ارزش وقت: باقیمانده عمر، قیمتی برایش نیست…

ارزش وقت
5
(1)

در این ویدیو در رابطه با ارزش وقت صحبت می کنیم و اینکه هیچوقت برای تغییر کردن دیر نیست. گاهاً ما گذشته هایی داشتیم که در اون گناه کردیم، از خدا دور بودیم، کارهای اشتباهی انجام دادیم. و بعد وقتی که به گذشتمون نگاه می کنیم، حس نا امیدی میاد سراغمون و میگیم: واااای من چقدر اشتباه کردم! دیگه اصلاً فایده ای نداره! دیگه خدا منو دوست نداره! و خدا اصلاً منو نمی بخشه و… اینها همش القائات شیطان هست.

توی پرسش نامه ای که ما از برای دوره سالیتیود آماده کردیم، نظرات خیلی مختلف و ارزشمندی رو از کاربران عزیز دریافت کردیم که بعضی هاشون واقعاً انسان رو به فکر فرو می برد و من غصه می خوردم که شیطان چقدر می تونه انسان ها رو منحرف کنه. مثلاً خانم هایی که می گفتن در جوانی یه سری اشتباهاتی کردم، ارتباطات نادرست داشتم و الان دیگه فایده نداره و من نا امید شدم از خدا، فکر می کنم که خدا دیگه منو دوست نداره و منو نمی بخشه و من احساس راحتی با خدا نمی کنم و همش احساس عذاب وجدان و گناه دارم. و حالا چند سالشه؟ سی سال! و این واقعاً اشتباهه. هر کسی هر سنی که می خواد داشته باشه، برای تغییر کردن هیچوقت دیر نیست.

یک حدیثی داریم که واقعاً این حدیث منو تکون داد! یادم نمیاد از کدوم امام بود و فرقی هم نمی کنه، کل هم نورٌ واحد. همشون یک نور هستند. این حدیث میگه: قیمتی برای باقی عمر نیست. یعنی باقی عمر شما هر چقدر که می خواد باشه، نمیشه قیمتی روش گذاشت! این حدیث فوق العاده امیدوار کننده هست. یعنی نیومده بگه اگر باقیمانده عمر شما بیشتر از یکسال، دو سال و یک زمان مشخصی باشه، براش قیمتی نمیشه گذاشت. نه. گفته باقی عمر شما قیمتی براش نیست. می خواد شما پنجاه سالتون باشه، می خواد نود سالتون باشه، می خواد هشتد سالتون باشه، هر چقدر که می خواد باشه.

کما اینکه داشتیم. پیرمردی خدمت امام صادق علیه السلام رفتن. نود و خورده ای سالش بود و ایشون گفت: من توی این سن می خوام تغییر کنم. و امام بهش نگفتن دیر شده! براشون یک حدیثی گفتن و براشون قشنگ راهکارهای تذهیب نفس و زندگی رو همه بهشون یاد دادن و گفتن اگه شما اینها رو اجرا کنی، خیلی رشد می کنی و جبران گذشته ات رو هم می تونی انجام بدی. نمونه هایی هم ما در طول تاریخ داشتیم. مخصوصاً در واقعه کربلا، حر شب قبل از عاشورا توبه کرد و اگر یک روز از عمر ما انسان ها مونده باشه، میشه از قعر جهنم انسان خودشو تغییر بده و بره به بالاترین مقام در بهشت و بالاتر از بهشت و بره پیش خود خداوند و به مقام شهدا برسه. و حر به همچین مقامی رسید. یک روز از عمرش باقی مونده بود!

پس ما هیچوقت نباید نا امید بشیم. اگر شما یک فردی هستید که پنجاه سال، شصت سال، سن های خیلی بالایی دارید و فکر می کنید که دیگه نمی تونید عوض بشید، یک عمر نماز نخوندید و گمیگید: خدا منو دوست نداره، این همش از شیطان میاد. همین الان باید شروع کنید و از الان بگید: من باقی عمرم قیمتی براش نیست. یک روزش می تونه منو تا مقام حر برسونه. چه برسه به یک هفته و یک ماه و یک سال و سال های بیشتر. پس نا امیدی فقط از سمت شیطان میاد.

خداوند فقط امید میده، توی قرآنش و همه جا داره میگه بیاید به سمت من. من بخشنده ام. من غفورم. من رحیمم. من به پای شما نعمت می ریزم. من شما رو می بخشم. کارهای خوب رو انجام بدید، نماز و زکات رو انجام بدید، من بهشت بهتون میدم. من نجاتتون میدم. راه براتون باز می کنم. دائماً داره امید میده توی قرآن. حالا این صحبت هایی که در این ویدیو شد، بیشتر حالت مذهبی داشت. ولی چیزی هست که عین واقعیته و هر کس توی زندگیش پیاده کرده در طول تاریخ، هم توی زمان خودمون داریم می بینیم که کسانی که توبه کردن و برگشتن به سمت خداوند، زندگی هاشون کن فیکون میشه.

خود من هم یکی از کسانی بودم که منحرف بودم، گناه می کردم، کارهای اشتباهی می کردم. یه روز به این نتیجه رسیدم، به ته خطم رسیدم و از خدا خواستم. اون موقع فکر می کردم که خیلی دیر شده! اون موقع بیست و نه سالم بود که توبه کردم. فکر می کردم که دیر شده. ولی دیدم که نه! هر یک روزی که انسان با خدا باشه و توی مسیر توبه و رشد و تغییر باشه، همون یک روز خیلی ارزش داره.

یه چیزی هم در پرانتز بگم: دنیا پپرستان و کسانی که دید مادی دارن و دید معنوی ندارن و ارزش روح انسان رو نمی دونن و به قول استاد شجاعی اینها نادان هستند، میان میگن؟: وقت طلاست! طلا چیه؟ طلا یک کالای مادی و بی ارزش دنیوی هست و هر چی هست متعلق به این کره خاکیه و مثل یک ارزن می مونه در کل این کائنات. و روح انسان اینقدر می تونه بزرگ بشه و انبساط پیدا کنه که طلا مسخره میشه براش! اصلاً ارزشی نداره براش. پس وقت خیلی ارزشش بالاست. وقت ارزشش به اندازه خداست. یعنی خدایی شدن روح ما و شبیه شدن روح ما به خداوند. ما می تونیم از وقتمون اینجوری استفاده کنیم.

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید