شیرین ترین لحظات سالیتود

Sweetest moments of solitude
5
(2)

پاکسازی روح از رذیلت های اخلاقی، شیرین ترین بخش سالیتود

در این ویدیو در رابطه با لذت بخش ترین قسمت دوران سالیتود و خلوت درون صحبت می کنیم. حالا این لذت بخش ترین رو من از دید خودم میگم. تجربه خودم بوده که یک دوران سالیتود بسیار موفق و پرباری رو به لطف خداوند در کشور مالزی و بعدش هم مدتی توی ایران داشتم و مدتی رو روی خودم کار می کردم. لذت بخش ترین قسمت این دوران چی بود؟ از نظر من اون قسمتی بود که من شروع کردم روی شناختن روحم از نظر اینکه اون رذیلت های اخلاقی که توی روحم بود، اونها رو دونه دونه بشناسم. مثل یک زمینی می مونه که توش مین کاشتن و شما میرید مین ها رو که خطر نابودی و انفجار با هر مینی که کشف می کنی، کاهش میدی و بیشتر به سلامت نزدیک میشی.

رذیلت های اخلاقی چی هستن؟ همه جا شنیدیم: حسد، ریا، دروغ، کینه، رنجش. اینها رذیلت ها  و ویروس هایی هستن که توی روح ما هستن، آفت هایی هستن که توی روح ما هستن. همه چیز در این عالم، حتی بهترین میوه ها، بهترین درخت ها، بهترین گیاهان آفت دارن. هر چیزی یک آفت داره. و انسان باید آفت ها رو بشناسه و اونها رو پاکسازی کنه. مثلاً توی کشاورزی آفت های درخت سیب رو بشناسی و اون سموم لازم رو بزنی و هر کاری که لازم هست رو انجام بدی که اون آفت ها پاک بشن و درخت های سیب پر بار بشن و سیب های خوبی تولید کنه. روح ما هم دقیقاً همینطور هست. عزیزان این مبحث بسیار بسیار مهمه.

عبادت و عبودیت با هم سبب رشد و تعالی روح می شوند

برای اینکه فرض کنید طرف شهوترانی رو کنار می گذاره، با هزار تا تلاش و لغزش و امید به خدا دوباره شروع کن و… شهوترانی رو کنار می گذاری و معنویت رو کار می کنی و شروع می کنی روی ابعاد مختلف زندگی کار کردن، کم کم توی بعد مالی پیشرفت می کنی و پیشرفت هایی که داری انجام میدی، می بینی یک کانتکت هایی با دیگران پیدا می کنی. مشکلاتی پیش میاد. وضع مالی خوبه و شهوتی وجود نداره. ولی هنوز اون مشکلات، زودرنجی، قاتی کردن، عصبی شدن هست و ما خبر نداریم که از کجا ضربه می خوریم؟ از ویروس ها و آفت هایی که روح ما به اونها مبتلا هست و ما یک عمر به اونها نپرداختیم.

حتی فردی که میاد خیلی علاقمند میشه به اصول مذهبی یا معنوی. بسیار روی خودش کار می کنه، انواع دعاها، مراقبه ها، ذکرها، انواع و اقسام عبادت ها، همه اینها عالیه. ولی می بینه اون جوری که باید هنوز اون شخصیت دلچسبی که واقعاً مثل شخصیت انبیاد که واقعاً آدم ها براشون می مردن. آدم ها اصلاً می دیدنشون ذوق می کردن و دلشون می خواسته برن کنار اون افراد بزرگ باشن. لذت می بردن. همین که کنارشون می نشستن، آروم می شدن. و همین الان هم داریم. اگر شما برید پیش اولیای واقعی خدا، همین که کنارشون بشینی، حال انسان خود به خود خوب میشه. چرا؟ چون اینها روی رذیلت های اخلاقی خودشون کار کردن.

ولی کسی که روی رذیلت ها کار نمی کنه و میره دائم نماز، روزه، عبادت، مراقبه، مدیتیشن، کلیسا، کنیسه، هر جایی که باشه، وقت های زیادی رو می گذرونه، ولی میاد می بینه با همون کسانی که توی اون کلیسا یا مسجد خودشون هستن، هزار تا حسد و کینه و حسادت و همه چیز بین اون فرد و افراد وجود داره.

لزوم شناختن و پاکسازی روح از رذائل اخلاقی

شیطان اینطوری حرکت می کنه دیگه. توی خود مسجد میاد سر اینکه من کجای مسجد وایسم، حسادت میندازه، کینه میندازه، کی اول اومد؟ کی دیرتر اومد و…. همینجوری میاد اینها رشد می کنه. چرا؟ چون ما توی روحمون روی اینها کار نکردیم. و وقتی که شروع می کنیم به شناختن تک تک این رذائل اخلاقی، می بینی که من حسادت دارم توی وجودم و نمی دونستم! یا مثلاً کینه دارم! نسبت به خیلی از چیزها توی زندگیم کینه دارم، نسبت به هر شخص یا هر سازمانی، هر دینی و حتی خیلی ها خدای نکرده نسبت به خدا هم کینه دارن و یک سری اتفاقاتی افتاده و یک چیزهای منفی شنیدن و همه چیز رو نسبت دادن به خدا و آگاهی های نادرست هم جمع شده روش، نسبت به خود خدا هم کینه داره، نسبت به همه چیز عناد داره.

وقتی که اینها رو می شناسی و دونه دونه روی اینها کار می کنی، می بینی که این روح داره هی منبسط میشه و انگار داره حال روحی بهتر و بهتر و بهتر میشه و لذت بخش ترین قسمت دوران سالیتود و کار کردن روی روح همین هست. که شما دیگه از رذیلت ها و ویروس هایی که در روحتون هست، ضربه ای نمی خورید، حالتون خیلی خوبه. هر کسی بیاد توهین کنه، حتی با شما بد رفتاری کنه و هر اتفاقی بیفته، شما چون که دیگه اونها رو شناختید و بر اساس اونها رفتار نمی کنید. مثلاً فردی میاد کلاهبرداری می کنه و پول شما رو می دزده. به جای اینکه حال خودتونو بد کنید و غصه بخورید، می شینید توی روح نگاه می کنید و میگید: من از اول بررسی می کنم، چی شد این اتفاق افتاد؟

فرد ناآگاه با روح ضعیف و واکنش کائنات نسبت به او

من رذیلت اخلاقی طمع توی وجودم بود. چیکارش کردم؟ ایشون طمع رو به عنوان جای قلاب توی روح من دید و قلابشو انداخت توی طمع من و من رو کم کم کشوند به سمت خودش و پولهامو گرفت و این بلا سرم اومد. حالا چه اتفاقی افتاده؟ من پر از کینه و خشم و نفرت و بد بینی و… شدم. با اینها باید چیکار کنم؟ روی اینها باید دونه دونه کار کنم. از همون اول که طمع بود، طمع رو در وجودم پاکسازی کنم که دفعه بعد نفر بعدی نیاد و همین کلاه رو سر من بگذاره.

شما دیدید که افرادی هستن توی زندگیشون که دائم پول از دست میدن، دائم ورشکست میشن، دائم کلاه سرشون می گذارن. برای چی؟ برای اینکه متوجه نشده که کدوم یکی از رذیلت های اخلاقیش داره بهش ضربه می زنه و زندگیش رو داغون می کنه. میره هر جایی ورشکست میشه. دیدم که دارم میگم. همه شما هم حتماً دارید توی اطرافیان، دوستان و آشنایان، کسی که هی شکست می خوره، هی اشتباه می کنه، هی از یک سوراخ گزیده میشه. چرا؟ چون اون رذیله اخلاقی که مربوط به این هست رو روش کار نکرده و کائنات و جهان هستی هم اینقدر اون حادثه رو تکرار می کنه که طرف بفهمه که بابا من طمع دارم! دیگه هر کسی اومد بهت گفت: بیا یک شبه من پولدارت کنم و چقدر تو حسابت داری؟ هر چی داری، بده به من یک شبه پولدارت کنم، یک ماهه این دو برابر میشه، بدون که طمع تو رو بیدار کردن.

و طمع یکی از چیزهای بسیار قدرتمندیه که توی جامعه امروز خیلی روش کار میشه. همه دنبال این هستن که طمع دیگران رو تحریک کنن و یک قلابی بندازن و بکشونن طرف خودشون و بگن: بیا یک شبه میلیونر میشی و…

مقام سوم و چهارم دوره سالیتود

حسد هم یکی از اونها هست. طرف توی محیط کار افراد به هم حسادت می کنن. اون دوست داره زیرآب اینو بزنه، این دوست داره زیرآب اونو بزنه و همش هم از کجا میاد؟ از یک رذیله بسیار بزرگ اخلاقی که اون نداشتن توکل به خداوند و نداشتن ایمان هست. فکر می کنه که اگر اون توی کار پیشرفت کرد، رزق اینو می بره. چون ایمان داشته، منجر میشه به حسادت و مکر و حیله رو به کار می بره. و انواع و اقسام رذیلت های اخلاقی که کلکسیونی از همه اونها وجود داره که توی روح همه ما هست و ما باید اونها رو بشناسیم و بدونیم که کدوم هاش تا چه حد فعاله و کدوم هاش چقدر قویه و اونها رو برطرف کنیم. که در مقام سوم و چهارم دوره سالیتود روی اینها کاملاً کار می کنیم.

البته چون اینها خیلی زیاد هستن، ما به اصلی ها پرداختیم. مخصوصاً برای مجردان، که توی بعد زندگی زناشویی از این ها ضربه نخورن، اونها رو کاملاً پوشش دادیم. و واقعاً شاید یه کم سخت باشه کار کردن روی خود و شناختن اینها. و بعد از اینکه کار کردی، بخوای درستش کنی، زحمت داره دیگه. ولی زحمتیه که فوق العاده لذت بخشه. یکی از اون زحمت کشیدن های زندگی هست که بسیار بسیار لذت بخش هست.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

2 دیدگاه برای “شیرین ترین لحظات سالیتود

 1. hosnakarimpour
  hosnakarimpour گفته:

  باسلام و عرض ادب به استادبزرگوارم .
  بسیار نکات خوبی ومهمی رو عنوان کردید .
  واقعا همینه ما باید روی روح خودمون کار کنیم .ولی کار وقتی خیلی سخت میشه که با کسی درهم تنیدگی داشته باشی .منظورم اینه که در زندگی مشترک بسیار بسیار اسیب روحی بهت وارد میشه اگه همسرت با اشتباهات مکرر به زندگی ضربه بزنه و در اخر هم کتمان کنه و اشتباهشو به گردن هرکسی دمه دستش باشه بندازه .
  به لطف خداوند من در اوایل مقام دوم سالتیود هستم و خیلی این دوره داره به من کمک میکنه که اون قسمتهایی که افت روحم هست رو پیدا کنم .دعاگوی شما هستم .🙏

دیدگاهتان را بنویسید