرح شده و این ور اون ور خونده ، همشونو میگه! میگن: مگه نمیگن به هر طرف رو کنی ، خدا همون وره؟ چرا من باید رو کنم به مکه بخونم؟ مگه خدا از رگ گردن به من نزدیک تر نیست؟ پس چرا من باید عمداً یک حرکات خاصی رو انجام بدم؟

 

انواع و اقسام شبهات رو میارن و میارن و میارن و خودشون هم شاید پاسخ هیچکدوم از اینها رو ندونن! در صورتی که همه اینها پاسخ داده شده توسط عالمان. ولی هیچوقت طرف نرفته وایسه دو رکعت نماز بخونه! خالصانه یک وضو بگیره و وایسه رو به قبله و یک نماز طبق همون فرمولی که خدا گفته ، بخونه.

 

حالا جدای از اینکه در یوگا همین حرکات نماز رو داریم ، وایسادن و سجده کردن و… ولی اون حس و مزه کردن معنویت رو طرف انجام نداده و امکان نداره کسی معنویت رو مزه کرده باشه ، دین رو مزه کرده باشه ، مزه لذتبخش اون زیر زبونش رفته باشه و بیاد عناد بورزه و بگه: نه! اینها همش دروغه و قبول نیست و فایده نداره و… ولی کافیه یک نفر مزه کرده باشه

حتی یک قطره از اون دریای بی نهایت دانش رو یک قطره اگر چشیده باشه ، دیگه اونوقت هیچکس نمی تونه نظرشو برگردونه.

این ره که تو می روی به ترکستان است

و میگه: هر چی شما می خواید بگید ، بگید! من رسیدم بهش و چشیدم مزه اش رو و طعمش زیر زبونم رفته. مزه نماز ، مزه خدا ، مزه ارتباط با پیامبر و اهل بیت رو من چشیدم. دیگه چی می خواید بگید؟ طعمش رو چشیدم.

 

مثل کسی می مونه که عسل رو خورده و شیرین بوده و بهش بگی: نه! من صد تا مقاله خوندم که عسل شیرین نیست! کی گفته عسل شیرینه؟ میگه: من خوردم شیرین بود. چی میگی؟ فلانی گفته! اگر عسل شیرینه ، پس خرما چیه؟ خرما هم شیرینه. عسل که شیرین نیست! هی می خواد سفسطه و دلیل و… بیاره.

 

داشنگاه بر پا بشه که بگین: عسل شیرین نیست! طرف میگه: من عسل خوردم شیرین بود. چی میگید شما؟ و این خیلی نکته مهمیه که اگر ما درگیر خوندن و خوندن و خوندن و جدل و بحث و شبهه و دلیل های منطقی بشیم و توی اصل کار بمونیم ، آخرش گمراهیه و به هیچ جایی نمی رسیم.

 

و می بنیم که چطوره طرف اطلاعات خاصی هم نداره و میگه: من دو رکعت نماز صادقانه که می خونم هم حالم خوب میشه ، هم مشکلاتم برطرف میشه ، هم پول توی زندگیم میاد و همه چیز میاد.

چطور اون رسیده و ما نرسیدیم؟ چون اون کلمه ای که خیلی به کار برده میشه: مرد عاقل دنیوی نباید باشیم. اگر هم می خوایم مرد عاقل دنیوی باشم و همش توی خوندن و تکست و لکچر و… باشیم ، در کنارش هم یک ذره از این چیزهایی که خوندیم هم بریم بهش عمل کنیم و بببینیم چه طعمی داره؟ و وقتی که طعمش رو چشیدیم ، مشکل برطرف میشه.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن