ازدواج آسان قسمت 4 – مهمترین معیارهای ازدواج آسان

مهمترین معیارهای ازدواج
0
(0)

در این جلسه ادامه مباحث ازدواج آسان رو دنبال می کنیم و در رابطه با معیارهای ازدواج آسان یا انتخاب همسر صحبت می کنیم.

البته بحث معیارهای صحیح ازدواج بحث بسیار مهمی هست خیلی بستگی داره به علائق و سلیقه ها و نوع علائق اون فرد در زندگیش که به چه چیزهایی علاقه داره و… می تونه همسرش رو طوری انتخاب کنه که به این نوع علائقش بخوره. ولی یک سری زیر بنا هست و یک سری معیارهایی که زیربنا و ستون یک خانواده رو تشکیل میده، در این ویدیو کوتاه به اونها اشاره می کنیم.

مهم ترین معیار ازدواج این هستش که فرد هم خودش و هم همسرش هدف اصلی ازدواج رو درک کرده باشن و بدونن که هدف اصلی ازدواج این هستش که روح ها با هم تکامل پیدا کنن و به سمت خداوند پیش برن. حالا ممکنه این سؤال پیش بیاد که یک نفر پیش خودش بگه: من اصلاً لاییکم. اصلاً به خدا اعتقاد ندارم. چیه این حرف هایی که تو می زنی؟ مهم اینه که زن و شوهر حداقل از نظر جهان بینی و اعتقاداتی که دارن، هم راستا و هم سو باشن. می دونین چی میگم؟ مثلاً اگه یک نفر اعتقاد داشته باشه به خداوند، دین، معنویت، آخرت، ولی همسرش به هیچکدوم از اینها اعتقاد نداشته باشه و این ها براش مهم نباشه، این ازدواج شکست می خوره و هر چه قدر ما بخوایم ادای با کلاس بودنو مدرن بودنو در بیاریم و بگیم: عقاید هر کسی برای خودش اهمیت داره و براش محترمه و ما می تونیم با دموکراسی در کنار هم زندگی کنیم، اینها همش خواب و خیال هایی بیش نیست! امکان نداره که یک نفر توی زندگیش مثلاً آقا اعتقاد به هیچی نداره و خانم داره یا بر عکس؛

شده دیگه کاربرهایی به ما پیام دادن و مثلاً گفتن: من اهل نماز هستم و شوهرم دوست داره مشروب بخوره و شوهرم میگه: تو اعتقادات خودتو داشته باش و من هم اعتقادات خودمو دارم و در کنار هم زندگی می کنیم. این ازدواج اصلاً عشق و صمیمیتی ایجاد نمی کنه. یک حالت کنار هم بودن اجباری و احترام و خیلی سرد. اون عشق واقعی بین زن و شوهر اصلاً اتفاق نمی افته. و هر کس هم بیاد ادعا کنه شعار داره میده و الکی نیست که بگن: دو نفر جهان بینی مختلف دارن، یک نفر دنبال معنویته و یک نفر دنبال دنیا و چیزهای مادی هستش. اصلاً با هم جور در نمیاد.

بخاطر اینکه جوری باید باشه که زن و مرد با تمام وجود روح همسرشون رو دوست داشته باشن. همه چیزشو دوست داشته باشن، رفتارهاشو، عقایدشو دوست داشته باشن و اینجوری احترام واقعی تشکیل میشه. نه اینکه مثلاً یک خانمی شوهرش مشروب هم نخوره، اصلاً کافر باشه، بر عکس خانمش باشه. خوب این خانم خیلی جاها رنجور میشه. رنجیده میشه. نمی تونه ارتباط برقرار کنه. چون همسرش نمی فهمه این داره چیکار می کنه. نماز چیه؟ خدا چیه؟ چی میگی تو؟ یا بر عکس، خانم آزاد باشه و آقا دنبال معنویت باشه، خانم درک نمی کنه.

خیلی مهمه که توی زندگی مسیر زن و مرد یکی باشه. بهترین حالت اینه که زن و مرد تا قبل از اینکه ازدواج کرده باشه کسی رو انتخاب کنه که مسیرش با اون یکیه. حالا مسیر چیه؟ اینه که به خدا می خوایم برسیم. روی روحمون اینقدر کار کنیم که سالک راه رسیدن به خدا باشیم و آخرتمون رو بسازیم. هم دنیا برامون خوب باشه و بسازیم، هم آخرتمون رو بسازیم. پس این زیر بنایی ترین معیاره. ما می تونیم همچین کسی رو انتخاب کنیم.

کاربری بودن که به من زیاد پیام می دادن. می گفتن: خواستگار برام اومده و اولین چیزی که از خواستگارش می گفت، مدرک تحصیلیش بود. خواستگار اومده فیزیک دانشگاه تهران. خواستگار اومده مهندسی تبریز. انگار مثلاً انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهیه! بعد من گفتم: چرا براتون خواستگار میاد رشته تحصیلی رو میگی. اصلاً نگو اینو. از ایمانش بگو. به چی اعتقاد داری. چون می دونستم خود ایشون هم نمازخون بودن. طوری که خودشون می گفتن. گفتم: شما خواستگار که میاد ببین اون از نظر اعتقادی به تو می خوره یا نه؟ چه اهمیتی داره که از نظر اعتقادی به هم نخورید، کدوم دانشگاه و چه رشته ای داره چه فرقی می کنه اصلاً؟ اصلاً بیسواد باشه، با سواد باشه. حالا درسته یکی از معیارهای ازدواج آسان این هم هستش که از نظر تحصیلی به هم بخورن. ولی توی این فایل نمی خوام در رابطه با اون صحبت کنم. چون توی این فایل می خوام در رابطه با زیر بناها صحبت کنم.

پس ایمان و جهان بینی یکی از مهم ترین معیارهای ازدواج هست. معیار دیگه ای که توی این فایل بهش می پردازیم و دیگه تمومش می کنیم اینه که هر دو نفر به این رسیده باشن که اصلی ترین رقابت در زندگی زناشویی، اگه بخواید رقابتی هم بکنید، رقابت در بعد معنوی باشه، نه رقابت در بعد مادی. چون رقابت در بعد مادیات، اگه بعد مذهبیش هم در نظر بگیریم، میگن: هر کسی به اندازه یک بند کفش هم که فکر بکنه از دیگران بالاتر هستش، اصلاً کارش تمومه. خیلی براش توی بعد معنوی مشکل پیش میاد. یعنی هیچ چیز مادی توی این دنیا رو انسان نباید اینطوری فکر کنه که من می خوام توی این چیز از دیگران بالاتر باشم. مثلاً شوهری می خوام انتخاب کنم که پولش از شوهر دخترخاله ام بیشتر باشه. این کارش تمومه. اصلاً معیار فوق العاده اشتباهیه. اگر هم رقابتی هم بخواد باشه، رقابت باید در بعد معنوی باشه. من همسری رو می خوام که توی معنویات جلوتر از بقیه باشه. و اینو گفتن. توی روایات هست. می تونید به اساتید مختلف مراجعه کنید، توی اینترنت سرچ کنید که رقابت در بعد مادی چقدر ضرر داره.

یک حدیث از امام علی علیه السلام هست که می فرمایند: آخرین درجه حماقت این هست که در زندگی انسان بیاد در بعد مادیات با دیگران رقابت کنه. ماشین بهتر، خونه بهتر، لباس بهتر، موقعیت شغلی بهتر، از این میز برو به میز بالاتر، اینها همش اما علی علیه السلام می فرمایند آخرین درجه حماقته. و توی ازدواج هم همینه و خیلی باید ما مواظب باشیم. اگه بخویم ازدواج کنیم باید ببینیم به چه منظوری می خوایم ازدواج کنیم؟ چه عواملی رو در نظر می گیریم؟ با کی می خوایم ازدواج کنیم؟ می خوایم توی چه زمینه ای همسرمون بهتر از بقیه باشه؟ و اینها مباحثی هستش که فوق العاده اگر از اول درست چیده بشه و انتخاب بشه، اینقدر اون ازدواج موفق هستش که مشکلی هم بعداً پیش بیاد خیلی راحت حل میشه.

فرض کنید دو نفر که جفتشون یک جهان بینی دارن و فرض کنید که مثلاً اعتقاد دارن به دین و خدا و پیغمبر و آخرت و معاد و… اینها هدفشون با هم یکیه. سختی پیش بیاد در قالب دین خیلی در رابطه باهاش مطلب اومده که سختی های شما برای رسیدن به مقام رضا اومده و برای تجلی پیدا کردن فضایل روحی شماست که روحتون صیقلی داده بشه. سختی ها شما رو می سازه. اگر بی پول شدید، اینها توی اون جهان بینی مشترک همش تعریف داره.

حالا فرض کنید یک نفر جهان بینیش اسلامی باشه و یک نفر جهان بینیش بی خدا باشه. حالا اگه مشکل براشون پیش بیاد توی زندگی اونی که به خدا و دین اعتقاد داره میگه: طبق اون آموزه هایی که من دیدم، این سختی ها خوبه برای ما، روحمونو ارتقا میده و به خدا نزدیک تر می کنه. ولی اون میگه: چی میگی؟ سختی کیلو چند؟ همش تقصیر دولته، مثلاً تقصیر اختلاسه. می دونید چون که مبنای معنوی پشتش نیست، خیلی چیزها پیش میاد. حالا دو نفر که جهان بینیشون غیر خدا و غیر آخرتی باشه، باز شاید بیشتر همدیگه رو درک کنن و توی مسیرشون پیش برن. دیگه اونها با همدیگه بخوان به سمت کجا برن، خارج از حیطه این فایله. دیگه خودشون می دونن و خدای خودوشن و سرنوشت و سعادت روح خودشون که به کجا می خوان برسن.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

2 دیدگاه برای “ازدواج آسان قسمت 4 – مهمترین معیارهای ازدواج آسان

  1. اقا رضا
    اقا رضا گفته:

    از نظر معنوی: در اموزه های دینی و احادیث بسیار نقل شده است که با کسی ازدواج کنید که از نظر دیانت بهترین باشد خوب به این نتیجه میرسیم که کسی که ادم مذهبی هست باید دیانت براش درجه اول رو داشته باشه این از نظر معنوی از نظر مادی و دنیوی: خوب کسی که اعتقادات معنوی داره دیدش به دنیا با ادمی که اعتقادات مادی داره کاملا متفاوته از نظر روان شناسی ازدواج دو نفر که دیدگاه متفاوتی به زندگی دارند مشکل که در کنار هم زنگی کنند……………نتیجه:از بزرگان ما شنیده ایم که با هم کفو خود ازدواج کنید تا به ارامش برسیم

دیدگاهتان را بنویسید