ترک خودارضایی (مقالات)مقالات

تقویت اراده- قسمت اول

در این مقاله در رابطه با تقویت اراده صحبت می کنیم. کاربرهای زیادی از ما پرسیده بودن که ما چیکار کنیم که ارادمون قوی بشه، مخصوصاً در رابطه با ترک خودارضایی یا قطع کردن رابطه هایی مثل رابطه های چتی و…

بحثی هستش که واقعاً نیازه. توی همه زمینه هایی که ما در کانال آموزش میدیم، کاملاً نیاز داره که ما بتونیم روی اراده خودمون کار کنیم. اما نکته ای که اینجا وجود داره اینه که ما در فایل هفت قدم ترک خودارضایی گفتیم: روی اراده خودمون زیاد حساب نکنیم و اراده خداوند خیلی قدرتمند تر از اون هستش که ما بخوایم با گرگ خودارضایی که در درون ما هست، مبارزه کنیم. ولی اراده ما حداقل باید در حد نرمال خودش باشه، بعد ما بیایم روی اراده خداوند حساب کنیم. یعنی ما نمی تونیم این مسؤلیت رو از دوش خودمون برداریم و بگیم: اراده من کافی نیست و اراده خداوند هست و اون می تونه با خودارضایی مبارزه کنه. در حد نرمال ما باید اراده خودمون رو در حد معقولی داشته باشیم. خودمون یک خودکنترلی در حد متعارف خودمون داشته باشیم و بعد وقتی که هجوم وسوسه خودارضایی یا هجوم وسوسه چت کردن با یک فردی که درگیر رابطه احساسی نا مشروع با او هستیم، اون وسوسه ها که حمله می کنه، ما اونجا نیاز داریم که از خداوند کمک بخوایم و بگیم: خدایا اراده من به تنهایی نیست و تو به من کمک کن و خدا رو صدا بزنیم.

حالا راه های مختلفی برای تقویت اراده هست و چند تاشو من توی این فایل میگم و خیلی راه های بسیار زیادی هست که انسان می تونه پیاده کنه و اگر دیدم که در این فایل خیلی داره طولانی میشه، بقیه اش رو توی فایل بعدی میگم. قسمت جلوی مغز انسان یا پری فرونتال کورتکس (prefrontal cortex)، قسمت پشت پیشونی و جلوی مغز، قسمتی از مغز هست که مروط به ارداه انسان و نوع شخصیت هست. در رابطه با این قسمت از مغز خیلی تحقیقات و مقاله های علمی هست، ولی یک نمونه اش رو من توی این فایل آماده کردم که از یک خانمی به نام کرلی مک گانیگال هست که گفتن: چهار عاملی که به ما کمک می کنه که ارادمون تقویت بشه و برای تقویت جلوی مغز هم خوب هست.

اولین عامل زود خوابیدن هست. یعنی خواب مناسب. هر چقدر ما خوابمون نا منظم تر باشه و فقر خواب داشته باشیم، دقیقاً اثر با این قسمت از مغز ارتباط مستقیم داره و ارده ما رو ضعیف می کنه. راهکارش هم این هست که زود بخابیم. ساعت ده یا یازده باید بره توی رختخواب و زود بخوابه که فردا صبح هم زود از خواب بیدار بشه. زود خوابیدن و زود بیدار شدن هم برای تقویت اراده خوبه، هم برای تنظیم هورومون ها و کلاً برای همه سیستم های بدن فوق العاده مفید هست.

دومین عامل مراقبه کردن هست. که مراقبه می تونه هم مراقبه ای شرقی باشه که انسان روی تنفسش تمرکز کنه و آروم بشه و هم این تمرین تمرکز روی تنفس انسان، شمردن نفس ها و یا حتی تجسمی هم نباشه، باز هم فرقی نمی کنه، همین که ما یک جایی آروم بگیریم، خیلی کمک می کنه. یک مراقبه دیگری که به خود من هم خیلی جواب میده، نماز خوندن هست. نماز خودش یک مراقبه بسیار قدرتمند هست که علاوه بر اینکه یک مراقبه هست، مستقیماً روی تقویت اراده کار می کنه. ببینید تقویت اراده یک چیزی هست که به تدریج در انسان یک روند صعودی پیدا می کنه و اراده انسان قوی و قوی تر می کنه. نماز یک خوبی که داره، اینه که سه بار در روز و اگر کسی حالش رو داشته باشه، پنج بار در روز انسان ملزم به انجام یک کاری میشه که طبق یک قواعد خاصی هست. و این خودش انسان رو وادار می کنه به اینکه انسان رو قوی و قوی تر بشه.

این مطلب هم عالی و مفیده:  ترمیم زندگی گذشته بعد از ترک خود ارضایی

دیدید که انسان وقتی می خواد نماز خوندن رو شروع کنه، توی اون روزهای اول یا هفته های اول اتفاقی که می افته اینه که گاهاً سخت ترین کار دنیا همون نماز خوندن میشه. یعنی اونقدر برای کسی که یک مدت نماز نخونده، این کار سخت میشه که پاشدن و وضو گرفتن و نماز خوندن فوق العاده سخت میشه برای انسان، فوق العاد انرژی می کشه از انسان، انگار یک بخش بزرگی از وجود انسان تحت فشار قرار می گیره و برای همینه که میگن واقعاً نماز اراده رو می سازه. وقتی که اون فرد بلند شه و بگه: من تعهد کردم که نمازم رو بخونم، حالا جدا از مسائل معنوی و اجباری بودن و واجب بودن نماز، اصلاً از منظر تقویت اراده که بخوایم بهش نگاره کنیم، فوق العاده در تقویت انسان مؤثره. چرا؟ چون یک کار روتین و روزمره هستش که باید حتماً و حتماً انجام بشه. و جالبه که در طول مسیر نماز خوندن اتفاقاتی می افته، چیدمان شرایط برای زندگی هر فردی جوری میشه که نماز خوندن برای انسان در یک شرایطی سخت میشه. و انسان باید یک همتی بکنه که بتونه نماز رو بخونه و از حالت نرمال یه جورایی هر روز بالاتر میره و یشرفته تر میشه. و مراقبه کردن شرقی و نماز خوندن خودمون خیلی به تقویت اراده کمک می کنه.

عامل سوم  ورزش منظم روزانه هست. اونواع و اقسام ورزش رو داریم که ما همیشه گفتیم: منظم بودن ورزش خیلی بیشتر تأثیر داره، تا نوع ورزش. انسان اگه بتونه روزی نیم ساعت ورزش منظم داشته باشه، در تقویت اراده اش فوق العاده مؤثره.

عامل چهارم هم تغذیه هست. که چون ما میلیاردها سلول در بدنمون داریم، اینها به انرژی نیاز دارن که این انرژی از طریق قند و گلوکز تأمین میشه و بهتره که ما کربوهیدارت هایی رو مصرف کنیم که طبیعی هستند. مثل غله های کامل، گندم کامل و کربوهیدرات هایی که ما بتونیم از میوه جات و سبزیجات دریافت کنیم، کلاً رژیم غذایی که سرشار از میوه و سبزیجات فراوان و دانه ای کامل باشه، که این امر بسیار کمک می کنه. اینها در مجموع روی پری فانتال کورتکس مغز اثر میذاره. که وقتی اون قسمت کار خودش رو خوب انجام بده، اراده ما در حد معقولی بسیار قدرتمند میشه.

یعنی وقتی که وسوسه خودارضایی یا هر کار دیگری مثل شهوترانی و مصرف شهوت میاد، می بینیم که اراده خودمون یه کم قوی شده و از حالت مستأصل بودن و کاملاً ناتوان بودن، بیرون میایم و به یک حد معقولی می رسه و وقتی که هجوم وسوسه میاد، در عین حال با اراده خودمون میایم خداوند رو صدا می زنیم و میگیم: خداوندا اراده بی نهایت تو همراه من باشه و خواهش می کنم که تو بیا کمک کن که از پس این وسوسه بر بیام. پس فوق العاده مهمه که روی ساختن شخصیت خیلی قوی یا تقویت کردن اراده خودمون در کل زندگی هم کار کنیم. صرفاً نیایم بگم: اراده خداوند می تونه به من کمک کنه. اراده خداوند صد در صد قوی هست، ولی نباید ما مسؤلیت خودمون رو نا دیده بگیریم و هیچ کاری برای منظم کردن زندگیمون انجام ندیم و همینجوری درگیر خودارضایی و… باشیم. می دونید که درگیر بودن  به خودارضایی های زیاد، پورنوگرافی و کلاً دچار شهوترانی شدن، واقعاً انسان رو ضعیف می کنه و در خونه می مونه و منزوی میشه و حال هیچ کاری رو نداره و واقعاً اراده اش در حد چرخوندن امورات عادی زندگی خودش هم نیست. یعنی کمتر از اون هم میشه. برای همینه که میگیم: یه کم راده رو قوی کنیم که حداقل بتونیم از پس یک زندگی نرمال روزمره بر بیایم و بعدش که وسوسه میاد، اونجا اراده ما کافی نیست و اونجا از خداوند هم کمک می گیریم.

[تعداد: 9    میانگین: 4/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مجموعه مس به طلا
    واقعا این بحث تقویت اراده خیلی موثره اگر انسان برای تمام روزش بتونه برنامه ریزی داشته باشه انرژی انسان بالا میره و روحیه میگره من خودم روزهایی که برنامه روزانم رو کامل انجام میدم حالم خیلی خوب

پاسخی بگذارید

بستن
بستن