فرق پشیمانی و شرم

فرق پشیمانی و شرم
5
(1)

در این فایل صوتی در رابطه با تفاوت بین پشیمانی و شرم داشتن صحبت می کنیم. البته این دو کلمه یه جورایی ترجمه دو کلمه Guilt و Shame هست که نزدیک ترین ترجمه ای که من ازش استفاده می کنم که بشه این دو تا رو تفکیک کرد، پشیمانی و شرم هست. چون که Guilt یا پشیمانی حالت بار معنایی مثبت داره، ولی شرم یا Guilt بار معنایی منفی داره.

این دو تا رو ما باید حواسمون باشه، مخصوصاً در مباحث رهایی از وابستگی های جنس مثل خودارضایی، پورن و همینطور در مبحث پرهیز؛ گاهاً وقتی ما می لغزیم و اون احساسات بدی که در رابطه با این مسائل به ما دست پیدا می کنه، یا اینکه توی روابط ناسالمی وارد میشیم که اون احساسات بد به سراغ ما میاد، حواسمون باشه که آیا ما دجار پشیمانی شدیم یا دچار شرم؟ پشییمانی اینکه که ما از کاری که انجام دایم پشیمان میشیم. یعنی یک اشتباهی انجام دادیم و یک ندای درونی داره به ما میگه: این کار اشتباه بود! و باعث میشه که ما سعی و تلاش کنیم که این کارو دوباره تکرار نکنیم. یعنی پشیمانی با خودش امید به همراه داره. و این حس پشیمانی خیلی هم خوبه. چونکه خداوند این رو توی وجود ما گذاشته. مثل یک سستم خودکار چک کردن اتوماتیک در وجود ما که میاد اعمال و رفتار ما رو چک می کنه و اگر اشتباه باشه اون حس بد به سراغ ما میاد، به ما گوشزد می کنه که دیگه این کارو تکرار نکنیم.

یعنی داشتن پشیمانی خیلی هم خوبه و باعث میشه که انسان رشد کنه و دیگه اون اشتباهات رو تکرار نکنه. و پشیمانی میاد میگه: شما یک انسان خوبی هستی، انسانی هستی که روح خداوند در تو دمیده شده و اون رفتار و عمل تو اشتباه بود. بنابراین این عمل رو دیگه تکرار نکن. و دفعه بعد که با همچین عملی مواحه شدی، این عمل رو تکرار نکن. در مقابل اون شرم داشتن یا Shame یک حس منفی در وجود انسان تزریق می کنه که بیشتر از سمت شیطان میاد و میگه: تو خودت اشتباه هستی! نمیاد بگه: عمل تو اشتباه بود. میگه: وجود خودت به عنوان یک انسان، جنس تو اشتباهه! خودت بی ارزشی! و انسان میاد این دیالوگ رو با خودش تکرار می کنه: من بی ارزشم! من خوب نیستم! من خرابم! یعنی میاد ذات انسانی وجود خودش رو برچسب می زنه. و این خیلی خطرناکه که دقیقاً از سمت شیطان میاد و وقتی که ما این باور کنیم که من خوب نیستم، این باعث میشه که همینطور انسان روی این دوست نداشتن از خود و تنفر از خود توی وجودش بیشتر و بیشتر رشد کنه و حتی مرتکب کارهای حتی بد تر از اون کار اولی بشه!

برای همینه که می بینیم در فیلم های پورن، بیماری افرادی که توی این فیلم ها شرکت می کنن، اینقدر شدید میشه، چون خودشون رو دوست ندارن و به جایی می رسن که فکر می کنن که وجود خودشون اشتباه هست و وجود خودشون یک انسان بی ارزش هستن، تن به کارهای کثیف و کثیف و پست تری میدن! چونکه از خودشون متنفر میشن و شیطان میاد از طریق پورن انسان ها رو اسیر می کنه. چون همونطور که گفتیم: پورن یکی از ابزارهای دست شیطانه که با تمام قوا داره توی پورن حرکت می کنه. پس داخل شرم امیدی وجود نداره و نا امیدی وجود داره. یعنی هر کاری که انسان خودش رو روی اون قضاوت کرد و شیطان اومد بهش گفت: تو هیچ ارزشی نداری که این کارو کردی! تو آدم به درد نخوری هستی، باعث میشه که یه مرحله عمیق تر اون کارو بدترشو انجام بده و شیطان هم به ریش اون فرد بخنده و بگه: خوشحالم که تو فراموش کردی که روح خداوند در تو دمیده شده و یک اشتباهی کردی که خیلی راحت می تونستی توبه کنی.

استادی جمله ای می گفت که اصلاً مو به تن انسان راست می شد وقتی این جمله رو می شنیدی. می گفتن: شیطان با این همه مکر و حیله ای که بر علیه ما به کار می بره، روز قیامت در محضر خدا، آدم هایی که گول شیطان رو خوردن، شیطان اصلاً قبولشون نداره! و اونجا هم حتی بهشون توهین می کنه و میگه: چقدر شما نادان بودید که گول منو خوردید! چقدر شما آگاهیتون کم بود و ارزش خودتون رو ندونستید و اصلاً طرف من نیاید. یعنی اونجا هم شیطان به انسان محل نمی ذاره و میگه: شما اصلاً خیلی ساده بودید که گول منو خوردید و اصلاً طرف من نیاید. من اصلاً با شما همکلام نمیشم! یعنی هم این دنیا رو خراب می کنه و هم زندگی ابدی انسان رو! بنابراین خیلی باید مواظب باشیم.

کتابی بود به اسم Shame که دکتر پاتریک کارنز نوشته بودن و من این کتاب رو در مالزی داشتم. کامل نتونستم بخونم ، ولی کلیتش رو یک مرور کلی کردم. خیلی عمیق شده بود توی این موضوع که این شرم از نوع بد چه ضررهایی داره و چطور انسان ها رو به ورطه نابودی می کشونه و در مقابلش شرم مثبت یا پشیمانی رو باز کرده بود که چطور انسان می تونه از پشیمانی مثبت استفاده کنه و رشد کنه و به انسان بهتری تبدیل بشه. و همین نکته رو ما در تربیت فرزندانمون هم می تونیم رعایت کنیم که وقتی یک بچه ای کار اشتباهی رو انجام میده، نیایم بهش بگیم: تو یک بچه بدی هستی! نه! تو بچه خوبی هستی. کارت کار بدی بود. کارت کار اشتباهی بود. عملت عمل اشتباهی بود. ولی تو در ذات خودت یک بچه دوست داشتنی هستی و من دوستت دارم و تو عملت اشتباه بود.

و اگر هم می خوایم جریمه ای برای بچه در نظر بگیریم، فقط جریمه رو روی عمل بچه می بندیم و میگیم: تو این کار اشتباه رو انجام دادی، جریمه ات اینه که مثلاً امشب بازی نکنی یا هر چیزی که ما نمی خوایم توی بحث تربیت فرزند وارد بشیم. ولی این مفهوم اونجا هم استفاده میشه. تو بچه دوست داشتنی هستی، بچه خوبی هستی، یک هدیه خداوند به ما هستی. ولی عملت اشتباه بود، عملت رو اصلاح کن. ما کمکت می کنیم این عمل و کار اشتباهی رو که انجام دادی، اصلاح کنی. ببینید چقدر تفاوت داره تا اینکه یک وجود یک بچه رو ببریم زیر سؤال و بگیم: تو بچه نادانی هستی و روی وجود اون فرد برچسب بزنیم و قضاوتش کنیم.

فایل صوتی فرق پشیمانی و شرم را دانلود کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید