ازدواج آسان قسمت 7 – جهیزیه

ازدواج آسان - جهیزیه
5
(1)

دوستان در ادامه مباحث ازدواج آسان، در این ویدیو در رابطه با جهیزیه صحبت می کنیم. در ویویوی قبلی در رابطه با مهریه صحبت کردیم. جهیزیه یکی از عوامل دیگری هستش که خیلی برای مخصوصاً خانواده دختر و مخصوصاً خانواده هایی که چند تا دختر دارن و می خوان اینها رو شوهر بدن، شاید مسأله بزرگی باشه. حالا جهیزیه هایی که از اون سنت پاک و قشنگ جهیزیه خارج شده و به انحراف کشیده شده. این سنت زیبا آفت زده.

آفت هاشو ما می خوایم سم پاشی کنیم. چطوری؟ کاری که من و همسرم انجام دادیم و می خوایم برای شما توی این ویدیو براتون بگیم و برای عزیزانی که می خوان ازدواج کنن و جهیزیه تهیه کنن، می تونن در نظر بگیرن و اینجوری زندگیشونو آغاز کنن. ببینید دوستان ما اصلاً مخالف زندگی مرفه نیستیم. چرا؟ چون طبق باورهای فراوانی که در جلسات پولسازی دوره استحاله میل جنسی آموزش دادیم (کارگاه پولسازی 1، 2، 3) توی اونها کاملاً شرح دادیم که ما در دنیای فراوانی دارم زندگی می کنیم. باورهای ثروت رو اگر عوض کنیم و باورهای ثروت آفرین رو در ذهنمون بکاریم، خیلی هم خوبه در عین حالی که ما ایمانمونو به خدا داریم و دلبستگی به مال دنیا نداریم، زندگی مرفهی رو داشته باشیم.

چه اشکالی داره؟ متنتهاش نکته ای که اینجا وجود داره این که: این زندگی مرفه و زیبا و پر از مبل و چیزهای خیلی شیک و گرون و… همش نباید بیاد به عنوان پیش نیازی قبل از ازدواج قرار بگیره. فرض کنید اینجا ازدواج و زندگی مرفه هست، ما نباید بیایم اینها رو بندازیم قبل و پیش نیازش! که تا شما از اینها رد نشدید و همه چیز رو تهیه نکردید، نمی تونید ازدواج کنید! اصلاً همچین چیزی نیست! جهیزیه یعنی چی؟ جهیزیه یعنی این دو تا جوون می خوان زندگیشونو شروع کنن و حالا شاید اول زندگیشونه و وضع مالیشون خوب نیست، پدر و مادر بهشون کمک کنن و چند تا وسیله اساسی که برای زندگیشون لازمه رو بخرن که اینها بتونن ندگی رو شروع کنن.

از اونجا به بعدش انحراف و خرافات و آفتیه که به مبحث جهیزیه وارد شده. چند تا چیز اصلی رو تهیه کنن که اینها بتونن زندگیشونوو شروع کنن. بعد در طول زندگی وقتی این زن و شوهر زندگی کردن، خداوند اینقدر برکت . ثروت و فراوانی به اینها میده که اصلاً می تونن قصر برای خودشون درست کنن. زندگی مجلل درست کنن. ولی بعد از ازدواج. حالا توی اصفهان داریم: چینی های مرغی و موزه درست می کنن، یه سری چینی هایی که بیست سال استفاده نمیشه. می چینن روی سر و کله هم و میلیون ها تومن پول خرج می کنن.

یا یه سری مبل های چوبی سنگین که این مبل های دیپلماتیک هست و نمی دونم چرا توی خونه ما ایرانی ها راه پیدا کرده؟ مبل های بسیار سنگینی که وقتی روش می شینی، اینقدر سفته و درسته که میلیون ها تومن پول خرجش شده، ولی اصلاً راحت نیستی وقتی میشینی، اصلاً احساس راحتی نمی کنی! این برای دیپلمات ها هست که مثلاً می خوان یه قرارداد رو امضا کنن و یه چیز تشریفاتی و رسمی بشینن روی اون مبل ها و ده دقیقه یا نیمساعت پاشن برن. نه اینکه اینها رو بیای توی جهیزیه قرار بدی که پدری که سه تا دختر داره، عزا بگیره: ای وای! من چطور می خوام دختر شوهر بدم؟ چه گناهی داره اون پدر؟

ولی وقتی که پدر دختر بدونه چند تا وسیله ضروری رو بخواد تهیه کنه و بقیه اش رو خود مرد بتونه تهیه کنه و خانواده داماد هم بتونن کمک کنن، چه اشکالی داره؟ که اساسی و ضروریات رو تهیه بکنن که بتونن زندگیشونو آغاز کنن. بعدش می تونن در طول زندگی هر جور که دوست دارن برن وسیله تهیه کنن و زندگیشونو مجلل کنن. دوره استحاله میل جنسی رو تهیه کنید و جلسات باورهای ثروت رو گوش کنید. ما توی دوره به شما آموزش میدیم که چیکار کنید باورهای ثروت خودتون رو عوض کنید و به ثروت زیادی برسید.

حالا اگر خانواده ای خیلی ثروتمنده که اصلاً که این چیزها براش مهم نیست، باز هم به نظر من نباید این کارو بکنه. به خاطر چی؟ به خاطر اینکه اگر من خیلی ثروتمند باشم و بیام یک ازدواج بسیار مجلل و اشرافی راه بندازم، این در جامعه دیده میشه و اون جوونی که نداره و نمی تونه این کارو انجام بده، اون یه جورایی نگرشش نسبت به ازدواج اشتباه میشه و میگه: نگاه کن، پس من نمی تونم ازدواج کنم! اگر ازدواج اینه، پس بهتره که مجرد بمونم. و این مجرد بودن چقدر اشکالات داره. انحرافات جنسی هست، به سگار کشیده میشه، الافی و بیکاری و تا ظهر خوابیدن و تولید ملی میاد پایین. و مجرد ماندن جوونها روی همه چیز اثر می گذاره.

ولی اگر ازدواج راحت باشه، همه ازدواج کنن و تند تند همه برن سر زندگیهاشون، بهره وریشون میره بالا، پتانسیل پول زاییشون بیدار میشه و دیگه تا لنگ ظهر نمی خوابن و کلاً زندگیشون عوض میشه. پس ما بیایم اگر هم ثروتمند هستیم، توصیه ای که دارم به عزیزان ثروتمند اینه که: ثروتی که دارن، توی زندگی خصوصی خودشون خرجش کنن. ولی وقتی یک مجلسی برگزار بشه و یه جهیزیه ای تهیه بشه، نکنیم این کارو. مثلاً بیایم بگیم چندین میلیون پول جهیزیه دادیم، اون دختری که نداره، هم باعث غصه اش میشه و هم حالت پز دادن میشه و هم اینکه تعریف ازدواج در جامعه به انحراف کشیده میشه.

بعد یه خانواده ثروتمند دیگه میاد میگه: عه این اینکارو کرد، من هم می خوام بهتر از اون باشم. و اصلاً مسیر زیبای ازدواج منحرف میشه. پس اینکارو نکنیم. حالا در رابطه با من و همسرم هم چون من مهریه همسرم رو توی ویدیوی قبلی گفتم: چهارده سکه خود ایشون پیشنهاد دادن و من هم گفتم: شما هم اگر می خواید جهیزیه بیارید، سعی کنید مبلغش در حدود همین چهارده سکه باشه، که حالا نمی دونم چقدر شد. و حالا پدر و مادر ایشون یه سری چیزهایی از چهار پنج سال قبل خریده بودن و گفتن: بالاخره ما اینها رو خریدیم و باید اینها رو بگذاریم. و بشهون گفتم: به هیچ عنوان خودتونو توی قرض و وام و اینجور چیزها نندازید و من راضی نیستم.

فقط کافیه که داماد به خانواده عروس بگه: شما خودتونو توی دردسر و قرض و وام نندازید. من که نمی خوام کمر طرف زیر بار مهریه یا هزینه ازدواج شکسته بشه! اگه اینطوری باشه، خیلی راحت خانواده ها می تونن یک ازدواج سبک و آسان انجام بدن و برن زیر یک سقف زندگیشونو شروع کنن و بعد از شروع زندگی میلیاردر شن، قصر بسازن، هر کاری که دوست دارن بکنن.

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

2 دیدگاه برای “ازدواج آسان قسمت 7 – جهیزیه

 1. فریبا ترابی
  فریبا ترابی گفته:

  سلام آقای زارع
  بهتر بود قبل از هر چیز در این حوزه بیشتر مطالعه می کردید تا به دید بازتری در مورد جهیزیه و مهریه برسید. شما در ازدواج خودتون در واقع مهریه را در برابر جهیزیه قرار داده اید که این اصلاً درست نیست. نه تنها در اسلام بلکه در همه ی ادیان الهی تهیه اثاث الببت منزل بر عهده مرد خانه نه دخترخانم. ولی این دلیل نمیشه اولش را مرد خانه بره تا قرض شروع کنه. هیچ وقت در کتاب آسمانی ما قرآن مهریه را در برابر جهیزیه قرار نداده است. شما گفتید: به همسرتون گفتید: جهیزیه را برابر با مهریه بیاورد یعنی برابر با 14 تا سکه، فکر می کنید حرفی که گفتید چقدر صحیح بود؟
  ببخشید این حرف را می گویم چون ویدئوهای شما را دنبال می کنم ولی این ویدئو زیاد آموزنده نبود. حتی خود شما هم نتونستید در این مورد جهیزیه به حرف هایی که می گویید عمل کنید.
  در پناه خداوند باشید

  • javad zare
   javad zare گفته:

   سلام دوست گرامی و با تشکر از نظر خوب شما

   درست است که در اسلام آورده نشده که مهریه را برابر جهیزیه قرار دهیم . ولی در عین حال این هم آورده نشده که این کار را نکنیم. در اصل این موضوع توافقی است که بین زن و مرد انجام میشود.
   مورد دیگر موضوع عرف یک جامعه است. گاها در جامعه ای چیزی عرف میشود که شاید با دستورات شرعی منطبق نباشد و عوض کردن آن به این راحتی نیست. به عنوان مثال اسلام به مرد اجازه داده است که 4 همسر دائم داشته باشد. آیا شما به عنوان یک زن ایزانی این موضوع را به راحتی میپذیرید به خاطر اینکه به آموزه های اسلام عمل کرده باشید؟ حتی اگر شمای نوعی با این موضوع مشکلی نداشته باشید، چند درصد از زنان ایرانی این موضوع را به راحتی میپذیرند؟ اینجاست که بحث توافق بین زن و مرد پیش می آید. شاید زنی به راحتی با اینکه شوهرش 3 زن دیگر داشته باشد کنار بیاید، و زن دیگری به هیچ عنوان کنار نیاید و سریعا زندگی را ترک و درخواست طلاق کند.
   ما نمیتوانیم عرف یک جامعه را به سرعت بشکنیم و بگوییم هر چه در دین آمده 100% باید اجرا کنیم.

   بله شاید در دین ما گفته شده که لوازم خانه با مرد است ولی آیا وقتی که خانواده دختر، خودشان اصرار دارند بر اینکه برای دخترشان جهیزینه ( هر چند مختصر) تهیه کنند، و وقتی که مادر دختر شاید از وقتی آن دختر کودک بوده، شروع کرده به خریدن لوازم ریز و درشت جهیزیه، میتوانیم به او بگوییم همه اینها را بریز دور چون اسلام گفته لوازم خانه با مرد است و مرد باید آنها را تهیه کند. اصلا ذوق آن مادر کور میشود.

   این که من از همسرم خواستم به اندازه حدودی 14 سکه برای جهیزیه هزینه کنند، به خاطر این بود که آنها تا جای ممکن صرفه جویی کنند و خود را به زحمت نیندازند و این پیشنهاد من به آنها بود. هر چند در عمل، خیلی از لوازم جهیزیه ایشان را سالها قبل پدر و مادرش در سفرهای مختلف به کیش و قشم و … تهیه کرده بودند و سالها بود این وسایل در خانه آنها نگهداری میشد.

   اصلا نمیتوان با قطعیت قوانین اسلام را بدون آماده کردن ذهن مردم، اجرا کرد.

   مثلا اگر در اسلام مجازات دزدی، بریدن دست است ( طبق شرایط خودش)، آیا میتوان در جامعه امروز دست اختلاس گران یا حتی دزدهای رده پایین تر را برید؟ اگر میشد که این کار را کرده بودند. ولی به هر دلیلی که من نمیدانم، این اتقاق در ایران نمی افتد. پس آیا ما میتوانیم همدیگر را محکوم کنیم که به آموزه های دین خودمان پایبند نیستیم؟

   هدف از اموزش های ازدواج آسان، و اینکه من از زندگی خودم شروع کردم، باریک شدن در مسائل اسلامی و جنگ و جدل بر سر جزییات دستورات اسلام نیست. چرا که اگر اینطور باشد، یعنی ما حتی در این راه خیر، بازیچه دست شیطان شده ایم که به آن حمله سمت راست میگویند. یعنی وسواس به خرج دادن روی مسائل دینی و بواسطه آن، خراب کردن مسیر و نیت خیر یکدیگر و قضاوت کردن و … شیطان هم همین را میخواهد . که ما به جای دیدن نقاط مثبت یک حرکت، سر جزییات مسائل دینی به جان یکدیگر بیفتیم و از هم ایراد بگیریم و اصل آن حرکت خیر را فراموش کنیم.

   هدف از آموزه های ازدواج آسان در مس به طلا؛ این است که جوانان ما ازدواج آسان انجام دهند . با مهریه کم و جهیزیه سبک. همین! هدف دیگری در کار نیست. هدف ما منطبق بودن 100% با آموزه های اسلامی نیست چون عرف جامعه ما خیلی چیزها را نمیپذیرد. شاید در مراحل بعدی این حرکت، وقتی کم کم باور مردم نسبت به مهریه سنگین و جهیزیه های اشرافی عوض شد، بتوان خیلی ملایم و کم کم روی این موضوع کار کرد که لوازم خانه را هم مرد تهیه کند و به نوعی جهیزیه از بین برود. ( هر چند اگر این اموزش شروع شود، خیلی از هموطنان عزیز که نسبت به حضرت فاطمه س ارادت دارند، با این آموزشها مخالفت خواهند کرد و خواهند گفت اگر این طور است چرا حضرت زهرا س، در تهیه لوازم خانه مشارکت کردند و کل پول جهیزیه شان را خرج خرید لوازم خانه کردند) .

   تا اجرای 100% قوانین اسلام، خیلی فاصله هست ولی هر کس باید “در حد توان خویش” به آن عمل کند چرا که “لا نکلف نفسا الا وسعها” . من وسعم در این حد بود که مهریه را 14 سکه و جهیزیه را هم در همین حدود در نظر بگیرم. ( هر چند اون موقع سکه حدود 1 میلیون و خورده ای بود و مثل الان 3 میلیون نبود) .

   باز هم از شما تشکر میکنم به خاطر دیدگاه ریزبینانه تان.

   شاد و موفق باشید زیر سایه امام زمان عج

دیدگاهتان را بنویسید