چرخه اعتیاد جنسی

چرخه اعتیاد جنسی
4.7
(18)

توی این ویدیو در رابطه با چرخه اعتیاد جنسی صحبت می کنیم. دونستن این چرخه برای کسی که می خواد خودارضایی رو کنار بگذاره، بسیار مهم هست. یعنی واجبه که بدونه چطور هستش که توی این چرخه قرار گرفته و به چه علت هستش که خودارضایی می کنه یا پورن نگاه می کنه و نمی تونه خودش رو خلاص کنه، چرا این اتفاق می افته؟ کجای این حلقه گیر افتاده که نمی تونه. شناختن این چرخه خیلی مهمه. و اولین قدم و به نوعی یکی از زیربنایی ترین قدم هایی هستش که نیاز هست فرد بتونه خودارضایی رو کنار بگذاره.

چرخه اعتیاد جنسی چهار مرحله داره که آقای دکتر پاتریک کارنز (Patrick Carnes) اون رو در کتاب خودشون معرفی کردن:

مرحله اول: Preoccupation یا اشتغال ذهنی هست. یعنی فردی که دچار خودارضایی کردن هست، مثلاً وقتی می خواد خودارضایی کنه، ذهنش دائماً درگیر این مسأله خودارضایی هست. چه موقعی که می خواد این کار رو انجام بده و چه موقعی که حتی نمی خواد این کار رو انجام بده و داره زندگی روزمره خودش رو می کنه، پس ذهن اون فرد یعنی توی بک گراند ذهنیش همیشه این موضوع وجود داره که من به خودارضایی مبتلا هستم. و وقت هایی که می خواد این کار رو انجام بده، اون اشتغال ذهنیش بیشتر و بیشتر می شه و مثلاً وقتی شب می خواد خودارضایی کنه، از صبح دیگه کم کم فکر و فضای فکریش می ره توی اون قضیه ای که من امشب می خوام خودارضایی کنم یا امشب می خوام شریک جنسی پولی رو استخدام کنم و رابطه جنسی پولی بگذارم. و اینجوریه که فرد دچار می شه و شروع می کنه به اشتغال دادن ذهن خودش. اشتغال ورزیدن ذهنش به اون نوعی از شهوترانی که می خواد انجام بده.

مرحله دوم: Ritual یا مراسم آماده سازی عمل لغزش جنسی هست. مثلاً فردی که می خواد خودارضایی انجام بده، فضا رو آماده می کنه. مثلاً خونه رو خالی می کنه، یک فیلمی جور می کنه، خودش رو آماده می کنه، خانواده رو می پیچونه، یک جایی می ره که بتونه این کار رو انجام بده. چیدمان شرایطی که می خواد این کار رو انجام بده، می شه: Ritual یا آماده سازی.

حالا در اعتیادهای دیگه هم این چرخه صادق هست. مثلاً فردی که می خواد تریاک مصرف کنه، Ritual اون فرد این هستش که: وسایل رو آماده می کنه، اگر آتیشی ذغالی چیزی احتیاج داره، آماده می کنه و همه وسایل و جفت و جور می کنه، خونه رو خالی می کنه. من با فردی صحبت می کردم که ایشون اعتیاد به تریاک رو کنار گذاشته بود و تعریف می کرد و می گفت: موقعی که من می خواستم فضا رو برای مصرف تریاک آماده کنم، همون آماده سازیش برای من بسیار لذتبخش بود. وقتی آتیش و وسایل و چیزهایی که لازم داشت رو جفت و جور می کردم. این آماده سازیش خودش به نوعی لذتبخش بود و با عشق من این چیزها رو آماده می کردم که میخام مصرف کنم. و در اعتیاد جنسی هم به همین شکل هست. فردی که می خواد Ritual کنه، مراسم آماده سازی یعنی خونه رو خالی کردن یا می خواد شریک جنسی رو استخدام کنه و بهش پول بده و رابطه جنسی داشته باشه، زنگ زدن، قرار گذاشتن، پول جور کردن… کل این پروسه Ritual ی هستش که اون فرد انجام می ده و خودش رو می رسونه تا سر مرحله سوم.

مرحله سوم: Act out یا انجام دادن عمل جنسی هست. یعنی انجام دادن خودارضایی یا رابطه برقرار کردن با شریک جنسی. و وقتی که خود اون عمل انجام شد، یا توی اعتیاد مواد مخدر، مصرف اون ماده انجام شد، بلافاصله بعدش مرحله چهارم به انسان هجوم می آره.

مرحله چهارم: Remorse یا احساس گناه و پشیمانی و حال بدی. این مرحله توی بحث خودارضایی و انحرافات جنسی خیلی بیشتر خودش رو نشون می ده. چرا؟ چونکه قبلاً هم گفتیم: احساس گناهی که همراه با خودارضایی و روابط نامشروع جنسی هست، بسیار زیاده. بسیار بزرگه و واقعی هست و در وجود اون فرد غلیان می کنه و اون فرد حالش بلافاصله بد می شه. حالا مرحله چهارم یا Remorse باعث می شه که چه اتفاقی بیفته؟ وقتی حال طرف بده و افسرده و نگرانه و از خودش و دنیاش بدش می آد و احساس گناه داره، برای فرار از این احساس گناه بر می گرده می ره دوباره ذهن خودش رو توی مرحله اول یا Preoccupation.

دوباره خودبخود توی اون حال بدی فکر انجام مجدد و تکرار این کار رو شروع می شه. مثلاً طرف امروز یک رابطه جنسی حرام انجام داده، حالش بده و برای فرار از این حال بد، ناخودآگاه داره تماس می گیره و قرار فردا رو با اون فردی که می خواد شریک جنسی پولیش باشه. یا مثلاً حالش بده و توی همون حال بدی می بینی طرف دوباره خودارضایی کرده. یعنی دوباره مرحله چهارم وصل می شه به مرحله اول. و این چرخه چهار مرحله ای همینجوری ادامه پیدا می کنه یعنی حال بدی و احساس گناه و …

تازه توی اون کتاب آقای پاتریک کارنز خیلی بازتر موضوع رو توضیح می ده که حالا چه اتفاقی می افته وقتی که Remorse می خواد انجام بشه. قبل و بعدش که طرف زندگی شخصیش هم به هم می ریزه و عواقب و عوارضی رو به دنبال داره. مثلاً زندگیش غیرقابل اداره می شه، زندگیش متلاطم می شه، آبروریزی می شه. و همه این ها در کنار این وجود داره و همه این ها دوباره دست به دست هم می دن و اون Remorse یا احساس گناه رو قوی تر می کنن و طرف چون نمی تونه اوضاع رو هندل کنه، هوشیاریش پایین اومده و دیگه غرق شده توی این کارهای جنسی، می گه: خوب حالا همه چیزو ول کن، بذار من برم یک بار دیگه انجام بدم خلاص شم! یعنی دوباره مشکلات روی هم جمع می شه، تلنبار می شه و طرف از مشکلات فرار می کنه می ره و دوباره اون کار رو انجام می ده. و برای همه اعتیادها یک حمله هست که خیلی معروفه: انتهای همه اعتیادها یا مرگه، یا زندان یا تیمارستان. در مسائل جنسی خیلی به مرگ نزدیک تره و مرگ خیلی بیشتر اتفاق می افته. چونکه عاقبتش یا ایدز هست، یا خودکشی. مثلاً کسی که خیانت داره می کنه، احتمالاً خانمی که داره به شوهرش خیانت می کنه مرگ می تونه اینطور باشه که مردش بفهمه، یک لحظه اعصابش خورد بشه، بزنه، کتک کاری بشه و دعوا بشه… شاید واقعاً مرگ اتفاق بیفته. همه چیز امکان داره.

بنابراین اون فرد دیگه هوشیاریش رو از دست می ده و توی این چرخه دست و پا می زنه. بنابراین خوبه که این چرخه رو بشناسیم و با استفاده از آموزش هایی که ما توی وبسایت مس به طلا ارائه میدیم، سعی کنید که خودارضایی، چشم چرانی، پورنوگرافی و همه مؤلفه های اعتیاد جنسی رو کنار بگذارید.

 

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 18

2 دیدگاه برای “چرخه اعتیاد جنسی

  1. امیر الماسی
    امیر الماسی گفته:

    سلام دکتر جواد زارع.این ویدیو و ۷ قدم ترک خودارضایی انقدر برام مفید و با اهمیت بودن که من از مهر پارسال هر بار سوار اسنپ یا تاکسی میشم اینهارو گوش میدم و الان عینا کلماتی که تو این ویدیو ها رو گفتین حفظ کردم و هر از چند بار اونها رو با خودم تکرار میکنم که به درستی ازشون استفاده کنم.انشالاه یک روزی هم من چندین نفر رو از یک نوع اعتیاد جنسی نجات میدم تا بتونم شیرینی این کار شما رو تو دلم احساس کنم.اگر بتونم یه سازمان یا سایتی مثل سایت شما در آینده راه بندازم،یه حرکت جالبی برای قدم۶ ترک خود ارضایی که برای همه دشواره انجام میدم.مثلا ۲ نفر ۲ نفر کاربر ها رو شریک هم قرار میدم تا فقط در لحظات وسوسه با هم تماس بگیرن و با همدیگه به خدا وصل بشن.خیلی عقده ی انجام دادن این قدم رو دارم چون تا الان خودم نتونستم حتی با صمیمی ترین دوستم این قدم رو پیاده کنم ولی اگر در آینده بتونم دو نفری رو با هم دوست کنم که اصلا همدیگر رو نمیشناسن ولی هدفشون یکیه،به خوبی میتونن به قول آقای افلاکی!سوار بنز شن و از این قدم بهره ببرن.خیلی دوس دارم بعدا اگر ثروتی بدست بیارم که( حتما میارم) با شما تو این کار خیر شریک شم.خیلی دوستون دارم.انشالاه هرجا هستین و با هر اتفاقی که براتون میفته به خدا نزدیک و نزدیک و نزدیک تر شین.یادتون نره وقتی وارد بهشت شدین سفارش من هم به خداوند بکنین بلکه خداوند یه تخفیفی به من بده.به امید دیدارتان.خدا نگهدار.
    دوستدارتان (امیرمحمد الماسی)

دیدگاهتان را بنویسید