سالیتود و خلاقیت

سالیتود و خلاقیت
5
(2)

 

در این فایل صوتی مبحث سالیتیود رو از زاویه خلاقیت نگاه می کنیم. چون که یکی از عادتهای بسیار بارز خیلی از زنان و مردان موفق جهان بوده این بوده که به اهمیت سالیتیود و داشتن دوران سالیتیود پی برده بودن و اکثرشون شاهکارهای خودشونو در حالت سالیتیود خلق کردن. گوته شاعر و فیلسوف آلمانی میگه: انسان می تواند در اجتماع آموزش ببینید، ولی فقط در سالیتیود است که الهامات به او وارد می شود. فرق آموزش با الهام چیه؟ آموزش رو هر کسی می تونه انجام بده، یه سری سر فصل های آموزشی هست که انسان می تونه کتاب بخونه، کلاس بره و آموزش رو یاد بگیره، ولی هیچکس نمی تونه الهام رو به کسی تزریق کنه.

الهام باید بیاد. و الهام در چه وقتی میاد؟ در وقتی که در سالیتیوده. چرا؟ چون انسان در سالیتیود فرصت این رو داره که یک لحظه از صداهای اطرافیان و صداهای کسانی که خارج از خودش هستن، جدا بشه و گوش بده ببینه در درون خودش چه صداهایی وجود داره؟ نداهای درونی خودش رو انسان در سالیتیود می شنوه. فرصت این رو داره که انسان با خودش ملاقات کنه، خوبی های وجودشو بشناسه، بدی های وجود خودش رو بشناسه، وقت بگذاره و ببینه که رفتارهای گذشته اش چه اشکالاتی داشته و  اونها رو برطرف کنه.

و حتی باعث میشه که انسان در شکرگزاری هم درست عمل کنه. چون وقتی انسان دورش شلوغ باشه و از سالیتیود به دور باشه، تمرکز انسان پرت میشه و منعطف میشه به دیگران، داشته های دیگران و نداشته های خودش. وقتی که انسان در سالیتیود باشه، می تونه از کوچکترین داشته های زندگی خودش هم نه اینکه اگر فرد در سالیتیود نباشه، نمی تونه لذت ببره. منظور اینه که تمرکز انسان روی زندگی خودش در سالیتیود بیشتر میشه و بیشتر فرصت داره که داشته ها و نعمت هایی که خداوند بهش داده رو ببینه.

آقای موتزارت موسیقیدان بسیار معروف که حدود ششصد قطعه بسیا معروف و شنیدنی بسیار قدرتمندی رو نوشته، ایشون در رابطه با سالیتیود میگه: وقتی که کاملاً خودم هستم، کاملاً تنها و در یک حس و حال خوب، مثلاً سفر کردن با یک درشکه، قدم زدن برای پیدا کردن یک فضای خوب یا در طول شب خوابم نمیبرد، در چنین مواقعی است که بهترین و بیشترین ایده ها بر من جاری می شوند. تسلا فیزیکدان بزرگ میگه: در تنهایی و سالیتیود بدون مزاحمت، انسان تیزهوش تر و علاقمند تر می شود. اصالت یا ارجینالیتی در تنهایی و خلوت حاصل می شود. و اونجایی که دیگران از تأثیر دیگران بر ذهن خلاق خودش رها هست.

و حتی انیشتین هم گفته بود: درسته که برنامه کاری من خیلی سنگینه و خیلی فشرده هست، ولی اوقاتی میشه که در کنار ساحل قدم می زنم و اجازه میدم نداهای درونی خودمو بشنوم و ببینم که ذهن من چی می خواد به من بگه و پیاده روی های طولانی رو کنار ساحل انجام می داده. بنابراین مبحث سالیتیود مبحثی هستش که از مؤلفه های بسیار مهم خلاقیت این هست که انسان بتونه در سالیتیود به سر ببره و حال خوی رو در سالیتیود تجربه کنه. تموم الهامات و شاهکارهای خوب همشون در خلوت اتفاق می افتن.

هیچ وقت ما نشنیدیم که یک نفر در یک جمع شلوغ یکهو یک شعر زیبایی از خودش بسراید. شعری که در تاریخ ثت بشه و بمونه. اکثر شاعرهای بزرگ وقتی که به قول خودمونی سیمشون وصل میشد به خداوند، در نیمه های شب، در سحر، چقدر حافظ از سحر صحبت می کنه، همش در خلوت بوده. خلوته که باعث میشه انسان اون گوهر وجودیش رو بشناسه و الهامات به او نازل بشه که بتونه شاهکارهای خلاقانه ای رو ایجاد کنه.

از خواص دیگر سالیتیود برای مجردها گفتیم، این بود که تا وقتی که کسی رو پیدا نکردیم برای ازدواج، از این فرصت سالیتیود می تونیم بهترین استفاده رو ببریم و ناراحت این نباشیم که هنوز کسی برای ازدواج با ما پیدا نشده. و این رو نباید با این موضوع اشتباه بگیریم که فکر کنیم ما می خوایم ترویج این رو بدیم که تا آخر عمر همه تنها و مجرد بمونن. به هیچ عنوان. منتهاش اگر یک جمع بندی بخوایم بکنیم این هستش که سالیتیود غایت نهایی زندگی انسان تا آخر عمر نیست. ولی وقت هایی که انسان در سالیتیود و در مجردی به سر می بره، می تونه بهترین استفاده رو از این دوران ببره.

 

فایل صوتی سالیتود و خلاقیت را دانلود کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید