احترام به پدر و مادر و ارتقای روح

احترام-به-پدر-و-مادر-و-ارتقای-روح
0
(0)

در این فایل صوتی در رابطه با یکی از قوی ترین تمرینات یا کارهایی که برای بزرگ کردن روح ما می تونیم انجام بدیم صحبت می کنیم که نه تنها در قوی کردن اراده ما در غلبه بر شهوترانی و دیگر خواسته های نفس به ما کمک می کنه، بلکه فاز معنوی و روحانی روح انسان رو فوق العاده بالا می بره و انسان رو خیلی رشد میده توی مسیر معنوی. و اون کار چی هستش؟ احترام گذاشتن دائم به پدر و مادر. خوب شاید خیلی جاها شنیده باشیم که پدر و مادر اگه بهشون احترام بذاریم خیلی خوبه و… ولی گفتیم بیایم یه ذره بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت کنیم، ببینیم که احترام گذاشتن به پدر و مادر یعنی چه واقعاً؟ خوشبختانه توی فرهنگ ما ایرانی ها در کل احترام به پدر و مادر هست توی فرهنگمون، ولی اگر کسی می خواد واقعاً رشد کنه و خیلی بیشتر رشد کنه، و شروع کنه به اینکه این قفس هایی که دور روح تنیده شده رو بترکونه و روحش بزرگ و بزرگتر بشه، یکی از کارهایی که می تونه بکنه اینه که دست و پای پدر و مادرو ببوسه.

اوایلش شاید آدم روش نشه واقعاً. چون در حالت عادی درصد کمتری از افراد هستند که این کارو انجام میدن. حتی بوسیدن پا خیلی کمتر اتفاق می افته. ولی کسی که خودشو اینقدر بیاره پایین، پیش مقام پدر و مادر خودشو اونقدر بیاره پایین که دست و پاشونو ببوسه، فوق العاده روح بزرگ میشه. یعنی تجربه بسیار متفاوتی هست. حالا مثلاً خود من اصلاً روم نمیشد. توی زندگی عادیم بوسیدن پای پدر و مادرمو انجام نداده بودم، دروغ چرا؟ و از روزی که فهمیدم این کار چقدر می تونه اثر داشته باشه، از خدا کمک خواستم و گفتم: خدایا کمکم کن خجالت یا هر احساس دیگه رو کنار بگذارم و بوسیدن پای پدر و مادرمو انجام بدم. اولش از بوسیدن دست شروع کردم و اولین روزی که خواستم دست پدرمو ببوسم، ایشون اجازه نمی داد. به زور دیگه بوسیدم. بعد از چند بار که اتفاق افتاد، دیگه شد جزو به قول معروف همون احوالپرسی که قبلاً دست می دادم، الان دست میدم و دستشونو می بوسم. و عادی شده. و بوسیدن پا هم اول خیلی خجالت می کشیدم. چونکه آدم خجالت می کشه و میگه یکی نبینه و مردم چه فکری می کنن؟ یا اینکه شیطان نمیذاره این کارو انجام بده انسان و خم بشه این سرو که بالا هست و نشانه غرور هست، همونطور که ما توی سجده به نوعی به پای خدا می افتیم و سرمونو روی زمین می گذاریم، خود همون خدا میگه خم شو، دو لا شو و تا خود زمین بیار پایین و اگر بتونی پای پدر و مادرتو ببوسی، می بینی که چقدر انسان توی بحث فروتنی و شکستن حصارهای اطراف روح می توی رشد کنی.

خوب اولین بار پدر و مادرمو بردم توی اتاق و گفتم: بشینید من می خوام یه کاری کنم که بهشت مال من بشه. گفتن: چیکار می خوای بکنی؟ گفتم: هیچی. شما بشینید و شروع کردم پای پدر و مادرمو بوسیدن و خیلی تحت تأثیر قرار گرفتن و خیلی دعام کردن. جایی خوندم کسی می گفت: اگر کسی پای پدر و مدر رو ببوسه و توی اون لحظه ای که داره پای مادر رو می بوسه، مادر به نوعی منقلب بشه و اشک توی چشمش بیاد، در اون لحظه مادر هر دعایی که بکنه برآورده میشه. یعنی اینقدر فرکانس و ارتعاش این حرکت بالاست که انگار یک کانالی از ارتباط بسیار قوی نورانی بین اون صحنه ای که داره اتفاق می افته و بین خود آسمان و خداوند برقرار میشه و انگار این مسیر پاک میشه برای رسیدن دعا به دست خدا و خدا میگه: این لحظه خیلی مقدسه. و چه بسا فرشتگان بیان و اون صحنه رو ببینن و غبطه بخورن و کیفشو ببرن.

خیلی اتفاق عجیب و غریبیه. اگر تا حالا شما این کارو نکردید، توصیه می کنم حتماً این کارو انجام بدید، واقعاً یکی از کاتالیزورهای معنویته. مثل آتیشی که بنزین می ریزی روش، گر می گیره، معنویت انسان اینجوری آتیش می گیره و بزرگ میشه. بعد که این کارو کردید، خودبخود مقام پدر و مادر پیش شما بزرگ و بزرگتر میشه و کم کم انسان پیشرفت می کنه در احترام گذاشتن به پدر و مادر. می تونید بعد از اینکه این دو تا کارو انجام دادید و بوسیدن دست رو جزو کارهای روزمره قرار دادید، فردی می گفت: اصلاً دیدن پدر و مادر رو به شکل زیارت بهش نگاه کنید. مثلاً دیدید که طرف میره زیارت امامی در یک حرم و زیارت می کنه، می گفت: شما دیدن پدر و مادرو به دید زیارت بهشون نگاه کنید و برید دستاشونو ببوسید و فوق العاده کار بزرگیه.

و بعد چطوری این احترام رو بزرگ و بزرگتر و زیباترش کنیم؟ مثلاً من خودم گاهی اوقات بدون اینکه اصلاً حواسم باشه، پام جلوی پدر و مادرم دراز بود و هنوز هم گاهی وقت ها از دستم در میره، راستشو بخوام بگم. ولی خوب تصمیم گرفتم، گفتم: پدر و مادر مقام دارن. وقتی پامو جلوشون دراز نکنم! جلوشون دراز نکشم جلوی تلویزیون… کم کم انسان وقت روی خودش کار می کنه، می بینه که یک مدت وقتی پاشو دراز نمی کنه، میگه وای من چقدر کار زشتی می کردم پامو دراز می کردم. بعد از یک مدت که پا رو جمع می کنی و صاف می شینی، می بینی که زشتی اون کار تازه خودشو داره نشون میده که چقدر کار اشتباهی بوده. دیگه کم کم پیشرفت می کنه و به جایی می رسه که وقتی پدر و مادر از دری وارد میشه، بزرگان چیکار می کردن؟ بلند می شدن و جلو پدر و مادرشون می ایستادن به نشانه احترام.

ببینید این کارها علاوه بر اینکه چقدر پدر و مادرو خوشحال می کنه، باعث میشه که با هر کدوم از این کارهایی که داره انجام میده، روح قوی تر میشه. یعنی اون روح تنبل ما، توی بحث اراده هم صحبت کردیم: ما باید روی ارادمون تمریناتی انجام بدیم که اراده درونیمون یا همون عزت نفسمون قوی تر بشه، قوی ترین تمرین احترام به پدر و مادره. یعنی وقتی که پدر یا مادر از در وارد میشه، انسان اون حالت راحت لم داده روی زمین، میز یا خوایده یا نشسته، اون حالت رو بهش غلبه می کنه و پا میشه می ایسته. و اگر انسان بتونه بلند شه و وایسه، بینید که اون پدر و مادر چقدر توی دلشون دعا می کنن و چقدر برای ما خوبه! امشب توی برنامه ریزی که نوشته بودم برای کانال ضبط کنم، نمی دونم چرا این موضوع اینقدر توی ذهنم آلارم می داد و دوست داشتم در رابطه با این موضوع بگم، دلم به سمت این بود که این مطلب رو بگم. حالا شاید مستقیماً به آموزش های کانال ما مربوط نباشه به ترک شهوترانی و… ولی غیر مستقیم خیلی مربوط میشه. چونکه زیربنای کار رو ما داریم درست می کنیم.

روح وقتی بزرگ بشه و انسان هر چقدر این کارها رو انجام بده که روحش قوی تر بشه، دیگه ارزش روح اینقدر میره بالا که انسان دلش نمیاد خرابش کنه با خودارضایی و چیزهای دیگه. و امیدوارم که این فایل کمک کنه به ما که بتونیم یک پروسه پیش رونده به سمت مثبت یعنی به سمت بهبودی، به سمت بهتر شدن، در نظر بگیریم. یک نمودار صعودی براش در نظر بگیریم و همینطور شکل و شمایل و روش هایی که به پدر و مادرمون احترام می گذاریم رو ارتقا بدیم تا آخر عمر. هر چه که این رو ما ارتقا بدیم، خداوند هم بیشتر به ما برکت و معنویت میده و نعمت ها و کلاً حال خوب روحانی و مزایا و برکت های معنوی بسیار زیادی رو تجربه می کنیم.

این فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

5 دیدگاه برای “احترام به پدر و مادر و ارتقای روح

 1. John Snow
  John Snow گفته:

  صحیح می فرمایید. احترام به پدر و مادر در تمام ادیان هم مهم تلقی شده و در دین اسلام هم تاکید بسیاری روش شده و احترام گذاشتن به پدر و مادر تاثیر مثبتی در زندگی اشخاص داره و همونطور که فرمودید باعث تعالی روح شخص میشه. نکته دیگه اینکه احترام گذاشتن به پدر و مادر باعث میشه در آینده که شخص صاحب فرزند میشه فرزندش هم بهش احترام بزاره و این امری تضمین شده است و نمونه هاش رو میتونید در اطراف تون مشاهده کنید. ممنون از شما

 2. paizan
  paizan گفته:

  سلام
  نمیدونم واقعا چه چیزی تو این عمل یعنی احترام به والدین نهفته است، ولی خودم به شخصه بارها وبارها تجربه کردم که حتی به استقبال پدر ومادر رفتن هنگام ورود به خانه چه حس ارامش عظیمی وجود ادم رو میگیره،وهمینطور که این احترام ادامه پیدا میکنه ب گرفتن وسیله های تو دستشون،گذاشتن اب و چایی و میوه کنارشون هی حس میکنی سبکتر وسبکتر میشی، حتی نگاه ب چهره اونها بامحبت بهت ارامش میده، این ارامش چیز کمی نیست دوستان، آرامش چیزیه که تمااااام جانداران از انسانها تاحیوانات وحتی گیاهان دنبال اون هستن، وچه راحت میتونیم این ارامش رو از عزیزترین کسان زندگیمون یعنی پدر ومادرمون دریافتش کنیم به همین راحتی… فقط امان از غرور بیجا…

 3. onlygod
  onlygod گفته:

  موضوع احترام به والدین واقعا مهم است من وفتی که این فایل رو خوب گوش کردم خودم رو با برادرم مقایسه کردم و دیدم که ایشون چقدر در زندگی خود موفق و شاد هستن و حتما حتما یکی از دلایلش همین است من مادرم رو خیلی دوست دارم و بهشون احترام میزارم ولی با پدرم به این دلیل که از مادرم جدا شده رابطه خوبی نداشتم و اصلا ازشون خبری نمیگرفتم ولی با شنیدن این فایل یه کم به وضع خودم بیشتر دقت کردم و گفتم که حتما یکی از دلایل این وضع، پدرم باشه تصمیم گرفتم ک پدرم رو ببخشم و هر روز باهاش تماس میگیرم و حتی اینقدر خودم رو آزاد گذاشتم که بهش گفتم که دوستش دارم و حالا که خوب دقت میکنم میبنم واقعا دوستش دارم خداروشکر که پدر و مادر خوب و سالم دارم. از شما استاد عزیز هم خیلی خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید