تغییر اعتقادات همسر بعد از ازدواج

تغییر اعتقادات همسر بعد از ازدواج
5
(3)

دوستان در این ویدیو در رابطه با یک موضوع بسیار مهم صحبت می کنیم. اینکه آیا فردی که برای ازدواج انتخاب می کنیم، افکار و عقاید ایشون با ما نمی خوره و مچ نیست، می تونیم امیدوار باشیم که بعد از ازدواج ایشون عوض بشه یا خیر؟ این سؤال رو یک خانم سی و یک ساله از ما پرسیدن و گفتن: آقایانی خواستگاری من میان که از نظر اعتقادی با من جور نیستن و همفکر نیستیم. ولی اطرافیان به من میگن: نه اشکال نداره. این بقیه فاکتورها رو داره و ایشون بعد از ازدواج عوض خواهد شد! نگران نباش! اینطور نمی مونه!

جواب این هست که برای آقایون مخصوصاً وقتی که یک آقا و خانم ازدواج می کنن، خیلی مهمه که خانم همسرش رو جوری انتخاب کنه که از همون اول عقایدش با خودش یکسان و همسو باشه. و اینکه امید داشته باشه که بعد از ازدواج اون آقا بخواد عوض بشه، خیلی اشتباه هست و به احتمال صد در صد این اتفاق معمولاً نم یافته. مگر اینکه معجزه ای رخ بده! که یک آقایی مخصوصاً توی بعد اعتقادی بخواد نظرش عوض بشه و برگرده! و بعد از ازدواج معمولاً این زن ها هستن که از مردشون تأثیر می پذیرن.

مثلاً یک مردی اگر اعتقادات مذهبی داره با یک مردی که اعتقادات مذهبی نداره، ازدواج کنن، بعد از یک مدت معمولاً اون زن هم اعتقادات مذهبیش ضعیف تر میشه و به شوهرش نزدیک تر میشه. کلاً این یک قانونه. چون که مردها کلاً حالت تسلط دارن روی خانمشون و زن ها دوست دارن به یک مرد تکیه کنن، خودبخود از مرد تأثیر می گیره. خیلی کم اتفاق می افته که مرد از زن تأثیر بپذیره. چون که مرد مثلاً از نظر اعتقادی می خواست که یک خانم هست، خوب شده بود دیگه! این چه کاریه که بعد از ازدواج این خانم بخواد اونو عوض کنه؟ و احتمالاً به جر و بحث و دعوا می کشه.

پس روی این قضیه حساب نکنیم و به دنبال کسانی باشیم که از همون اول تا جایی که میشه با ما هم عقیده باشن. مخصوصاً توی عقاید مذهبی و اعتقادی. حالا سلیقه توی رنگ لباس و غذا و… باز میشه باهاش کنار اومد، به عنوان تفاوت ها. چون تفاوت ها زیبا کننده یک رابطه هست. ولی بحث های عقیدتی، جهان بینی، اعتقادی، اصلاً شوخی بردار نیستن و اصلاً این ریسک رو نکنید! و خیلی مهمه که ما این نکته رو در نظر داشته باشیم.

نکته مهمی که هست اینه که به جای اینکه بخوایم فردی رو انتخاب کنیم که امیدمون روی این باشه که بخوایم نظرات و عقایدش رو عوض کنیم، از همون اول از خدا بخوایم که جفت مورد نظر ما رو به ما معرفی کنه. و خداوند کریم و رحیم هست. اینجور نیست که برای یک فردی جفت و زوج انتخاب کرده باشه و برای یک نفر انجام نداده باشه! بگه: تو محکوم به این هستی که تنها بمونی! نه… ماها اگر ایمان داشته باشیم و از خدا بخوایم اون چیزی که مد نظرمون هست، خداوند هم اون رو برای ما رقم خواهد زد. و تلاش هایی هم بایدتوی این زمینه بکنیم.

مثلاً اگر خانمی دوست داره شوهرش مذهبی و مؤمن باشه، باید در جاهایی بره که این افراد هستن. شاید مثلاً توی دانشگاه کمتر افراد مذهبی باشن. یا مثلاً اگر توی دانشگاه هست، مثلاً بره توی قسمت اسلامی دانشگاه. بسیج دانشگاه. این جور جاهایی که می دونه افراد همفکر با خودش اونجا وجود دارن. اونجا اون آدم ها وجود دارن. خیلی طبیعیه که ما باید توی مکان هایی بریم که افراد شبیه ما اونجا هستن. مثلاً خود من که چند وقت پیش ازدواج کردم، همین کاربر خیلی تبریک گفته بودن بابت ازدواج ما و از ایشون هم تشکر می کنم. من و همسرم جفتمون از شاگردان استاد شجاعی هستیم. یعنی یک استاد مشترک داریم.

و این خودش می تونه خیلی مهم باشه که شما به کی علاقه دارید؟ کدوم استاد؟ توی کدوم فضای فکری هستید؟ و اینطوری می تونید همسر خودتون رو پیدا کنید و از خدا بخواید که توی اون حول و هوش ایشون رو پیدا کنید. مثلاً اگر شما دنبال یک پسر مذهبی می گردید، به احتمال زیاد برید توی کورش دنبال اون پسر بگردید، اصلاً پیدا نمیشه. اونجا تیپ ها فرق می کنه. نگرش ها فرق می کنه. خیلی مهمه که ما کجا بریم تلاش کنیم و از خدا بخوایم؟ اون جوک معروف هست که امام رضا به فردی گفته بود که اگر دعا می کنی توی قرعه کشی بانک برنده بشی، حداقل برو یه حساب باز کن که ما تو رو برنده کنیم! این جوک هستش و همیشه اینو میگن.

و شما اگر همسری می خواید که اون خصوصیات شما رو داشته باشه، باید برید توی اون مکان ها حضور پیدا کنید. اگر فردی دنبال همسر مذهبی می کرده، در مکان های مذهبی، انجمن ها، گردهمایی های مذهبی بگرده. اگر مثلاً دنبال فردی می گرده که توی موفقیت و ثروت و… باشه، توی همایش ها و کلاس هایی که در این رابطه هستن، اونجا باید حضور پیدا کنید. و بقیه اش هم بسپارید به خدا. و وقتی که فرد مورد نظر شما پیدا شد، خیلی سریع ازدواج نکنید. خیلی قشنگ وقت بگذارید و همدیگه رو بشناسید و اگر اوکی بود انشاالله، از خدا بخواید که شما رو به هم برسونه.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

2 دیدگاه برای “تغییر اعتقادات همسر بعد از ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید